Najnowsze

Najnowsze

Zima nie powstrzymuje imigrantów

Podczas gdy unijni politycy obawiają się o stabilność strefy Schengen, w drodze do Europy umierają ludzie. Fala imigrantów nie maleje. A oprócz wzburzonego Morza Śródziemnego, tej zimy będzie ich zabijać mróz na Bałkanach. Wstrząsające obrazy z południa naszego kontynentu zebrał reporter "Polski i Świata".

Rozliczenia po debacie

Za nami polski dzień w Strasburgu. Zdaniem Nowoczesnej, w trakcie debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim, obecni tam politycy PO nie wykazali się. Ich zdaniem zabrakło stanowczości i konkretów - Platforma odpiera te zarzuty.

Parlament wybrał kurs na UE, zwolennicy Rosji zaczęli szturm

Przed budynkiem mołdawskiego parlamentu i w jego wnętrzu doszło do starć. Zwolennicy partii prorosyjskich zareagowali gwałtownie na wybranie proeuropejskiego premiera. Próbowali wedrzeć się na salę plenarną parlamentu, ale zostali odparci przez policję.

Schetyna: Europa nie respektuje rządu PiS

- Nie można zaprzyjaźniać się w sposób demonstracyjny z Victorem Orbanem, co robił Jarosław Kaczyński, i odpychać polityki europejskiej, Niemców, Francuzów, którzy mają wpływ na decyzje dotyczące Polski - mówił w "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna. Były szef MSZ skomentował tak wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim nad sytuacją w Polsce.

W jedności siła

Nie wszyscy frankowicze czekali na pomoc państwa - wielu podjęło walkę o swoje pieniądze w sądach. Uznali, że problemem jest nie tylko rosnący błyskawicznie kurs franka szwajcarskiego, ale też, a może przede wszystkim bankowe umowy i zapisy, które - ich zdaniem - nigdy nie powinny się w nich znaleźć. Liczyli, ze w grupie będą silniejsi, więc pozwy przeciwko bankom były zbiorowe, ale sądy uznały, że każda z kilku tysięcy historii jest inna i nie da się jej zbiorowo oceniać. Wszystkie pozwy zostały odrzucone - frankowicze nie dają jednak za wygraną i sprawy wracają. Choć nawet jeżeli tym razem wygrają - prawomocne wyroki jeszcze niczego nie zmienią.

Kurs na sprawiedliwość

Czy te nadzieje spełni prezydencki projekt ustawy o pomocy frankowiczom? Pomocy, którą Andrzej Duda obiecał w kampanii wyborczej. Wprawdzie obiecywał wtedy przewalutowanie kredytów po kursie z dnia ich wzięcia - a tego w projekcie nie ma - jest za to coś, co wymownie nazwano kursem sprawiedliwym. Nie łatwo go wyliczyć, ale wyliczenia w ogóle nie są mocną stroną tego projektu. Ile ta pomoc może kosztować i kto za nią ostatecznie zapłaci?

Zginęło siedmiu dziennikarzy, wśród rannych dzieci. Wybuchł samochód pułapka

Siedmiu dziennikarzy pracujących dla prywatnej afgańskiej telewizji zginęło w środę w Kabulu, gdy obok wiozącego ich mikrobusu wybuchł kierowany przez talibskiego terrorystę samobójcę samochód pułapka - poinformowały władze. Zamach spowodował nieznaczne szkody w budynku rosyjskiej ambasady, ale nikt z jej pracowników nie ucierpiał - poinformowało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.

Życie dla kredytu

Gdy bohaterki naszego reportażu brały kredyty we frankach - ten kosztował około dwóch złotych i - jak mówią - panowało wtedy jakieś takie powszechne przekonanie, że tak będzie zawsze i że taki kredyt będzie "łatwo-spłacalny". Ich radość była krótka, bo już chwilę potem wybuchł kryzys gospodarczy na świecie i zaczęły się pierwsze kłopoty. Dziś już całe ich życie jest podporządkowane jednemu celowi - spłacie tego kredytu.

Błaszczak: Komisja Wenecka nie ma monopolu na wiedzę i mądrość

Trzeba mieć świadomość, że Komisja Wenecka to też jest ciało polityczne - mówił w "Tak jest" Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Odniósł się w ten sposób do pytania belgijskiego polityka Guya Verhofstadta o to, czy Polska zastosuje się do opinii Komisji ws. Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat TK i mediów publicznych.

"Wielkie zakłócenie mocy" w Polsce. Francuzi widzą ratunek w samych Polakach

- Polskie społeczeństwo obywatelskie ma się dobrze i w przeszłości dowiodło swojej wielkiej odporności. Polacy muszą się na tym oprzeć, aby ruszyć ponownie w kierunku jasnej strony mocy - twierdzi francuska telewizja France 24 na swojej stronie internetowej. Według komentatora stacji, Polska niebezpiecznie skręca w kierunku wzorców ustanowionych przez Wiktora Orbana na Węgrzech i sama odrzuca ideały wywodzące się z czasów Solidarności.

Echa debaty

Nie ma zgodności między partią rządzącą, a opozycją w kwestii oceny wtorkowej debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości określają ją jako wielkie zwycięstwo premier Beaty Szydło. Większość opozycji podważa te opinie i mówi o obłudzie oraz politycznym chuligaństwie. Swoją ocenę w programie przedstawił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak podkreślał, sama idea organizacji debaty w Strasburgu miała charakter bezpodstawnego ataku.

We wtorek PO przedstawi nowego szefa

We wtorek PO ogłosi wyniki wyborów na przewodniczącego partii. Jedynym kandydatem był Grzegorz Schetyna. W trakcie spotkania z udziałem kilkuset działaczy Platformy nowy szef wygłosi wystąpienie inauguracyjne. - To będzie początek poważnej rozmowy wewnątrz Platformy - zapowiada Schetyna.

Polska chce poruszyć temat wraku, Rosja liczy na "kilka świeżych idei"

Moskwa jest gotowa zareagować na konstruktywne sygnały ze strony polskich władz w sprawie polepszenia stosunków obustronnych - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow. W piątek w Moskwie odbędą się konsultacje polsko-rosyjskie, w których stronę polską będzie reprezentować wiceminister Marek Ziółkowski. Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że jego zastępca będzie chciał wyjaśnić "całą agendę problemów".

Premier mówi o milionie uchodźców z Ukrainy. Urząd ds. Cudzoziemców: jest czterech

Słowa premier Beaty Szydło, że do Polski trafiło około miliona ukraińskich uchodźców, spotkały się z odpowiedzią ambasadora Ukrainy. Andrij Deszczyca zaznaczył, że obywatele jego kraju na terenie Polski są migrantami ekonomicznymi, a nie uchodźcami. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w ostatnich latach wniosek o status uchodźcy złożyło 5328 obywateli Ukrainy. Pozytywnie rozpatrzono jedynie cztery wnioski. Z kolei ważnych kart pobytu posiada ponad 65 tysięcy Ukraińców.

Austriacy ostrzej z migrantami, Serbia wpuści tylko niektórych

Austriacki kanclerz Werner Faymann zapowiedział, że kontrole graniczne zostaną „drastycznie” zwiększone. Austria ma dość bycia punktem na „szlaku bałkańskim”, którym migranci zmierzają ku Niemcom. W reakcji na ograniczania wprowadzane przez państwa UE, Serbia też podejmuje kroki w celu ograniczenia napływu obcokrajowców.

Jennifer Lawrence zagra kochankę Fidela Castro, która próbowała go zabić

Jennifer Lawrence przygotowuje się do zagrania kolejnej roli biograficznej. Po wielkim sukcesie filmu "Joy" aktorka wcieli się w niemiecko-amerykańskiego szpiega Maritę Lorenz - byłą kochankę Fidela Castro, która przygotowywała zamach na kubańskiego przywódcę. Autorem scenariusza jest Eric Warren Singer.

Prezes SN: sądy stają się igraszką w rękach niczym nieograniczonej egzekutywy

- Doświadczamy kolejnego w historii - i to bardzo głębokiego - kryzysu demokracji. Bez cienia satysfakcji konstatuję, że bardzo szybko potwierdziła się moja teza o władzy sądowniczej jako pierwszej ofierze zmian na "politycznym firmamencie" RP - mówiła na konferencji poświęconej niezawisłości sądów I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Na początku przemówienia podkreśliła, że czuje "niepokój o stan nastrojów społecznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie".