- Widzę siebie w Brukseli - tak skomentowała doniesienia o swoich szansach na objęcie teki unijnego komisarza Elżbieta Bieńkowska. - To nie jest miasto, które jest odległe dla mnie czy pewnie dla wszystkich samorządowców. To miasto takie, jak każde nasze - stwierdziła wicepremier.

PSL chce mieć wpływ na wybór nowego premiera. Na konsultację w tej sprawie szef ludowców Janusz Piechociński wybiera się w poniedziałek do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wicepremier podkreślił, że bez względu na to, kto zastąpi Donalda Tuska, PSL będzie rekomendować, by ministrowie: rolnictwa Marek Sawicki i pracy Władysław Kosiniak-Kamysz - pozostali na swoich stanowiskach.

Rzecznik PiS Adam Hofman zawiadomił sąd, że nie jest w stanie pojawić się na środowej rozprawie, bo jest chory. Zwolnienie lekarskie, które przedstawił, nie przeszkodziło mu jednak w wyjeździe tego samego dnia do Krynicy, a w czwartek w wizycie w Sejmie. Mariusz Błaszczak (PiS) broni kolegi: - To tylko świadczy o nim pozytywnie, że mimo choroby stara się wypełniać swoje obowiązki.

Portal tvn24.pl dotarł do dokumentów, które mogą postawić pod znakiem zapytania ponad 200 mln złotych, jakie łódzki magistrat ma otrzymać z Unii Europejskiej. Chodzi o budowę drogi w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. Wykonawca poinformował miasto, że nie wyrobi się w ustalonym terminie. A to może oznaczać utratę dotacji.

Ewa Kopacz była jedyną kandydatką na stanowisko premiera omawianą na środowym zarządzie Platformy Obywatelskiej - stwierdził w rozmowie z TVN24 Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu. Dodał, że jedyne różnice pomiędzy członkami zarządu dotyczyły "pewnych scenariuszy".

Dotychczasowa komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa może poczuć się ofiarą tego, że w wyścigu o unijne komisje późno pojawiła się polska wicepremier Elżbieta Bieńkowska - twierdzi portal Euractiv.com. W powstającej ekipie szefa KE Jean-Claude'a Junckera Polka typowana jest na komisarz ds. budżetu. Stanowisko to było wcześniej rezerwowane właśnie dla Bułgarki.

- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.

Połowę pensji odda fiskusowi, pracowników sam nie wybierze. Ale drużynę piłkarską będzie miał mocną. Donald Tusk za niespełna trzy miesiące obejmje jedno z najważniejszych stanowisk na świecie.

Natowska strategia traktowania Rosji jako partnera się skończyła - uważa szef MON Tomasz Siemoniak, który razem z prezydentem weźmie udział w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport. Jego zdaniem nie można kurczowo trzymać się porozumienia NATO - Rosja z 1997 roku. - To Rosja zaczęła, to Rosja złamała te postanowienia, to NATO i Zachód muszą wyciągnąć z tego wnioski - stwierdził w "Jeden na jeden".

Prezydent zajmie się kwestią zmian w rządzie dopiero wówczas, gdy na jego biurku znajdzie się dymisja premiera - zapowiedział w TVN24 doradca Bronisława Komorowskiego, prof. Tomasz Nałęcz. Zapewnił, że środowe spotkanie prezydenta i premiera w Belwederze nie dotyczyło kandydatury Ewy Kopacz na stanowisko szefa rządu.

Kandydatura Ewy Kopacz na premiera jest optymalna i naturalna - stwierdził w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak, szef MON. Jego zdaniem marszałek Sejmu powinna podjąć się nowej roli. Zaprzeczył, że jego kandydatura była brana pod uwagę. - W moim rozumieniu takiego tematu nie było - stwierdził.