Najnowsze

Najnowsze

Były dyrygent zostaje w więzieniu

Skazany za pedofilię, były dyrygent nieistniejącego już chóru Polskie Słowiki, Wojciech Krolopp nie wyjdzie wcześniej z więzienia - zdecydował poznański sąd. Jak uzasadniono, nie ma pewności, czy skazany nie popełni na wolności kolejnych przestępstw.

Obama o Auschwitz: Nie możemy być biernymi świadkami zła

Musimy opierać się antysemityzmowi i ignorancji, i nie godzić się na przyjęcie roli biernego świadka zła, bez względu na to, kiedy i gdzie da ono o sobie znać - tymi słowami amerykański prezydent Barack Obama zwrócił się do uczestników III Międzynarodowego Forum Holokaustu "Let My People Live!". W Auschwitz trwają obchody 65. rocznicy wyzwolenia byłego obozu zagłady.

Bug wylewa i zamarza. Ludzie nie chcą ewakuacji

Bug na wysokości wsi Mościce Dolne (woj. lubelskie) jest nadal niebezpieczny. Jednak mieszkańcy zagrożonych gospodarstw na razie nie chcą ewakuacji, na opuszczenie domu zdecydowała się tylko jedna rodzina. Wojsko i strażacy są w pogotowiu.

Zostań "rodzicem" lokomotywy

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworznie Śląskiej ma nowy pomysł na ratowanie parowozów i lokomotyw. Za jedyne 5 złotych miesięcznie można stać się pełnoprawnym "opiekunem" zabytkowych pamiątek.

Pies morski odnalazł właścicieli

Wytrwał na krze kilka dni, a jego historię poznała cała Polska. Teraz dzielny pies morski, którego na bałtyckiej krze odnaleźli marynarze, wróci do domu. Radio Zet podaje, że znaleźli się właściciele czworonoga.

Irańczycy zatrzymali Yogiego, niemiecki MSZ milczy

Podczas grudniowych, antyrządowych protestów zatrzymano w Iranie dwóch niemieckich dyplomatów - poinformowała w środę irańska państwowa sieć radiowo-telewizyjna IRIB. Media powoływały się na anonimowego wiceministra ds. wywiadu. Według tego źródła "aresztowani zostali dwaj niemieccy dyplomaci używający pseudonimów Yogi i Ingo".

Mróz puszcza. Odetchnąć nie dadzą zawieje i śnieżyce

To wcale nie musiały być najgorsze dni tej zimy. Fakt - było bardzo mroźno. Ale teraz - z powodu ocieplenia aury - może być gorzej. Dlaczego? Z powodu bardzo silnych opadów śniegu i wiatru. Zawieje, wichury i śnieżyce - to perspektywa dla Polski na najbliższe dni. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia.

"Auschwitz nie wyleczył świata z antysemityzmu"

- Auschwitz nie wyleczył świata z antysemityzmu - powiedział w środę we włoskiej Izbie Deputowanych Elie Wiesel, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla i zarazem więzień obozu zagłady, wyzwolonego przed 65. lat temu przez Rosjan.

"Auschwitz to także symbol dla Unii"

- Unia Europejska powstała po to, by koszmar wojny nigdy się nie powtórzył. A nazistowski obóz zagłady Auschwitz to także symbol dla Unii - mówił podczas III Międzynarodowego Forum Holokaustu "Let My People Live!" szef PE Jerzy Buzek. Z kolei Aleksander Kwaśniewski przypomniał uczestnikom obchodów, że "nikt nie jest odporny na demony fanatyzmu i nienawiści".

Przemyt papierosów w laptopie

Gdzie można próbować schować przed celnikami papierosy? Okazuje się, że nawet w laptopie. Taki nietypowy komputer znaleźli celnicy kontrolujący autobus na przejściu granicznym w Hrebennem.

CBA zabiera z urzędów dokumenty Sobiesiaka

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do kilku urzędów na Dolnym Śląsku. Zabezpieczyli w nich dokumenty dotyczące budowy wyciągu narciarskiego przez firmę Winterpol w Zieleńcu. Właścicielem firmy i wyciągu jest biznesmen Ryszard Sobiesiak, którego nazwisko pojawia się w kontekście tzw. afery hazardowej.

Tir w nocy wjechał do salonu

Bardzo nietypową ozdobę salonu ujrzeli obudzeni w środku nocy mieszkańcy przydrożnego domu w Józefowie koło Radomska (Łódzkie). Kawałek ściany zastąpiła maska ciężarówki, która zjechała z pobliskiej drogi i wbiła się w ich dom.

"Myślę o niezliczonych ofiarach nienawiści"

- Ze wzruszeniem myślę o niezliczonych ofiarach ślepej nienawiści rasowej i religijnej, które zaznały deportacji, uwięzienia i śmierci w tych aberracyjnych i nieludzkich miejscach - powiedział o Holokauście Benedykt XVI w 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Romowie nie przemówią w Auschwitz

- W uroczystości wyzwolenia obozu, który jest symbolem zagłady Romów, zabraknie naszego głosu - nie kryje oburzenia szef Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski. W imieniu narodu romskiego miał przemawiać były więzień Auschwitz Rom Edward Paczkowski, ale miał wypadek. A organizator - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - nie przewidział zastępstwa na 65. rocznicę wyzwolenia obozu.

Włoski portal zaskarży biskupa Pieronka?

Włoski portal katolicki Pontifex.Roma nie wyklucza podjęcia kroków prawnych po wypowiedzi biskupa Tadeusza Pieronka. Duchowny zarzucił portalowi, że ten przeinaczył jego wypowiedź dotyczącą Holokaustu.

Zaatakował kobiety 15 razy

Policja zatrzymała 20-latka podejrzanego o 15 brutalnych napadów na kobiety. Mężczyzna działał według tego samego schematu. Najpierw wybierał ofiarę, obserwował ją, a następnie napadał w ustronnym miejscu.

Łodzią będzie rządził komisarz

Łódzcy radni podjęli w środę uchwałę o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów prezydenta miasta. Oznacza to, że wskazany przez premiera komisarz będzie rządził w Łodzi do czasu jesiennych wyborów samorządowych.

Tusk do internautów: Sami wybierzcie przedstawicieli

W przyszłym tygodniu odbędzie się debata premiera Donalda Tuska z internautami. Jej tematem będzie oprotestowany przez nich projekt ustawy, która wprowadza Rejestr Stron Niedozwolonych. Kiedy dokładnie odbędzie się spotkanie nie wiadomo. Wiadomo, że internauci mają sami wybrać swoich przedstawicieli, którzy wezmą udział w spotkaniu.

Afganistan skazał Australijczyka na śmierć

Sąd apelacyjny w Afganistanie potwierdził wyrok śmierci dla obywatela Australii, byłego żołnierza pracującego w firmie ochroniarskiej, skazanego w październiku zeszłego roku za zabicie w maju afgańskiego współpracownika - podały w środę australijskie władze.

"Czas na Bałtyk" i plażę w górach

Panie w bikini, okulary przeciwsłoneczne i gorący piaseczek. Egipt? Grecja? Nie. Stoki narciarskie w Jurgowie i Karpaczu. Organizacje turystyczne z wybrzeża zainaugurowały akcję "Czas na Bałtyk". W mroźną zimę też może być gorąco.

Kwiatkowski: raport o "Iwanie" będzie później

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski na 10 marca przesunął termin przygotowania końcowego raportu dotyczącego okoliczności śmierci Artura Zirajewskiego ps. Iwan, jednego z głównych świadków w sprawie zlecenia zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Wcześniej informowano, że raport będzie gotowy do 10 lutego.

Mirosław Sekuła: Jestem psychicznym nosorożcem

Rodzina jest bardzo niezadowolona, że kieruję pracami komisji hazardowej. Żona mówi: chybaś zgłupiał, żeś się za to wziął - przyznał Radiu ZET Mirosław Sekuła z PO. Podkreślał, że radzi sobie z tym, co się dzieje podczas przesłuchań, bo "jest psychicznym nosorożcem".

Wyzwolenie Auschwitz sowieckimi oczyma

Jedno wydarzenie i dwie zupełnie odmienne wersje. Dziś - w 65. rocznicę wyzwolenia obozu - zwiedzający Muzeum w Auschwitz mogą obejrzeć 15-minutowy film z wyzwolenia obozu koncentracyjnego. Kiedyś mogli oglądać jego wcześniejszą, PRL-owską wersję. W sporej mierze wyreżyserowaną. Wydobył ją z archiwum reporter TVN24.

Tybet chce być Hongkongiem

Wysłannicy Dalajlamy XIV mają nadzieję, że chińskie władze rozważą propozycję szerszej autonomii dla Tybetu - poinformował w środę tybetański rząd na wygnaniu. W Chinach we wtorek rozpoczęły się pierwsze od 15 miesięcy rozmowy między Pekinem a Tybetańczykami.

Stasiak prezydentem Warszawy?

Do Hanny Gronkiewicz-Waltz z PO i Wojciecha Olejniczaka z SLD, ubiegających się o fotel prezydenta Warszawy, dołącza Władysław Stasiak. Jak pisze "Polska", informacja o starcie w wyborach prezydenckiego ministra jest nieoficjalna, ale potwierdziło ją kilku czołowych polityków PiS.

Karnowski podważa bezstronność dziennikarza

Jeden z dziennikarzy, którzy ujawnili "aferę sopocką", bardzo dobrze znał się z biznesmenem, który oskarżył prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego o korupcję. - Te fakty podważają bezstronność dziennikarza - ocenił Karnowski. To kolejna odsłona procesu o ochronę dóbr osobistych, który prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu wytoczył biznesmen Sławomir Julke.

130 strzałów na granicy Korei

Po raz kolejny bardzo niespokojnie na granicy pomiędzy Koreami. Najpierw doszło do wymiany ognia między państwami, a kilka godzin później artyleria Korei Północnej kolejny raz ostrzelała w środę sporny odcinek granicy z Koreą Południową na Morzu Żółtym.

Badania ciała Olewnika przy rodzinie

Na wyniki sekcji zwłok Krzysztofa Olewnika możemy czekać nawet dwa miesiące - powiedział na antenie TVN24 minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Długość czasu zależy od liczby koniecznych do przeprowadzania badań. Minister zaznaczył, że rodzina zmarłego biznesmena będzie mogła uczestniczyć na ich każdym etapie.

Pacjent narzeka, szpital nie dostanie pieniędzy

Pacjenci mają mieć wpływ na finansowanie szpitali. Placówki, które zostaną przez nich dobrze ocenione, dostaną więcej pieniędzy. Taki pomysł ma minister zdrowia Ewa Kopacz. - To rewolucyjna i ryzykowna zmiana - oceniają lekarze.

Wywiezienie prezydenta legalne

Sąd Najwyższy Hondurasu oczyścił we wtorek z zarzutów przywódców czerwcowego zamachu stanu, który doprowadził do obalenia ówczesnego prezydenta kraju Manuela Zelayi. Kilka godzin później hondurascy parlamentarzyści uchwalili amnestię dla samego Zelayi i wszystkich osób zamieszanych w odsunięcie go od władzy.