- W nocie dyplomatycznej MSZ wyraża protest w związku z niewpuszczeniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza na pogrzeb Borysa Niemcowa - powiedział rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. - Podkreślamy, że marszałek Borusewicz chciał oddać hołd w imieniu Polski i Polaków wybitnemu rosyjskiemu politykowi - poinformował, dodając, że MSZ nie otrzymało listy Polaków objętych zakazem wjazdu w ramach retorsji za objęcie sankcjami rosyjskich urzędników państwowych.

Posłowie jednogłośnie przyjęli uchwałę oddająca hołd Borysowi Niemcowowi, rosyjskiemu opozycjoniście, zamordowanemu w piątek w Moskwie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski przyznał we wtorek, że jest osobiście wstrząśnięty zabójstwem Niemcowa.

Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski to zastój, a Andrzej Duda to rozwój - w taki sposób opozycja komentuje najnowszy sondaż Millward Brown dla TVN24. Wynika z niego, że w wyborach prezydenckich możliwa jest druga tura, w której Bronisław Komorowski o reelekcję zawalczyłby z kandydatem PiS, Andrzejem Dudą.

Miała być pomoc w wydostaniu się z własnego podwórka, wyszło budowalne kuriozum. Urzędnicy zaczęli budować chodnik, po którym jeżdżący na wózku pan Leszek miał dojechać do ulicy bez brodzenia w błocie. Chodnik jednak urywa się trzydzieści metrów od ulicy. Dlaczego? Przez "problemy administracyjne".

Zima na kilka godzin sparaliżowała drogi województwa śląskiego. W nocy spadło tyle śniegu, że od rana w wielu miejscach tworzyły się korki, a autobusy i tramwaje jeździły z opóźnieniem. Dojazd do pracy zajmował nawet kilka godzin. Policja odnotowała ok. 60 kolizji.

600 tys. zł w gotówce oraz 3 proc. od sprzedanych biletów na mistrzostwa świata w siatkówce – zdaniem prokuratury taka była korupcyjna umowa między Arturem P. a firmami ochraniającymi i sprzedającymi bilety, w zamian za zawarte kontrakty z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Prokuratura zmieniła i uzupełniła w poniedziałek zarzuty byłemu wiceprezesowi Związku.

"Swoją obecnością na pogrzebie chciałem pokazać Rosjanom, że Polacy nie są antyrosyjscy, nie są wrogami demokratycznej Rosji"- napisał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w liście do rodziny, przyjaciół oraz uczestników uroczystości pogrzebowych Borysa Niemcowa. Podkreślił, że chciał też zamanifestować, że Polacy "nie zgadzają się, aby Rosja była państwem rewizjonistycznym, prowadziła agresywną wojnę, podważała ład europejski."

- Źle potraktowano państwo polskie, odmawiając wjazdu do Rosji całej polskiej delegacji, której przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz - powiedział w TVN24 Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. On także nie dostał zgody na przyjazd na pogrzeb Borysa Niemcowa. Zdaniem byłego dyplomaty Wojciecha Piekarskiego można było przewidzieć taką decyzję, bo pogrzeb Niemcowa jest "kłopotliwy" dla Putina.

Do tej pory pogrzeb był wyłączony z polityki, ale Rosjanie przekroczyli kolejną granicę - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kowal z Polski Razem. Skomentował w ten sposób to, że władze rosyjskie odmówiły marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi wjazdu do Rosji, gdzie miał uczestniczyć w pogrzebie Borysa Niemcowa

Dokładnie przed rokiem miało miejsce głośne wydarzenie z Włocławka, gdzie tuż przed porodem zmarły nienarodzone bliźnięta. Kontrola ministerstwa zdrowia od razu potwierdziła, że doszło do wielu nieprawidłowości, ale do dziś nie wskazano winnych. Prokuratura rok czeka już na opinię biegłych i nawet jeśli się doczeka, to konsekwencji dla nikogo i tak raczej nie będzie, bo zgodnie z polskim prawem nie można w takich przypadkach karać za śmierć nienarodzonego człowieka. O potrzebie zmiany prawa mówi się od dawna, ale wątpliwości w tej kwestii jest tak wiele, że na razie zamiast przepisów, mamy kolejne tragiczne scenariusze pisane przez życie. Materiał "Czarno na białym"