Najnowsze

Najnowsze

Rozżarzona i płynna, podobna do Ziemi

Naukowcy NASA potwierdzili dokonanie historycznego odkrycia. Kosmiczny teleskop Keplera zaobserwował skalistą planetę, niewiele większą od Ziemi. To pierwszy taki mały obiekt odkryty poza Układem Słonecznym, który na pewno jest podobny do naszej planety.

Bezpośrednie przyczyny katastrofy według MAK

- Nieodejście od lądowania mimo złych warunków, nieuwzględnienie komunikatów TAWS, presja na załogę - takie bezpośrednie przyczyny katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem podał rosyjski MAK, który przedstawia raport końcowy. Według MAK nie było winy po stronie rosyjskich kontrolerów lotu.

Raport w rękach Polaków

W Moskwie rozpoczęła się o 10. konferencja prasowa, na której szefowa MAK Tatiana Anodina prezentuje końcowy raport Komitetu ws. katastrofy smoleńskiej. Wcześniej MAK przekazał raport przedstawicielowi Ambasady RP w Moskwie. Kilkadziesiąt minut później raport miała już też polska komisja wyjaśniająca okoliczności katastrofy smoleńskiej. Treść raportu ma zostać także opublikowana w internecie. Tłumaczenie na naszym portalu pod adresem tvn24.pl/dokumenty. Także w tvn24.pl i w TVN24 transmisja z konferencji prasowej MAK.

210 stron raportu - tyle samo co we wstępnej wersji

Od godz. 10 Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przedstawia w Moskwie raport końcowy w sprawie katastrofy smoleńskiej. Podczas konferencji prasowej Rosjanie mają też pokazać animację przygotowaną przez ich ekspertów. Raport ma 210 stron - tyle samo co jego wstępna wersja z października. Obecny końcowy raport oraz polskie uwagi do niego mają być opublikowane w internecie jeszcze dziś przed południem. Tłumaczenie raportu na naszym portalu pod adresem tvn24.pl/dokumenty. Także w tvn24.pl i w TVN24 transmisja z konferencji prasowej MAK.

"Polska może wysłać własny raport"

- Gdyby końcowy raport Międzynarodowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat katastrofy smoleńskiej okazał się niepełny, Polska może przesłać własny raport - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Wskazał też, że w przypadku różnicy zdań pomiędzy stroną polską i rosyjską, istnieje możliwość powołania wspólnej polsko-rosyjskiej komisji badawczej, a także skorzystanie z instrumentów prawa międzynarodowego.

Samobójca na motocyklu wysadził autobus

Silna eksplozja wstrząsnęła nad ranem zachodnią dzielnicą Kabulu. Zamachowiec-samobójca na motocyklu staranował autobus i wysadził się w powietrze. Co najmniej dwie osoby zginęły, a 36 zostało rannych. Do ataku przyznali się talibowie.

Poduszkowiec uratował sarnę

Zima bywa niebezpieczna nie tylko dla ludzi. W Giżycku ratownictwo wodne uratowało sarenkę, która utknęła na środku jeziora. Po kilku minutach lotu poduszkowcem ratownicy odnaleźli sarenkę. Zwierzę żyło, ale nie było w stanie się samodzielnie poruszać. Było wygłodzone i wymęczone, nawet nie próbowało uciekać.

Zderzenie z łosiem "to dzieło rządu, a nie Boga"

Dwoje mieszkańców kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia złożyło pozew przeciwko władzom, ponieważ ich zdaniem te nie dołożyły dość starań, aby zapobiec zderzeniom ich samochodów z łosiami. - Takie wypadki to nie dzieło Boga, ale władz - napisano w pozwie.

"Krótki czas publikacji jest niepokojący"

- Niepokojący jest krótki czas, jaki upłynął od przekazania Rosji polskich uwag do projektu raportu MAK ws. katastrofy smoleńskiej, a terminem publikacji ostatecznej wersji rosyjskiego dokumentu - ocenił doradca prezydenta Komorowskiego, prof. Tomasz Nałęcz. Dodał, że samej treści rosyjskiego raportu nie należy przeceniać.

USA zbroją Irak na potęgę

Irackie wojsko, dotychczas korzystające głównie z myśli technicznej ZSRR, gwałtownie przezbraja się w sprzęt kupowany w USA. Łącznie Irak przewiduje wydać około 26 miliardów dolarów na nowy sprzęt wojskowy kupiony od niedawnego okupanta.

"Lądowe tsunami" dotarło do 2-milionowego miasta

Wielka fala powodziowa, określana przez australijskie media jako "lądowe tsunami", dotarła do Brisbane. Zagrożonych jest około 40 tysięcy domów. Do tej pory wielka powódź w Australii zabiła 10 osób. 90 jest zaginionych. Starty materialne mogą wynieść nawet 10 miliardów dolarów i zmniejszyć wzrost gospodarczy kraju o 1 procent PKB.

Gorąca linia między Koreami

Korea Północna skontaktowała się z przedstawicielami Korei Południowej przez specjalną "gorącą linię". Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa oficjeli zwaśnionych państw od czasu ostrzelania wyspy Yeonpyeong w listopadzie.

Rywale prezydenta więźniami sumienia

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała za więźniów sumienia byłych kandydatów w wyborach prezydenckich na Białorusi, członków ich sztabów i dziennikarzy - łącznie 16 osób. Większość z nich znajduje się w areszcie śledczym KGB w Mińsku.

Stolica chce drapać chmury

Kolejne drapacze chmur wyrosną w Warszawie. Żeby podziwiać je w pełnej krasie będziemy musieli wysoko zadrzeć głowę. Apartamentowiec, który stanie przy pl. Grzybowskim (Twarda Tower) będzie miał 160 metrów wysokości. Jego budowa zakończy się najwcześniej w 2012 roku.

Lekarz Jacksona stanie przed sądem

Doktor Conrad Murray, osobisty lekarz zmarłego gwiazdora muzyki pop Michaela Jacksona, stanie przed sądem pod zarzutem nieumyślnego spowodowania jego śmierci. Tak zadecydował sędzia Michael Pastor w Los Angeles.

Śnieżny paraliż Południa

Śnieżyce i mróz spowodowały poważne problemy komunikacyjne na południu USA. W wypadkach drogowych zginęło już co najmniej 10 osób. Chaos panuje na najbardziej ruchliwym amerykańskim lotnisku w Atlancie. We wtorek odwołano tam prawie 2 tys. lotów. W Karolinie Północnej wprowadzono stan wyjątkowy.

Wygrali z ciężką chorobą determinacją i odwagą

Silna wola chorych często zwiększa szanse na przeżycie. Nie mniej istotnym czynnikiem w walce z chorobą jest wzorowa współpraca na linii lekarze - pacjenci. Wtedy okazuje się, że pokonać można ostre zapalenie trzustki czy poważną chorobę płuc. Takie przypadki zna również polska medycyna.

Zarabiają na katastrofie. Smoleńska turystyka się kręci

Dziewięć miesięcy od katastrofy smoleńskiej w okolicach miejsca tragedii rozwija się w najlepsze turystyka. Tamtejsze władze chcą rozbudować bazę hotelową. W tej sprawie Rosjanie zwrócili się do biznesmenów z Polski już dwa i pół miesiąca po katastrofie.

Porzucił dziecko w walizce

Niemiecka policja poszukuje mężczyzny, który w ubiegłym tygodniu porzucił dziecko w Hamburgu. Niemowlę znaleziono w walizce pozostawionej pod drzwiami jednego z hoteli. Policja upubliczniła już nagrania z miejskiego monitoringu i liczy, że pomoże to w znalezieniu mężczyzny.

Raport MAK. Rosyjskie ustalenia, polskie zastrzeżenia

Dwieście dziesięć stron raportu i około sto pięćdziesiąt stron polskich zastrzeżeń do jego treści. Już sam projekt tego dokumentu, przygotowany przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy, wywołał kontrowersje. Od godz. 10 raport jest przedstawiany na konferencji prasowej w Moskwie, będzie też opublikowany w internecie. Transmisja konferencji w TVN24 i tvn24.pl, tłumaczenie raportu w tvn24.pl/dokumenty.

Samolot sprawny, załoga "bez ćwiczeń"

Pięć tygodni po katastrofie smoleńskiej Międzypaństwy Komitet Lotniczy (MAK) we wstępnych ustaleniach wykluczył kilka przyczyn tragedii. Według MAK nie mogło być mowy o terrorystycznym ataku, wybuchu i pożarze na pokładzie samolotu, awarii techniki i złym przygotowaniu lotniska Siewiernyj. O godz. 10 w Moskwie rozpocznie się konferencja prasowa, na której przedstawiony zostanie końcowy już raport z katastrofy. Transmisja w TVN24 i tvn24.pl. Tłumaczenie raportu na tvn24.pl/dokumenty po godz. 10.

"Odpowiemy swoim raportem"

Wtorek, 11 stycznia - Nie spodziewam się, że nasze uwagi będą uwzględnione w rosyjskim raporcie. Ale przygotujemy swój - zapowiedział Antoni Mężydło. A zdaniem Joachima Brudzińskiego reakcja rządu na rosyjskie ustalenia jest "upokarzająca".

Palikot odpowie za licytację legitymacji?

Czy Janusz Palikot odpowie za wystawienie swojej legitymacji poselskiej na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Zawiadomienie w sprawie "zbycia dokumentu stwierdzającego tożsamość" wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Woda zalała miasto. Niemcy chodzą po kładkach

Miasteczko Wertheim w Badenii-Witembergii zamieniło się w prawdziwą "Wenecję Północy". Men zalał historyczne centrum, ale mieszkańcy byli dobrze przygotowani - po zalanym terenie można poruszać się dzięki systemowi kładek.

"Kropka nad i" 11.01

Wtorek, 11 stycznia - Szerokie rzesze polskiego społeczeństwa włączyły się w rabowanie Żydów. Polacy wydawali ich Niemcom, bo nie było przyzwolenia na ich ukrywanie - mówił w "Kropce nad i" prof. Jan Grabowski, historyk Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Zaznaczył, że to fakty wynikające z jego badań, z którymi Polacy muszą się zmierzyć.

Michael Douglas wygrywa z rakiem

- Guz zniknął i są szanse, że pokonałem chorobę - powiedział amerykański aktor i zdobywca Oscara Michael Douglas w porannym amerykańskim programie "Today" w telewizji NBC. Dodał, że udało mu się odrobić pięć kilo z 15, które schudł - Jem jak świnia - śmiał się.

Tunezja: Zamieszki dotarły do stolicy, słychać strzały

Społeczna rewolta w Tunezji dotarła do stolicy kraju. Setki młodych ludzi plądrują sklepy, podpalono bank - informują świadkowie. Demonstranci od połowy grudnia atakują budynki rządowe i podpalają samochody w różnych częściach kraju w proteście przeciwko wysokiemu bezrobociu i niskiemu standardowi życia. Według oficjalnych danych, tylko od ostatniej soboty zginęło 21 osób.

Parafia chce odszkodowania - 100 mln zł

100 milionów złotych - takiego odszkodowania za zabrane w PRL-u ziemie żąda poznańska parafia św. Jana Jerozolimskiego za Murami. W Poznaniu to spór sądowy numer jeden. Reporterka "Czarno na Białym" Joanna Komolka sprawdziła, dlaczego kościół chce tak gigantycznych pieniędzy i czemu przez lata nie doszło do ugody w tej sprawie. Wyrok ma zapaść w środę.

Ogromna lawina zabiła czterech narciarzy

Ogromna lawina o szerokości 300 metrów zabiła czterech narciarzy - dwóch Francuzów, Szweda i Brytyjczyka. Do tragedii doszło, gdy zjeżdżali oni ze stoku poza wytyczonymi trasami w ośrodku narciarskim Val d'Isere we francuskich Alpach.

Uniewinniony pilot: Dziś bym wszystkim przebaczył

- Dziś jestem w takim nastroju, że bym wszystkim przebaczył - powiedział w TVN24 uniewinniony po siedmioletnim procesie ppłk Marek Miłosz, który pilotował śmigłowiec z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem na pokładzie. Maszyna rozbiła się w trakcie awaryjnego lądowania, ale nikt nie zginął. - Może mam lekki żal do prokuratury, że trwało to tak długo - dodał.