- Mam takie wrażenie, że Platforma Obywatelska i premier Ewa Kopacz mówi i opowiada o Polsce przez trójwymiarowe okulary - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Gawkowski (SLD). I dodał: - To 3D to: drogo, długo i dla siebie. To jest cała prawda o PO.

Muzułmanie, w tym również ci mieszkający na Podlasiu, obchodzą dziś Kurban Bajram, czyli Święto Ofiarowania. To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych. Tegoroczne święto w podsokólskich Bohonikach odbywa się bez tradycyjnej ofiary. Wszystko z powodu niejasnej sytuacji prawnej dotyczącej uboju rytualnego w Polsce.

Czy podejrzany o podpalenie swego domu i zabicie pięciu członków rodziny rodziny Dariusz P. z Jastrzębia Zdroju jest poczytalny? Eksperci mają wątpliwości i poprosili prokuraturę o kolejne cztery tygodnie obserwacji psychiatrycznej. Wcześniej nie udało im się dojść do jednoznacznego wniosku. Śledczy są tymczasem zdania, że Dariusz P. był poczytalny - powiedział w rozmowie z TVN24 Michał Szułczyński z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Kilkanaście ciężarówek z pomocą humanitarną dla Ukrainy dotarło do Warszawy w nocy z piątku na sobotę. Wyruszyły w ciągu dnia z Niemiec. Do 7 października przez nasz kraj ma przejechać ponad 100 pojazdów, które spotkają się na przejściu granicznym w Dorohustku. Odprawione zostaną po polskiej stronie, wspólnie przez polskie i ukraińskie służby, po czym wjadą na Ukrainę.

- Będziemy mieli przebudowaną strefę euro, która będzie chciała obudować się własnymi instytucjami, czyli odgrodzić od tych krajów, które są poza euro - mówił o najbliższych pięciu latach Janusz Lewandowski, który był gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Z tego powodu - jak powiedział - przyszła polska komisarz Elżbieta Bieńkowska "stanie przed podwójnym wyzwaniem" - jednym będzie spajanie krajów z i poza strefy euro, drugim wspólny unijny rynek energii.

Gdyby prokuratura przedstawiła zarzuty wiceministrowi finansów Jackowi Kapicy, ten natychmiast podałby się do dymisji - zapewniło w specjalnym komunikacie ministerstwo finansów. Ale dymisja wicemnistrowi nie grozi bo, jak ujawniliśmy, po interwencji Prokuratury Generalnej zarzuty wobec Kapicy uchylono, a całe śledztwo zostało odebrane prokuratorom.

Czy szefowi "Solidarności" wypada brać udział w kampaniach reklamowych? - Nie - odpowiada Piotr Duda w "Faktach po Faktach" i twierdzi, że jego wpis na Twitterze nie był reklamą piwa, a jedynie pochwałą dla walorów smakowych trunku. - Bardzo dobre piwo. I to pszeniczne, i to miodowe - podkreślił.

Czy jesteśmy histerycznymi patriotami? - Tak - stwierdził w "Piaskiem po oczach" Jerzy Stuhr. - Jak ja słyszę np. głos, że za chwilę Rosja nas zaatakuje, to dla mnie to jest histeryczny głos - przekonywał aktor i reżyser. Zdaniem Stuhra histeria panuje także w polityce. - Od razu jest jakby przesada. W sformułowaniach, w epitetach - mówił artysta.

Policja nie ma dostępu do systemu, który umożliwia szybki dostęp do informacji o poszukiwanych osobach i samochodach. Awaria nastąpiła w czwartek. Przestał działać KSIP, czyli Krajowy System Informacyjny Policji. - To spore utrudnienie, jeśli chodzi o pracę policjantów - przyznał na antenie TVN24 rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. MSW zapowiedziało, że wszystkie okoliczności awarii zostaną wyjaśnione. W piątek podwójne obsady dyżurów i dłuższe godziny pracy wyznaczono policjantom z wydziału wywiadu kryminalnego.

- Janusz Palikot przy swojej wielkiej inteligencji jest wrogiem samego siebie - ocenił w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz, poseł niezrzeszony (Dom Wszystkich Polska). Wyjaśnił, że pomimo "wspaniałych" pomysłów, jest "destruktorem własnych koncepcji". - Jak osiąga sukces, to musi to zniszczyć - dodał. Z kolei Adam Szejnfeld (PO) ocenił, że spadek poparcia dla Twojego Ruchu jest wynikiem niestabilności poglądów lidera partii.

11 byłych posłów Twojego Ruchu założyło koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka - poinformował w piątek poseł Artur Górczyński. - Z założenia będziemy w opozycji, ale głosowanie za propozycjami koalicji PO-PSL będzie się zdarzać - twierdzi z kolei Artur Dębski.

Uzbrojenie nowoczesne i powstające w Polsce - tak minister obrony Tomasz Siemoniak określa, na co zostaną wydane fundusze obronne, gdy zostaną zwiększone do 2 proc. PKB. Dodatkowe 800 mln złotych od 2016 r. może wspomóc np. stworzenie Narodowego Programu Bezzałogowców.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w czwartek śledztwo ws. ewentualnych związków Marka Falenty ze służbami specjalnymi. Prokuratorzy sprawdzają, czy funkcjonariusze CBA i ABW nie dopełnili swoich obowiązków w związku z informacjami, które - według słów Marka Falenty - mieli od niego uzyskać.