Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu trzy postępowania w sprawie przejęcia Tesco przez Kaufland. Sprawa dotyczy placówek w Lublinie, we Wrocławiu i w Warszawie.
W wyniku koncentracji Kaufland ma nabyć prawa do trzech powierzchni handlowych aktualnie użytkowanych przez Tesco Polska. Są to sklepy:
- w Lublinie przy ul. Orkana 4,
- we Wrocławiu przy ul. Długiej 37/47,
- w Warszawie przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" 41.
Wnioski w tej sprawie wpłynęły do Urzędu pod koniec sierpnia tego roku. Nadal nie ma jednak zgody ze strony UOKiK-u.
Wnioski Kauflandu pod lupą UOKiK-u
Urząd podał w środowym komunikacie, że koncentracja wywiera wpływ na lokalny rynek hipermarketów, supermarketów i dyskontów. Według spółki Kaufland szacunkowe, łączne udziały uczestników transakcji na poszczególnych rynkach są wysokie i wynoszą od około 20 do ponad 30 procent.
"W ocenie prezesa UOKiK aby zweryfikować te informacje konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. Ponadto nie istnieją wiarygodne publicznie dostępne dane dotyczące poszczególnych rynków, na których działają uczestnicy koncentracji - wielkość rynków, udział uczestników koncentracji i ich konkurentów" - czytamy.
Jak podkreślono w komunikacie, bez tych danych UOKiK nie może ocenić tej transakcji. UOKiK jednocześnie zaznaczył, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. "Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek" - wskazano.
Do UOKiK-u trafiło łącznie sześć wniosków w sprawie przejęcia przez Kaufland placówek należących do Tesco.
Kaufland należy do międzynarodowej Grupy Schwarz, która zajmuje się handlem detalicznym artykułami spożywczymi i przemysłowymi. W Polsce posiada własne sieci Kaufland i Lidl.
Tesco ma nowy plan
To nie jedyne obiekty, których pozbywa się Tesco. Brytyjska sieć w lipcu br. informowała, że jest na etapie finalizacji umów sprzedaży ośmiu dużych hipermarketów. Dodatkowo podjęto decyzję o nieprzedłużaniu umów najmu dwóch supermarketów.
Przedstawiciele Tesco wyjaśniają, że sprzedaż obiektów to element planu dotyczącego skoncentrowania działań w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki. Na potrzebę "poprawy wyników działalności w Polsce" Tesco wskazywało już zresztą wcześniej.
Pod koniec sierpnia ubiegłego roku poinformowano o planach likwidacji 13 przynoszących straty sklepów w Polsce. Na początku stycznia Tesco poinformowało o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów.
W maju pojawiła się informacja o zamknięciu czterech sklepów i jednego centrum dystrybucji w naszym kraju. W ubiegłym miesiącu przekazano zaś do urzędów pracy i organizacji związkowych zawiadomienie o zamiarze dokonania zwolnień grupowych.
Największe firmy handlowe
Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach grupy działają między innymi takie marki, jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły 12 miliardów złotych. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock