Najnowsze

Najnowsze

"To puści ludzie, którym chodziło o pieniądze". Odpowiadają za zabójstwo dziennikarza

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy zdecydował w czwartek o podtrzymaniu aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły pisane przez Kuciaka. Główna rozprawa z czterema oskarżonymi rozpocznie się w styczniu.

Lekcje od oficera GRU. Media ujawniły tożsamość wydalonego rosyjskiego dyplomaty

Jednym z rosyjskich dyplomatów, wydalonych na początku grudnia z Niemiec, jest oficer wywiadu wojskowego GRU - ujawniły niemiecki tabloid "Bild" i międzynarodowa grupa śledcza Bellingcat. Zgrzyt dyplomatyczny między obydwoma państwami nastąpił w związku z zabójstwem w Berlinie czeczeńskiego bojownika Zelimchana Changoszwilego. Niemcy podkreślały, że Rosja odmawia współpracy w wyjaśnianiu zbrodni.

"Niezmywalny ślad na prezydenturze". Amerykańskie media o impeachmencie

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media w czwartek. Komentatorzy wskazują na niewielkie prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta z urzędu przez Senat, gdzie większość mają republikanie. Podkreślają, że środowa debata ujawniła "głęboką polaryzację" i "obnażyła podziały" w amerykańskiej polityce.

Wójcik mówi o "niedopuszczeniu do anarchii". Budka o "odebraniu tego, co najważniejsze"

To jest ustawa, która niczego nie reformuje, a tylko i wyłącznie podporządkowuje wymiar sprawiedliwości tej władzy - mówił w środę poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do złożonego przez klub PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekonywał, że celem zmian "jest to, żeby nie dopuścić do anarchii w państwie".

Opozycja mogła opóźnić prace nad projektem klubu PiS. Gdyby przyszło więcej posłów

Sejm w czwartek rano zgodził się, by dodać do porządku obrad pierwsze czytanie projektu posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego dyscyplinowania sędziów. Opozycja mogła opóźnić ten ruch, bo w głosowaniu nie wzięło udziału aż 34 parlamentarzystów PiS. Tak się jednak nie stało. Na posiedzeniu nie stawiła się wystarczająca liczba posłów opozycji. Szefowie klubu Koalicji Obywatelskiej i klubu Lewicy zapowiedzieli konsekwencje wobec nieobecnych.

Trump trzecim prezydentem USA, którego postawiono w stan oskarżenia

Donald Trump jest trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, o którego pozostaniu na urzędzie zadecyduje Senat. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później, w 1999 roku, Billa Clintona. Prezydent Richard Nixon, któremu także w 1974 roku groził proces w Kongresie, ustąpił sam.

Turcja zwróciła Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy sprzed 16 lat

Władze Turcji przekazały Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy samolotu Jak-42, w której w 2003 roku zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy. Maszyna rozbiła się w okolicach tureckiego miasta Trabzon. Była to największa katastrofa w historii hiszpańskich sił zbrojnych.

PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

41 procent badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 procent ankietowanych. Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

Przyznał, że zabił młodszego kolegę. 17-letni Adrian aresztowany

Sąd Rejonowy w Kołobrzegu postanowił w czwartek o trzymiesięcznym areszcie dla 17-latka. Adrian W. wcześniej usłyszał zarzut zabójstwa 16-letniego Sebastiana. Obaj mieli się przyjaźnić. 17-latek przyznał, że zabił. Opisał zdarzenie. Natomiast nie był w stanie racjonalnie wyjaśnić motywów popełnionego czynu.

Cyfrowy Polsat chce kupić akcje Asseco

Cyfrowy Polsat chce kupić do 21,95 procent akcji Asseco Poland, po 65 złotych za akcję - poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie. Spółki nie planują połączenia i będą działały autonomicznie, ale ich potencjał ma umożliwić stworzenie oferty usług telekomunikacyjnych i informatycznych.

"Sytuacja stała się bez wyjścia. Sędziowie zostali postawieni pod ścianą"

Umowy międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej ma pierwszeństwo przed ustawami. W razie kolizji sędzia ma obowiązek stosować umowy i prawo międzynarodowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Piotr Tuleja. Przekonywał, że "jeżeli sędziom się tego zakazuje, to jest trochę tak, jakby lekarzom zakazać wierności przysiędze Hipokratesa". Komentował w ten sposób zaproponowany przez klub PiS projekt dotyczący zmian w sądownictwie.

Salvini znów objęty śledztwem. Grozi mu 15 lat więzienia

Lider Ligi Północnej i były szef ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii. Rozważa ona możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów, którzy w lipcu tego roku przez kilka dni nie mogli zejść na ląd.

Piernik i sałatka droższe na święta

Podczas przygotowań do tegorocznych świąt trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni. Jak informuje bank BNP Paribas ceny żywności są o 7 procent wyższe niż rok wcześniej. Więcej wydamy na zakup pieczywa, przygotowanie ciast czy sałatki jarzynowej. - Warzywa bardzo mocno podrożały. Głównym powodem tych wzrostów jest susza, także przymrozki w pierwszej połowie tego roku. Z pewnością konsumenci odczują te podwyżki - komentował w TVN24 BiS Michał Kokoszkiewicz z portalu wiadomoscihandlowe.pl.

"Piłat przyznał Jezusowi więcej praw, niż demokraci przyznali prezydentowi Trumpowi"

Poncjusz Piłat przyznał Jezusowi więcej praw niż demokraci przyznali Donaldowi Trumpowi - powiedział republikański kongresmen Barry Loudermilk podczas debaty nad impeachmentem amerykańskiego prezydenta w Izbie Reprezentantów. Historyczna dyskusja w niższej izbie Kongresu USA budzi ogromne emocje zarówno wśród polityków, jak i zwykłych Amerykanów.

SN "w składzie jednoosobowym" zadał pytania TSUE. Autorem sędzia Zaradkiewicz

Izba Cywilna Sądu Najwyższego "w składzie jednoosobowym" przesłała pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące statusu sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL lub poprzednią Krajową Radę Sądownictwa - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Autorem pytań jest sędzia Kamil Zaradkiewicz.

Morawiecki do żołnierzy: jesteśmy w awangardzie wojsk specjalnych NATO

Premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak wzięli udział w spotkaniu wigilijnym z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych w Krakowie. - Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona, wyćwiczona - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "jesteśmy na pewno w awangardzie wojsk specjalnych NATO".