Protesty w Kielcach, Wrocławiu, Warszawie i Opolu. Wspierają sędziów Sądu Najwyższego

Nie ustają protesty w obronie niezależnego sądownictwa. Sąd Najwyższy w czwartek zdecydował o zwróceniu się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości z pięcioma pytaniami, zawiesił też stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Po tej decyzji w czwartek przed sądami w różnych miastach zebrali się ludzie, którzy - jak mówili - przyszli, by wspierać sędziów Sądu Najwyższego.

"Naruszenie konstytucji". Przyłębska odpowiada Sądowi Najwyższemu

Skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego - oświadczyła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego, który zawiesił wykonywanie części przepisów dotyczących sędziów SN i skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak dodała Przyłębska, "polski system prawny nie przyznaje Sądowi Najwyższemu kompetencji do "zawieszenia stosowania przepisów".

"Ściana deszczu i grad". Drzewo spadło na przyczepę, przygniotło dziecko

Burza niesamowita, to trwało pięć minut. Sąsiad poszedł reanimować chłopaka, wyciągać go. To była tragedia, ciężko mówić - opowiada jeden ze świadków wypadku. W miejscowości Osiek (w województwie lubuskim) gwałtowna nawałnica przewróciła w czwartek drzewo, które przygniotło przyczepę kempingową. Ciężko ranny został 13-letni chłopiec.

Sędziowie "są władzą i dzisiaj to pokazali"

"Organy państwa polskiego, w tym prezydent i Krajowa Rada Sądownictwa mają obowiązek bezwzględnego podporządkowania się decyzji Sądu Najwyższego" - stwierdził w komentarzu zamieszczonym na swoim blogu konstytucjonalista, profesor Marcin Matczak. - No chyba, że chcą wyjść z UE - dodał.

Nałęcz: nikt nie chciał dać twarzy i nazwiska do tego oświadczenia

- Jak nie wiadomo, co zrobić, a trzeba coś powiedzieć, to trzeba posłużyć się terminem Kancelaria Prezydenta. W praktyce oznacza to, że nikt nie chciał dać twarzy i nazwiska dla tego oświadczenia - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Tomasz Nałęcz. Odniósł się w ten sposób do oświadczenia prezydenckiej kancelarii na temat czwartkowego postanowienia Sądu Najwyższego.

"To absolutnie nie jest żaden rokosz"

- Bardzo się cieszę, że Sąd Najwyższy stanął na wysokości zadania w obronie funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości - skomentował czwartkową decyzję Sądu Najwyższego o zawieszeniu części przepisów ustawy o SN Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Z kolei Sebastian Kaleta, były rzecznik resortu sprawiedliwości określił na Twitterze działanie sędziów jako "rokosz".

Rzecznik resortu sprawiedliwości: Sąd Najwyższy szkodzi Polakom

Chciałbym wierzyć, że decyzja Sądu Najwyższego dotycząca zawieszenia trzech przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym to wyraz nieznajomości prawa, a nie buty prominentnych przedstawicieli środowiska sędziowskiego - napisał w komunikacie rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

"Procedura wyrzucania sędziów została właśnie wstrzymana"

Czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego oznacza, że sędziowie SN przeniesieni w stan spoczynku ustawą autorstwa PiS "nadal są sędziami" - oświadczył Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Sprawę komentowali także adwokat Łukasz Chojniak i konstytucjonalista profesor Marek Chmaj.

Sąd Najwyższy zawiesza stosowanie przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku

W związku ze zwróceniem się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami, Sąd Najwyższy zdecydował się zawiesić stosowanie trzech przepisów ustawy o SN. Ta decyzja powinna spowodować, że zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, jak i prezydent do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach, nie będą podejmować czynności w sprawie sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia - poinformował w czwartek rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

"Bieda piszczy". Sadownicy z petycją u premiera

Przedstawiciele protestujących w czwartek w Warszawie sadowników złożyli w kancelarii premiera petycję, w której apelują między innymi o reakcję rządu na "drastycznie niskie ceny skupu owoców". Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zaprosił ich na rozmowę 13 sierpnia.

Akt oskarżenia w sprawie wybicia szyb w mieszkaniu Michała Tuska

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom oskarżonym o uszkodzenie mienia, którzy zdaniem prokuratury wybili kamieniem dwie szyby w oknie mieszkania Michała Tuska, syna byłego premiera. Wartość szkody wyniosła 1390 złotych. O akcie oskarżenia w tej sprawie skierowanym do sądu poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Wałęsa prosi Kaczyńskiego o wybaczenie. Jest odpowiedź

"Lecha Wałęsy nie można już poważnie traktować" - tak rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek skomentowała internetowy wpis byłego prezydenta skierowany do Jarosława Kaczyńskiego. Wałęsa prosił prezesa Prawa i Sprawiedliwości "o wybaczenie".

Specjalna grupa policyjna ma zająć się "handlarzami śmiercią"

To jest śmierć, liczba ofiar mówi sama za siebie. Kiedy przesłuchujemy ludzi, którzy produkują śmierć, oni mówią, że sami nie zażywają tych substancji, bo wiedzą czym to grozi - podkreślał w TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Gość "Wstajesz i wiesz" pytany był o działania policji w związku z falą zgonów w Łodzi i Bełchatowie po zażyciu dopalaczy. Jak dodał, powstała specjalna grupa funkcjonariuszy, która ma "prowadzić działania wobec handlarzy" rozprowadzających dopalacze.

Wiceminister przytacza opinię profesora. Ten odpowiada: powoływanie się jest wątpliwe

W dyskusji o skracaniu kadencji sędziów wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powołał się na konstytucjonalistę, profesora Lecha Garlickiego, który w swojej opinii z 2005 roku wskazał, że "nie ma przeciwwskazań do skrócenia kadencji pierwszego prezesa" SN. Prowadząca "Fakty po Faktach" przywołała najnowszy komentarz profesora. - Nie umieliśmy przewidzieć, że może dojść do tak głębokiej erozji tych zasad, które - wydawało nam się - są zasadami nienaruszalnymi. Powoływanie się na to dzisiaj w zmienionej sytuacji jest wątpliwe - stwierdził Garlicki.