Najnowsze

Najnowsze

Potężny pożar na wojskowym poligonie. Spłonęło 220 hektarów wrzosowisk

Ponad 160 osób walczyło z pożarem wrzosowiska na poligonie w okolicach Świętoszowa (woj. dolnośląskie) w jego kulminacyjnym momencie. Ogień objął powierzchnię około 220 hektarów, spłonął również kawałek lasu. Jak przyznają strażacy, z uwagi na suche podłoże i wiatr wiejący w różnych kierunkach, pożar był wyjątkowo trudny do opanowania.

Gersdorf zdradziła szczegóły rozmowy z premierem

Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiłam mu swoje stanowisko co do warunków brzegowych: sędziowie zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowiska, a ja pozostaję pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - poinformowała w piątek Małgorzata Gersdorf.

"Tchórze", "kłamcy". Awantura na konferencji polityków PiS

Grupa urzędników podległych marszałkowi województwa lubelskiego przyszła w czwartek w Lublinie na konferencję polityków PiS, którzy zarzucali samorządowcom słabe wykorzystywanie funduszy unijnych. Minister Jerzy Kwieciński uważa, że województwo lubelskie nie korzysta ze swojej szansy w takim stopniu, jak jest to możliwe. Z ministrem inwestycji i rozwoju chciał rozmawiać marszałek województwa. Do wymiany argumentów jednak nie doszło i przedstawiciele partii rządzącej usłyszeli od urzędników, że są "tchórzami" i "kłamcami".

Sędziowie: nowa KRS w pięć miesięcy zniszczyła dorobek poprzednich rad sądownictwa

Sześć uchwał Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie zostało w czwartek opublikowanych na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Między innymi wezwano w nich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa do wstrzymania się od podejmowania uchwał, a także wezwano 15 powołanych przez Sejm sędziów KRS do złożenia mandatów.

Zmarł prezydent Wietnamu. "Poważna choroba"

Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang zmarł w piątek w wieku 61 lat z powodu poważnej choroby - poinformował rząd w Hanoi, potwierdzając doniesienia państwowych mediów. Zmarły przywódca należał do konserwatywnego skrzydła w rządzącej krajem partii komunistycznej. Jak przekazały władze, Tran Dai Quang zmarł w piątek rano w szpitalu wojskowym w Hanoi.

"Żaden kraj w Unii nie mówi, że Polska postępuje praworządnie. Jesteście sami"

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła w poniedziałek polską - wybraną przez polityków - Krajową Radę Sądownictwa. Powodem jest "niespełnianie wymogów o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". W wywiadzie dla "Czarno na białym" prezes ENCJ Kees Sterk przyznaje, że nie miał żadnych wątpliwości, podejmując tę decyzję. Jak dodaje, nikt w Unii Europejskiej nie uważa, że polski rząd działa praworządnie.

Po ataku na synagogę. "Gdańsk zarumienił się ze wstydu"

Reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła - powiedział w czwartek naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas spotkania przed budynkiem synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W tej świątyni w środę nieznany sprawca zbił kamieniem szybę w oknie. Prezydent miasta Paweł Adamowicz ocenił, że był to "akt barbarzyński".

"Wolność jest skarbem, który musi być stale chroniony"

W czasach mroków, przemocy i prześladowań płomień wolności nigdy nie gaśnie, lecz inspiruje nadzieję na przyszłość - powiedział Franciszek w orędziu do narodów Litwy, Łotwy i Estonii. W sobotę rozpocznie się jego wizyta w tych krajach.

Na wojnie ze smogiem

Ministerstwo Środowiska podejmuje kolejną walkę ze smogiem. Tym razem stawia na program "Czyste powietrze". Program sporo kosztuje, ale efekty mają być znaczące. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Wniosek PO w sprawie słów premiera oddalony

Kolejna odsłona walki o mosty i drogi. Platforma nie zgadza się z decyzją sądu, który oddalił jej wniosek w trybie wyborczym przeciwko premierowi. Mateusz Morawiecki na jednym z wieców wyborczych stwierdził, że za czasów rządu Donalda Tuska nie budowano ani dróg, ani mostów. Posłom PO nie podoba się nie tylko uzasadnienie wniosku, mają też zastrzeżenie co do tego, w jaki sposób sąd podjął decyzję.

Kontrowersyjne powołania do Sądu Najwyższego

Na razie nie 16, a 10 osób powołał prezydent na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nazwiska budzą kontrowersje, bo większość z nich związana jest ze Zbigniewem Ziobrą. Prezydent wręcza nominacje i podkreśla jak trudne zadanie stoi przed sędziami, choćby przez nagonkę. Wszystkiemu przygląda się opozycja i punktuje: to osoby wybrane przez upolitycznioną nową KRS, która słucha głosu z Nowogrodzkiej.

"Ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać. I wyszło jak wyszło"

- Podejrzewam, że wobec ubogiej treści wizyty, koś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać - mówił w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do deklaracji podpisanej we wtorek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Na pytanie o fotografię dokumentującą złożenie podpisów, odpowiedział krótko: - Profesjonaliści w kancelarii prezydenta powinni byli temu zapobiec. Gościem drugiej części programu był były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz.