Najnowsze

Najnowsze

200 rannych, stan wyjątkowy na trzy miesiące

Dwie osoby (obywatel Bahrajnu i Bangladeszu) zginęły, a ponad 200 zostało rannych w wyniku starć i incydentów, do których doszło we wtorek w Bahrajnie. Zginął też bahrajński policjant a nie, jak wcześniej podały media, saudyjski żołnierz. Wcześniej władze zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na trzy miesiące. Z kolei Iran ostro zareagował na saudyjską interwencję. - Obecność obcych sił i mieszanie się w wewnętrzne sprawy Bahrajnu jest nie do zaakceptowania i skomplikuje sprawę - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.

Kara dla szefów straży za "pokemony"

Finał głośnego mobbingu. Za nazywanie strażaków "ogrami", "pedałami" i "pokemonami" zastępca komendanta straży pożarnej w Augustowie stanął przed komisją dyscyplinarną. Ta uznała go za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów.

Eksperyment dopiero w przyszłym tygodniu

Mimo że polski tupolew o numerze bocznym 102 przeszedł już loty weryfikacyjne i jest gotowy do eksperymentu, to jego przeprowadzenie będzie możliwe dopiero w przyszłym tygodniu - dowiaduje się tvn24.pl. Zgodę na lot musi wydać dowództwo Sił Powietrznych. - Analizujemy przesłane nam dokumenty. To musi potrwać - mówi w rozmowie z tvn24.pl rzecznik Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz.

Ujawnione nagrania rozmów z Dubienieckim

Marcin Dubienecki - wbrew temu, co twierdzi jego żona Marta Kaczyńska - wiedział, że jest nagrywany przez dziennikarzy, którzy badali jego interesy z osobami z prokuratorskim zarzutami. Na dowód tego, że córka byłego prezydenta mija się z prawdą, polityka.pl opublikowała nagrania rozmów z adwokatem.

Ukraina wzmacnia kontrolę elektrowni

Rano ukraiński premier Mykoła Azarow zapewniał, że ukraińskie elektrownie atomowe są bezpieczne, a japońskie wypadki nie wpłyną na rozwój ukraińskiej energetyki. Po południu państwowa kompania Energoatom zdeklarowała: powinniśmy wyciągnąć wnioski z sytuacji w japońskich elektrowniach atomowych. I wzmocniła kontrolę własnych elektrowni atomowych - pod względem bezpieczeństwa właśnie.

Zmarł 9-latek, który wpadł pod lód

W miejscowości Chojno (woj. wielkopolskie) na Jeziorze Radziszewskim załamał się lód pod dwójką dzieci. Starsze nich udało się uratować niemal natychmiast. Drugie wyłowiono po 20 minutach. Zmarło w drodze do szpitala.

Japoński poseł krytykował rząd za "czarnobylskie" standardy

Krytykował japoński rząd za przestarzałą strategię nuklearną, za standardy radioaktywności nie zmieniane od czasów Czarnobyla. Ministerstwo transportu oskarżał, że ukrywa przed społeczeństwem i przed parlamentem koszty przemysłu nuklearnego i problemy z jego bezpieczeństwem. Taką relację japońskiego posła Partii Liberalno-Demokratycznej Taro Kono rysuje w depeszy dyplomatycznej ambasada USA. Poseł uderzał w rządy, które tworzyli liderzy jego własnej partii.

"To urąga pamięci ofiar katastrofy"

Służby miejskie dopuściły się działań urągających pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej - stwierdził w liście do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Miały one - według polityka PiS - 10 marca wieczorem usuwać palące się znicze i kwiaty złożone przed Pałacem Prezydenckim.

PJN: kraj się wali jak Dworzec Zachodni

- Polska się wali, tak jak wali się Dworzec Zachodni w Warszawie - ogłosiła Elżbieta Jakubiak z peronu rzeczonego dworca. To odpowiedź PJN na optymistyczny bilans dokonań rządu, jaki w weekend przedstawił premier. Posłanka doradziła Donaldowi Tuskowi, żeby wybrał się obejrzeć Polskę, zamiast własną stronę internetową.

