- Największym osiągnięciem synodu synodu biskupów na temat rodziny jest objęcie troską duszpasterską nie tylko regularnych, ale i nieregularnych związków – ocenił w poniedziałek w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Przypomniał, że teraz trzeba, by jego postanowienia dotarły do parafii, księży i wiernych.

- Wszyscy słyszeliśmy długą opowieść Putina, który użył sformułowania "artificial state", czyli "sztuczne państwo" mówiąc o Ukrainie. (...) To była jednoznaczna groźba, którą bardzo poważnie wzięliśmy wtedy pod uwagę - mówił o wydarzeniach z 2008 roku w programie "Świat" w TVN24 BiŚ były minister obrony narodowej Bogdan Klich.

- Jeśli nie zagramy w Poznaniu, to zagramy w Nowym Jorku czy San Francisco. Trudno - tak decyzję o odwołaniu koncertu w stolicy Wielkopolski skomentował Adam "Nergal" Darski. Gość "Kropki nad i" tłumaczył, że ci, którzy protestują przeciwko muzyce zespołu Behemoth, tak naprawdę nie znają jego twórczości. A - jak zauważył Nergal - jest ona bliska chrześcijaństwu. - Czytuję Biblię. Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieli - powiedział.

- Jeżeli polityk rozmawia z drugim politykiem, to nie obowiązuje go, jak księdza, tajemnica spowiedzi - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Wenderlich (SLD), tłumacząc dlaczego Donald Tusk powinien poinformować świat o planach Putina, o których miał dowiedzieć się sześć lat temu. Zdaniem Jacka Kurskiego zarówno były szef polskiej dyplomacji, jak i były premier powinni wówczas przekazać, że na czele zachodniego świata stoi "szaleniec". W obronie Sikorskiego i Tuska stanęła Elżbieta Radziszewska (PO).

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie będzie na wtorkowym spotkaniu u Bronisława Komorowskiego w sprawie budowy pomnika smoleńskiego. - Jak pan prezydent pisze sam do siebie listy, to ja w komediach nie mam zamiaru uczestniczyć - powiedział prezes PiS. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji związanych z listem części rodzin smoleńskich, skierowanym do prezydenta.

- Sawicki pokazał, że liczy się wyłącznie z bogatymi przedsiębiorcami, a pogardliwie traktuje rolników - tak Mariusz Błaszczak (PiS) skomentował słowa ministra rolnictwa o "frajerach". Zapowiedział, że jego partia wystąpi z wnioskiem o odwołanie szefa resortu. Premier Kopacz ucina: Sawicki broni się swoją działalnością. Ale przyznaje, że odbyła z ministrem rozmowę, po której "w sposób szczególny będzie dobierał słowa".

Wójt gminy Łyszkowice na początku października usłyszał wyrok za rozliczanie "wirtualnych" podróży służbowych i nadużywanie władzy. Mimo to startuje w tegorocznych wyborach. Może to zrobić, bo wyrok na razie jest nieprawomocny. - Nawet jak wygra, to straci mandat z momentem uprawomocnienia się wyroku - przekonuje Państwowa Komisja Wyborcza.