Debata w Sejmie po reportażu "Superwizjera". "Opozycja wyolbrzymia problem"

Zero tolerancji dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych - powiedział w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef MSWiA Joachim Brudziński. Na wniosek PiS minister udziela informacji na temat organizacji o charakterze skrajnym. Jego wystąpienie ma związek z reportażem "Superwizjera" TVN o środowisku polskich neonazistów. W piątek - z inicjatywy PO - członkowie rządu będą mówić z kolei o działaniach w celu powstrzymania "szerzącej się fali nienawiści".

Nie chce, by porównywać narodowców z nazistami, na FB miał zdjęcie hitlerowskiego zbrodniarza

Mieszanie narodowców z nazistami jest niegrzeczne - mówił we wtorek w "Kropce nad i" senator PiS Jan Żaryn. W tym samym tonie wypowiadał się rzecznik Obozu Narodowo-Radykalnego Tomasz Kalinowski, który zorganizował konferencję przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Tymczasem jeszcze w 2016 roku sam miał ustawione w tle na swoim profilu na portalu społecznościowym zdjęcie belgijskiego nazisty.

"Inni szatani byli tam czynni". Wiceminister Zieliński o hasłach narodowców

Głupota czy prowokacja? - pytał Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA, komentując hasła z transparentów z listopadowego marszu narodowców. Polityk PiS na posiedzeniu sejmowej komisji administracji sugerował, że "komuś" mogło zależeć wytworzeniu takiego obrazu Polski, że "jest krajem ksenofobicznym, rasistowskim". - Czy nie są tam czynni inni szatani? - dodał, cytując poemat Kornela Ujejskiego.

Morawiecki w rozmowie z Merkel "nie będzie unikać" kwestii reparacji

Mateusz Morawiecki nie wyklucza, że podczas wizyty w Berlinie 15 lutego, pojawi się temat reparacji wojennych od Niemiec. - Jeżeli będą jakiekolwiek trudne tematy, to ani ja, ani pani kanclerz nie będziemy ich unikać - podkreślił premier w wywiadzie dla radia RMF FM. Jak dodał, kwestię odszkodowań trzeba "bardzo dobrze policzyć".

Morawiecki w wywiadzie dla "Die Welt": nie ustąpimy w sporze z Brukselą

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że polski wymiar sprawiedliwości "jest bardziej niezawisły niż niemiecki", stwierdza w czwartek dziennik "Die Welt", komentując wywiad, jakiego udzielił mu szef polskiego rządu. Morawiecki podkreślił w opublikowanej w czwartek rozmowie, że Polska nie zamierza ustępować w kwestii uchodźców i reformy sądownictwa w sporze z Unią Europejską.

Morawiecki dziękuje dziennikarzom "Superwizjera"

Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje kwestię delegalizacji Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Działania prowadzi też starosta powiatu wodzisławskiego, na terenie którego zarejestrowane jest stowarzyszenie. To efekty reportażu "Superwizjera" TVN pokazującego środowisko polskich neonazistów. Podejmowane przez prokuraturę kroki mają pełne wsparcie premiera. Mateusz Morawiecki na konferencji w środę podziękował dziennikarzom za nagłośnienie działań wielbicieli Adolfa Hitlera.

Jedno z bliźniąt przyszło na świat martwe. Lekarz: niewłaściwa opieka szpitala

Kobieta w bliźniaczej ciąży trafia do szpitala. Zgłaszała niepokojące objawy, a mimo to - jak twierdzi - nie została zbadana, a cesarskie cięcie lekarze przeprowadzili po prawie dwóch dniach. Niestety, dla jednego z bliźniąt jest już za późno. - Donoszone dziecko, bez wad wrodzonych, zginęło w czasie, kiedy nad ciążą opiekę sprawował szpital - skomentował tę sprawę specjalista położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Uwaga!" TVN.

Autor reportażu "Superwizjera" odpowiada Zielińskiemu: to państwo ma uprawnienia w zakresie inwigilacji

Słowa pana ministra Zielińskiego odbieram jako próbę zastraszenia autorów materiału - mówił w czwartek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bertold Kittel, jeden z autorów reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach. Skomentował w ten sposób słowa wiceszefa MSWiA o "obowiązku poinformowania organów ścigania" przez reporterów o wynikach ich dziennikarskiego śledztwa. W czwartek przed południem szef MSWiA Joachim Brudziński ma przedstawić informację resortu na ten temat.

Oburzenie wokół nowego prawa łowieckiego. "Prawo kaduka, betonowy walec"

Mimo protestów i obiecywanych poprawek nowelizacja ustawy o prawie łowieckim okazała się daleka od kompromisu. - Strona społeczna została potraktowana totalnie niepoważnie przez ministra środowiska - mówią aktywiści, których wszystkie zgłoszone poprawki zostały odrzucone. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

"Absolutnie najważniejsza kobieta PiS". Najbliższa prezesowi, była sekretarka elit PRL

To najbardziej tajemnicza osoba w polityce, choć wcale nie jest politykiem. Do niedawna większość Polaków nawet nie wiedziała, że ona istnieje. Kim dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego jest Barbara Skrzypek, była sekretarka w kancelarii Wojciecha Jaruzelskiego, której prezes PiS "ufa bardziej niż jakiemukolwiek politykowi"? Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Pretorianie Kaczyńskiego. Mało znani wyborcom, tuż za plecami prezesa

W Sejmie to, kto gdzie siedzi, nie jest bez znaczenia. Tymczasem koło prezesa PiS zasiadają dwaj mało rozpoznawalni posłowie: Leonard Krasulski i Waldemar Andzel. W parlamencie nazywają ich pretorianami albo "plecakami", bo siedzą tuż za plecami Jarosława Kaczyńskiego. Łączy ich jedno: lojalność i obecność w otoczeniu prezesa od bardzo wielu lat. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Staniszkis: Zostały złamane warunki brzegowe. Unia powinna zareagować ostro

Reakcja Unii Europejskiej na łamanie praworządności powinna być bardzo ostra. Został zniszczony Trybunał Konstytucyjny i podział władz - powiedziała w "Kropce nad i" socjolożka prof. Jadwiga Staniszkis. Zdaniem ekonomisty prof. Ryszarda Bugaja, "Europa, jeśli będzie miała dobre alibi, to się z rządem pogodzi, ale jest pytanie czy dostanie to alibi".

Szef policji o braku reakcji na marszu narodowców: a gdyby wybuchła panika?

Policja nie pozostała bierna wobec zdarzeń na Marszu Niepodległości, ale zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności działania w tym zakresie mogło podjąć miasto stołeczne Warszawa - argumentował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, odpowiadając na pytania posłów. O zagrożeniu wybuchem paniki w tłumie w przypadku ewentualnej reakcji policjantów na rasistowskie transparenty mówił z kolei szef policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Komorowski o Jakim: podpala las, a potem jest bardzo gorliwy w jego gaszeniu

Z radykałami politycznymi jest tak, że oni zawsze na jakimś etapie są łasym kąskiem politycznym - skomentował Bronisław Komorowski w "Faktach po "Faktach", pytany o reakcję władz na reportaż "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach. Zdaniem byłego prezydenta "PiS próbuje ukryć, że ma udział w wylansowaniu tego rodzaju środowisk i wprowadzeniu ich do polityki".

Profesor Strzembosz: premier Morawiecki dostał dwóję z historii

Pan premier został naładowany jakąś czarną legendą - ocenił w "Tak jest" profesor Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Odniósł się w ten sposób do treści dokumentu rozdawanego przez Mateusza Morawieckiego dziennikarzom w Brukseli i dotyczącego składu Sądu Najwyższego. - Oczywiście, na pewno wygrzebałoby się jeszcze kilku sędziów, którzy orzekali w stanie wojennym - może niechwalebnie, ale w Izbie Karnej Sądu Najwyższego pan premier ich nie znajdzie - dodał Strzembosz.

Dzwonki biją, rogatki opuszczone, a oni jadą. "Skracanie sobie drogi do śmierci"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak zamknięte rogatki, migające czerwone światła i bijące dzwonki, nie przeszkadzają kierowcom pokonywać przejazdu kolejowego w Milinie (Wielkopolskie). - Byłem w szoku, to czysta bezmyślność - komentuje Reporter 24, który zarejestrował ten fakt. - Takie zachowanie to skracanie sobie drogi do śmierci - dodaje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP.

Dozory, poręczenia, zakazy dla podejrzanych o propagowanie nazizmu

Policyjne dozory, poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się i innymi podejrzanymi – to środki zapobiegawcze wobec trzech uczestników ubiegłorocznych "obchodów" 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim. Mężczyźni - w tym lider Dumy i Nowoczesności - zostali wypuszczeni na wolność.

Żądania Żaryna po reportażu o neonazistach. Prawnicy odpowiadają senatorowi PiS

Senator Jan Żaryn domaga się od dziennikarzy "obywatelskich donosów" przed publikacją materiałów śledczych. Tymczasem żądania senatora nie mają oparcia w obowiązującym prawie, co potwierdzają pytani przez tvn24.pl prawnicy oraz branżowy artykuł w czasopiśmie dla prokuratorów udostępniany przez Prokuraturę Krajową. - Odpowiadam zbiorowo wszystkim tym, którzy atakują "Superwizjer" i de facto bronią neonazistów: dziennikarze informują społeczeństwo i zawiadamiają władze poprzez swoje publikacje - dodaje Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24. - Wyjątki od tej zasady są opisane w polskim prawie.

Prezydent: nigdy nie odbierałem zasług Wałęsie

Lech Wałęsa ma piękne karty w swojej historii, ma trudne karty w swojej historii, a dla mnie najważniejsze jest, żebyśmy mówili prawdę - oświadczył prezydent Andrzej Duda w Davos. Skomentował w ten sposób artykuł opublikowany w "Wall Street Journal", w którym stwierdzono, że władze Polski wymazują byłego prezydenta z historii.

Karnowski niewinny korupcji. Decyzja Sądu Najwyższego

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski jest już ostatecznie uniewinniony od zarzutów korupcji, w sprawie dotyczącej rzekomego przyjęcia łapówek od miejscowych biznesmenów. Sąd Najwyższy oddalił w środę kasację prokuratury złożoną w tej sprawie.

Szymański: powiązanie budżetu Unii z praworządnością byłoby nielegalne

Polska wpłaca do unijnego budżetu do 20 miliardów złotych rocznie i ma prawo, jak każdy, korzystać z jego instrumentów - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Jak zaznaczył, wieloletni budżet Unii Europejskiej jest przyjmowany jednomyślnie, a Polska nie zgodzi się na "nadużywanie" kryteriów praworządności w przypadku określania ram finansowych Wspólnoty.