Najnowsze

Najnowsze

Konflikt w Iranie? "Polska nie zaangażuje się aktywnie"

Gdyby doszło do konfliktu w Iranie, Polska nie zaangażuje się w niego aktywnie, a ewentualne wysłanie tam naszych żołnierzy nawet nie jest rozważane - powiedział dziennikowi "Polska. The Times" doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

Jaruzelski: Piłsudski wprowadził więcej niż stan wojenny

Gen. Wojciech Jaruzelski, którego sprawę sąd wyłączył z procesu autorów stanu wojennego, nie komentuje czwartkowego wyroku dodając, że będzie wypowiadał się dopiero na własnym procesie. Dopytywany, przypomina wojskowy zamach majowy z 1926 r. - Józef Piłsudski, wielka postać naszej historii, która wprowadziła więcej niż stan wojenny, bo czterystu ludzi zginęło. Był zamach stanu, zdjęcie prezydenta itd. To nikomu nie przeszkadza, to nie był związek zbrojny - mówi.

Cichocki chce wszystkich służb. Za dużo dla jednego?

Jacek Cichocki, Minister Spraw Wewnętrznych to główna postać odpowiedzialna za bezpieczeństwo w kraju. To on nadzoruje Biuro Ochrony Rządu i policję. Teraz chce kontrolować również Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przeciwnicy pomysłu uważają, że takie uprawnienia dałyby mu zbyt dużą władzę.

Biedroń: Traktujmy zwierzęta po partnersku. Suski: Byle nie w związku

Od słowa do słowa sejmowa debata o ustawie o ochronie praw zwierząt przerodziła się w awanturę wokół "żartów" o zoofilii. Gdy poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń przekonywał z mównicy, by traktować zwierzęta po partnersku, poseł PiS Marek Suski rzucił z sali: byle nie związki partnerskie. A potem "poszło" już samo.

Zadłużenie USA zwiększy się o kolejne biliony?

Prezydent Barack Obama zwrócił się do Kongresu z formalnym wnioskiem o podwyższenie pułapu dopuszczalnego zadłużenia Stanów Zjednoczonych o 1,2 bln dol. Teraz wynosi on ok. 14 bln dol. Na wzrost limitu zezwala zawarte w sierpniu porozumienie między demokratami Obamy i kongresmanami republikańskimi.

Księżnej grozi więzienie. Nawet 22 lata

Sąd w Turcji oskarżył księżną Yorku, Sarę Ferguson za realizację kontrowersyjnego filmu dokumentalnego, pokazującego tragiczny stan dzieci w sierocińcach w Stambule i Ankarze. Zarzuty dotyczą złamania prawa w zakresie pozyskiwania materiałów, a także naruszenia prywatności pięciorga dzieci. Księżnej grozi kara do 22 lat więzienia. Jak do tej pory nie wyznaczono daty procesu.

Wysłannicy MAEA jadą do Iranu

Ekipa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) uda się do Teheranu około 28 stycznia - podała w depeszy z Wiednia agencja Associated Press, powołując się na źródła dyplomatyczne.

PKiN "legł w gruzach". Symulacja dla Sikorskiego

Radosław Sikorski kontynuuje krucjatę antypałacową. - W miejsce Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy - ogłosił w czwartek nieoczekiwanie z mównicy sejmowej. Pomysł ministra wirtualnie zrealizowały "Fakty" TVN.

Królowa atakowana za strój. "To nonsens"

Królową holenderską Beatrycze spotkała ostra krytyka ze strony partii anty-islamskiej za założenie tradycyjnego muzułmańskiego stroju w trakcie oficjalnej wizyty w Arabii Saudyjskiej i Omanie. Władze partii uważają, że ubranie królowej było wyrazem aprobaty "legitymizacji ucisku kobiet" w krajach muzułmańskich. Królowa krytykę nazywa "nonsensem".

Arłukowicz przeprosił za chaos. Będzie abolicja dla aptekarzy?

Sejmowa komisja zdrowia poparła w nocy poprawki do projektu noweli ustawy refundacyjnej. Zgłosił je klub PO. Zakładają one m.in. abolicję dla aptekarzy za realizację nieprawidłowo wystawionych recept. Za chaos z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej przeprosił minister zdrowia. - Jestem w stanie powiedzieć każdemu, kogo ten chaos dotknął: przepraszam - powiedział w sejmowym wystąpieniu Bartosz Arłukowicz.

Oszustwo na 12,5 dolara. Nowa sprawa Pasionka w prokuraturze

Prokurator wojskowy, który prowadził postępowanie dyscyplinarne prokuratora Marka Pasionka chciał, by ścigano go za oszustwo na kwotę 12,5 dolara. Materiały Naczelnej Prokuratury Wojskowej wskazywały, że wyłudzając równowartość 39,37 zł podczas delegacji do Rosji Pasionek popełnił kilka przestępstw równocześnie, za co groziło mu nawet osiem lat więzienia. Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.

"To akt sprawiedliwości dziejowej"

Dla Beaty Kempy wyrok sądu, skazujący Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego, jest niewystarczający. - Dwa lata w zawieszeniu to bardzo łagodny wyrok - oceniła w "Rozmowie Rymanowskiego". Z wyroku zadowolona jest za to posłanka PO Elżbieta Radziszewska. - To akt sprawiedliwości dziejowej - przyznała.

Zmarła wybitna socjolog

Wybitna socjolog, wykładowca akademicki i działaczka opozycyjna w czasach PRL - prof. Hanna Świda-Ziemba zmarła w środę wieczorem w jednym z warszawskich hospicjów. Miała 81 lat.

W USA "rosną napięcia klasowe"

W społeczeństwie USA coraz bardziej szerzy się przekonanie o rosnącym napięciu między zamożnymi a biedniejszymi obywatelami - wynika z najnowszych badań ośrodka Pew Research Center przeprowadzonych w grudniu 2011 r.

"Za osąd historii - wyrok niepotrzebny"

- Po 30 latach nie badamy już stanu wojennego, ale jest to rozrachunek z historią, a za osąd historii - wyrok w ogóle jest niepotrzebny - tak były lider KPN, Leszek Moczulski skomentował w "Kropce nad i" czwartkowy wyrok ws. autorów stanu wojennego. Natomiast prof. Magdalena Środa uważa, że gen. Wojciech Jaruzelski "jakkolwiek nie byłby winny, to przez ostatnich 20 lat pokazał twarz człowieka przyzwoitego".

280 przestępstw. Ksiądz się przyznał

46-letni ksiądz katolicki Andreas L. przyznał się przed niemieckim sądem w Brunszwiku (Dolna Saksonia) do 280 przypadków przestępstw seksualnych - podała agencja Reutera za niemieckimi mediami.

Dla PiS -u wyrok to za mało. Chce degradacji generałów

Dla PiS-u wyrok ws. autorów stanu wojennego jest mało satysfakcjonujący, posłowie tej partii domagają się degradacji generałów. BBN odpowiada, że to niemożliwe. Dla PO wyrok oznacza natomiast "przyzwoite zamknięcie sprawy". - Ta sprawa jest już dawno zamknięta i ma znaczenie symboliczne - powiedział w TVN24 poseł PO i działacz opozycji w PRL Stefan Niesiołowski.

Między armią a cywilami się gotuje. Prezydenta nie ma

Konflikt na linii rząd-armia w posiadającym długą tradycję wojskowych przewrotów robi się coraz gorętszy a jednocześnie coraz bardziej zagadkowy. W najnowszej jego odsłonie prezydent opuścił kraj, a premier wzywa szefa armii na rozmowę.

Wybór prezydenta ad calendas graecas

Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał za nieważne z racji naruszenia tajności wybory prezydenckie przeprowadzone 16 grudnia w parlamencie. Kolejną próbę wyboru głowy państwa odłożono na czas nieokreślony.

Seremet odejdzie? "Może się tak zdarzyć"

Czy po skandalu, jaki wybuchł w prokuraturze, możliwa jest dymisja prokuratura generalnego? - Może się tak zdarzyć - mówi w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak dodał, ewentualne odejście Andrzeja Seremeta może nastąpić na wiosnę. Natomiast dymisja prokuratora Parulskiego zdaniem Gowina "nie jest przesądzona".

USA: Wolność Kościołów jest niepodważalna

Sąd Najwyższy USA orzekł, że państwo nie może ingerować w prawo Kościołów do zwalniania pracowników pełniących funkcje religijne, nawet jeśli takie decyzje kłócą się z ustawami przeciw dyskryminacji w miejscu pracy.

Parulski pisze i przeprasza. "Wykreowano sztuczny konflikt"

"Zaistniała sytuacja wywołała stan zaniepokojenia społecznego, za co przepraszam" - napisał w oświadczeniu Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski. Generał odniósł się w ten sposób do konfliktu prokuratur - wojskowej i cywilnej, o którym zrobiło się głośno po postrzeleniu się płk. Mikołaja Przybyła. Parulski zaprzeczył też, by kiedykolwiek podważał zwierzchnictwo swojego szefa, Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Prezydent Brazylii "przebita" szablą zwycięża

Fotografia zrobiona przez brazylijskiego fotografa Wiltona de Sousę Juniora wygrała nagrodę dla najlepszego zdjęcia konkursu fotograficznego Premio Internacional de Periodismo Rey de Espana.

Litwini czczą pamięć ofiar stycznia 1991 roku

Trzy ogniska zapłonęły w Wilnie: przy Sejmie, wieży telewizyjnej i siedzibie publicznego radia i telewizji. W ten sposób Litwa rozpoczęła obchody Dnia Obrońców Wolności, upamiętniające krwawe wydarzenia w walce o niepodległość sprzed 21 lat. W środę Rosja odmówiła litewskim prokuratorom zgody na przesłuchanie byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa ws. tych wydarzeń.

George Michael wrócił do pracy

48-letni gwiazdor muzyki pop George Michael wrócił do pracy po chorobie, która pod koniec ubiegłego roku niemal kosztowała go życie.

10 lat więzienia za kradzież dwóch zup?

Dwie puszki zup: pomidorowa i gulaszowa oraz płyn do mycia naczyń padły łupem złodzieja z Konotop koło Nowej Soli w woj. lubuskim. Sprawca został ujęty: za kradzież z włamaniem grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Miały trafić na stół. Uratowane

Ponad 750 psów, które miały być przeszmuglowane do Wietnamu, by skończyć jako potrawa na tamtejszych stołach, zostało uratowanych przez patrol tajlandzkiej marynarki.