Tysiące papierosów w passacie

Ponad 200 tys. sztuk papierosów bez akcyzy znaleźli funkcjonariusze Izby Celnej w volkswagenie passacie zatrzymanym do kontroli na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Samochód został przeszukany, bo jak tłumaczyli celnicy - był "podejrzanie obciążony".

Polacy nie wiedzą, kto ma rację w sprawie OFE

32 proc. Polaków uważa, że w sporze o OFE pomiędzy profesorem Leszkiem Balcerowiczem, a Jackiem Rostowskim rację ma ten pierwszy. Tylko 14 proc. rację przyznaje ministrowi finansów - wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVN24. Równocześnie jednak znacząca większość pytanych, aż 46 proc., nie potrafi powiedzieć, czyja opinia jest słuszna. 8 proc. badanych uważa, że żadne z dwóch rozwiązań proponowanych przez ekonomistów nie jest dobre dla Polski.

ZTM chwali się miliardem pasażerów

Zarząd Transportu Miejskiego chwali się, że co roku z usług komunikacji w stolicy i okolicach korzysta miliard pasażerów. - Już teraz jesteśmy lepsi od Amerykanów - żartuje rzecznik ZTM, Igor Krajnow, ale zastrzega, że "to tylko szacunki". - Wszystkie przejścia przez bramki w metrze są rejestrowane, ale systemy liczące pasażerów funkcjonują na razie tylko w niektórych autobusach. W szacunkach brane są więc pod uwagę także ilość sprzedanych biletów czy obserwacje kontrolerów nadzoru ruchu - tłumaczy.

Problemy Japonii napędzą rosyjski gaz?

Rosyjski przemysł wydobywczy może skorzystać na trzęsieniu ziemi w Japonii. Nie dość, że w perspektywie krótkofalowej Rosjanie sprzedadzą Japonii więcej gazu, to premier Władimir Putin powiadomił, że po katastrofie nastąpi przyspieszenie rosyjskich projektów energetycznych.

Tu-154M gotowy do eksperymentów. Prawie

Tu-154M o numerze bocznym 102 może już przeprowadzić eksperymenty na potrzeby badania katastrofy smoleńskiej. Samolot otrzymał status HEAD, potrzebny do przewozu najważniejszych osób w państwie. Oblotu weryfikacyjnego maszyny dokonano w poniedziałek wieczorem, potrzebny jeszcze komisyjny.

Panika na rosyjskim Dalekim Wschodzie

Ze sklepów na rosyjskim Dalekim Wschodzie znikają urządzenia do pomiaru radioaktywności i preparaty jodowe, a także wino i morska kapusta. Mieszkańcy terenów położonych najbliżej Japonii skupują też różne kostiumy ochronne i maski przeciwgazowe. Rosyjskie władze apelują tymczasem o zachowanie spokoju.

Zieloni złapali (radioaktywny) wiatr w żagle

W związku z katastrofą w Japonii rozgorzała we Francja debata na temat bezpieczeństwa rodzimych siłowni jądrowych. Lider francuskich Zielonych Daniel Cohn-Bendit zażądał, podobnie jak inni przywódcy tej partii, aby we Francji zorganizowano referendum w sprawie rezygnacji z energii atomowej. Jego zdaniem, należy od razu zamknąć stare francuskie elektrownie.

Generał Jaruzelski znowu trafił do szpitala

Generał Wojciech Jaruzelski w ubiegły piątek trafił do szpitala. - Stwierdzono u niego infekcję układu oddechowego - poinformował płk Piotr Dąbrowiecki rzecznik prasowy Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie i dodał, że stan generała jest stabilny. Żona, Halina Barbara Jaruzelska, powiedziała wcześniej, że u jej męża "stwierdzono zapalenie opłucnej".

Reporter 24 ewakuuje się z Sendai - relacja

Nasz Reporter 24 ewakuuje się z miasta Sendai, zrujnowanego przez falę tsunami. W mieście nie ma prądu, a poziom promieniowania ciągle rośnie, dlatego Cezary Treda ucieka do Yamagaty. "Strach udziela się mocno. Słychać komunikaty, żeby unikać kontaktu skóry z deszczem" – relacjonuje na antenie TVN24. Przesyła nam też zdjęcia dokumentujące skalę zniszczeń dokonanych przez żywioł.

Zrównane z ziemią japońskie miasta

Skala zniszczeń, po trzęsieniu ziemi w Japonii jest ogromna - najbardziej i najszybciej ucierpiało miasto Sendai w prefekturze Miyagi na północ od Tokio, ale inne japońskie miasta także są zdewastowane. Od piątku docierają do nas wstrząsające zdjęcia na których widać zrównane z ziemią tereny. Ludzie, którzy po trzęsieniu ziemi wracali by sprawdzić, czy coś ocalało, przyznawali, że nie mogli znaleźć miejsca gdzie stały ich domy.

Amerykanie wierni atomowi

Administracja USA nie przewiduje, by sytuacja w Japonii miała wpływ na amerykańską politykę energetyczną. Rozwój energetyki atomowej pozostanie jej istotną częścią. Władze uspokajają, że jest bardzo mało prawdopodobne, by skażenie radioaktywne z Japonii dotarło do USA.

Kaddafi straszy świętą wojną, Al Kaidą i Hamasem

Muammar Kaddafi robi wszystko by zniechęcić świat do interwencji w Libii. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Giornale" grozi, że w razie międzynarodowego ataku na jego siły, nie zawaha się zawrzeć sojuszu ze wszystkimi wrogami Zachodu.

Podwójne zasady króla

Król Arabii Saudyjskiej oznajmił, że nie będzie tolerował żadnych prób mieszania się innych krajów w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej. W tym samym czasie saudyjskie wojsko angażuje się w akcję pacyfikowania protestów w sąsiednim Bahrajnie.

Groźne promieniowanie. "Panika nic tu nie pomoże"

Kolejna eksplozja wstrząsnęła elektrownią atomową Fukushima I w nocy polskiego czasu. Rząd Japonii poinformował, że na terenie elektrowni znacząco wzrósł poziom promieniowania, a radioaktywna chmura przesuwa się w kierunku Tokio. Marek Gajewski prosto z japońskiej stolicy donosi, że Japończycy mimo trudnej sytuacji zachowują spokój. "Panika nic tu nie pomoże" - mówił na antenie TVN24.

Polacy podzieleni ws. elektrowni atomowej

47 proc. z nas uważa, że Polska powinna wybudować elektrownię atomową. Przeciwnych jest 46 proc Polaków, a niezdecydowanych 7 proc. - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla TVN24 w poniedziałek, jeszcze przed ostatnim wybuchem w elektrowni Fukushima I. Postawa Polaków wobec elektrowni atomowych od 2008 roku prawie się nie zmieniła - wtedy ich budowę popierało 42 proc. Polaków, przeciwnych było 48 proc.

Kim chce rozmawiać "bez warunków wstępnych"

Korea Północna zgadza się na wznowienie "bez warunków wstępnych" sześciostronnych rozmów na temat swojego programu atomowego, podała południowokoreańska agencja Yonhap, opisując wizytę wiceszefa rosyjskiego MSZ w Phenianie.

Reżim miał dość HRW

Human Rights Watch, organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka, nie będzie już miała możliwości wykonywania swoich zadań w Uzbekistanie. Władze w Taszkiencie zmusiły HRW do zamknięcia swojego biura w tym kraju.

Irlandczycy już świętują. Zieleń zalewa ulice

Irlandczycy mieszkający w angielskim Leeds nie mogli już doczekać się obchodów święta swojego patrona. W miniony weekend dali przedsmak tego, co Irlandię i cały świat czeka w Dniu św. Patryka, czyli 17 marca. Było hucznie, wesoło i zielono, także od piwa.