Najnowsze

Najnowsze

Miasto wprowadzi własne 500 plus. Nowe świadczenie od września

Władze Gdańska wprowadzą bon żłobkowy do kwoty 500 złotych. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek Rada Miasta Gdańska. Świadczenie będące dopłatą do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku skierowane jest do rodziców, którzy nie znaleźli miejsca dla potomstwa w miejskich placówkach.

Broniarz: zeszliśmy z tysiąca złotych, co dało rządowi dziesięć miliardów oszczędności

- Myśmy uznali, że wartością nadrzędną jest to, żeby te matury odbyły się w spokoju - tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz decyzję o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Odnosząc się do rozpoczynającego się w piątek "okrągłego stołu" stwierdził, że "nikt nie zaneguje faktu, że oświata wymaga zmian, ale tych zmian nie dokonamy podczas jednego wydarzenia na Stadionie Narodowym, to wymaga czasu".

Paweł Kukiz w "Kropce nad i". Cała rozmowa

- Przewidywałem na początku, że nauczyciele zostaną rozegrani przez ten system, przez dwie strony sporu politycznego (...). Niestety spełniły się moje przewidywania - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, odnosząc się do decyzji ZNP o zawieszeniu strajku. Stwierdził również, że prezes związku Sławomir Broniarz jeszcze dzisiaj "powinien ogłosić, że podaje się do dymisji, ponieważ nie spełnił oczekiwań nauczycieli, tylko wprowadził ich w taką sytuację".

"W pierwszy dzień strajku powiedziałem: Małgosiu, przegracie tę sprawę"

- Przewidywałem na początku, że nauczyciele zostaną rozegrani przez ten system, przez dwie strony sporu politycznego (...). Niestety spełniły się moje przewidywania - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, odnosząc się do decyzji ZNP o zawieszeniu strajku. Stwierdził również, że prezes związku Sławomir Broniarz jeszcze dzisiaj "powinien ogłosić, że podaje się do dymisji, ponieważ nie spełnił oczekiwań nauczycieli, tylko wprowadził ich w taką sytuację".

Szydło: dotychczasowy system po prostu się wyczerpał

Elementem protestu stali się uczniowie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier Beata Szydło. - Gdyby protest był zawieszony na czas egzaminów, pewnie inaczej byśmy to postrzegali - mówiła. Podziękowała też ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku i dodała, że należy podjąć rozmowy o systemie wynagrodzeń nauczycieli, bo "ten system już się wyczerpał" i "nie daje gwarancji, że te wzrosty będą takie, jak oczekuje strona związkowa".

Protesty "żółtych kamizelek" były "słusznymi roszczeniami". Macron zapowiada reformy

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron zorganizował w Pałacu Elizejskim specjalną konferencję prasową, na której odniósł się do trwających od wielu tygodni protestów "żółtych kamizelek". Uznał, że były one "słusznymi roszczeniami", jednocześnie skrytykował towarzyszące im akty agresji. Macron podsumował także "wielką debatę" o naprawie państwa i przedstawił swoją wizję reform w kraju.

Beata Szydło i Sławomir Broniarz w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Elementem protestu stali się uczniowie - podkreślała w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier Beata Szydło. - Gdyby protest był zawieszony na czas egzaminów, pewnie inaczej byśmy to postrzegali - oceniła. Podziękowała też ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku. Dodała, że należy podjąć rozmowy o systemie wynagrodzeń nauczycieli, bo "ten system już się wyczerpał" i "nie daje gwarancji, że te wzrosty będą takie, jak oczekuje strona związkowa". Gościem drugiej części programu był Sławomir Broniarz.

Zawieszenie strajku nauczycieli – zagrywka taktyczna czy kapitulacja?

Mimo ogłoszenia decyzji o zawieszeniu strajku, rząd w ekspresowym tempie proceduje ustawę, która bez względu na strajk umożliwia uczniom podejście do matur. Sejm rozpatrzy także wniosek opozycji o odwołanie ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej. Główny zarzut to wprowadzenie chaosu w systemie edukacji. O polskiej oświacie i o tym, jak protest nauczycieli wpłynął na poparcie polityczne w programie Tak Jest rozmawiali Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej i Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości.

