Najnowsze

Najnowsze

Rusza 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Będzie absolutnie wyjątkowy"

Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym otworzy dziś wieczorem jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Podczas niej poznamy laureatów Diamentowych Lwów - najbardziej ukochanych przez polską publiczność filmów 40-lecia. W konkursie głównym powalczy 18 tytułów, z czego tylko trzy są już znane widzom.

Rosja legalizuje sprzedaż samogonu. "Głowa nie boli, żadnych negatywnych skutków"

Samogon w Rosji legalnie można robić od kilkunastu lat, ale dopiero teraz rosyjskie władze legalizują także jego sprzedaż. Co prawda, by to robić, trzeba wykupić drogą licencję, ale samogon legalnie będzie mógł stać na półkach obok whisky, rumu czy grappy. Entuzjastów tradycyjnego rosyjskiego napoju, dumnych z tego, że przywracają do życia stare receptury, jest coraz więcej. Materiał Faktów „TVN”.

Były minister kultury oprowadził więźniów po Watykanie

50 więźniów z rzymskiego zakładu karnego Rebibbia zostało zaproszonych w niedzielę do Watykanu. W trakcie wizyty zwiedzili Muzea Watykańskie i Ogrody, a słów Franciszka do wiernych w czasie spotkania na modlitwie Anioł Pański wysłuchali w Kaplicy Sykstyńskiej.

Saudyjczyk pokrzywdzonym ws. więzień CIA? Sąd zadecyduje

Sąd Rejonowy w Szczytnie ma dziś zdecydować, czy Saudyjczyk Mustafa Al-Hawsawi może być pokrzywdzonym w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA w Polsce. Prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Krakowie takiego statutu mu nie przyznała. Posiedzenie będzie obserwować Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Szósty raz na wyjeździe. Rząd zbierze się na Podlasiu

Premier Ewa Kopacz oraz ministrowie przyjadą dziś do województwa podlaskiego. Członkowie rządu mają zaplanowane spotkania w całym regionie; z kolei premier ma odwiedzić Bielsk Podlaski, Hajnówkę i Narew w południowo-wschodniej części województwa.

Premier Czech: rozumiemy decyzję Niemiec

Premier Czech wyraził zrozumienie dla decyzji Niemiec o czasowym wprowadzeniu kontroli na granicach. - Niemcy miały do tego pełne prawo - powiedział w niedzielę w Pradze Bohuslav Sobotka.

Francja apeluje o "skrupulatne poszanowanie" reguł Schengen

Francja wzywa do "skrupulatnego poszanowania przez każdy kraj Unii Europejskiej reguł Schengen" - oświadczył w niedzielę jej minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve po rozmowie ze swym niemieckim odpowiednikiem Thomasem de Maiziere.

Austria nie zaostrzy kontroli na granicy z Węgrami

Rząd austriacki ogłosił w niedzielę, że nie wprowadzi nadzwyczajnych kontroli na swej granicy z Węgrami, którą przekraczają codziennie w drodze na zachód setki uchodźców z Bliskiego Wschodu, mimo iż Niemcy zastosowały taki środek na swej granicy z Austrią.

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

"Premier polskiego rządu wczoraj nie wiedziała, co mówi"

- To są pewne fantazje, które miały się dobrze sprzedać medialnie - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Piotr Gliński ocenił sobotnią propozycję Ewy Kopacz dot. wprowadzenia jednolitej stawki PIT na poziomie 10 proc. Pytany o szczegóły tego rozwiązania Jacek Protasiewicz z PO mówił, że "generalnie są one jeszcze do ustalenia".

Niemcy przywracają kontrole graniczne. "Sygnał pod adresem Europy"

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere poinformował w niedzielę w Berlinie, że niemiecki rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach. Punktem ciężkości kontroli będzie początkowo granica południowa z Austrią, choć władze nie wykluczają rozszerzenia działań na granice z innymi krajami. Ma to ograniczyć napływ imigrantów do Niemiec.

Rosja rozbudowuje lotnisko w Syrii. Dla większych samolotów

Rosjanie rozbudowują lotnisko w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, przygotowując je prawdopodobnie do obsługi większych samolotów - poinformował w niedzielę szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdurrahman, powołując się na świadków.

Półmaraton szlakiem pierwszych Piastów. Na trasie średniowieczni wojowie

Prawie 1700 osób stanęło w niedzielę na starcie 38. edycji Biegu Lechitów. Trasa tego najstarszego w Polsce biegu długodystansowego prowadzi z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Taką drogę pokonał w 1000 roku Otton III, aby pokłonić się przed grobem swojego przyjaciela, św. Wojciecha. Grupka 10 osób przebiegła trasę w strojach wczesnośredniowiecznych wojów. W kolczugach, z tarczami i pikami w rękach, wszyscy jak jeden mąż pokonali dystans ponad 21 kilometrów.