Najnowsze

Najnowsze

Izrael członkiem UE? "Nigdy ze swojej suwerenności ani na trochę nie zrezygnuje"

Czy Izrael, państwo stowarzyszone z Unią Europejską, byłby gotowy poświęcić część suwerenności i wstąpić do UE? Choć taki scenariusz ma wielu entuzjastów w samym Izraelu, to zdaniem dr Patrycji Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest nierealny. - Izrael jest jednym z niewielu na świecie w pełni suwerennych państw - powiedziała w programie "Tu Europa", dodając, że Izraelczycy nigdy nie zrezygnują z idei leżących u fundamentów ich państwa.

Erdogan: Kolumb nie odkrył Ameryki. Wcześniej dotarli tam muzułmanie

Ameryki nie odkrył Krzysztof Kolumb, a muzułmanie - stwierdził w sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Właśnie dlatego - jego zdaniem - na Kubie należy odbudować meczet, o którym miał pisać w swoich dziennikach Krzysztof Kolumb. Erdogan zaproponował, że Turcja sfinansuje budowę, ale potrzeba na to zgody społeczności muzułmańskich w państwach latynoamerykańskich.

Tresura zawiodła? Miał się przytulać, Putinowi wbił pazury

Plan był taki: przywódca dostaje do potrzymania niedźwiadka koalę, głaszcze go przez chwilę, robi zdjęcie i oddaje zwierzę obsłudze. Wszystko skomplikowało się, kiedy zwierzaka miał potrzymać prezydent Rosji Władimir Putin. Mały koala - jak donoszą australijskie media - mocno wbił pazury w ramię Putina. Cała sytuacja podobno bardzo rozbawiła premiera Australii.

Nim powstanie szpica, NATO wyśle do walki Niemców i Holendrów

NATO zamierza utworzyć "tymczasowe" siły szybkiego reagowania, zdolne już w 2015 r. do działania wobec ewentualnego zagrożenia ze strony Rosji. Niemcy i Holendrzy mają stanowić trzon jednostki, która ma wypełnić lukę do czasu powstania planowanej szpicy - podał "Die Welt". Informacje te zdaje się potwierdzać samo dowództwo dwunarodowego korpusu z Muenster w Niemczech, który na Facebooku już ogłosił się tym mianem.

Bez szans dla Gruzinów. O polskim zwycięstwie w "Faktach po Faktach"

Reprezentacja Polski nie dała szans Gruzinom i wygrała w Tbilisi 4:0 w eliminacjach mistrzostw Europy 2016. Piłkarze Adama Nawałki zdecydowanie dominowali od pierwszej do ostatniej minuty. O meczu w pierwszej części "Faktów po Faktach" porozmawiają goście Grzegorza Kajdanowicza Tomasz Zimoch i Robert Korzeniowski.

Hala Stulecia mekką fanów gier

Gry planszowe, wideo z lat 90. oraz te najnowsze. Na targach gier każdy miłośnik rozrywki może znaleźć coś dla siebie. Do niedzieli we wrocławskiej Hali Stulecia odbywa się Hall of Games. - Łza się w oku kręci - mówią fani gier retro. - Do dobrej rozrywki nie potrzeba prądu - odpowiadają im miłośnicy klasycznych planszówek.

Rosja wysyła do Donbasu wojska. Jednocześnie podpisuje porozumienie o ich wycofaniu

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji ustalili projekt harmonogramu stopniowego wycofania oddziałów i sprzętu wojskowego z ogarniętych konfliktem terytoriów wschodniej Ukrainy - poinformowała w sobotę Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE nie odniosła się w oświadczeniu w żaden sposób do faktu, że w ostatnich tygodniach z Rosji do Donbasu wjechały setki czołgów i być może tysiące żołnierzy.

Oscarowe filmy i wielkie nazwiska. Rusza Camerimage

Pokazem filmu "The Imitation Game" z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej rozpocznie się dziś w Bydgoszczy 22. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. O Złotą Żabę ubiegać się będzie 15 tytułów, w tym: "Birdman" Iñárritu, "Lewiatan" Zwiagincewa, "Mommy" Dolana i polscy "Bogowie" Palkowskiego. Gościem specjalnym będzie reżyser "Misji" Roland Joffé, który stanie na czele jury konkursu głównego. Festiwal potrwa do 22 listopada.

"Zbyt wcześnie podjąłeś decyzję tę trudną". Dzień Wcześniaka w Krakowie

"Zbyt wcześnie podjąłeś decyzję te trudną. Bo chciałeś zaistnieć, bo było ci nudno" – brzmią słowa Ogólnopolskiego Hymnu Wcześniaka, którego wysłuchali uczestnicy obchodów Międzynarodowego Dnia Wcześniaka w Operze Krakowskiej. – Straszna radość, że możemy się spotkać z tymi dziećmi – mówi prof. Ryszarda Lauterbach – konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie neonatologii.

Brzeziński analizuje strategię Putina. "Rosja chce wzbudzić strach przed wojną atomową"

Ideologia Putina znajduje się "w pełnym rozkwicie". Rosja zaczęła marzyć o potędze, opierając się na złudzeniach o swojej wielkości - twierdzi prof. Zbigniew Brzeziński. Były doradca prezydenta Cartera i jeden z największych znawców rosyjskiej polityki na Zachodzie tłumaczy, że Kreml konsekwentnie realizuje strategię "dzielenia Europy" i "rozbijania europejsko-amerykańskiego sojuszu". Jedną z dróg do celu, którym jest wpędzenie Zachodu w "paraliż" ma być wzbudzenie realnego strachu przed możliwością wybuchu wojny atomowej.

Szef szefów US Army przybył do Iraku. Po raz pierwszy od 2 lat

Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey przybył w sobotę do Iraku z niezapowiedzianą wizytą. Dowódca amerykańskiej armii chce sprawdzić postępy w przygotowaniach do szkolenia irackich i kurdyjskich sił w walce z Państwem Islamskim (IS).

Szamotanina w tramwaju, gapowicz chciał uciec kontrolerom

Pasażer jednego z krakowskich tramwajów chciał dojechać do Cichego Kącika na gapę. Pech chciał, że do pojazdu weszli kontrolerzy. Kiedy okazało się, że mężczyzna nie ma biletu, próbowali uniemożliwić mu opuszczenie tramwaju. Doszło do szamotaniny, w wyniku której rozbita została szyba w pojeździe.

Wielcy świata na australijskim szczycie. Putin witany przez setki "niezadowolonych"

Oficjalnie otwierając szczyt G20 premier Australii Tony Abbott zapowiedział w sobotę, że przywódcy najbogatszych państw świata skoncentrują się na problemach związanych z pobudzeniem wzrostu gospodarczego i zwiększeniem liczby miejsc pracy. Tymczasem przed budynkiem, w którym odbywają się obrady przywódców trwa pokojowa manifestacja, której uczestnicy są niezadowoleni m.in. z obecności w Brisbane Władimira Putina.

Zabici i ranni w Donbasie. Ukraińcy ostrzelani 62 razy w ciągu doby

Siedmiu ukraińskich żołnierzy zginęło, a dziesięciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby na wschodzie Ukrainy. Terroryści wspierani przez rosyjską armię ostrzelali rządowe pozycje w Donbasie aż 62 razy, a trzykrotnie doszło do bezpośredniego starcia sił - poinformowało centrum prasowe ukraińskiej Operacji Antyterrorystycznej (ATO).

Ostro krytykował Izrael, zabroniono mu wjazdu do Strefy Gazy

Władze Izraela uniemożliwiły wjazd do Strefy Gazy norweskiemu lekarzowi Madsowi Gilbertowi. Norweg jest znany z ostrej krytyki tego państwa. Oskarżył je między innymi o "państwowy terroryzm" w postaci nalotów na palestyńską enklawę. Izraelski MSZ nazwał go "dwulicowym".

Walki o polskie miliardy ciąg dalszy. Airbus atakuje Amerykanów

Nie ustają zawirowania wokół wielkiego przetargu na kilkadziesiąt śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. Zamówienie warte 2,5 miliarda euro wywołało zaciętą walkę światowych koncernów. W najnowszej odsłonie koncern Airbus atakuje Amerykanów, którzy chcą opóźnić przeterg. W ocenie Airbusa to "zagraża żywotnym interesom Polski".

Orban nie zwolni urzędników, którym USA zarzucają korupcję

Węgierski premier Viktor Orban oświadczył, że nie zwolni żadnego ze swoich sześciu wysokich urzędników, którym USA zarzuciły korupcję, ponieważ nie chce "tworzyć precedensów". Taki precedens - według Orbana - powstałby, gdyby "zewnętrznemu państwu, które oskarża bez dowodów naszego urzędnika, udało się doprowadzić do jego zwolnienia".