Najnowsze

Najnowsze

15-latek został przysypany żwirem. "Pod ziemią był około 20 minut"

15-latek schodził z kolegą ze skarpy. Nagle zapadła się pod nim ziemia. - Drugi chłopiec niezwłocznie pobiegł wezwać pomoc. Ustalono, że do czasu przybycia jednostek ochrony przeciwpożarowej, przysypany przebywał pod ziemią około 20 minut - mówi asp. Krzysztof Minga z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku. Chłopca udało się uratować.

Broniarz odpowiada na apel premiera: potrafimy sami myśleć i decydować o sobie

Związek Nauczycielstwa Polskiego istnieje 114 lat. My potrafimy sami myśleć i sami decydować o sobie. Żadnej suflerki nie potrzebujemy - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Odniósł się w ten sposób do przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu zwrócił się do opozycji, aby "zaapelowała do Broniarza, żeby zawiesić, przerwać protest".

"Wszyscy, którzy oczekiwali dnia sądu ostatecznego, nie doczekali się go"

Amerykańscy komentatorzy z obu głównych obozów politycznych uważają, że opublikowany w czwartek, częściowo utajniony, raport specjalnego prokuratora Roberta Muellera nikogo w pełni nie zadowolił. Po stronie republikanów pojawiają się jednak głosy, że demokraci powinni teraz przeprosić Donalda Trumpa za "bezpodstawne oskarżenia". Demokraci podkreślają natomiast, że teraz na Kongresie spoczywa odpowiedzialność, aby "rozliczyć prezydenta".

Jak prokuratura traktuje Kaczyńskiego? Sondaż dla "Wyborczej"

Prawie 70 procent badanych twierdzi, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jest traktowany przez prokuraturę w sposób uprzywilejowany - wynika z sondażu, który opublikowała "Gazeta Wyborcza". Pytania dotyczą tak zwanych taśm Kaczyńskiego i sprawy Srebrnej.

"Podejmiemy decyzję, która będzie zmianą taktyki, ale która nie uderzy w dzieci"

Nie skrzywdzimy naszych uczniów. Nie możemy zaprzepaścić ogromnej pracy naszych koleżanek i kolegów - podkreślał w TVN24 wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński. Pytany, czy nauczyciele są gotowi zawiesić strajk na czas klasyfikacji uczniów i egzaminów maturalnych, odparł, że "decyzje podejmie we wtorek prezydium". - Podejmiemy decyzję, która będzie zmianą taktyki, ale która nie uderzy w dzieci, a jednocześnie wstrząśnie rządzącymi - dodał.

"Mówili, że stawali do walki bez nadziei"

Zastanawiam się jak to było możliwe, że pomimo lat prześladowań, głodu, cierpień, które widzieli, dramatów, których doświadczyli, byli w stanie znaleźć w sobie siłę, żeby się nie poddać, tylko jeszcze stanąć z bronią w ręku - podkreślał w TVN24 doktor Michał Trębacz, szef działu naukowego Muzeum POLIN w 76. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie.

Chaos na ulicach Irlandii Północnej, nie żyje dziennikarka

29-letnia dziennikarka zginęła od strzału podczas zamieszek, jakie wybuchły w czwartek wieczorem w mieście Londonderry w Irlandii Północnej - poinformowała lokalna policja. Śmierć kobiety, która relacjonowała zamieszki, jest traktowana jako incydent o charakterze terrorystycznym.

Na środku drogi rowerowej stanął słup z tablicą świetlną

Na drodze rowerowej przy ulicy Chabrów w Opolu rowerzyści muszą uważać szczególnie. Po pierwsze - ścieżka dosłownie przecina przystanek autobusowy, oddziela wiatę dla pasażerów od zatoczki. Po drugie, na drodze rowerowej stanął właśnie słup z elektroniczną tablicą informacyjną.

Generał atakuje stolicę. Rząd chce go aresztować

Prokurator generalny libijskiego rządu jedności narodowej (GNA) wydał w czwartek nakaz aresztowania generała Chalify Haftara, dowódcy Libijskiej Armii Narodowej (ANL), która prowadzi ofensywę na stolicę Libii Trypolis - poinformowało biuro prasowe GNA.

"Cudowne dziecko dzielnicy żydowskiej". Miała być wielką pianistką

Josima Feldschuh już jako mała dziewczynka zachwycała swoimi umiejętnościami gry na pianinie. Cudowne dziecko z dzielnicy żydowskiej miało szanse na wielką karierę kompozytorki, ale jej plany pokrzyżowała wojna. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w hołdzie dla artystki utwory 11-letniej pianistki zagrała 16-letnia laureatka konkursu BBC. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Świat jest przepracowany. Alarmujący raport

Około 36 procent zatrudnionych na świecie pracuje ponad 48 godzin tygodniowo - poinformowano w raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Eksperci ostrzegają, że przepracowanie jest przyczyną problemów ze zdrowiem i szkodzi bezpieczeństwu.

Drogi wybudowano, ale  nie można po nich jeździć

Dwie drogi - jedna na Dolnym Śląsku, druga na Mazowszu. Obie już dawno powstały, ale dla kierowców są niedostępne. Niebawem procedura oddania dróg do użytku będzie dłuższa niż ich budowa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fiasko rozmów rządu ze związkowcami

Kolejne spotkanie związków nauczycieli z rządem zakończone brakiem porozumienia. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się wypłaty 30 procent podwyżki w trzech ratach do grudnia tego roku. Rząd zaproponował dodatkowe 250 zł brutto dla nauczycieli dyplomowanych przy zwiększonej liczbie godzin pracy. Nauczyciele taką propozycję nazywają prowokacją.

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony. Śledczy uznali, że Katarzyna i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o dziesięć. Proces jest na finiszu.

"Tropikalny Trump" zapowiada wizytę w Polsce

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zapowiedział, że planuje odwiedzić Polskę i Węgry. Po raz kolejny opowiedział się też za racjonalnym wykorzystaniem zasobów Amazonii.

Kolejna nowelizacja PiS o Sądzie Najwyższym

PiS wraca do zmian w sądownictwie i znów wywołuje obawy opozycji i środowiska sędziowskiego o naruszeniu trójpodziału władzy. Tym razem zgłasza kolejny już projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niezwykły koncert dla pianistki z getta

Niesamowity koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Utwory jedenastoletniej pianistki Josimy Feldschuh, która uciekła z getta, zagrała szesnastoletnia laureatka konkursu BBC. Losy Josimy to wzruszająco smutna historia cudownego dziecka z dzielnicy żydowskiej, któremu nie udało się zostać znanym na całym świecie kompozytorem.