Najnowsze

Najnowsze

"Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej"

To potwierdzenie tego, że przepisy sprzed nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym były wątpliwe - ocenił senator klubu PiS Aleksander Bobko, odnosząc się do wydanego w poniedziałek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN. - Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej - podkreślił Marek Borowski, senator niezrzeszony. - Chodziło o to, żeby ten precedens nie był już nigdy powtarzany i wypróbowywany w innych krajach - dodał.

Ludzie się nie skarżą, bo "nieco brutalne traktowanie jest normą"

Są kamery na mundurach, jest dużo na ten temat dyskusji i rozmów. Pytanie, czy standardy zatrzymań przez policję zmieniły się w Polsce - mówił w TVN24 Wojciech Bojanowski, autor reportażu "Superwizjera" na temat śmierci Igora Stachowiaka. Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pytany o skalę nadużyć przy zatrzymaniach, stwierdził, że znaczna część osób się nie skarży, bo jest przyzwyczajona, iż "nieco brutalne traktowanie jest normą".

Sytuacja w Hongkongu tematem dla G20? Chiny: nie pozwolimy o tym dyskutować

Chiny nie pozwolą, aby podczas szczytu grupy G20 dyskutowano o sprawie Hongkongu – oświadczył w poniedziałek Zhang Jun, przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że podczas spotkania prezydentów USA i Chin, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, amerykański przywódca zamierza poruszyć ten temat.

Ważny termin w sprawie 500 plus. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Od 1 lipca program 500 plus obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia - drogą tradycyjną. Po zmianach 500 plus trafi do 4,4 miliona rodzin i skorzysta z niego około 6,8 miliona dzieci w całej Polsce.

Rosja przedłuża embargo na unijną żywność

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej do 31 grudnia 2020 roku. Informację o przedłużeniu kontrsankcji opublikowano na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej.

"Czuję się dzieckiem Solidarności Walczącej, małym trybikiem, śrubeczką w tej machinie"

Nie byłoby dzisiejszej Polski bez Solidarności Walczącej - podkreślał premier Mateusz Morawiecki w Gdyni podczas obchodów 35. rocznicy powstania trójmiejskiego oddziału tej organizacji. - Czuję się dzieckiem Solidarności Walczącej, małym trybikiem, śrubeczką w tej machinie, którą zbudowaliście. Zwłaszcza starsi o parę lat, o pokolenie ode mnie, działacze, którzy ofiarnie poświęcali swoje życie, często karierę zawodową, dla dobra naszej ojczyzny - dodał.

Polski rząd przegrywa spór przed TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych rozwiązań, jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału.

Adwokaci w obronie Bodnara. "Niezasadne i szkodliwe" przedstawianie RPO

Przedstawienie Rzecznika Praw Obywatelskich, w kontekście zbrodni budzącej zrozumiały sprzeciw społeczny, jako rzecznika sprawców, a nie ofiar, jest niezasadne i szkodliwe - wskazała w stanowisku Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Jej członkowie wskazali, że rolą RPO "jest stanie na straży przestrzegania godności oraz praw i wolności każdego człowieka, także podejrzanego o najbardziej bulwersujące czyny".

Kot Felix został wyprany w pralce. Stracił wzrok, ma liczne obrażenia

Roczny kot o imieniu Felix wskoczył do pralki chwilę przed jej uruchomieniem. W maszynie spędził godzinę. Doznał licznych obrażeń, miał wstrząs mózgu, stracił wzrok. "Nigdy sobie tego nie wybaczę" - napisała właścicielka Felixa w mediach społecznościowych. Kot czuje się coraz lepiej i prawdopodobnie za kilka tygodni opuści pogotowie dla zwierząt.

Podejrzany o zabójstwo Kristiny nie miał obrońcy. Teraz ma dwóch: z urzędu i z wyboru

Jakub A., student z Wrocławia podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolnośląskie), nie miał obrońcy, gdy policja i prokuratura prowadziły z nim czynności po zatrzymaniu. Adwokata nie miał też, gdy sąd decydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Teraz ma dwóch: wylosowanego z urzędu i tego ustanowionego przez rodzinę. Ten pierwszy złożył już jednak wniosek o wyłączenie go z postępowania.