Najnowsze

Najnowsze

Wysokie nagrody w rządzie. Tłumaczenia Beaty Kempy

Nagrody dla ministrów i wiceministrów znów w centrum uwagi. Tym razem za sprawą Beaty Kempy i jej wywiadu, w którym broniła nagrodzonych urzędników za rządów Beaty Szydło, tak bardzo, że uwagę skierowała na nagrody przyznawane przez rząd Donalda Tuska. Problem w tym, że w drugim przypadku minęła się z prawdą. Maciej Warsiński.

Dwa posiedzenia komisji w sprawie katastrofy smoleńskiej odwołane

We wtorek odwołano komisję w sprawie katastrofy smoleńskiej, a w środę pytano o powód. Opozycja nie ma wątpliwości, że to dowód na to, że PiS nie chce podpisywać się pod teorią Antoniego Macierewicza dotyczącą katastrofy smoleńskiej, a konkretnie wybuchu. O powodach i końcowym raporcie Arleta Zalewska.

Lobby węglowe pisze do premiera

Lobby węglowe pisze list do premiera Morawieckiego. Chce wstrzymania polityki antysmogowej. Zamiast parametrów dla węgla i nowoczesnych kotłów proponuje filtry na komin. Ekolodzy nie mogą uwierzyć, bo sytuacja jest dla nich kuriozalna. O nierównej walce Łukasz Wieczorek.

Akt oskarżenia w sprawie śmierci Igora Stachowiaka

Jest decyzja prokuratury w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Oskarżeni - byli już policjanci - nie będą odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci mężczyzny, czego domagała się rodzina. Odpowiedzą za przekroczenie uprawnień oraz fizyczne i psychiczne znęcanie się nad 25-latkiem. Przemysław Kamiński.

Odwołano posiedzenia komisji w sprawie projektu "zatrzymaj aborcję"

Co dalej z projektem "zatrzymaj aborcję"? Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka dała zielone światło. Projekt miał trafić do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, ale ta odwołała środowe i czwartkowe posiedzenia. Zwolennicy zaostrzenia prawa antyaborcyjnego nie mają wątpliwości: to gra na zwłokę. Ta akurat jest na rękę tym wszystkim, którzy chcą utrzymać obowiązujący dotychczas kompromis. Dziś po raz kolejny wyrazili głośno swoje zdanie w proteście. Przez moment spokojnie nie było, doszło nawet do przepychanek z policją. Maria Mikołajewska.

"Powstanie Unia dwóch prędkości"

- Teraz pójdziemy w kierunku, w którym społeczeństwo wybierze te siły polityczne, które chcą głębszej integracji albo będzie dalej, konsekwentnie głosowało na PiS i wtedy o żadnej głębszej integracji z Unię Europejską nie ma mowy - ocenił w programie "Tak jest" w TVN24 profesor Antonii Dudek. Razem z Tomaszem Nałęczem odniósł się do wypowiedzi szefa MSZ Jacka Czaputowicza, w którym minister wskazał główne kierunki polityki zagranicznej rządu.

Strzembosz: Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracić

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf słusznie zrobiła, wzywając marszałka Sejmu do wyjaśnienia, czy prawidłowy organ wskazał kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz. Pytany, czy zwołałby pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, odpowiedział, że "miałby duże opory". Gośćmi drugiej części byli Arkadiusz Mularczyk (PiS) i Andrzej Halicki (PO).

Naukowiec w centrum skandalu Cambridge Analytica. "Zrobili ze mnie kozła ofiarnego"

Aleksandr Kogan, naukowiec odpowiedzialny za przygotowanie testów osobowości, które posłużyły do stworzenia nielegalnych baz danych dla firmy doradczej Cambridge Analytica, ocenił w środę w rozmowie z BBC, że jest "kozłem ofiarnym" w skandalu wokół działalności firmy. Facebook i Cambridge Analytica obwiniały go wcześniej w tej sprawie - wskazuje Reuters.

Strzembosz: Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracić

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf słusznie zrobiła, wzywając marszałka Sejmu do wyjaśnienia, czy prawidłowy organ wskazał kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz. Pytany, czy zwołałby pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, odpowiedział, że "miałby duże opory".

Zabójca polskiej wolontariuszki skazany

Romualdo Mamio Dos Santos przyznał się do zabójstwa polskiej wolontariuszki i został skazany na 30 lat więzienia - informuje boliwijski dziennik "Opinion". 25-letnia Helena Kmieć zginęła w nocy z 24 na 25 stycznia 2017 roku ugodzona nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci na przedmieściach Cochabamby w Boliwii.

Relacje z Izraelem i USA, polska mniejszość w Niemczech. Pytania do szefa MSZ

- Kiedy rząd upomni się oficjalnie o status mniejszości polskiej w Niemczech? - pytał szefa MSZ Paweł Skutecki (Kukiz'15). - Co rząd zrobi z konfliktem z Izraelem i USA, gdy nie wycofa się z ryzykownych zapisów ustawy o IPN? - dodawał Grzegorz Furgo (PO). W środę szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację w sprawie polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Po jego wystąpieniu odbyła się dyskusja klubowa, a następnie posłowie zadawali szefowi dyplomacji pytania.

Kompromitacja teorii Macierewicza?

Z opinii prokuratorskich biegłych wynika, że na pokładzie TU-154M nie doszło wybuchu - informują media, jako pierwsze radio TOK FM. W sejmie PiS odwołuje posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej, która na wniosek opozycji miała słuchać wyjaśnień Antoniego Macierewicza w tej sprawie. Posłowie PO uważają, że PiS nie chce dopuścić do kompromitacji teorii zamachu. O sprawie w programie Tak jest dyskutowali posłowie Cezary Tomczyk (PO) i Sylwester Chruszcz (WiS).

Merkel: islam stał się częścią Niemiec

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, wygłaszając w środę expose w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie kraju są bezdyskusyjne. Dodała jednak przy tym, że "wraz z 4,5 miliona mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec".

Sznur samochodów autostradą pod prąd. "Zbiorowy idiotyzm"

Przynajmniej dwa kilometry miał sznur samochodów, jadących pod prąd na autostradzie A4 - mówi pan Jarosław, autor nagrania, które dostaliśmy na Kontakt 24. Kierowcy nie zamierzali czekać, aż droga zostanie odblokowana, zawrócili i pasem awaryjnym podążali do zjazdów.

Prezydent Birmy zrezygnował. Idzie na emeryturę 

Prezydent Birmy Htin Kyaw podał się w środę do dymisji, informując, że odchodzi na emeryturę. Htin to bliski współpracownik jeszcze z czasów opozycji Aung San Suu Kyi, laureatki pokojowego Nobla, obecnie kierującej de facto birmańskim rządem.

"Wyjechała bardzo szerokim łukiem". Pijana matka wiozła dziecko

Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miała kobieta, która zdecydowała się usiąść za kierownicą i wyjechać autem na ulice Świebodzina (woj. lubuskie). Wyjeżdżała tak szerokim łukiem, że zwróciła uwagę policjantów. Podczas kontroli okazało się, że nie dość, że jedzie "na podwójnym gazie", to wiezie jeszcze w samochodzie dziecko.