Każda złotówka podatku z alkoholu kosztuje nas potem 4 zł w innych dziedzinach życia – alarmuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. I wskazuje, że zagęszczenie punktów sprzedaży trunków w Polsce jest co najmniej 4 razy większe niż rekomendacje WHO - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką pogratulował Ukraińcom proeuropejskiego i proreformatorskiego wyboru w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Mylić się jest rzeczą ludzką, ale gdy w grę wchodzi fotel burmistrza, czy prezydenta, bądź mandat radnego nie łatwo się z tym kandydatom pogodzić. Bo jak tu odróżnić poznańskich Grobelnych, jak nie pogubić się w krakowskich Majchrowskich? Marzena Wróbel walcząca o prezydenturę w Radomiu nie kryje oburzenia, że z innej co prawda listy, ale w tych samych wyborach startuje... Marzena Wróbel. Partia od tej drugiej Wróbel odpowiada tej oburzonej: niech opatentuje nazwisko.

Radosław Sikorski nie uczynił nic złego mówiąc o ofercie wspólnego rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin miał złożyć Donaldowi Tuskowi - twierdzi w rozmowie z "Czarno na białym" brytyjski dziennikarz, którego artykuł wywołał aferę w Polsce. Według Bena Judaha reakcja Polaków na jego artykuł jest "neurotyczna". Brytyjski ekspert ds. Rosji Edward Lucas stwierdza natomiast, że to "skandal z niczego", bo Sikorski tylko pomylił rok.

- Gaz, ropa, pieniądze, militaria, propaganda, piąta kolumna - Aleksander Kwaśniewski wymieniał jakie instrumenty w walce o Ukrainę ma Putin. - A my? Standardy demokratyczne, wartości, wsparcie polityczne, pieniądze, ewentualnie jakaś akcja. Niewiele - mówił. Straszyć odbudowaniem supermocarstwa za naszą wschodnią granicą jednak nie chce. - Bo decydującym czynnikiem w starciu Zachodu z Putinem jest siła narodu ukraińskiego - powiedział. Były prezydent był gościem programu "Świat" na antenie TVN24 BiŚ.

- To pseudoafera, którą PiS chce wykorzystać do walki wyborczej - mówił w "Kropce nad i" Stefan Niesiołowski (PO), który komentował polityczną burzę, jaka wybuchła po wypowiedzi byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego dla portalu Politico. Suchej nitki na marszałku Sejmu nie pozostawił zaś były europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. - Proszę go zakuć w kaftan bezpieczeństwa, wywieźć do Tworek - mówił.

- Jeśli słowa Putina padły i zostały nagrane, to dementi Tuska wystawiłoby go na niesłychane ryzyko - stwierdził Dariusz Rosati. Gość "Faktów po Faktach" tłumaczył w ten sposób dlaczego wierzy w zapewnienia, że do rozmowy o rozbiorze Ukrainy nie doszło. Innego zdania jest Marek Jurek. - Ze strony Tuska problem jest bardzo poważny. On nie poinformował o przebiegu tej rozmowy prezydenta Polski - powiedział przekonany, że rozmowa miała miejsce, a Donald Tusk jest niewiarygodny.

Polska wzmocni wschodnią granicę kraju w ciągu trzech kolejnych lat, do 2017 roku, wysyłając na stałe do baz w Siedlcach, Chełmie i Suwałkach dodatkowych żołnierzy oraz ciężki sprzęt - podaje niemiecki serwis n24.de, powołując się na wywiad wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka dla agencji Associated Press.

We wtorek wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na ten dzień zaplanowano uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela. Ale światowe media o walorach muzeum piszą już od kilku dni, a przy okazji zauważają, że "Polska jest teraz bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy Zachodniej, gdzie antysemityzm znowu jest widoczny".

Miała 5 promili alkoholu w 27. tygodniu ciąży. Była świadoma, że zabija dziecko, które nosiła od 6 miesięcy. Jej pijany konkubent odpowie za zabójstwo. Podejrzani podczas porodu bardzo poważnie okaleczyli własne dziecko. W poniedziałek odbyła się sekcja jego zwłok, ale prokuratorzy nie informują o wstępnych wynikach. - Musimy poczekać na końcową opinię biegłego - ucinają śledczy.

Prawnik podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji wszedł do gmachu parlamentu dzięki zaproszeniu z partii Twój Ruch - dowiedzieli się dziennikarze śledczy tvn24.pl. Nasze ustalenia oficjalnie potwierdza Kancelaria Sejmu. Pod lupą śledczych znalazł się również inny działacz partii Palikota i kandydat do Sejmu z jej list.

Budynek Giełdy Papierów Wartościowych, Pierwszy Urząd Celny i Izba Celna w Warszawie zostały ewakuowane w związku z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym. Podobne zgłoszenia - jak informuje policja - otrzymało ponad 50 instytucji na terenie garnizonu Warszawa. Reporterzy Kontaktu 24 donoszą, że takie zdarzenia występują w poniedziałek w całym kraju.