Najnowsze

Najnowsze

Stolec wojaka Szwejka za "turecką toaletę"

Choć część kontrowersyjnej instalacji Entropa autorstwa czeskiego rzeźbiarza Davida Czernego, przedstawiająca Bułgarię jako "turecką toaletę" jest już zasłonięta, to jednak Bułgarzy nie mogą darować Czechom żartu. W swoim najpoczytniejszym dzienniku "Trud" odwdzięczają się karykaturą wojaka Szwejka... załatwiającego fizjologiczną potrzebę na mapę Czech. Nie wiadomo czy ma znaczenie to, że wstydliwa część ciała Dobrego Wojaka wypięta jest w stronę... Polski.

Ratusz nie chce gawronów

W lutym znikną wszystkie gniazda z drzew w lubelskim Ogrodzie Saskim. Na polecenie Urzędu Miasta zdejmą je alpiniści. Magistrat uznał, że ptaki za bardzo paskudzą na chodniki i ławki - pisze "Dziennik Wschodni".

Brakuje pieniędzy na obóz Auschwitz

Jeśli nie znajdzie się 100 mln euro, pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau mogą się nie zachować dla przyszłych pokoleń - przestrzega "Rzeczpospolita".

Szef MON i instytut jego żony

Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy oraz koncern paliwowy PKN Orlen – to kontrolowane przez Skarb Państwa firmy dofinansowujące działalność fundacji Instytut Studiów Strategicznych, której jednym z założycieli jest Bogdan Klich. Sponsorowane przez te spółki imprezy odbyły się już po objęciu przez niego stanowiska szefa resortu obrony narodowej - pisze "Rzeczpospolita".

SLD wróciło do TVP

Minął już miesiąc od zamachu stanu w radzie nadzorczej TVP, gdy „przystawki” - czyli LPR i Samoobrona - obaliły PiS-owski zarząd Andrzeja Urbańskiego i przejęły kontrolę nad spółką. To, co początkowo wydawało się kuriozalnym epizodem, dziś wygląda na stabilną konstrukcję - ocenia "Gazeta Wyborcza".

Kłopoty z celibatem

Ponad połowa polskich księży chciałaby mieć żony i dzieci. Takie wyniki badań mogą wprawić w zdumienie - ocenia "Gazeta Wyborcza".

Witamina D kontra Alzheimer

Wiatmina D, pojawiająca się w ludzkim organizmie pod wpływem promieni słonecznych lub przyjmowana podczas jedzenia, ma pozytywny wpływ na zapobieganie chorobom wieku starczego związanymi z poznaniem - twierdzą naukowcy.

Dwie tony słodkiego rekordu

Takiego sernika nie zjadłby nawet największy łasuch i nie przyniósł największy siłacz. Ważył ponad 2 tony, mierzył ponad 2,5 metra średnicy i nie miał sobie równych. Nie tylko w niedzielę, ale nikt nigdy nie zrobił wcześniej tak gigantycznego sernika.

"NATO nie chce się rozszerzyć"

Zdaniem szefa polskiego MSZ, Sojusz Północnoatlantycki na obecnym etapie nie ma woli, by rozszerzyć się na Gruzję i Ukrainę. Radosław Sikorski udzielił wywiadu "Daily Telegraph". Gazeta swojego rozmówcę nazywa "najpoważniejszym kandydatem do fotela szefa NATO". Od kwietnia to stanowisko będzie wolne.

Komorom gazowym grozi zagłada

Choć to jedno z najsmutniejszych miejsc na ziemi, jego wartość dla przyszłych pokoleń jest nieoceniona. Chodzi o obóz zagłady Auschwitz-Birkenau i jego komory gazowe, które są zagrożone. Albo znajdą się duże pieniądze na ich konserwację, albo dla przyszłych pokoleń zabraknie namacalnego dowodu Zagłady.

"Nawet jak nic nie mówię, jestem agresywny"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński znów krytykuje media, za "jednostronność", która "godzi w mechanizm demokratyczny". - Ludzie widzą życie publiczne poprzez media - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". - Można ludziom wmówić, że Aleksander Kwaśniewski jest wysokim mężczyzną, i pewnie dałoby się przekonać, że np. Paweł Poncyljusz to konus na krzywych nogach - ironizuje. O obrazie samego siebie w mediach Kaczyński mówi: - Nawet jak nic nie mówię, to też jestem agresywny. Taki mam przydział i proszę wybaczyć, nie mogę się z nim pogodzić.

O. Rydzyk uczy przez internet

Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłosił nabór na studia przez internet - informuje "Dziennik". Za jedyne 300 zł będzie można, w ramach "Akademickich Spotkań z Mistrzami" posłuchać wykładów takich ludzi jak politycy Zbigniew Ziobro czy Antoni Macierewiecz oraz Jerzego Roberta Nowaka - głównego ideologa toruńskiej rozgłośni.

"Gniew i nieufność są zbyt wielkie"

Islandzki minister handlu Bjorgvin Sigurdsson podał się w niedzielę do dymisji. Pokonały go kryzys i nieufność opinii publicznej. Od dłuższego czasu niemal codziennie odbywały się w Islandii demonstracje żądające dymisji całego rządu.

Bruni: Nicolas jest bardziej "techniczny"

Carla Bruni zdradziła w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI, że przed ślubem była "bardziej lewicowa". Ale zmieniła się, choć - jak podkreśla - prezydent Francji Nicolas Sarkozy nigdy ją o to nie prosił.

Heweliusz w depozyt

Najpierw zlicytowane przez gdański samorząd na aukcji warszawskiego antykwariatu, teraz trafiło w depozyt do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. "Machina Coelestis pars prior" ("Budowa nieba część pierwsza") z 1673 r. - największe dzieło Jana Heweliusza.

Zbrodnie wojenne? Izrael obroni żołnierzy

Izrael utworzy specjalną ekipę prawników z samym ministrem sprawiedliwości na czele, która zadba o to, by żaden z izraelskich żołnierzy biorących udział w ataku na Strefę Gazy nie skończył z oskarżeniami o zbrodnie wojenne. W trakcie trwającej trzy tygodnie operacji "Płynny ołów" zginęło m.in. co najmniej 410 dzieci.

"To Kafka, to bzdura"

Niedziela, 25 stycznia Zdaniem byłego bramkarza i komentatora piłkarskich wydarzeń Jana Tomaszewskiego na sobotnim zjeździe PZPN odbył się pogrzeb polskiej piłki, a jej grabarzem okazał się ostatecznie minister sportu Mirosław Drzewiecki. W "Magazynie 24 godziny" Tomaszewski, Tomasz Rachwał i Ryszard Adamus rozmawiali o m.in. o groźbach towarzyszących dymisji tego ostatniego z miejsca w zarządzie PZPN.

Owsiak: żaden artysta nie wziął pieniędzy

Sobota, 24 stycznia - Zrobiło się o tym głośno i nikt z artystów pieniędzy za nie wziął - mówił Jurek Owsiak w "Magazynie 24 godziny". Mowa o 17. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego jedni artyści grali za darmo, inni żądali zapłaty. Po wielu apelach i "ostrych słowach", nawet ci, którzy wzięli pieniądze oddali je potem na konto fundacji.

Lato zostawi Beenhakkera

Sobota, 24 stycznia - Prezes Lato ma po zjeździe o wiele większą władzę nad zarządem. Jestem przekonany, że postąpi z Beenhakkerem, tak żeby to było dobre dla polskiej piłki, czyli że Leo Beenhakker będzie dalej pracował – mówił w "Magazynie 24 Godziny" w TVN24 minister sportu Mirosław Drzewiecki. Minister uważa, że groźby wobec niektórych działaczy PZPN, to sprawa dla prokuratora.

Porównanie Czumy do Leppera "niezręczne"

Niezręcznością jest porównywanie kogoś o tak wspaniałym życiorysie jak Andrzej Czuma do kogoś takiego, jak Andrzej Lepper - przyznał w "Magazynie 24 godziny" rzecznik PiS Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, który skrytykował nowego ministra sprawiedliwości, broniąc jednocześnie szefa Samoobrony.

Hamas proponuje roczny rozejm

Przedstawiciele palestyńskiego Hamasu zaproponowali w niedzielę, podczas rozmów w Kairze, roczny rozejm z Izraelem, połączony z otwarciem przejść granicznych do Strefy Gazy. Tym samym odrzucili wcześniejszą propozycje Izraela - półtorarocznego rozejmu i tylko częściowego otwarcia granicy ze Strefą Gazy.

Belgia w żałobie po ofiarach nożownika

Kilka dni po tragicznych wydarzeniach w jednym ze żłobków w Derdemonde w Belgii, ulicami miasta przeszedł marsz milczenia. Zgromadzeni zebrali się, by razem uczcić pamięć zasztyletowanych dzieci i ich opiekunki.

Rosyjski gaz znów płynie do Osetii

Po pięciu miesiącach przerwy do stolicy Osetii Południowej Cchinwali znów popłynął rosyjski gaz - potwierdziły w niedzielę władze tego separatystycznego regionu Gruzji. Rurociąg Agara-Cchinwali został uszkodzony w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku. Od tego czasu mieszkańcom regionu groziła "katastrofa humanitarna".

Dalszych dymisji nie będzie

Dalszych rekonstrukcji rządu na razie nie będzie - tak przynajmniej zapowiada Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska. - Dymisja Zbigniewa Ćwiąkalskiego miała charakter incydentalny. Ministrowie pracują dobrze. Nawet ci, wobec których media były krytyczne - stwierdza polityk PO i dementuje pogłoski, że niektórzy ministrowie Donalda Tuska, mogą przenieść się niebawem do Parlamentu Europejskiego.

16-latek przyznał, że zabił koleżankę

16-latek zatrzymany przez policję z Lądka Zdroju (Dolnośląskie) przyznał się, że zabił swoją o rok młodszą koleżankę. Do zbrodni miało dojść podczas awantury. Chłopak młotkiem zadał kilka śmiertelnych ciosów w głowę dziewczyny. Ciało ukrył w mieszkaniu swoich rodziców.

Egipt blokuje przemyt broni do Gazy

- Władze egipskie zaczęły skutecznie blokować przerzuty broni z półwyspu Synaj do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy - poinformował Minister obrony Izraela Ehud Barak. Hamas ponownie oznajmił jednak, że w dalszym ciągu będzie przemycać broń zarówno do Strefy Gazy, jak i na Zachodni Brzeg.

"Żołnierz nie może pilnować każdej pięknej kobiety"

Niemożliwe jest to by we Włoszech na straży każdej pięknej kobiety stał jeden żołnierz - tak uważa najbarwniejsza postać włoskiej sceny politycznej Silvio Berlusconi. Skąd takie oświadczenie? To odpowiedź premiera na zarzuty opozycji, że ignoruje kwestię coraz częstszych przypadków gwałtów we Włoszech.