Najnowsze

Najnowsze

"Doszło do przykrego kryzysu"

- Teraz odpowiedzialność powinni przejąć politycy po to, aby ten kryzys o naturze nie tylko prawnej, ale przede wszystkim politycznej zażegnać - powiedział w studio TVN24 Jacek Stawiski, dziennikarz TVN24 BiS. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz reakcji władz Izraela na nowe przepisy.

USA "nie rozpatrują" wycofania wojsk z okolic Manbidżu

Pomimo ostrzeżeń Turcji Stany Zjednoczone nie planują wycofania swych wojsk stacjonujących niedaleko miasta Manbidż w północnej Syrii - oświadczył szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel, cytowany przez telewizję CNN.

Wiceprezes IPN: nie będziemy karać za mówienie prawdy

Instytut Pamięci Narodowej nie zamierza nikogo karać za prowadzenie rzetelnej pracy naukowej ani za mówienie prawdy - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. Odniósł się w ten sposób do przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN krytykowanej między innymi przez rząd izraelski.

Loża prasowa 28.01.2018

W ostatnim styczniowym wydaniu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Passent ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Marcin Makowski ("Do Rzeczy"). Program rozpoczęła dyskusja o konflikcie między stroną polską a izraelską dotyczącą nowelizacji ustawy, dotyczącej ścigania i karania osób m.in. za użycie sformułowania "polskie obozy śmierci". Dziennikarze rozmawiali również o informacji rządu (udzielonej w Sejmie przez szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego) dotyczącej działania służb wobec organizacji neonazistowskich po emisji materiału "Superwizjera". Na końcu poruszono też temat jednoczącej się opozycji, a dokładnie PO i Nowoczesnej, które wystartują razem w wyborach samorządowych.

Zniszczył auta, rzucił się z nożem na policjanta

Najpierw pałką teleskopową zniszczył trzy samochody, a gdy interweniowała policja, rzucił się na jednego z funkcjonariuszy z nożem. 23-letni mieszkaniec Tomaszowa pod Żaganiem (woj. lubuskie) trafił już do aresztu. Za napaść na policjanta i uszkodzenie mienia grozi mu nawet 10 lat więzienia.

"Być odpowiedzialnym, to znaczy być w stanie zareagować"

Papież Franciszek wezwał w poniedziałek podczas spotkania z uczestnikami konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem do zwalczania "wirusa obojętności" i do odpowiedzialności. - Być odpowiedzialnym, to znaczy być w stanie zareagować - mówił.

Po raz trzeci atakowali razem Nanga Parbat

43-letni Tomasz Mackiewicz i 38-letnia Elisabeth Revol po raz trzeci razem wyruszyli zimą na Nanga Parbat. Jak twierdzi Francuzka, udało im się wejść na szczyt. Polak pozostał na wysokości około 7200 metrów, alpinistkę uratowała czwórka polskich himalaistów. Kim są Mackiewicz i Revol?

Spotkanie w sprawie Syrii bez Kurdów. Powód: ofensywa w Afrinie

Kurdowie oświadczyli, że nie wezmą udziału w spotkaniu na temat Syrii, które ma się odbyć 30 stycznia w Soczi. Tłumaczą to "sytuacją w Afrinie", kontrolowanej przez Kurdów enklawie na północnym zachodzie Syrii, gdzie od tygodnia trwa operacja armii tureckiej.

Seks pozamałżeński przestępstwem? Indonezja może zmienić prawo

Indonezyjski parlament pracuje nad projektem zmian w kodeksie karnym, który zakłada uznanie wszelkich stosunków seksualnych poza małżeństwem za przestępstwo. Projekt nowelizacji wzbudził obawy wśród lokalnych aktywistów, zdaniem których narusza on podstawowe prawa człowieka i mógłby zostać użyty przeciwko społeczności LGBT.

"Ruszyli w górę skały, mierząc się z mrokiem nocy". Światowe media o "heroizmie" Polaków

Ratunek w najbardziej nieprzyjaznym miejscu na Ziemi wydawał się niemożliwy, ale pojawiła się elitarna ekipa wspinaczkowa z Polski. Ryzykując życie, ruszyła w wyprawę, jakiej nikt do tej pory się nie podjął. Uratowała Francuzkę Elisabeth Revol. Tomasza Mackiewicza ocalić się nie udało - piszą światowe media. Coraz więcej z nich opisuje akcję ratunkową na Nanga Parbat i cytuje tych, którzy podkreślają, że to, czego dokonali Polacy, jest czymś niezwykłym.

Dwa piętra wpadły do środka. Trwa rozbiórka zniszczonej kamienicy

Cegła po cegle trwa rozbiórka zniszczonej wybuchem gazu kamienicy w Mirsku (woj. dolnośląskie). Dach i pierwsze piętro są już rozebrane. Trwają dalsze prace. - Pozostałości wszystkich pięter, które spadły na parter, będziemy usuwać w poniedziałek - zapowiada burmistrz miejscowości.

"Nie odrobiłem lekcji jednak"

W tym tygodniu Tomasz Sianecki wywołał do odpowiedzi byłego ministra obrony narodowej, ale także byłego przewodniczącego Partii Demokratycznej i byłego eurodeputowanego. Na 10 pytań z wiedzy o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach stycznia 2008 roku odpowiada Janusz Onyszkiewicz.

Polska Kronika Faktowa 28.01.2018

Katastrofa lotnicza w Mirosławcu, polityczna rozgrywka w cieniu tragedii, gigantyczne kolejki tirów na wschodniej granicy, czyli strajk celników oraz Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" Janusza Palikota. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 28.01.2018

W każdym odcinku dziennikarze podróżują w czasie i cofają się dokładnie o 10 lat. Tym razem przypominają wydarzenia z końcówki stycznia 2008 roku, kiedy cała Polska pogrążona była w żałobie po tragicznej śmierci 20 osób w katastrofie lotniczej w Mirosławcu.