Najnowsze

Najnowsze

IPN idzie do Sejmu po "paczkę Wałęsy"

Pracownicy Kancelarii Sejmu zakończyli już przeglądanie materiałów zgromadzonych w "paczce" z prac komisji Ciemniewskiego. Od środy z jej zawartością zaczną zapoznawać się pracownicy IPN-u – ustalił portal tvn24.pl. Według części mediów "paczka" może zawierać uznane do tej pory za zaginione dokumenty na temat rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z SB.

Auto przebiło się do mieszkania

500 zł mandatu, sześć punktów karnych, rozbity samochód i zniszczony dom - to efekt kolizji, do jakiej doszło w poniedziałek wieczorem na terenie gminy Mieścisko w woj. wielkopolskim. Samochód wjechał tam w ścianę budynku, przebijając się do wnętrza domu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

MSZ: Nieprzyjazny krok

- Jest to krok nieprzyjazny wobec całej Unii Europejskiej. Ten krok spotka się z jej odpowiedzią - takie stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odesłania przez białoruskie władze ambasadorów Polski i UE przedstawił rzecznik MSZ, Marcin Bosacki. Prezydent Bronisław Komorowski "z żalem przyjął informację o tej niezrozumiałej decyzji", zaś szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał postępowanie białoruskich władz "wrogim aktem".

Nie chce łaski Janukowycza

Kategorycznym "nie" odpowiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odbywająca karę siedmiu lat więzienia, na sugestie ułaskawienia jej przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Ta propozycja jest nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek opozycjonistka.

Asad zbrodniarzem wojennym? "Można dyskutować"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton stwierdziła we wtorek, że prezydent Syrii Baszar al-Asad mógłby zostać uznany za zbrodniarza wojennego, ale najpierw potrzebna by była dyskusja w tej sprawie, bo określenie go tym mianem "ograniczy możliwości prowadzenia z nim dialogu". Tymczasem ONZ przygotowuje listę syryjskich oficjeli, którym w przyszłości można będzie postawić zarzuty popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i szacuje, że w konflikcie zginęło już "zdecydowanie ponad 7,5 tys. osób".

"Ta uczelnia to zwykłe oszustwo". Do zamknięcia?

"Farsa" i "oszustwo" - takimi słowami studenci Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie podsumowują swoją byłą uczelnię. Placówka w listopadzie została bez rektora, senatu i wykładowców, za to z dużymi problemami finansowymi i nieuchwytną właścicielką. Żeby nie stracić roku, studenci postanowili więc zabrać swoje papiery i przenieść się na inne uczelnie. Tu znów zaczęły się schody. Wydanie im dokumentów uczelnia uzależniła od wpłaty czesnego za zajęcia, które nigdy się nie odbyły. - Nie mamy już sił walczyć - skarżyli się w mailach do redakcji Kontaktu 24.

Pani ministro? "Będzie trudno się przestawić"

- "Pani ministra" wydaje mi się takim niezbyt szczęśliwym tworem językowym - tak premier Donald Tusk skomentował prośbę minister sportu Joanny Muchy, która ostatnio w mediach poprosiła, żeby zwracać się do niej "pani ministro".

Jajka i laptopy, czyli co ludzie zostawiają w autobusach

Paleta jajek, klucze, torebki, laptopy i wiele innych rzeczy zalega w magazynie Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego. To własność pasażerów pozostawiona w środkach publicznego transportu. Pracownicy Przedsiębiorstwa postanowili wyjść im naprzeciw i opublikować listę zgub.

Tusk: Start Nowaka jednym z najbardziej udanych

- Start ministra Nowaka oceniam jako jeden z najbardziej udanych w całym rządzie - powiedział we wtorek premier Donald Tusk po spotkaniach z ministrami. Zapewnił, że wierzył w kompetencję i doświadczenie Nowaka, bo - jak tłumaczył - gdyby tak nie było, to by się nie zdecydował na tę nominację. Zdaniem premiera wiele osób jest "raczej mile zaskoczonych" działaniami Nowaka w resorcie transportu.

Białoruś wyrzuca ambasadorów Polski i UE

Białoruski odwet za wprowadzenie kolejnych sankcji przez UE. Władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski w Mińsku o opuszczenie kraju. Jak dowiedziały się Fakty TVN, ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka wróci do Polski jutro. Białoruś wezwała też na konsultacje do Mińska swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie i zapowiedziała, że nie wpuści na swe terytorium europejskich polityków i urzędników zaangażowanych we wprowadzenie sankcji wobec Białorusi. - Nie zmieniamy stanowiska co do sankcji wobec Białorusi - skomentował krótko informacje z Mińska premier Donald Tusk.

"Nawet minister ma prawo do obrony swojej godności"

- Mam zaufanie do ministra Grasia i muszę ostrzec przed formułowaniem nieprawdziwych oskarżeń pod adresem ministra - powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy rzekomego fałszowania podpisów przez rzecznika rządu Pawła Grasia. Tusk podkreślił, że "tego typu oskarżenia tak czy inaczej będą trafiały do sądu".

"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

Niebezpieczne roztopy w Czechach

Niebezpiecznie wzrasta poziom rzek na północy Czech. W sąsiadującym z Polską województwie libereckim wprowadzono alarm powodziowy.

Wycinają 42 tys. platanów. "To narodowa katastrofa"

42 tysiące platanów wzdłuż francuskiego Kanału Południowego idzie pod topór. Niektóre z nich liczą sobie nawet 200 lat. Zrozpaczeni Francuzi mówią wprost o "narodowej katastrofie". Spowodował ją "czarny rak" - grzyb przywieziony do Francji przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

"ONZ promuje terroryzm". Syryjczyk trzasnął drzwiami

Ostro się pokłócili i demonstracyjnie opuścili salę. Syryjska delegacja trzasnęła drzwiami w czasie wtorkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. W czasie dyskusji o sytuacji w Syrii, po słowach wysokiego komisarza ONZ Navi Pillay, która zaapelowała o "natychmiastowe przerwanie ognia" i dopuszczenie do Hims organizacji pomocowych, syryjski ambasador oskarżył ONZ o wspieranie terroryzmu w jego kraju i stwierdził, że dzisiejsza sesja jest "nielegalna".

"Sól przemysłowa może być groźna"

Zanieczyszczona, np. dioksynami, sól przemysłowa może być groźna, powodując częstsze powstawanie nowotworów - powiedziała w TVN24 toksykolog Justyna Klimkiewicz, objaśniając, jakie objawy może spowodować spożycie soli przemysłowej zamiast spożywczej. Jak ujawnili dziennikarze "Uwagi" TVN trzy firmy przez blisko 10 lat sprzedawały sól przeznaczoną między innymi do sypania dróg jako produkt spożywczy.

Premier rozmawiał z Nowakiem o szczelinach w autostradach

Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomirem Nowakiem. Minister miał się tłumaczyć m.in. ze szczelin, jakie pojawiły się na autostradach. Wcześniej premier spotkał się z szefem resortu skarbu Mikołajem Budzanowskim. Kolejne spotkania premiera z ministrami mają związek ze "studniówką" rządu.

Okradli pijanego. Wpadli przez monitoring

Bezwładnie przewieszony przez barierki, nieprzytomny mężczyzna i dwaj okradający go rabusie - taki obraz, dzięki kamerom miejskiego monitoringu, natychmiast trafił na komendę olsztyńskiej policji. Złodzieje ze swojego łatwego łupu długo się nie cieszyli, bo funkcjonariuszka natychmiast wysłała na miejsce policyjny patrol.

"Jest wiele pytań ws. wdrażania ACTA"

Jest wiele pytań bez odpowiedzi nie co do zawartości, ale wdrażania tej umowy - oświadczył sprawozdawca PE ds. ACTA David Martin. Jego zdaniem, należy zapytać Trybunał UE czy międzynarodowa umowa o zwalczaniu handlu podróbkami jest zgodna z unijnym prawodawstwem i fundamentalnymi prawami.

