Najnowsze

Najnowsze

"Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy". Skąd pieniądze?

100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak wyjaśniał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, źródłem finansowania tych obietnic mają być środki unijne. Prezes Kaczyński rozdaje budżet, którego jeszcze nie ma - skomentował były unijny komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski.

"Solidarność podpisała z rządem porozumienie, którego nikt z nas nie widział"

Uważałam, że rząd jednak przyniesie jakieś nowe konkretne propozycje. Przykro, że wczoraj nowe propozycje się nie pojawiły, tylko to, co w piątek, ale na piśmie - powiedziała w poniedziałek, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Dorota Gardias. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego skomentowała niedzielne negocjacje nauczycielskich związków zawodowych z przedstawicielami rządu.

Broniarz: trudno o porozumienie, gdy rząd mówi, że nic nowego nie ma

Po co to spotkanie było? Chyba tylko po to, żeby przymuszać nas, w postaci takiej psychicznej presji, do tego, abyśmy zawarli porozumienie - komentował w TVN24 w poniedziałek rano prezes ZNP Sławomir Broniarz. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie osiągnęły porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpoczyna się bezterminowy strajk. - Trudno było myśleć o jakimkolwiek innym scenariuszu w sytuacji, w której rząd wchodzi na to spotkanie i mówi, że nie ma nam nic nowego do zaproponowania - dodał Broniarz.

Loża prasowa 07.04.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w pierwszej kwietniowej Loży Prasowej byli: Agaton Koziński "Polska The Times", Agnieszka Burzyńska "Fakt" i Onet.pl, Seweryn Blumsztajn "Gazeta Wyborcza" i Jacek Żakowski "Polityka". Program zaczął się od tematu negocjacji nauczycieli z przedstawicielami rządu. Przed zapowiadanym strajkiem Jarosław Kaczyński zapowiedział dopłaty na zwierzęta hodowlane, co przewodniczący Sławomir Broniarz nazwał policzkiem dla edukacji. Wcześniej, inny polityk Zjednoczonej Prawicy, Adam Bielan powiedział, że zapowiadany strajk był konsultowany przez ZNP z politykami opozycji, czemu zaprzeczył przewodniczący związku. Publicyści rozmawiali też więcej o słowach Jarosława Kaczyńskiego na konwencji w Kadzidle. Prezes Prawa i Sprawiedliwości określił swoją partię jako prawdziwego przedstawiciela wsi. Kolejnym tematem było przegłosowanie przez Sejm, tzw. 13-ej emerytury. Premier Mateusz Morawiecki zarzucał opozycji, że ta zabierze to świadczenie. Opozycja odpowiedziała, że nie może go zabrać, bo przegłosowany dodatek jest jednorazowy. W Loży Prasowej zaproszeni dziennikarze komentowali też wszczęcie przez Komisję Europejską kolejnej procedury o naruszenie prawa przez Polskę. Z kolei w Sejmie wystąpił Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski, który mówił o sprawie Srebrnej i zeznaniach austriackiego biznesmena, Geralda Birgfellnera. Później poseł opozycji, Cezary Tomczyk zarzucił mu, że ważne decyzje konsultuje na Nowogrodzkiej i pokazał zdjęcie prokuratora, który w lutym wychodził z siedziby PiS.

Dorota Gardias w "Rozmowie Piaseckiego"

Uważałam, że rząd jednak przyniesie jakieś nowe konkretne propozycje. Przykro, że wczoraj nowe propozycje się nie pojawiły, tylko to, co w piątek, ale na piśmie - powiedziała w poniedziałek, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Dorota Gardias. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego skomentowała niedzielne negocjacje nauczycielskich związków zawodowych z przedstawicielami rządu.

Turystka porwana w Ugandzie uwolniona

Amerykańska turystka, którą w ubiegły wtorek wieczorem porwano wraz z kierowcą w parku narodowym w południowo-zachodniej Ugandzie, została uratowana - poinformowała w niedzielę ugandyjska armia. Amerykanka nie odniosła żadnych obrażeń

Lepsza obsługa to realne zyski. Doświadczenie klienta z zakupu przekłada się na jego lojalność wobec marki

Istnieje istotna zależność między poszczególnymi standardami dotyczącymi obsługi klienta i ich wypełnianiem a poziomem jego lojalności wobec marki – wynika z badania Daymakerindex 2019. Zadowoleni z procesu sprzedażowego klienci nie tylko chętniej wrócą do sklepu, ale i polecą zakupy rodzinie i znajomym. A to przekłada się na wyniki finansowe. Największy wpływ ma oczywiście zaangażowanie doradcy, ale zaskakująco istotne jest np. proponowanie sprzedaży dodatkowej.

Na co zgodziła się Solidarność

Osiągnęliśmy wszystkie punkty, które zgłosiliśmy do negocjacji - powiedział w niedzielę po rozmowach z rządem szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa, a wicepremier Beata Szydło wyraziła zadowolenie z porozumienia. Tylko związkowcy z Solidarności zaakceptowali propozycje strony rządowej. - Oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W tej sytuacji od poniedziałku 8 kwietnia w szkołach rozpoczyna się bezterminowy strajk.

Rozmowy rządu z nauczycielami zakończone. Broniarz: 8 kwietnia zaczynamy strajk

Niemal trzy godziny trwały rozmowy ostatniej szansy przedstawicieli strony rządowej z centralami związkowymi poświęcone sytuacji w oświacie. Wicepremier Beata Szydło poinformowała po ich zakończeniu, że dwie centrale związkowe nie przyjęły rządowych propozycji. Zaakceptowała je jedynie oświatowa Solidarność. "8 kwietnia zaczynamy strajk" - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Jerzy Buzek w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył. W dalszej części programu gośćmi byli Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Joanna Scheuring-Wielgus (Wiosna) oraz Katarzyna Hall (była minister edukacji), prof. Antoni Dudek (politolog, UKSW) i Zbigniew Janas (działacz opozycji w PRL).

Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

Frans Timmermans w Warszawie: jesteście częścią naszej wielkiej europejskiej rodziny

Polscy sędziowie mają sprawy dyscyplinarne za zadawanie pytań europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, co jest fundamentalnym prawem każdego sędziego w Unii Europejskiej. To nie do pomyślenia, żeby władze jakiegoś kraju mieszały się w to prawo - stwierdził Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej przebywa w niedzielę w Warszawie, gdzie spotkał się między innymi z liderem Wiosny Robertem Biedroniem.

Schetyna: musimy dzisiaj wszyscy okazać nauczycielom solidarność

Płace i warunki pracy muszą stać się europejskie - mamy program i wiemy, jak do tego dojść. Człowieka pracy, o którym przez ostanie lata zapomniano, znów postawimy w centrum uwagi - mówił niedzielę w Gdańsku Grzegorz Schetyna. Zadeklarował też solidarność z nauczycielami. - Oni zasługują, by pracować w lepszych warunkach, zasługują na szacunek, na to, żeby ich wysłuchać, zasługują na wyższe pensje - powiedział szef PO.

Dopiero po rozpoczęciu strajku "rząd będzie wiedział, z czym ma do czynienia"

Większość dyrektorów i nauczycieli już poinformowała rodziców o tym, że strajk się odbędzie. W całej Polsce w zeszłym tygodniu odbywały się zebrania z rodzicami, są komunikaty z dzienników elektronicznych - mówiła w TVN24 dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Suchecka. Dodała, że "jeżeli rządzący zobaczą skalę tego protestu, to będą musieli coś zaoferować, żeby powstrzymać strajkujących przed egzaminem gimnazjalnym, który zaczyna się w środę".