Minister z niespodziewaną wizytą, emocje w Sejmie. "Rząd jest z kamienia"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w niedzielę wieczorem z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. Spotkanie trwało około 15 minut, a rozmowie towarzyszyły emocje. - Myślałam, że będzie spokojnie - mówiła Rafalska. - Nie ma żadnej wrażliwości, rząd jest z kamienia - komentowała rozżalona jedna z matek.

Niesiołowski: protestujący w Sejmie prawdopodobnie zostaną oszukani

Trzeba wymagać od tych lepiej zarabiających Polaków, żeby się dzielili - mówił w "Faktach po Faktach" marszałek senior, poseł koła "Wolni i Solidarni" Kornel Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianej przez premiera "daniny solidarnościowej". Z kolei Stefan Niesiołowski, poseł PSL-UED ocenił, że propozycja szefa rządu jest "absurdalna" i "służy grze na czas".

Niepełnosprawni "będą czuć się winni, że  w Polsce wprowadza się kolejny podatek"

Stworzenie tak zwanego funduszu solidarnościowego na rzecz niepełnosprawnych, czyli opodatkowanie klasy średniej to "napuszczanie jednej grupy ludzi na drugą pod pretekstem pomagania niepełnosprawnym" - stwierdziła w "Kawie na ławę" w TVN24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Tadeusz Cymański z klubu PiS mówił jednak, że opodatkowani zostaliby tylko "super ekstra bogaci", a nie klasa średnia, w którą rząd nie chce uderzyć.

Kowal: w relacjach z USA trzeba otwarcie mówić o błędach. Inaczej nie będzie, co zbierać

- Daliśmy się zepchnąć do roli klienta, nie mamy żadnych własnych propozycji i dzisiaj w Waszyngtonie patrzą na nas tak, jak patrzą na Ukrainę - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, były europoseł Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Pawła Kowala z Polskiej Akademii Nauk, "trzeba otwarcie mówić o błędach i podjąć normalny, polityczny dialog ze Stanami Zjednoczonymi". - Inaczej będzie się to pogłębiało i za 2-3 lata nie będzie, co zbierać - alarmował.

"Można powiedzieć stop, można z tego wyjść"

Każdego roku blisko milion Polek pada ofiarami przemocy, a tylko 20 procent oficjalnie zgłoszonych sprawców zostaje skazanych. Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji w poniedziałek rusza z kampanią społeczną "Kocham. Szanuję", która ma przekonać krzywdzone kobiety do szukania pomocy i skłonić świadków przemocy do reakcji. W akcję zaangażowały się aktorki, dziennikarki, celebrytki. We "Wstajesz i weekend" TVN24 o kampanii opowiedzieli prezenterka Karolina Malinowska i reżyser Andrzej Saramonowicz.

Mają ziemię, projekt i zgody. Lekarze z Podlasia budują hospicjum. Potrzebują pieniędzy

Zrezygnował z kariery w Warszawie, by na podlaskiej wsi pomagać ciężko chorym i umierającym. Paweł Grabowski prowadzi hospicjum w Nowej Woli, teraz chce zbudować podobną placówkę w Makówce. - Mamy ziemię, projekt wykonawczy ze wszystkimi możliwymi pozwoleniami i zgodami - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24. - Żeby wbić łopatę, potrzebujemy jeszcze 4-5 milionów złotych - dodał.

"Nie może być tak, że zabiera się bogatym, żeby dać biedniejszym"

Apelujemy i prosimy o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim bez mediów - powiedziała w niedzielę w rozmowie z TVN24 Iwona Hartwich, przedstawicielka protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Skrytykowała też propozycję premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zrealizowania potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie funduszu zasilanego z nowego podatku dla najlepiej zarabiających.

"Stosunek do niepełnosprawnych to miara dojrzałości społeczeństwa i my jej nie zdajemy"

- Nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi również o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły maksymalnie uczestniczyć w życiu społecznym, chodzi również o to, żeby ich opiekunowie mieli czas dla siebie - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS o proteście w Sejmie profesor Monika Płatek, prawniczka. Zdaniem Grażyny Staniszewskiej, opozycjonistki w czasach PRL, "dla opiekunów muszą być jakieś pieniądze, tym bardziej jeżeli namawiamy kobiety do rodzenia niepełnosprawnych dzieci". Z kolei, jak podkreśliła Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, "stosunek do niepełnosprawnych to miara dojrzałości społeczeństwa i my jej w ogóle nie zdajemy".

"Nadzieja jest w tym, że jest tak źle"

Politycy PiS trafiają, mówiąc o rewolucji godności, redystrybucji prestiżu - podkreślał profesor Timothy Garton Ash w programie "Horyzont" w TVN24, porównując polityczną sytuację w Polsce do sytuacji we Francji. Odniósł się w tym kontekście między innymi do wystąpienia Emmanuela Macrona w Parlamencie Europejskim, podczas którego padły słowa o "wojnie domowej między liberalną demokracją a rosnącym autorytaryzmem".

"Król lawet" i jego kontakty z policją. "Przestępca nieobliczalny. Niebezpieczny"

Gwałcił, oblewał kwasem, podkładał bomby, korumpował policjantów. To tylko niektóre czyny, za jakie w przeszłości odpowiadał Radosław K. ze Skwierzyny. Jego długa i szeroko zakrojona działalność niczym w soczewce pokazuje patologię polskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Patologie, które spowodowały, że Radosław K. zamiast ostracyzmu cieszy się dziś publicznym uznaniem i olbrzymimi pieniędzmi, a nawet kontraktem z policją.

"Demagogia dogoniła samych autorów"

- Zupełnie inaczej wyglądałoby to, gdyby te sprawy były zrealizowane w taki sposób otwarty - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i wicepremier Waldemar Pawlak (PSL), nawiązując do wielotysięcznych nagród, jakie przyznała sobie i swoim ministrom Beata Szydło, kiedy stała na czele rządu.

Ofensywa samorządowa. Politycy PiS ruszyli w Polskę

Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości. Polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości 10 kwietnia wyjechali w różne części Polski, rozpoczynając kampanię "Polska jest jedna" przed wyborami samorządowymi. Mają między innymi spotkać się z mieszkańcami oraz przedstawić obietnice wyborcze.

Marszałek Sejmu o propozycjach Morawieckiego: odważne, ale wymagają pracy

Należy działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, pytany o przedstawiony przez szefa rządu Mateusza Morawieckiego plan utworzenia funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Zdaniem Kuchcińskiego zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale "wymagają trochę pracy".

Kolor oczu? Nigdy go nie miała, bo nie ma tęczówki. Wkrótce może stracić wzrok. Jej córka też

W dowodzie wpisali jej, że ma piwne oczy. Ale tak naprawdę nie mają koloru. Katarzyna Richert od dziecka cierpi na aniridię, czyli brak tęczówki. Z dnia na dzień widzi coraz gorzej. Boi się, że w końcu zupełnie przestanie widzieć. Żeby tak się nie stało, musi przejść serię operacji. Jej córka też. Bo 15-letnia Zuzia zmaga się z tą samą chorobą. Żeby ocalić ich wzrok potrzeba 30 tysięcy złotych.