Najnowsze

Najnowsze

Nikt się tak nie cieszył z wejścia do Unii

Dokładnie 10 lat temu świętowano wejście Polski do strefy Schengen; od tej pory Polacy mogą poruszać się po Unii bez przeszkód. Przypominamy ten moment i pytamy o inne wymierne korzyści płynące z tego, że jesteśmy w Unii.

Sądny rok

To był sądny rok. 2017 zapisze się w historii jako ten, w którym władza PiS - wbrew konstytucji - przejęła kontrolę nad całym wymiarem sprawiedliwości, co ostatecznie potwierdzają podpisane przez prezydenta ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ustawy, o które walka toczyła się cały ten rok. Zimą i latem demonstracje w całym kraju, protesty opozycji, ostrzeżenia ze strony Unii Europejskiej, były też weta Andrzeja Dudy, co opóźniło, ale koniec końców nie udaremniło sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości. Jej efekty i skutki dopiero poznamy, choć niektóre już widać. Podsumowujemy ten mijający rok widziany okiem i kamerami reporterów "Czarno na Białym". 

Amerykańska broń dla Ukrainy

Administracja Donalda Trumpa zatwierdza po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych komercyjną sprzedaż śmiercionośnej broni na Ukrainę. To decyzja istotna, bo poprzedni prezydent Barack Obama nie wyrażał zgody na takie transakcje.

Zagranica o Polsce i artykule 7

Polska gościła w Warszawie Theresę May. Choć premier Wielkiej Brytanii przyjechała podpisać traktat obronny, to nie uniknęła pytań o inny traktat – unijny, a konkretnie jego artykuł 7. Szczegóły wizyty i brytyjskiego głosu w tej sprawie.

"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"

Jeśli chcemy chronić poczęte dzieci, mieć mniej aborcji, to jedyną drogą jest edukacją seksualna - przekonywała w "Kropce nad i" Anja Rubik, modelka i inicjatorka akcji #sexed.pl, poświęconej edukacji seksualnej. - Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - wtórował z kolei Robert Biedroń.

Prezydent podpisał ustawy o KRS i SN. Komentarze

Czwartek to dzień stanowczych komentarzy prawniczych autorytetów, którzy tłumaczą, jak decyzja prezydenta o podpisaniu ustaw o SN i KRS zmieni nasz kraj. Na długo. Profesorowie w ocenie są zgodni - tracimy elementy państwa demokratycznego. Naukowcy wyliczają do czego mogą nas doprowadzić reformy sądów i precyzują słowa prezydenta, który w swym oświadczeniu - powołując się na to jak jest na Zachodzie - precyzyjny nie był.

"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"

Jeśli chcemy chronić poczęte dzieci, mieć mniej aborcji, to jedyną drogą jest edukacją seksualna - przekonywała w "Kropce nad i" Anja Rubik, modelka i inicjatorka akcji #sexed.pl, poświęconej edukacji seksualnej. - Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - wtórował z kolei Robert Biedroń.

Exit poll: katalońscy secesjoniści utrzymają większość

Wybory w Katalonii wygrała liberalna i przeciwna separatyzmowi partia Ciudadanos, która może liczyć na 34-37 deputowanych w regionalnym 135-mandatowym parlamencie. Większość utrzymają w nim jednak ugrupowania proniepodległościowe - wynika z sondażu exit poll opublikowanego przez "La Vanguardię".

"Zawsze jest wyjście, nawet po prezydenckich podpisach"

W pewnym momencie należy się cofnąć do tych ustaw, które zostały przyjęte racją istnienia niezależnego sądownictwa w Polsce i naszych relacji z Unią Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując podpis prezydenta pod ustawami o sądownictwie. - Każdy polityk, który ma poczucie odpowiedzialności za dobro publiczne, podjąłby taką decyzję - dodał. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Borowski, senator, były marszałek Sejmu oraz Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL.

"Zawsze jest wyjście, nawet po prezydenckich podpisach"

W pewnym momencie należy się cofnąć do tych ustaw, które zostały przyjęte racją istnienia niezależnego sądownictwa w Polsce i naszych relacji z Unią Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując podpis prezydenta pod ustawami o sądownictwie. - Każdy polityk, który ma poczucie odpowiedzialności za dobro publiczne, podjąłby taką decyzję - dodał.

Kłopot Macrona z premierem. Przez luksusowy lot za 350 tysięcy euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma problemy przez rozrzutność swojego premiera. Francuskie media donoszą, że za 350 tysięcy euro wynajął prywatny odrzutowiec, by wrócić do Paryża z Japonii. Macron - jak pisze francuski dziennik "La Tribune" - miał ogłosić zakup nowego samolotu prezydenckiego, ale przez kosztowny powrót premiera decyzja ta została odłożona.

Polska na unijnym marginesie

Komisja Europejska po raz pierwszy uruchomiła artykuł 7. Unijni urzędnicy uważają, że zmiany w systemie sądownictwa w Polsce zagrażają praworządności. Politycy PiS zdają się lekceważyć zarzuty, licząc na poparcie ze strony Wegier. Opozycja ostrzega, że nasz kraj oddala się od Europy. O możliwych konsekwencjach dla Polski rozmawiali w programie Tak jest - Ryszard Kalisz i prof. Antoni Dudek.

Cztery zapalne punkty ustaw sądowych prezydenta

Czy ludzie mogą mieć pewność, że państwo w przyszłości nie ograniczy im wolności albo nie zabierze pieniędzy, skoro wbrew konstytucyjnym gwarancjom skraca kadencje, a część sędziów przymusowo odsuwa od orzekania? Czy obywatel może liczyć na sprawiedliwość przed sądami, które teoretycznie są niezależne, a w praktyce politycy z roku na rok powiększają w nich swoje wpływy?

Spłonęło centrum fitness. Nie żyje co najmniej 29 osób

Co najmniej 29 osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w wyniku pożaru, który wybuchł w czwartek w centrum fitness w mieście Dżeczon (Jecheon) w środkowej części Korei Południowej - podała agencja Reutera, powołując się na miejscowe władze.

May w Warszawie o artykule 7.: kwestie konstytucyjne są sprawą wewnętrzną krajów

- W Unii Europejskiej, w Europie jesteśmy przekonani, co do tego, jak ważna jest praworządność - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie premier Wielkiej Brytanii, Theresa May. Szefowa brytyjskiego rządu odniosła się w ten sposób do kwestii praworządności w Polsce oraz skomentowała fakt uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu przez Komisję Europejską.

17-latek brutalnie zabił bezdomnego, bo ten nakrył go na kradzieży. Jest wyrok sądu

Wybite wszystkie zęby, złamane kości twarzoczaszki, zmiażdżone obie szczęki. Według relacji świadka bezdomny Robert Ch. wyglądał, jakby po nim przejechał samochód. Tak skatował go 17-letni wówczas Paweł W. Kopał do nieprzytomności, aż zabił. Nastolatek właśnie został skazany na 13 lat pozbawienia wolności. Jak stwierdził sędzia, "najlepsze lata swojego życia spędzi za murami więzienia".