Sytuacja polskiej oświaty i usług publicznych

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował w czwartek prezes związku Sławomir Broniarz. Nauczyciele mają nadzieję, że do września znajdą się konkretne rozwiązania systemowe i pieniądze na podwyżki. O tym, jakich zamian potrzebuje polska oświata w programie Tak Jest mówił Adrian Zandberg z Partii Razem.

Po głosowaniu w komisji. Decyzja w sprawie wotum nieufności wobec Zalewskiej

W czwartek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży debatowała nad wnioskiem posłów PO-KO o odwołanie ze stanowiska minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Za negatywną opinią w sprawie wniosku było 18 posłów, 13 - przeciw, nikt się nie wstrzymał. Po godzinie 23 w czwartek o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku ma zdecydować w głosowaniu cały Sejm.

Szczegóły przekształcenia OFE. Minister: dwa IKE lub połączenie

Możliwe będzie posiadanie równolegle dwóch Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) - dotychczasowego oraz nowego, powstałego po przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) - poinformował PAP Biznes minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że planowany jest mechanizm łączenia tych kont.

Prezydent dziękuje nauczycielom "jako ojciec, który przeżywał maturę córki"

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Łosicach na Mazowszu zwrócił się do protestujących nauczycieli. Podziękował Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu strajku. - Mówię to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki - podkreślił. Decyzją ZNP strajk będzie zawieszony do września - ogłosił wcześniej Sławomir Broniarz, prezes Związku.

Dwa tysiące poprawek i ustawa o języku przyjęta. Rosja mówi o "przymusowej ukrainizacji"

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o języku ukraińskim, która przewiduje obowiązkowe używanie tego języka w instytucjach państwowych, organach samorządowych oraz w innych dziedzinach życia publicznego. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że jest to ustawa o "przymusowej ukrainizacji", a wiele jej zapisów jest sprzecznych z normami międzynarodowymi.

"Służby specjalne upolitycznione jak nigdy dotąd". Były szef CBA zarzuca "przekroczenie uprawnień"

Służby specjalne są upolitycznione jak nigdy dotąd, są zarządzane przez koordynatorów polityków. Trudno, bym oczekiwał nagle jakiejś zmiany w odniesieniu do mojej sprawy - ocenił Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W środę złożył do prokuratury zawiadomienie, w którym zarzucił obecnemu szefowi CBA Ernestowi Bejdzie przekroczenie uprawnień. Sprawa ma związek z ustaleniami dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl.

Nauczyciele Roku piszą list do premiera, mówią "sprawdzam". "Ta chwila właśnie nadeszła"

"Zwracamy się do Pana, Panie Premierze, o natychmiastowe odwołanie Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej, oraz podjęcie działań prowadzących do naprawy polskiej oświaty, zdewastowanej w ciągu ostatnich trzech lat" - zaapelowało piętnastu Nauczycieli i Nauczycielek Roku z lat 2002-2018 w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. "Zapowiedzieliśmy, że w pewnej chwili powiemy Pani Minister: sprawdzam. Ta chwila właśnie nadeszła" - podkreślili.

Dworczyk prezentował zmiany w ustawie oświatowej. Zalewska tylko patrzyła

Założenia przyjętej w ekspresowym tempie nowelizacji Prawa oświatowego prezentował w czwartek w Sejmie Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym czasie minister edukacji Anna Zalewska przyglądała mu się z ław rządowych. Pytana, kto w tej sprawie reprezentuje rząd, wicepremier Beata Szydło odpowiedziała, że nie jest istotne, kto przedstawia projekt, bo został przyjęty przez cały rząd. - Minister Zalewska przygotowuje w tej chwili okrągły stół - dodała.

Premier: nie mogliśmy sobie pozwolić na niepewność w sprawie matur

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony, ale decyzja ZNP nie zmieniła postępu prac nad nowelą dotyczącą przeprowadzenia egzaminów maturalnych. W czwartek Sejm w głosowaniu przyjął zmiany w dwóch ustawach. - Nie możemy sobie pozwolić, żeby była jakakolwiek niepewność dla maturzystów, jeśli chodzi o możliwość zdawania matur - mówił premier Mateusz Morawiecki. Minister edukacji Anna Zalewska podziękowała władzom ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku. Politycy opozycji mówili w komentarzach, że nauczyciele wiele zyskali, ale sprawa nie jest jeszcze zakończona.