- Nie unikam debat, nawet na tematy trudne - zapewniał Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24. - Problem w tym, że to środowisko mojego konkurenta z PiS odmawiało jakiejkolwiek debaty w ramach Kancelarii Prezydenta przez 5 lat. Proszę wybaczyć, żebym ja po pięciu latach biegł, tylko dlatego, że pan kandydat (Duda - red.) mnie wzywa - dodał.

- Ważne są tendencje. Bronisław Komorowski traci jedną czwartą poparcia w miesiąc, a Andrzej Duda zyskuje jedną trzecią - tak Adam Bielan skomentował w "Faktach po Faktach" najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24. - Komorowski każdym swoim wystąpieniem daje do zrozumienia, że druga kadencja prezydencka mu się należy - ocenił b. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- To był poryw serca, to była sąsiedzka pomoc bratniemu Kościołowi Białorusi. Myślę, że tym ludziom trzeba podziękować za to, co zrobili - ocenił pracę księży w wywiadzie dla Radia Swaboda polski ambasador w Mińsku Leszek Szerepka. Dodał, że duchownym bardzo trudno pracuje się na Białorusi, gdzie są "pod pełną kontrolą władz".

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, przewagę miałby Bronisław Komorowski (47 proc.), ale i tak odbyłaby się druga tura - wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego dla "Faktów" TVN i TVN24. Obecny prezydent zmierzyłby się w niej z kandydatem PiS Andrzejem Dudą, którego w pierwszej turze poparłoby 24 proc. badanych. Ostatecznie w drugiej turze zwycięstwo odniósłby Komorowski, uzyskując 59-procentowe poparcie.

Kilka tygodni temu mówił, że jeśli górnikom i rolnikom się nie uda, to on ruszy dla nich do walki o prezydencki urząd. No i ruszył. Z mocnymi hasłami i wyrazistymi poglądami: m.in. o całkowitym zakazie aborcji, sprzeciwie wobec „promowania” homoseksualizmu i za zmianą wyborczego prawa. Paweł Kukiz, eks-rock’n’rollowiec a dzisiaj radny walczący z władzą spod każdego znaku, deklaruje, że jego pomysł to nie hipisowska zachcianka, ale sprawa tak poważna, jak Polska.

Kar więzienia w zawieszeniu chce prokuratura w procesie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych. Są oni oskarżeni o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA tzw. afery gruntowej w 2007 r. Obrona wnosi o uniewinnienie. W poniedziałek odbyły się mowy końcowe w tym procesie.

Dziewięć miesięcy spędził w areszcie Artur Ł., niesłusznie zatrzymany przez ABW jako rzekomy "polski dżihadysta". Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił, że Skarb Państwa musi wypłacić poszkodowanemu 90 tys. zł zadośćuczynienia - po 10 tysięcy za każdy miesiąc aresztu.

- Bezdomne zwierzęta albo są zabijane, albo trafiają do schronisk podobnych do „obozów zagłady” - alarmują weterynarze i przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli. - Problem bezpańskich psów i kotów to sposób na zarobek dla firm zajmujących się ich odławianiem - podkreśla NIK. Posłowie wciąż pracują nad nowelizacją prawa, które ma ukrócić procede. Nie wiadomo, kiedy projekt będzie gotowy.

- Pozwólcie Polakom czuć się współgospodarzami ich urzędów - takimi słowami zwróciła się Ewa Kopacz do urzędników podczas obchodów 95-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Premier zapowiedziała zmiany, m.in. lepszy dostęp online do usług administracyjnych oraz odmrożenie płac w administracji. Jeszcze w tym roku ma także ruszyć program praktyk studenckich w urzędach.

Jeśli rząd nie podpisze porozumienia z rolnikami, w czwartek przed kancelarią premiera powstanie zielone miasteczko - poinformował w poniedziałek Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ. Jak mówił, rolnicy przyjadą do Warszawy autokarami, a nie ciągnikami. W proteście weźmie udział 10 tys. rolników. - Jeśli premier podpisze porozumienie, to wrócimy do domu, mamy co robić - powiedział.

63 proc. ankietowanych, którzy zapowiadają głosowanie w wyborach prezydenckich, zamierza poprzeć ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Kandydat PiS Andrzej Duda może liczyć na 15 proc. głosów. Udział w wyborach deklaruje 70 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.

Negatywne skutki pożaru mostu Łazienkowskiego odczuli w poniedziałek nie tylko mieszkańcy Warszawy. Kłopoty mają także urzędnicy oddalonego o 200 km od stolicy Białegostoku. "Po pożarze mostu urządzenia firmy obsługującej połączenia telefoniczne Urzędu Miejskiego w Białymstoku zostały uszkodzone" - głosi komunikat na stronie tamtejszego magistratu.