Najnowsze

Najnowsze

Dwóch aresztowanych po katastrofie supermarketu

Łotewska policja poinformowała we wtorek o aresztowaniu dwóch osób w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy w supermarkecie w Rydze w listopadzie 2013 roku, w której zginęły 54 osoby. Była to najtragiczniejsza katastrofa na Łotwie w czasach pokoju.

"Teraz wasza kolej". Grożą kolejnej francuskiej redakcji

Największy, wychodzący od prawie stu lat francuski tygodnik satyryczny "Le Canard Enchaine" otrzymał groźby pod swym adresem dzień po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Od tego czasu wzmocniono ochronę tygodnika i wszczęto śledztwo.

Górnicze losy

Górnicy z Silesii poszli swoją drogą. Droga, jaką kilkanaście lat temu poszli górnicy z likwidowanej wtedy kopalni Dębieńsko, dla wielu okazała się prawdziwym przekleństwem. Po zamknięciu kopalni jedni górnicy przeszli do innych zakładów, inni wybrali odprawy, czego niektórzy z nich dziś bardzo żałują, a jeszcze inni górnicze urlopy do emerytury i przeprowadzkę na drugi koniec Polski. O życiu górnika bez kopalni, Małgorzata Roman.

Jak Feniks z popiołów

Dokładnie to samo ponad cztery lata temu mówili górnicy z przewidzianej do likwidacji kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nikt już w nią nie wierzył - poza górnikami. Zamiast jednak protestować wzięli sprawy w swoje ręce i zrobili coś, co można nazwać górniczą rewolucją. I dziś to najnowocześniejsza polska kopalnia, zatrudnia grubo ponad dwa razy więcej ludzi niż wtedy, dziennie wydobywa tyle węgla, ile wtedy w ciągu miesiąca i przynosi zyski. Czarno na białym - dowód, że wydobycie węgla może być w Polsce opłacalne. Jednak pod pewnymi warunkami. Tomasz Marzec

"Państwo skompromitowało się jako właściciel kopalni i strateg"

- Jak można było doprowadzić do takich strat Kompanii Węglowej, do utraty płynności? Gdzie jest nadzór właścicielski? - pytał w "Faktach po Faktach" ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem rząd popełnił błąd, gdyż już wcześniej powinien powiedzieć górnikom wprost, że kopalnie będą zamykane. Prof. Ryszard Bugaj wskazał natomiast na problem, jakim jest węgiel sprowadzany z Rosji, który zaniża ceny. - To czysty dumping - mówił.

13.01 | Wiosna zimą

Wiosenna pogoda w styczniu ma swoich zwolenników i przeciwników. Komu lekka zima przeszkadza a komu jest na rękę sprawdzał Bartosz Żurawicz.

"Od lat górnicy żądają przywilejów. Mają być utrzymywani przez całe społeczeństwo?"

- Ja nie pamiętam, żeby włókniarki, kiedy padały ich zakłady, wychodziły na ulice i groziły burdami. A od dwudziestu lat górnicy żądają przywilejów i chcą być utrzymywani przez społeczeństwo - tak odniósł się do kwestii protestujących pracowników dwunastu kopalń Kompanii Węglowej Stefan Niesiołowski. Dodał, że jego zdaniem reforma Ewy Kopacz na Śląsku jest całkowicie zasadna. - Likwidacja ma być reformą? - dopytywał Zbigniew Ziobro. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

Pracy za wszelką cenę!

"Czarno na Białym" dziś z przewagą czarnego. Górnicy i rząd bez porozumienia. Protestuje już 12 z 14 kopalni należących do Kompanii Węglowej - największej firmy górniczej w Europie, która przynosi jednak gigantyczne straty. W ubiegłym roku było to ponad 1,1 mld złotych. Nie ma zgody górników na rządowy plan naprawczy, nie ma też na razie alternatywy. Na początek ci, którzy teraz walczą o swoje. Bo za tymi wszystkimi wielkimi liczbami stoją konkretni ludzie - górnicy i ich rodziny - często od pokoleń żyjące z węgla. I to tłumaczy w dużej mierze, dlaczego tak trudno pogodzić im się z koniecznością zmiany. Z górnikami, ale nie liderami związkowców rozmawiał Rafał Stangreciak.

"Od lat górnicy żądają przywilejów. Mają być utrzymywani przez całe społeczeństwo?"

- Ja nie pamiętam, żeby włókniarki, kiedy padały ich zakłady, wychodziły na ulice i groziły burdami. A od dwudziestu lat górnicy żądają przywilejów i chcą być utrzymywani przez społeczeństwo - ostro odniósł się do kwestii protestujących pracowników dwunastu kopalń Kompanii Węglowej Stefan Niesiołowski. Jak dodał, jego zdaniem reforma Ewy Kopacz na Śląsku jest całkowicie zasadna. - Likwidacja ma być reformą? - dopytywał Zbigniew Ziobro. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

Szef Solidarności: To, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ Solidarność stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegał.

Szef "Solidarności": to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegł.

Komornicza samowola

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie komornika, który odebrał ciągnik rolnikowi za długi jego sąsiada. "To bandytyzm" mówiła posłanka PO Lidia Staroń. "Mamy już 4 podobne przypadki działalności tego komornika" dodała posłanka. Także Andrzej Mularzuk, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej, przyznał, że sprawa jest "bulwersująca". Mularzuk zaznaczył jednak, że egzekucji nie dokonał osobiście komornik, który był w tym czasie na wyjeździe, tylko jego zastępca - "podjęliśmy uchwałę, wszczynająca wobec niego postępowanie dyscyplinarne."

Le Pen: UE osłabia Francję w obliczu terroryzmu

W obliczu zagrożenia terrorystycznego Francja jest osłabiona ze względu na członkostwo w UE. W szczególności nie pozwala jej ono na samodzielną kontrolę własnych granic - oświadczyła we wtorek szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Zatrzymany Francuz: znałem Cherifa Kouachi, ale nie jestem islamistą

Obywatel Francji zatrzymany w Bułgarii kontaktował się z młodszym z braci Kouachi - oświadczył we wtorek bułgarski prokurator. Sofia chce ekstradycji mężczyzny do Francji, jest on podejrzewany o spiskowanie z paryskimi zamachowcami. Mężczyzna nie przyznaje się do winy, ale na ekstradycję się zgodził.

Narada generałów w Moskwie. Zwiększą "możliwości bojowe" przy polskiej granicy. Odpowiedź NATO

Rosja planuje w 2015 roku "podwyższenie możliwości bojowych sił zbrojnych" w rejonie Arktyki, a także na Krymie i w okręgu kaliningradzkim - oświadczył szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. W odpowiedzi przebywający z wizytą w Polsce gen. Philip Breedlove zapowiedział zorganizowanie w rejonie Bałtyku dużych ćwiczeń wojskowych.