Wygrał w totka, wymyślił porwanie

Kilka godzin policjanci z Łobza w woj. zachodniopomorskim poszukiwali 32-letniego mężczyzny, który po tym, jak wygrał kilka tysięcy złotych w totalizatorze sportowym, zgłosił swoje uprowadzenie. Po intensywnych poszukiwaniach okazało się, że pokrzywdzony jest cały i zdrowy, a porwanie wymyślił, bo nie chciał dzielić się wygraną z konkubiną.

Spalone auto, zwęglone zwłoki

Policja zatrzymała 44-latka z Krakowa, który może mieć związek ze śmiercią mężczyzny, którego ciało, całkowicie spalone, znaleziono w poniedziałek wieczorem w Krakowie - poinformowała Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. Policja ustala tożsamość zmarłego mężczyzny.

Co fika w foce?

Na dniach na świat przyjdzie nowe pokolenie polskich fok szarych. Małe pojawią się na obszarze całego Bałtyku. My pokazujemy unikalne zdjęcia USG foczek, które narodzą się w Stacji Morskiej na Helu.

Przemycał ponad 200 telefonów na Białoruś

Ponad 200 telefonów komórkowych usiłował przemycić na Białoruś obywatel Polski w swoim samochodzie. Kontrabanda 21 razy przewyższała wartość pojazdu - podał we wtorek portal tut.by, powołując się na Państwowy Komitet Pograniczny Białorusi.

Sarkozy goni rywala, a ten szykuje podatek

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zmniejszył stratę do swojego najgroźniejszego rywala w walce o reelekcję, lidera socjalistów Francois Hollande'a - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu. Sam Hollande z kolei jeszcze w poniedziałek wezwał do nałożenia 75-proc. podatku dochodowego na najbogatszych Francuzów.

Lodowy zator zagraża Kazimierzowi Dolnemu

Zator na Wiśle zagraża miejscowościom w okolicy Kazimierza Dolnego (woj. lubelskie). Poziom wody gwałtownie wzrósł. Burmistrz Kazimierza Dolnego i wójt gminy Janowiec ogłosili alarm przeciwpowodziowy. W Wilkowie natomiast obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Donieśli na Sobecką za wpłatę za o. Rydzyka

Zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia przez posłankę PiS Annę Sobecką złożyła w prokuraturze Fundacja Wolnej Myśli. Fundacja twierdzi, że Sobecka dopuściła się wykroczenia, płacąc za ojca Rydzyka grzywnę orzeczoną przez sąd wraz kosztami sądowymi i komorniczymi - łącznie 4755 zł. - Postępowałam zgodnie z prawem - tak posłanka PiS komentuje doniesienie Fundacji Wolnej Myśli.

Zgoda ws. emerytur? "Bliżej niż kiedykolwiek"

Koalicja jest bliżej niż kiedykolwiek kompromisu w sprawie reformy emerytalnej - oceniła po poniedziałkowym, wieczornym spotkaniu kierownictw PO i PSL marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W podobnym tonie wypowiadał się wczoraj szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Wycieczkowiec zmienił trasę. Doholują go w czwartek

Uszkodzony wycieczkowiec Costa Allegra zmienił kierunek i teraz holowany jest w kierunku największej wyspy Seszeli, Mahe. W związku ze zmianą trasy do lądu dobije w czwartek, a nie, jak wcześniej zakładano, w środę - podała BBC. Na pokładzie wycieczkowca jest około 1000 osób. Jak informuje na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Bosacki, na pokładzie znajduje się troje Polaków. Wszyscy są bezpieczni, zapewnia rzecznik.

"Serce systemu" w Legionowie

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie otwarte zostało we wtorek Policyjne Centrum Dowodzenia, które ma koordynować działania służb związane z zabezpieczeniem Euro 2012. - To symboliczne zakończenie fazy przygotowań do zabezpieczenia mistrzostw - ocenił minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Po katastrofie rozważano ewakuację Tokio

Po serii eksplozji w elektrowni atomowej Fukushima I w marcu 2011 r. japoński rząd rozważał ewakuowanie Tokio i obawiał się "utraty stolicy" - ujawniła niezależna komisja badająca zeszłoroczny kryzys nuklearny, wywołany trzęsieniem ziemi i tsunami.