Najnowsze

Najnowsze

Śledztwo w sprawie zdjęć europosłów na szubienicach

Musiało upłynąć pięć dni, by prokuratura zadecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zawieszenia zdjęć europosłów PO na szubienicach w trakcie demonstracji narodowców w Katowicach. Śledztwo będzie jednak toczyć się w sprawie, a nie przeciwko komuś, choć wszyscy doskonale wiedzą, kto wieszał i co mówił.

Niepokojący test rakiety Kima

Rakieta Kim Dzong Una wyżej niż stacja kosmiczna. Poleciała na 900 kilometrów od wyrzutni i wzniosła się wysoko w kosmos. Najnowszy test pokazuje, że północnokoreańscy inżynierowie pracują bez wytchnienia i zadziwiająco szybko. Co jest bardzo niebezpieczne i niepokojące. Dlatego zbiera się Rada ONZ.

Cena odwagi

Za transparent z hasłem "Stop faszyzmowi" zostały skopane i obrzucone obelgami. Same jednak też mogą usłyszeć zarzut zakłócania legalnego zgromadzenia. Podobne zarzuty - na przykład za udział w kontrmanifestacjach smoleńskich - usłyszało w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt osób. W całym kraju toczy się w sumie ponad 600 postępowań wobec osób biorących udział w różnych antyrządowych protestach. Niektórzy mają po kilka spraw. Do tego dochodzi spisywanie i legitymowanie demonstrujących, miedzy innymi tych, którzy na obchody miesięcznic smoleńskich przynosili białe róże.

Sobotka podał się do dymisji. Czas na Babisza

Dotychczasowy czeski rząd socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki podał się w środę do dymisji, co otwiera drogę do utworzenia nowego rządu po październikowych wyborach do Izby Poselskiej.

"Sędziowie nie mają prawa bronić sądów"

Obradom komisji sprawiedliwości przysłuchują się sędziowie, w tym Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która krytykowana jest przez Zofię Romaszewską za bronienie niezawisłości sędziów. Prezes odpowiada, że broni nie swojego stanowiska, a konstytucji, która jest zagrożona. A skoro tak, to padają pytania, dlaczego sędziowie biernie się przyglądają i nie protestują?

"To nie był wypadek". Macierewicz ogłasza, kiedy poda szczegóły

Dysponujemy kluczowym materiałem dowodowym pozwalającym stwierdzić, co i jak przebiegło, że doszło do tragedii, w której zginęła cała elita polska - stwierdził w środę szef MON Antoni Macierewicz. Zapewnił, że ma zamiar doprowadzić do końca wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej.

Narodowcy je kopali. Zabrakło reakcji policji

Reakcji policji zabrakło 11 listopada podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Nie tylko wtedy, gdy pojawiły się rasistowskie hasła. Także wtedy, gdy grupa kobiet rozłożyła transparent z hasłem "stop faszyzmowi", a uczestnicy marszu narodowców zaczęli je kopać, szarpać, opluwać i obrzucać obelgami. Policji przy tym nie było, ale chociaż są zdjęcia i nagrania. Do dziś nikogo w tej sprawie nawet nie przesłuchano.

Dwie miary wobec narodowców

Podczas demonstracji skrajnej prawicy w centrum Katowic, w środku dnia, zostały wystawione szubienice z portretami polityków PO. Policja nie interweniowała - ochraniała demonstrację. Dopiero po kilku dniach i po tym, jak zdjęcia z Katowic obiegły świat, a sprawa stanęła na forum Parlamentu Europejskiego, prokuratura wszczyna śledztwo.

Ile czasu lekarz poświęca na rozmowę z pacjentem?

Ile czasu lekarze poświęcają pacjentom? Nie jesteśmy ani w czołówce, ani na szarym końcu, ale długość rozmowy pacjenta z lekarzem wcale nie jest zadowalająca. W statystykach wypadamy nie najgorzej, ale w rzeczywistości lekarz więcej czasu poświęca na wypełnienie papierkowej roboty, niż na wywiad dotyczący choroby.

Głuchoniemi za kierownicą ciężarówki?

Czy głuchoniemi siądą za kierownicą ciężarówki? Na Zachodzie nie ma z tym problemu, w Polsce jest. Sprawa trafiła do Sejmu i nabrała tempa. Przepisy mają się zmienić i przestać dyskryminować ludzi, którzy nieraz już udowodnili, że potrafią normalnie funkcjonować.

Prof. Modzelewski: PiS szykuje marionetkowe sądy, policyjne państwo

Zmiany w sądach pod dyktando prokuratora generalnego oznaczają wprowadzenie państwa policyjnego - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Karol Modzelewski, działacz opozycji w czasach PRL, były senator. Gośćmi drugiej części programu byli profesor Łukasz Turski (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN) i psycholog społeczny profesor Janusz Czapiński.

"Aberracja, groteska". Konstytucjonalista o projektach ustaw o KRS i SN

Obawiam się, że większość parlamentarna chce sobie zapewnić na przyszłość bezkarność - ocenił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista mówił w "Kropce nad i", że są one procedowane "na wyścigi, rano, nocą, bez zasięgania opinii, przepychane kolanem". - Cenę za to zapłacą nie sędziowie, tylko obywatele - dodał Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

"Aberracja, groteska". Konstytucjonalista o projektach ustaw o KRS i SN

Obawiam się, że większość parlamentarna chce sobie zapewnić na przyszłość bezkarność - ocenił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista mówił w "Kropce nad i", że są one procedowane "na wyścigi, rano, nocą, bez zasięgania opinii, przepychane kolanem". - Cenę za to zapłacą nie sędziowie, tylko obywatele - dodał Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Poprawki PiS zaskoczyły prezydenckich ministrów. Analizujemy, o co w nich chodzi

Nieoczekiwane zawirowanie w pracach nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości niespodziewanie otrzymała w środę plik poprawek do przegłosowania. Wywołało to zdumienie i konsternację przedstawicieli reprezentujących prezydenta. Prace komisji przerwano na półtorej godziny, a do Sejmu pospiesznie przyjechał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.