Tusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski

Niektórzy sądzą, że jest to wynik niekompetencji, błędów albo zaniechań. To jeszcze nie byłoby najgorsze. Niestety, obawiam się, że jest to świadome ustawianie Polski co najmniej w poprzek, a być może zupełnie obok Unii Europejskiej - stwierdził w Krakowie szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tablice będą informować o smogu w Krakowie

Kraków dusi się smogiem. Od nowego roku o stanie jakości powietrza w mieście będą informować specjalne tablice. Testy pierwszej z nich już się rozpoczęły. To pomysł mieszkańców, wart 300 tysięcy złotych.

Sędzia Henryk Cioch nie żyje. Prokuratura: jest śledztwo

Nie żyje Henryk Cioch. Był jednym z tak zwanych sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym - wraz z Mariuszem Muszyńskim i Lechem Morawskim - wybranych głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 roku na miejsce już obsadzone. W sprawie śmierci sędziego prowadzone jest śledztwo.

"Polska nie zostawiła nam wyboru". Komisja Europejska uruchamia artykuł 7

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej - poinformował jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans. Jednocześnie Komisja wydała czwartą rekomendację w zakresie praworządności i dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń. Gdyby zostały one wdrożone, Komisja "jest gotowa ponownie rozważyć swoją propozycję".

Blokowała marsz narodowców, usłyszała zarzuty

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet usłyszała zarzuty za blokowanie marszu narodowców, który 11 listopada przeszedł ulicami Wrocławia. Marta Lempart komentuje, że jej obywatelskie nieposłuszeństwo było odpowiedzią na łamanie prawa przez "patriotów", policję oraz urząd miasta.

Świątynia wykuta w lodzie. Niezwykła atrakcja w Tatrach

1440 bloków lodu o łącznej masie ponad 190 ton - tyle wykorzystano do zbudowania Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Ta niezwykła atrakcja znajduje się na Smokowieckim Siodełku po słowackiej stronie Tatr. W tym roku świątynia nawiązuje do motywu rodziny, a źródłem inspiracji do jej powstania była rzymskokatolicka bazylika Sagrada Familia w Barcelonie.

Wiceszef MON: pilot myśliwca nie katapultował się

Bez wątpienia pilot musiał mieć bardzo dużo szczęścia, że przeżył - stwierdził wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, pytany przez onet.pl o okoliczności katastrofy myśliwca MiG-29, do jakiej doszło we wtorek wieczorem w okolicach Kałuszyna na Mazowszu. Wiceszef MON potwierdził jednocześnie, że pilot nie katapultował się.

"Prezydencie, nie podpisuj!". Kolejna uczelnia dołącza do apelu

Ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym wprowadzają demontaż państwa prawa, postawią Polskę poza cywilizacyjnym kręgiem Zachodu - uważa Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. To kolejna uczelnia, która apeluje do prezydenta. Wcześniej podobną uchwałę przyjęła Rada tego samego wydziału Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Sądy są niezależne, sędziowie są niezależni, ale reformy są niezbędne"

Szanuję, szanowałem i będę szanował każde orzeczenie i wyrok sądu, choć nie zgadzam się z politycznym uzasadnieniem decyzji - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując decyzję sądu o uchyleniu umorzenia śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku. Dodał, że fakt wydania takiej decyzji oznacza, że "sądy są niezależne", ale jednocześnie, "że reformy w systemie sprawiedliwości są konieczne".

"Traktowanie państwa jak studni bez dna". Opozycja krytykuje premiera

Mateusz Morawiecki mebluje swój gabinet. Jest nowy rzecznik, nowy szef kancelarii, ale poprzednicy nie odchodzą. Dostali nowe role, choć nie wszyscy jeszcze wiedzą, jakie konkretnie. Opozycja nie szczędzi słów krytyki, mówi o sztucznym utrzymywaniu stanowisk i podważa decyzyjność samego premiera. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

"Nie można wszystkiego krytykować". Szef PKW po spotkaniu z marszałkiem Senatu

Dyskutowaliśmy o kwestiach związanych z osobami niepełnosprawnymi, o kwestiach związanych ze sposobem głosowania, z nieszczęsnym znakiem "x"- wyjaśniał szef PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Podkreślił jednocześnie, że w nowelizacji ordynacji wyborczej "nie można wszystkiego krytykować".

Ukradł choinkę sprzed restauracji. "Potraktujmy to jako prezent dla tej rodziny"

Mężczyzna wszedł nocą na taras restauracji. Spokojnie podszedł do stojącej przed lokalem choinki. Nagle wziął ją pod pachę i szybkim krokiem odszedł. Pracownicy restauracji obracają całą sytuację w żart - Może to pomysł na przyszły rok na akcję świąteczną? "Przymierzalnia" będzie rozdawać w grudniu choinki - mówi managerka restauracji.

Senator Kogut zrzekł się immunitetu. "Jestem człowiekiem honoru"

Senator PiS Stanisław Kogut złożył rezygnację z immunitetu na ręce marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Uchylenia immunitetu senatora chciała Prokuratura Krajowa, która zamierza przedstawić mu zarzuty w sprawie trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym i tymczasowo aresztować.

"Andrzeja Dudy nie interesuje praworządność, a relacje z PiS"

- To, na czym prezydentowi najbardziej zależało, czyli utrzymanie swojej symbolicznej przewagi nad ministrem Ziobrą, uzyskał. Myślę, że nic więcej go tak naprawdę nie interesowało - oceniła we "Wstajesz i wiesz" Barbara Nowacka ze stowarzyszenia "Inicjatywa Polska", odnosząc się do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Pytana, kiedy powstanie nowa partia lewicowa, zapewniła, że przed wyborami parlamentarnymi.

"Opcja atomowa" Unii. Trzy etapy artykułu 7. prowadzące do sankcji

Traktat o Unii Europejskiej mówi: obowiązki państw członkowskich Wspólnoty są wiążące zawsze, dla każdego z nich. Każdy z krajów wszedł do Unii dobrowolnie, godząc się na zasady, których nie wolno złamać. Dlatego, jeżeli wyznawane przez członków Unii wartości są w którejś ze stolic zagrożone, Bruksela ma prawo reagować. Gdy dyskusje i dyplomacja zawodzą, Unia może to zrobić, używając nawet najcięższej broni. Opisuje to artykuł 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

Smakowało? Amerykańscy dyplomaci i polskie dania wigilijne

Jak co roku pracownicy ambasady USA przygotowali film świąteczny, za pośrednictwem którego chcieliby życzyć Polakom wesołych świat. W tym roku amerykańscy dyplomaci mieli okazję spróbować polskich tradycyjnych dań wigilijnych. Co najbardziej ich zaskoczyło? Które dania najbardziej im smakowały? Które nazwy najtrudniej było im wymówić? Który karp zyskał więcej zwolenników - w galarecie czy smażony?

"D**y dali po całości". Kulisy tragicznej operacji antyterrorystów

Dwie policyjne akcje, które przejdą do historii jako prawdziwe katastrofy. W Wiszni Małej zginął antyterrorysta, dwóch innych zostało rannych, w Inowrocławiu rannych zostało kolejnych dwóch policjantów. Reporter "Czarno na białym" TVN24 rozmawiał z policjantami o kulisach obu operacji. To, co usłyszał, bardzo różni się od oficjalnej wersji szefostwa policji.

Wiceszef PiS o rekonstrukcji: Nie wiem. No może i coś wiem, ale nie mogę mówić

- Nie wiem. No może i coś wiem, ale nie mogę nic mówić - odparł poseł Adam Lipiński na pytanie o rekonstrukcję rządu. Wiceprezes PiS przyjechał właśnie na spotkanie kierownictwa partii, które odbyło się we wtorek wieczorem w siedzibie partii w Warszawie. - Wiecie panowie, to prezydium komitetu politycznego, będziemy na pewno o ważnych sprawach rozmawiali - dodał.

Szef Komisji Europejskiej: nie jesteśmy na wojnie z Polską

Z pewnością nie zerwaliśmy jak dotąd wszystkich mostów między Polską i Komisją Europejską - tak szef Komisji Jean Claude-Juncker odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego uruchomienia wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu, czyli zastosowania tak zwanej opcji atomowej.

"Te ustawy będą wielkim sukcesem ministra Ziobry"

Dzisiaj w południe zwróciłem się do pana prezydenta o przyjęcie mnie w celu przekazania moich uwag i sugestii, z prośbą o zawetowanie tych ustaw - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" prof. Adam Strzembosz, komentując przegłosowane przez Sejm i Senat ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - Czy dostanę odpowiedź? Nie wiem, ale uważałem to za swój obywatelski obowiązek - dodał.