Szesnaście miesięcy zamiast dziesięciu na budowę nowego terminala w Radomiu oraz dłuższy czas na złożenie oferty - o tych zmianach poinformował rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Piotr Rudzki.
Do 7 listopada przedłużono termin składania ofert w przetargu na budowę terminalu lotniska w Radomiu. Początkowo termin składania ofert wyznaczono na 21 października.
Wprowadzone przez PPL zmiany związane są z odwołaniami, które złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej trzy firmy: Hochtief Polska z Warszawy, Mirbud ze Skierniewic i Budimex z Warszawy - zainteresowane startem w przetargu. Według potencjalnych wykonawców dziesięć miesięcy na budowę terminala to stanowczo za mało.
- Przychyliliśmy się do próśb firm i przedłużyliśmy do szesnastu miesięcy czas realizacji projektu, chociaż w dalszym ciągu uważamy, że dziesięć miesięcy to okres wystarczający - powiedział Rudzki.
Termin realizacji
Na razie nie wiadomo, jak zmiany terminów wpłyną na czas zakończenia inwestycji. Wstępnie planowano, że budowa terminalu potrwa do czwartego kwartału 2020.
- W tym momencie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy i jakie będą opóźnienia, bo dopóki się nie skończy postępowanie ofertowe, i póki nie podpiszemy umowy, to nie będziemy znać konkretnych dat. Może się przecież zdarzyć, że będzie jakiś oferent, który wyrobi się w dziesięciu miesiącach - powiedział rzecznik PPL.
Część ruchu lotniczego
PPL ogłosiło przetarg na budowę terminalu 30 września. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 270 mln zł.
Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminalu o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 kontroli bezpieczeństwa i po 8 kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i 3 karuzele do odbioru bagażu. W dużej i przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów czarterowych strefie komercyjnej, zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.
Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów.
Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.
Zgodnie z planem lotnisko miałoby być gotowe pod koniec 2020 roku.
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24