Najnowsze

Najnowsze

Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"

Goździki, wanilia, cynamon, szafran, pieprz, gałka muszkatołowa. O przyprawach, ich pochodzeniu i zastosowaniu w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS opowiadał Jędrzej Majka, autor książki "Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat". Za niektóre z przypraw jeszcze do niedawna płaciło się krocie. - Dzisiaj kilogram dobrego szafranu hiszpańskiego kosztuje 10 tysięcy euro - wskazał Majka. - Oczywiście nie są to takie wartości, jak w połowie XVII wieku w Amsterdamie, gdzie za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę - dodał.

"Można powiedzieć, że oszukał przeznaczenie"

23-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i zderzyła się z samochodem osobowym w Śremie (Wielkopolskie). Auta wpadły na chodnik i cudem ominęły pieszego, stojącego przed pasami. Wszystko zarejestrowała kamera monitoringu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Droga świętego Jakuba. "Trasa uczy, jak niewiele nam potrzeba w życiu"

Ponad 770 kilometrów w niecały miesiąc. Taki dystans piechotą pokonali Grzegorz Kapla, autor książek i bloga "Kapla w drodze" i jego córka, tancerka Ola Kapla, którzy dotarli do Santiago de Compostela. - To dobra duchowa lekcja, ona polega na tym, jak niewiele trzeba do szczęścia człowiekowi - wskazał Grzegorz Kapla. - Trasa uczy, jak niewiele nam potrzeba w życiu. Cieszy nas, że możemy wziąć prysznic, że możemy zjeść kanapkę. Jest to magiczna sprawa - wtórowała Ola Kapla.

Na liczniku miała ponad 200 km/h

Ponad 200 kilometrów na godzinę miała na liczniku kobieta, która jechała drogą ekspresową S5. Za zbyt ciężką nogę policjanci ukarali ją mandatem i 10 punktami karnymi. I przypominają: na drogach nie jesteśmy sami.

Minister o nowym podatku: wyjdzie Polakom na zdrowie

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru - wyjaśnił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wprowadzenie w naszym kraju takich rozwiązań wyjdzie Polakom na zdrowie.

Dwie kobiety w ciąży ranne w wypadku

Trzy osoby, w tym dwie ciężarne kobiety, zostały ranne w wypadku samochodowym na ulicy Katowickiej w Opolu. Jak ustaliła policja, jeden z kierowców najprawdopodobniej wymusił pierwszeństwo.

Były premier Malezji przysięga, że nie zlecił zabójstwa tłumaczki

Były malezyjski premier Najib Razak złożył w piątek tradycyjną przysięgę, w której zaprzeczył, że miał związek z zabójstwem mongolskiej tłumaczki w 2006 roku. Były ochroniarz premiera wydał wcześniej oświadczenie, w którym twierdzi, że Najib polecił mu zabić kobietę i pozbyć się ciała.

Po 43 latach Kuba ma znów premiera. Został nim "wrażliwy politycznie" architekt

56-letni Miguel Marrero został w sobotę wybrany premierem Kuby. Stanowisko szefa rządu zostało przywrócone po 43 latach na podstawie zmian, jakie w konstytucji kraju przyjęto w kwietniu. Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, przedstawiając kandydaturę Marrero w parlamencie, mówił między innymi o jego "wrażliwości politycznej i wierności partii oraz rewolucji".

"Do Rosji i Chin - macie krew na rękach"

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo oświadczył w sobotę, że Rosja i Chiny "mają krew na rękach" po tym, jak oba kraje zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczącą dostarczania pomocy humanitarnej z Turcji i Iraku do milionów syryjskich cywilów.

"Mówił, że trzeba zamknąć te dwa przejazdy, bo nie są bezpieczne". Na jednym z nich zginął

- Od jakiegoś czasu mówił, że trzeba zamknąć dwa przejazdy przez tory do naszej miejscowości, bo one nie są do końca bezpieczne - tak rozmowę z Januszem Dzięciołem wspomina Jerzy Czapla, sołtys Białego Boru. Kilka dni później były poseł zginął w jednym z tych miejsc. Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz podkreśla, że od zawsze był zwolennikiem zamykania "niestrzeżonych przejazdów". Teraz chce usunąć ten, na którym zginął Dzięcioł. Śledczy przesłuchali już bezpośredniego świadka wypadku.

W kolumbijskiej dżungli polska badaczka odkryła nowy gatunek orchidei

Dorasta do wysokości 40 centymetrów i - w przeciwieństwie do większości tropikalnych storczyków - nie rośnie na drzewach, ale jest rośliną naziemną. Cranichis crenatifolia – tak nazywa się nowy gatunek storczyka, odkryty w południowej części Kolumbii przez Martę Kolanowską, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Kim Dzong Un spotkał się z dowódcami armii. Na kilka dni przed upływem ultimatum

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z grupą najwyższych dowódców wojskowych. Jak podaje Koreańska Centralna Agencja Prasowa, celem spotkania było znalezienie nowych sposobów na zwiększenie potencjału obronnego kraju. Narada odbyła się na kilka dni przed upływem ultimatum, jakie Kim Dzong Un dał Stanom Zjednoczonym w sprawie wznowienia rozmów na linii Waszyngton-Pjongjang dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ewakuowano jarmark bożonarodzeniowy w centrum Berlina

Niemiecka policja ewakuowała w sobotę jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie przy Breitscheidplatz. Dwie osoby złożyły wyjaśnienia, ale nie aresztowano ich - podała rzeczniczka policji. Ewakuacja była podyktowana szczególnym wyczuleniem służb. Trzy lata temu na jarmarku doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego zginęło 12 osób.

"Zbrojna agresja ZSRS stanowiła wydatną pomoc dla Niemiec". Odpowiadają Putinowi

Podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar - napisał w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej. Jest to odpowiedź na słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który podważył pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu II wojny światowej. Polskie MSZ także wydało komunikat, w którym oświadczyło, że wypowiedź Putina to zaprzeczenie dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

"Mają być niby-sędziowie w niby-sądach pod sztandarem niby-sprawiedliwości"

Ta ustawa jest nie do naprawienia. Senat powinien przyjąć jedną uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości - zasugerował w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, oceniając przyjętą w piątek przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Dodał, że nie ma "wielkich złudzeń co do prezydenta Andrzeja Dudy i jego odważnej postawy", ale podkreślił, że trzeba kierować do niego wnioski, "żeby to zawetował".

"W Olgę wstąpił jakiś spokój, jakaś potęga się pojawiła". Noblowski tydzień Tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, bankiety, kolacje, wykład noblowski, spotkania z tłumaczami i czytelnikami, wizyta w szkole w dzielnicy imigrantów - w sumie 30 wydarzeń najważniejszego tygodnia w pisarskiej karierze Olgi Tokarczuk. Katarzyna Kolenda-Zaleska towarzyszyła noblistce w Sztokholmie. Rozmawiała z autorką, jej rodziną i przyjaciółmi oraz z tłumaczami książek polskiej noblistki.

"PiS ogłasza stan wojenny w sądach"

To jest tragiczna sytuacja i zobowiązanie dla całego społeczeństwa. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, żadnego sędziego nie możemy pozostawić samego - powiedziała w "Babilonie" TVN24 BiS Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL. Tak skomentowała przyjętą przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Filozofka i publicystka Agata Bielik-Robson oceniła, że "Rubikon został przekroczony, jeśli chodzi o demontaż państwa prawa w Polsce". - Jesteśmy w stanie absolutnie przełomowym, bardzo głębokiego kryzysu - oceniła dziennikarka Małgorzata Niezabitowska.