Najnowsze

Najnowsze

"Wybierzcie życie!". Lekarze piszą do polityków w sprawie 500 plus

"Jeżeli nie nastąpi szybka i zdecydowana poprawa poziomu finansowania ochrony zdrowia, to tysiące Polaków nadal będzie umierać, choć mogłoby żyć (...) można to zmienić, zwiększając finansowanie publicznej ochrony zdrowia, na przykład przez skierowanie do niej tych 18 mld złotych, które rząd chce przeznaczyć na kolejne 500+" - przekonuje zarząd główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w liście otwartym, jaki skierował do polityków.

Był prawą ręką Kima, negocjował z USA. Media: stracił stanowisko

Kim Dzong Czol, uznawany za prawą rękę przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, został usunięty z funkcji szefa wydziału odpowiedzialnego za kontakty z Koreą Południową - podała w środę agencja Yonhap, powołując się na przedstawiciela południowokoreańskiego parlamentu.

Broniarz o zapowiadanych zmianach w sprawie matur: to porażka rządu

- Rząd ogrywa społeczeństwo, pokazując fatalny przykład tworzenia prawa na kolanach, ad hoc, do doraźnych celów - mówił w środę prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiadanych zmian w prawie, które mają zagwarantować, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości. - Ta decyzja jest porażką rządu - ocenił.

Rostowski kandyduje z Londynu. "Bardzo dziwaczne", "nic nadzwyczajnego"

- Tutaj moja kandydatura może najbardziej zaważyć - mówi w rozmowie z TVN24 były wicepremier Jan Vincent Rostowski, który we wtorek poinformował o kandydowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list brytyjskiego ugrupowania Change UK. Jego decyzję komentowali politycy. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki ocenił, że to "bardzo dziwaczne", poseł PO Marcin Kierwiński, że nie widzi w tym "nic nadzwyczajnego", z kolei rzecznik PSL Jakub Stefaniak przekonywał, że Rostowski "nie miał możliwości wybrania innej partii".

Ambasada USA zachęca do składania wniosków o wizę. Na horyzoncie ważny cel

Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel i wskaźnik odmów wizowych spadnie poniżej 3 procent - informuje ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W ten sposób Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska została objęta programem ruchu bezwizowego. Ambasada apeluje o składanie wniosków do końca września.

Trzynasta emerytura. Osiem rzeczy, które musisz wiedzieć

Już niedługo emeryci otrzymają dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci tak zwanej Emerytury plus. Ile dokładnie dostaną seniorzy? Kto może ubiegać się o świadczenie? Czy trzeba będzie złożyć specjalny wniosek? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tzw. trzynastej emerytury.

"Możemy eksportować tyle ropy, ile chcemy". Iran czeka na przeprosiny

Iran będzie negocjował z USA tylko pod warunkiem, że Waszyngton przestanie wywierać presję na Teheran i przeprosi - powiedział w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dzień wcześniej strona amerykańska poinformowała, że nie przedłuży zezwolenia na import irańskiego surowca przez kilka krajów.

Chłodna kalkulacja i koszt jednego głosu. Jak PiS próbuje przyciągnąć Polaków

Ile trzeba wydać z państwowej kasy, żeby zadowolić duże grupy wyborców? Odpowiedź na to pytanie może mieć przełożenie na dobry wynik wyborczy. Koszt podwyżki, jakiej chcieliby nauczyciele, jest zdecydowanie mniejszy niż wielkość programu 500 plus, ale w przeliczeniu na jeden głos, to właśnie "zdobycie" nauczyciela staje się mniej opłacalne. Rząd może stosować chłodną kalkulację. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Kim dotarł do Władywostoku. Na granicy witali go chlebem i solą

Kim Dzong Un prywatnym pociągiem dotarł w środę do Władywostoku, gdzie w czwartek ma odbyć się pierwsze spotkanie lidera Korei Północnej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po przekroczeniu rosyjskiej granicy w miejscowości Chasan, północnokoreański przywódca był witany kwiatami oraz chlebem i solą.

Dworczyk: premier przedstawi rozwiązanie w prawie, które pozwoli na zdawanie matur

Premier Mateusz Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, "równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do Marszałka Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić projekt na szybką ścieżkę legislacyjną".

Poznań, Łódź, Wrocław. Nie wszyscy chcą klasyfikować uczniów przed maturami

Część komitetów strajkowych odnosi się krytycznie do wtorkowej decyzji Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, wynika z informacji nadchodzących z kilku polskich miast. OMKS zrzeszający między innymi strajkujących nauczycieli nienależących do związków zawodowych wezwał tego dnia nauczycieli do przeprowadzenia klasyfikacji maturzystów. Decyzja o tym "należy do rad pedagogicznych" - informuje tymczasem w oświadczeniu Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jacek Sasin w "Rozmowie Piaseckiego"

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformuje o działaniach, jakie rząd podejmie w sprawie klasyfikacji maturzystów. Ten "plan awaryjny" odpowiada na niebezpieczeństwo nieklasyfikowania uczniów - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl.