Prezydent w Norwegii: dla niektórych UE nie jest unią państw równych

Podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest zasada równości wszystkich państw wobec prawa i zobowiązań międzynarodowych - oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo. Prezydent stwierdził, że dla niektórych Unia Europejska nie jest Unią państw równych. - Jest to taki swoisty konglomerat interesów, w którym można narzucać swoje interesy innym i to, wydaję mi się, prowadzi do erozji UE - powiedział prezydent.

Wiceszef KE już w Polsce. Spotka się z Szydło i Rzeplińskim

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans we wtorek przed południem wylądował w Warszawie. Około godziny 14 ma spotkać się z premier Beatą Szydło w KPRM - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rzecznik Komisji Europejskiej dodał, że Timmermans spotka się także z prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim.

Kajetan P. chciał przechytrzyć psychiatrów? "Być może to była strategia"

Kajetan P. zachowywał się spokojnie, był przewidywalny, w związku z tym rodził poczucie bezpieczeństwa - mówił w TVN24 socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa w Polsce. W ten sposób tłumaczył, dlaczego oskarżonemu o morderstwo odpowiednie służby nie przyznały wcześniej statusu "wyjątkowo niebezpiecznego".

"Jak na razie nie było przemocy". Tak #PisząoPolsce

- W Brukseli trwają rozważania, czy polski rząd i Komisja Europejska obecnie rozwiązują, czy eskalują konflikt pomiędzy sobą - stwierdza "Sueddeutsche Zeitung". Szereg zagranicznych mediów pisze o niejasnej sytuacji w tym sporze. Hiszpański "El Pais" stwierdza jednak, że choć PiS wolałby słabszą Unię Europejską, to nie chce z niej wychodzić i jej demontować. Amerykański Bloomberg zamieszcza jednak opinię, której autor przestrzega przed niebezpiecznym rozwojem wydarzeń w Warszawie.

"Króla czyni dwór". Rok od wyborów i pierwsze oceny

- Wygląda jakby grał rolę prezydenta, a nie był prezydentem - ocenił Andrzeja Dudę Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku ze Szkoły Głównej Handlowej. - W Polsce poza wybitnymi zwolennikami PiS-u nikt nie postrzega dzisiaj Andrzeja Dudy jako polityka samodzielnego - tak z kolei komentował Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Schetyna: jeśli ma nastąpić przełom, to dziś

- Jeśli spotkania organizowane przez opozycję miałyby przysłużyć się sprawie rozwiązania konfliktu wokół TK i zmiany zdania przez Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Szydło, to mogę robić je codziennie - mówił przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna w "Kontrwywiadzie" RMF FM.

Wiceszef MSZ: jesteśmy blisko porozumienia

Wydaje się, że stopień wzajemnego zrozumienia jest na tyle duży, żeby doprowadzić do osobistego spotkania Beaty Szydło i Fransa Timmermansa - mówił we wtorek rano wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Szefowa polskiego rządu po południu w Warszawie spotka się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

Neumann o obserwatorze z PiS: dostanie kawę i ciasteczka

Nie lekceważymy go, ale nie zakładamy, że przyjdzie z jakąś odkrywczą teorią - powiedział w "Jeden na jeden" Sławomir Neumann. W ten sposób szef klubu PO skomentował fakt, że na wtorkowe spotkanie opozycji ws. Trybunału Konstytucyjnego PiS wyśle szeregowego posła, Macieja Małeckiego.

Uroczysta kolacja u króla Norwegii

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą pojawili się w poniedziałek na uroczystej kolacji wydanej przez króla Norwegii Haralda V i królową Sonję. Był to jeden z punktów trwającej właśnie wizyty pary prezydenckiej w Norwegii.

Opozycja organizuje spotkanie, PiS wysyła obserwatora

PO, PSL i Nowoczesna organizują we wtorek spotkanie dotyczące sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z zapowiedziami PiS, ich przedstawiciel - poseł Maciej Małecki - weźmie udział w tych rozmowach w charakterze obserwatora.

Rok od wygranej Andrzeja Dudy. Lider zaufania "z kulą u nogi"

Dokładnie rok temu ten młody, prawie nieznany polityk pokonał doświadczonego faworyta i wygrał wybory prezydenckie. Dziś wszyscy znają Andrzeja Dudę i wiedzą już, jakim jest prezydentem. Pierwszy rok wiele powiedział o nim jako głowie państwa, polityku, ale też człowieku. Nadzieje i rozczarowania podsumowujemy z tymi, którzy prezydenta znają lub znali. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Timmermans jutro w Polsce? "Rozmowy będą trwały, nie jest pewne, na jakim szczeblu"

- Wszystkie strony są na to przygotowane, ale żadna nie chce tego oficjalnie potwierdzić - mówił w "Faktach z Zagranicy" korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski o potencjalnej wizycie wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce. Może do niej dojść we wtorek, jednak zarówno Bruksela, jak i Warszawa mają się wstrzymywać z oficjalną informacją do ostatniej chwili.

Szef MSZ: cieszymy się, że ktoś w KE przeżył pewną refleksję

Nie dociekam, czy to jest szukanie wyjścia z twarzą. Nas interesuje dialog, perspektywa wyjaśnienia sprawy i doprowadzenia do szczęśliwego końca - odpowiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, pytany o możliwe odłożenie przez KE przyjęcia opinii na temat praworządności w Polsce.

Lider KOD na rozmowach w Brukseli. Spotkał się z Tuskiem

Komisja Europejska nie chce zaogniania sytuacji z Polską - ocenił po poniedziałkowych rozmowach w Brukseli szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. Wraz z delegacją KOD spotkał się z przedstawicielami gabinetu szefa KE Jeana-Claude'a Junckera oraz szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Sondaż: rośnie poparcie dla PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w maju, PiS zwyciężyłoby z wynikiem 39 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Drugie miejsce zajęłaby PO z 17 proc. głosów; Nowoczesna mogłaby liczyć na 11, a Ruch Kukiz'15 - na 7 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Petru chce informacji, co jest w opinii KE

- Dobrze by było, gdyby przedstawiciel rządu poinformował kluby opozycyjne na wtorkowym spotkaniu ws. TK, co jest zawarte w stanowisku Komisji Europejskiej - powiedział w Sejmie Ryszard Petru (Nowoczesna). - Ta opinia będzie ważna, ale ona nie zmienia sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego - przekonywał w poniedziałek Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Szydło: Polska będzie zwiększać pomoc humanitarną

Nie godzimy się na pozostawienie milionów ludzi na świecie bez pomocy - oświadczyła na Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ premier Beata Szydło. Dodała, że trzeba skupić się na bezpośrednim wspieraniu państw dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

Wiceszef MSZ: nie traktujemy pytań KE jako wrogiej działalności

- Chcemy rozwiązać kwestię "nieładu" wokół TK z powodów krajowych, a nie z powodu nacisków zewnętrznych - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zadeklarował też, że rząd jest zawsze gotowy, aby z "najlepszą wolą" uczestniczyć w dialogu z Komisją Europejską.

Przegląd prasy. Szef podkomisji smoleńskiej zapowiada budowę kopii tupolewa

- Powstanie wierna kopia samolotu w mniejszej skali. Sprawdzimy, jak Tu-154 zachowuje się w różnych sytuacjach w locie, przy lądowaniu, ze zmiennym położeniem klap, również przy utracie końcówki skrzydła - zapowiedział szef podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński.