"Minister i premier mogą blokować wykonywanie kompetencji przez prezydenta"

I prezes Sądu Najwyższego przekazała posłom opinię dotyczącą poprawek PiS do prezydenckiego projektu ustawy o SN. W ocenie tej instytucji, powielają one rozwiązania zawarte w zawetowanej w lipcu ustawie oraz umożliwiają ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu wywieranie istotnego wpływu na działalność Sądu Najwyższego.

"Moje życie kosztuje dwa miliony złotych"

Cena za moje życie to niemal dwa miliony złotych - mówi pani Dorota Sobczak, która choruje na aHUS, czyli atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy. Kobieta ma zniszczone nerki. Pierwszy przeszczep się nie przyjął, a według lekarzy każdy kolejny też będzie odrzucony. Dlatego tak bardzo potrzebny jest bardzo drogi, nierefundowany w Polsce, lek.

Tajemnicze szczątki w miejscu dawnego obozu NKWD

Ponad 20 jam grobowych oraz szczątki ludzkie znaleziono od początku tygodnia w okolicach dawnego obozu NKWD w Poznaniu. O prowadzeniu na poznańskim Grunwaldzie prac archeologicznych poinformowało w środę Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Problemy zdrowotne Kaczyńskiego. Będzie konieczna operacja?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma problemy z kolanem i powinien przechodzić rehabilitację. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski jeszcze w zeszłym tygodniu zapewniał, że to "nic poważnego". Według informacji "Faktu" lekarze zalecają prezesowi Prawa i Sprawiedliwości operację.

"Wyłom w systemie sędziowskim". Szef PKW o zmianach w ordynacji

Powinni uczciwie powiedzieć: nie widzimy potrzeby, żeby utrzymywać system sędziowski, będzie teraz system partyjno-rządowy, rządowo-partyjny - tak Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, oceniał zmiany, jakie PiS chce zaprowadzić w kodeksie wyborczym. Szef PKW wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej, podczas której skrócono wystąpienia posłów do jedne minuty.

Gersdorf: Nie chodziłam demonstrować. Było ciemno, to wzięłam świeczkę

Poszłam na demonstrację przed Sąd Najwyższy podziękować wszystkim obywatelom - wyjaśniała profesor Małgorzata Gersdorf w Radiu ZET, pytana o swój udział w demonstracji przed Sądem Najwyższym. Pierwsza Prezes SN zapewniła, że nie uczestniczyła w "łańcuchu światła", a świeczkę trzymała w dłoni, ponieważ "było ciemno". Zapowiedziała jednocześnie, że jeżeli ustawa o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie w kształcie proponowanym przez prezydenta, to "odejdzie ze stanowiska".

Piotrowicz komplementuje "ładne oczy" prezydenckiej minister

- Omawialiśmy poszczególne przepisy, zastanawialiśmy się nad możliwymi rozwiązaniami - wyjaśniał przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o przebieg środowych obrad nad poprawkami PiS do prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - A potem pani Surówka-Pasek zrobiła wielkie oczy - weszła mu w słowo reporterka TVN24 Agata Adamek, odnosząc się do sytuacji, kiedy podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta przyznała, że doradcy Andrzeja Dudy nie znają treści wszystkich poprawek PiS przechodzących przez komisję. - Jak ma ładne, no to robi - odparł na to uśmiechnięty Piotrowicz.

"Jeżeli granice zostaną przekroczone, nie będę mógł się na to zgodzić"

- Określiłem, jakie są granice tego, co postrzegam jako dopuszczalną zmianę w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Powiedziałem, że na powrót do tych rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu, się nie zgodzę - podkreślił prezydent Andrzej Duda przebywający z wizytą w Wietnamie. Na konferencji prasowej odniósł się do zgłoszonych przez PiS poprawek dotyczących jego projektów ustaw o KRS i SN.

Pawłowicz i opozycja jednym głosem. "Zapis jaskrawie niezgodny z konstytucją"

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz nie pozwoliła o sobie zapomnieć w czasie środowych obrad komisji sprawiedliwości i praw człowieka nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Stanowczo odpowiadała na wygłaszane przez posłów opozycji opinie o niekonstytucyjności przepisów. Ostatecznie jednak stwierdziła, że jeden zapis jest "jaskrawie niezgodny z konstytucją", ale jak dodała, zagłosuje za nimi "z powodu umowy politycznej".

Prezydent hybrydą? "Mamy wolność słowa. Można i niemądre rzeczy głosić"

Bardzo ubolewam nad niektórymi komentarzami. Można się ustosunkować do różnych wypowiedzi, ale one muszą być poważne - mówił w internetowej części "Jeden na jeden" prezydencki minister Paweł Mucha, komentując jeden z felietonów w "Gazecie Polskiej". Autor tekstu nazwał prezydenta "hybrydą" i ocenił, że Andrzej Duda "realizuje program o 180 stopni inny" od tego, z którym kandydował w wyborach.

"To nie był wypadek". Macierewicz ogłasza, kiedy poda szczegóły

Dysponujemy kluczowym materiałem dowodowym pozwalającym stwierdzić, co i jak przebiegło, że doszło do tragedii, w której zginęła cała elita polska - stwierdził w środę szef MON Antoni Macierewicz. Zapewnił, że ma zamiar doprowadzić do końca wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej.