W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 27 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00.
W Unii Europejskiej nadal trwają prace w sprawie propozycji nowych regulacji w sprawie zmiany czasu. Przepisy nie uzyskały do tej pory akceptacji krajów Wspólnoty, a to oznacza, że w stosunku do ubiegłego roku nic się nie zmieniło i pod koniec tego miesiąca przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy.
W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. O godzinie 3.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 2.00.
Ostatnia zmiana czasu w 2021?
Parlament Europejski w Strasburgu odpowiedział się w marcu 2019 roku za projektem regulacji, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku.
Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie mają zachować prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.
Projekt w wersji ustalonej przez PE stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.
Wcześniej, w wakacje 2018 roku, Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne, w których zebrano 4,6 miliona odpowiedzi (największą liczbę w historii). Wynik? 84 procent respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.
Zmiana czasu - Polacy jej nie lubią
Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu: przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 procent), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 procent.
Badanie, przeprowadzone między 29 listopada a 7 grudnia 2018 roku na próbie 942 osób, pokazało również, że przeważająca większość dorosłych obywateli - przy przejściu na jeden czas - preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany "czasem letnim".
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock