Najnowsze

Najnowsze

Rada Kardynałów murem za papieżem po zarzutach arcybiskupa

Rada Kardynałów, doradców papieża Franciszka, wyraziła w poniedziałek solidarność z nim po ostatnich wydarzeniach - ogłosił Watykan. To odniesienie do zarzutów postawionych mu przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano, że papież wiedział o wykorzystywaniu seksualnym i pedofilii z udziałem metropolity waszyngtońskiego. Watykan ma przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

List od Kima "utrzymany w ciepłym tonie"

Kolejny szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una mógłby się odbyć pod koniec roku - oświadczył w poniedziałek doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Wcześniej podano, że o takie spotkanie poprosił Pjongjang w liście "utrzymanym w ciepłym tonie" i "bardzo pozytywnym", jak mówiła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Kulisy śledztwa w sprawie GetBack

Śledztwo w sprawie GetBack, o jego efektach na razie wiadomo tyle, że są aresztowani, kilkanaście osób. O szczegółach prokuratura jednak milczy, a pytań jest wiele, także o samo śledztwo. Bo jak ustalił Leszek Dawidowicz, tuż przed pierwszym zatrzymaniem szefa spółki nagle wymieniono cały zespół prowadzący dochodzenie. Decyzja sądu o aresztowaniu prezesa nastąpiła również w co najmniej dziwnych okolicznościach.

Doradca Trumpa grozi Syrii odwetem

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział w poniedziałek, że użycie przez syryjski reżim broni chemicznej spowoduje "znacznie silniejszą reakcję" Ameryki, Francji i Wielkiej Brytanii niż poprzednio.

Afera pod okiem władzy

Jak to możliwe, że do afery GetBack w ogóle doszło i to krótko po Amber Gold - aferze, która obnażyła przecież zaniechania różnych instytucji państwowych. Piotr Świerczek pyta więc, gdzie tym razem było Państwo, gdy niedługo przed krachem GetBack dostawał jeszcze nagrodę na giełdzie i sponsorował gale z udziałem rządzących.

Ofiary bez winnych

Jak doszło do tego, że znów mamy tysiące poszkodowanych, a do tego miliony straconych pieniędzy? Mechanizm był prosty, a w tej prostocie uderzające jest to, że wszystko w dużej mierze opierało się na wieloletnim zaufaniu klientów do ich osobistych doradców w bankach. Ci pierwsi czują się dziś oszukani, ci drudzy nie czują się jednak winni - tak wynika z rozmów, jakie przeprowadził lub których też świadkiem był Jacek Smaruj.

"Mówienie, że zaglądamy komuś przez firanki do domów jest niepoważne"

Obecne przywództwo gwarantuje, że Koalicja Obywatelska raczej szybko do władzy nie dojdzie - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, odnosząc się do szans na wygraną Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach samorządowych. - Trudno, żeby bardzo wielu wyborców, którzy rozczarowali się rządami Platformy Obywatelskiej, teraz nagle uznali, że Grzegorz Schetyna tworzy jakąś nową siłę - dodał.

"Mówienie, że zaglądamy komuś przez firanki do domów jest niepoważne"

Obecne przywództwo gwarantuje, że Koalicja Obywatelska raczej szybko do władzy nie dojdzie - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, odnosząc się do szans na wygraną Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach samorządowych. - Trudno, żeby bardzo wielu wyborców, którzy rozczarowali się rządami Platformy Obywatelskiej, teraz nagle uznali, że Grzegorz Schetyna tworzy jakąś nową siłę - dodał.

USA zamykają palestyńską misję dyplomatyczną i grożą sankcjami trybunałowi ONZ

Administracja Donalda Trumpa podjęła w poniedziałek decyzję o zamknięciu placówki dyplomatycznej Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Waszyngtonie. Palestyńscy liderzy nazwali ten ruch "deklaracją wojny". Doradca prezydenta USA zagroził także sankcjami Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w przypadku objęcia Stanów Zjednoczonych śledztwem.

Frasyniuk do Biedronia: Robercie, nie przeszkadzaj. Pomysł pachnie śmiercią

Twój pomysł na to, żeby nabrać głęboko powietrze w płuca i doczekać do lutego, pachnie śmiercią. Powiedziałbym więcej: Robert, popatrz na swoją koleżankę Barbarę Nowacką - komentował w "Faktach po Faktach" polityczne plany prezydenta Słupska Władysław Frasyniuk, opozycjonista w czasach PRL. Robert Biedroń zapowiedział, że w lutym zaprezentuje nowy projekt polityczny. Gośćmi drugiej części programu byli: profesor Rafał Chwedoruk i profesor Maciej Gdula.

Politico: skarga na Czarneckiego za "lekceważenie i pogwałcenie prawa Malediwów"

Wizyta europosła PiS Ryszarda Czarneckiego oraz trzech innych eurodeputowanych na Malediwach wywołała spore kontrowersje. Ambasador tego kraju przy Unii Europejskiej Ahmed Shiaan napisał skargę do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wyrażając "głębokie zaniepokojenie" działaniem polityków i "całkowitym lekceważeniem i pogwałceniem prawa" - pisze portal Politico.

Wszyscy faworyci festiwalu w Gdyni. Reżyser "Małej Moskwy" na czele jury

Waldemar Krzystek - nagrodzony Złotymi Lwami reżyser "Małej Moskwy" pokieruje pracami jury 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obok niego zasiądą między innymi Dorota Kobiela - reżyserka "Mojego Vincenta", Marcin Koszałka czy Jadwiga Jankowska-Cieślak. W konkursie głównym pokazanych zostanie 16 filmów, w tym niezwykle oczekiwany "Kler" Smarzowskiego. Faworytem jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Frasyniuk do Biedronia: Robercie, nie przeszkadzaj. Pomysł pachnie śmiercią

Twój pomysł na to, żeby nabrać głęboko powietrze w płuca i doczekać do lutego, pachnie śmiercią. Powiedziałbym więcej: Robert, popatrz na swoją koleżankę Barbarę Nowacką - komentował w "Faktach po Faktach" polityczne plany prezydenta Słupska Władysław Frasyniuk, opozycjonista w czasach PRL. Robert Biedroń zapowiedział, że w lutym zaprezentuje nowy projekt polityczny.

"Sędziom nie wolno tyle samo, co wolno obywatelom"

Sędzia ma obowiązek mówić, kiedy ma miejsce łamanie praworządności w jego kraju - podkreślał w "Tak jest" w TVN24 prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz. Skomentował w ten sposób wezwanie przez rzecznika dyscyplinarnego dwóch sędziów krytycznie wypowiadających się na temat nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Sędziom nie wolno tyle samo, co wolno obywatelom - odparł na to wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Pracownik IPN zwymyślał mieszkańców. Jest pozew

Jest pozew przeciwko Piotrowi Szubarczykowi, pracownikowi IPN, który w kwietniu, podczas debaty w sprawie budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych pokłócił się z mieszkańcami Czarnego - poinformował w poniedziałek Adam Breska, przewodniczący Rady Miejskiej. Debata przerodziła się w awanturę. Przygotowany przez miasto pozew trafi do sądu.

Sędziowie na celowniku Rzecznika Dyscyplinarnego

Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński zostali wezwani do złożenia wyjaśnień przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sądów Powszechnych. Za krytykę nowej KRS grożą im postępowania dyscyplinarne. O sprawie napisał portal OKO.press, według którego chodzi o opinie wyrażone w lipcu i w sierpniu na antenie tvn24. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał w programie "Tak Jest", że to normalna procedura, natomiast prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” Krystian Markiewicz uważa, że takie działanie jest zdecydowanie nienormalne, a normą jest tylko w państwach autorytarnych.

"Wątpię, czy przekazałem Tuskowi notatkę od szefa ABW"

Nie pamiętam dokładnej daty, kiedy zapoznałem się z tą notatką. Myślę, że było to gdzieś na przełomie maja i czerwca - zeznał były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski podczas poniedziałkowego przesłuchania przed sejmową komisją śledczą do spraw Amber Gold. Dodał także, że "wątpi, aby pokazywał tę notatkę Donaldowi Tuskowi". We wspomnianym piśmie ABW oceniała, że Amber Gold to piramida finansowa.

Sąd Najwyższy o "zagrożeniu dla Trybunału". Chce umorzenia sprawy wniosku Ziobry

Sprawa wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry dotycząca przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, powinna zostać umorzona "wobec niedopuszczalności wydania wyroku" - wskazał SN w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, "działanie Prokuratora Generalnego stanowi de facto zagrożenie dla właściwego funkcjonowania TK".

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.

Jak politycy Solidarnej Polski podzielili miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Miliony ze specjalnego funduszu, który ma służyć ofiarom przestępczości, podzielili posłowie Solidarnej Polski, w tym dwaj wiceministrowie sprawiedliwości, Patryk Jaki i Michał Wójcik - ustalił tvn24.pl. Miliony trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych z okręgów wyborczych polityków z partii ministra sprawiedliwości.

"Stara Unia znalazła się w kłopotach". Komentarze po szwedzkich wyborach

Niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji były bacznie obserwowane w całej Europie. W poniedziałek przedstawiciele unijnych instytucji i media komentują wstępne wyniki głosowania, według których trzecią siłą w parlamencie będzie skrajnie prawicowe i antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Rozproszenie głosów sprawia, że wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie obejmie stery w Sztokholmie.

Przywieczerski trafił do zakładu karnego na Służewcu

Dariusz Przywieczerski po deportacji ze Stanów Zjednoczonych do Polski został przewieziony do zakładu karnego na Służewcu. Ma tam odsiedzieć karę 3,5 roku więzienia za wyprowadzenie 1,5 miliona dolarów z Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.