Najnowsze

Najnowsze

Rosyjscy żołnierze w transporterach "made in Italy"

Rosyjskie wojsko zakupiło 60 włoskich lekkich transporterów Lynx. Produkowane przez firmę Iveco pojazdy mają trafić w częściach do Rosji, gdzie zostaną złożone. Transakcji dokonano w grudniu, ale dopiero teraz potwierdził ją zastępca ministra obrony.

Piractwo wirtualne. Kary mogą być realne

Wystarczy szybkie łącze internetowe, powszechnie dostępne programy i każdy może mieć w krótkim czasie praktycznie każdy film - nawet taki, który w kinach jeszcze się nie pojawił. Komputerowe piractwo to zjawisko powszechne, także w Polsce. Jednak być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ściągając filmy czy gry, podpadają pod konkretne paragrafy. W skrajnym przypadku oznacza to nawet pięć lat więzienia.

Miał zastąpić legendarnego U-2, a padnie ofiarą cięć?

Global Hawk miał zastąpić legendarnego i już niemal zabytkowego U-2, jako nowa maszyna Pentagonu do prowadzenia misji rozpoznawczych na bardzo dalekich dystansach i wysokościach. Pomimo zbudowania i wprowadzenia do służby serii tych maszyn, wielki dron-zwiadowca ma według agencji Reuters stać się ofiarą cięć budżetowych. Lotnictwo wojskowe USA miało wybrać tańsze i sprawdzone rozwiązanie, czyli modernizację wiekowych U-2, które zaprojektowano w latach 50-tych.

Sąd nie wypuści szefa Megaupload

Kim Schmitz, znany także jako Kim Dotcom, nie wyjdzie z aresztu za kaucją - zdecydował nowozelandzki sąd. Założyciel i szef portalu Megaupload, na którym przez lata miliony ludzi wymieniały się legalnie i nielegalnie plikami, będzie w areszcie co najmniej miesiąc.

"Było zimno, mokro. Ciężko. Nie wychodziliśmy ze scenografii"

- Myślę sobie, że w tym filmie nie ma słabej roli. Wszyscy dali z siebie wszystko i wszyscy mieliśmy poczucie, że była taka nieprawdopodobna atmosfera skupienia. Wszyscy pracowali na 120 procent - mówił w "Kropce nad i" Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności". - W pewnym momencie przestaliśmy wychodzić ze scenografii. Kanały, ciemno, zimno, mokro. Było ciężko - wspominała Agnieszka Grochowska filmowa Klara Keller.

"Nadal bardzo się kochamy". Pierwszy wywiad po rozstaniu

- Ona nadal jest dla mnie najwspanialszą kobietą na świecie. Mimo rozstania, wciąż bardzo się kochamy - deklarował w pierwszym wywiadzie po ogłoszeniu informacji o rozstaniu z Heidi Klum Seal. Uznawani za jedną z najczęśliwszych par w show biznesie, wydali w poniedziałek oświadczenie, że zdecydowali się rozwieść po siedmiu latach małżeństwa.

ACTA ograniczy dostęp do leków zastępczych? Debata w PE

Zieloni i komuniści w Parlamencie Europejskim uważają, że skierowana przeciwko podróbkom i piractwu ACTA może ograniczyć dostęp biedniejszych krajów do leków zastępczych. Chcą by komisja ds. rozwoju w Parlamencie zarekomendowała odrzucenie porozumienia.

"Premier musiał tak zrobić, bo inaczej mielibyśmy demokrację hakerską"

Organizacje hakerskie postawiły premiera Donalda Tuska pod ścianą. Musiał więc zrobić to, co zrobił. Inaczej mielibyśmy w Polsce demokrację hakerską - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do postanowienia szefa rządu o podpisaniu ACTA, gdyż - jak się wyraził - "nie będzie ustępstw przed brutalnym szantażem".

Palikot: Rozwiązać zespół Macierewicza

O rozwiązanie parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej zwrócił się do Kancelarii Sejmu Janusz Palikot. Według niego, kierujący zespołem Antoni Macierewicz z PiS nie chce dopuścić do zespołu posła Ruchu Palikota Marka Poznańskiego. Zdaniem wiceszefa komisji regulaminowej Jerzego Budnika z PO nie ma podstaw do rozwiązania zespołu.

Wojsko odśnieża Davos przed forum ekonomicznym

Obficie padający śnieg staje na drodze uczestnikom Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpoczyna się jutro. Ostatniej nocy spadło go tam 40 cm, a przydrożne zaspy mają miejscami ponad 2,5 metra. Zaniepokojone sytuacją pogodową władze wysłały na ulice wojsko, by odśnieżyły miasto przed przyjazdem ponad 2,6 tys. polityków, biznesmenów, naukowców i działaczy społecznych.

"Przegramy, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA"

- Rzeczywistość jest taka, że przegramy walkę o prawa autorskie naszych obywateli i ochronę własności intelektualnej, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA - przekonywał posłów na posiedzeniu komisji innowacyjności i nowych technologii wiceminister kultury Piotr Żuchowski. Jego zdaniem, jeśli społeczeństwo ma wątpliwości co do umowy ACTA, to jej tekst powinien trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Apel do śledczych: Udostępnijcie badania skrzydła i brzozy

O udostępnienie badań skrzydła Tu-154M i brzozy ze smoleńskiego lotniska, jakie mieli przeprowadzić śledczy, zaapelował do prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie prof. Marek Czachor, fizyk z Politechniki Gdańskiej. Jak wyjaśnił, chcieliby się z nimi zapoznać naukowcy. - To, w jaki sposób zostało ułamane skrzydło nie jest chyba jakąś straszliwą tajemnicą - stwierdził.

W Rosji powstała "mapa naruszeń"

Stowarzyszenie Gołos uruchomiło witrynę internetową "Mapa naruszeń", na której będzie rejestrować skargi obywateli na łamanie prawa podczas wyborów prezydenckich w Rosji, wyznaczonych na 4 marca.

"Jest konsensus ws. prokuratury"

- Jest konsensus, że prokuratura wojskowa powinna być włączona do prokuratury cywilnej - ogłosił szef MON Tomasz Siemoniak, po rozmowach z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.

Premier: stanowisko będzie życzliwe, ale twarde

- Jeśli umowa fiskalna będzie złym krokiem dla całej UE, bo rozpocznie proces jej dzielenia na dwa kluby - strefa euro i spoza strefy euro - to trudno nam będzie podpisać umowę fiskalną - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej premier. Donald Tusk poinformował, że w czwartek po południu rząd zbierze się na specjalnym posiedzeniu, na którym przygotuje jednoznaczne stanowisko naszego kraju ws. paktu fiskalnego.

Graś: Przepraszam, poprawię się

- Może to moje sformułowanie było zbyt skrótowe, bo chodziło nie o ataki czysto hakerskie, tylko te wykonane przy użyciu specjalnego oprogramowania, które jest dostępne w internecie. Jeśli to było mało zręczne, przepraszam. Poprawię się - powiedział podczas wtorkowej konferencji premiera Paweł Graś. W ten sposób rzecznik rządu tłumaczył się ze swojej niefortunnej niedzielnej wypowiedzi, w której problemy z dostaniem się na strony rządowe, ocenił jako wynik "olbrzymiego zainteresowania stronami rządowymi i sejmowymi".

PiS i Solidarna Polska przyznają się do błędów ws. ACTA

- Jeśli chodzi o nasze błędy w tej sprawie, to ja w przeciwieństwie do tych, którzy dzisiaj rządzą, przyznaję się do błędów, które zostały popełnione - stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Kaczyński, odnosząc się do listopadowego głosowania w Parlamencie Europejskim, podczas którego europosłowie PiS opowiedzieli się za ACTA. Jak przyznał prezes PiS, partia "popełniła błąd i będą z tego wyciągnięte konsekwencje". Do błędów przyznaje się także Solidarna Polska

Przecieki z CIA. Były agent oskarżony

Były agent CIA John Kiriakou został oskarżony o przekazanie mediom tajnych informacji wywiadowczych dotyczących m.in. tożsamości funkcjonariuszy agencji i metod przesłuchań terrorystów, uznawanych za tortury.

"To logika ślepego zaułka"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi oznajmiło, że w decyzjach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Białorusi jest wyczuwalna "logika ślepego zaułka". Był to komentarz do poniedziałkowej decyzji Rady UE o rozszerzeniu kryteriów stosowania sankcji wobec przedstawicieli reżimu Białorusi.

"Donosili mi, że ludzie wychodzą z kubkami pełnymi popcornu"

- Większą radością niż nominacja jest to, i mówię to bez kokieterii, że polscy widzowie tak licznie poszli na ten film. To ogromny sukces. Donosili mi, że ludzie wychodzą z kubkami pełnymi popcornu, bo nie byli w stanie sięgnąć - mówiła w TVN24 Agnieszka Holland, której film "W ciemności" został nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

"O rety, rety, zabierają internety". Protest ws. ACTA

Kilkaset osób protestowało przed polskim przedstawicielstwem Parlamentu Europejskiego w Warszawie przeciwko przyjęciu przez polski rząd układu ACTA. Uliczne protesty odbyły się także w innych polskich miastach, m.in. we Wrocławiu i Włocławku.

Wędkarze stąpają po cienkim lodzie

Wyjątkowo ciepła tegoroczna zima nie sprzyja hobbystycznym połowom. Lód jeśli w ogóle pojawia się na jeziorach i stawach, jest bardzo cienki. Reporter 24 przesłał na Kontakt Meteo zdjęcia wędkarza poławiającego na cienkim lodzie. Internauta pyta czy wychodzenie na lód w takich warunkach nie jest lekkomyślnością.

Loginy i hasła pracowników rządu w sieci? "Nieprawdziwe"

"Anonimowi opublikowali loginy i hasła pracowników rządowych" – informują internauci, którzy masowo przesyłają nam linki do opublikowanych dziś przez Anonymous Polska danych. Na liście widnieją m.in. rzekome hasła pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Zweryfikowaliśmy te dane. Nie są one prawdziwe" – informuje nas Centrum Informacyjne Rządu. W podobnym tonie wypowiada się premier Donald Tusk.

"Zmyślono całą hipotezę o zderzeniu z drzewem"

Dźwięk zderzenia z brzozą został wymyślony, i na jego podstawie zmyślono całą hipotezę o drzewie, z którym miał się zderzyć Tu-154M - takie ustalenia poczynili eksperci, którzy prezentowali swoje opinie na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Mówili m.in. o rozbieżnościach w godzinie katastrofy w stenogramach MAK, komisji Millera i krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. - Przyczyna katastrofy smoleńskiej musiała być inna niż ta, która ciągle jest podawana jako oficjalna - podsumował Jarosław Kaczyński. Zaś szef zespołu Antoni Macierewicz podkreślał, że zaprezentowano pierwszą naukową analizą katastrofy smoleńskiej.

Premier: podpiszemy ACTA, nie ugniemy się pod szantażem

- Podpisałem dziś upoważnienie dla ambasador w Tokio do podpisania ACTA - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk. Szef rządu zastrzegł, że podpisanie przez Polskę dokumentu w czwartek nie oznacza przyjęcia umowy - przypomniał, że musi ją jeszcze przyjąć parlament, a podpisać prezydent. Odnosząc się do blokowania przez "hakerów" stron administracji rządu Tusk zapowiedział: Nie będzie ustępstwa przed brutalnym szantażem.

Ma miliony, płaci 14 proc. podatku, przeciętny Amerykanin - 35

Ile zarabia i ile płaci podatków faworyt w republikańskim wyścigu po prawo startu wyborach prezydenckich? Szybki brak odpowiedzi na te pytania kosztował Mitta Romney'a ciężką porażkę w prawyborach w Karolinie Południowej i spadek notowań w całym kraju. Teraz były gubernator Massachussets nadrabia zaległości i ujawnia tajemnice swoich finansów. Okazuje się, że w ciągu dwóch ostatnich lat zarobił ponad 42 miliony dolarów. Odprowadził tylko 6 mln podatków, bo korzysta z niskiej stawki 14 proc.

"Hugo" i "Artysta" zgarnęły najwięcej

Filmy "Hugo i jego wynalazek" w reżyserii Martina Scorsese i "Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa zdobyły najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Na liście nominowanych pojawiły się też nazwiska Polaków: Agnieszki Holland za film "W Ciemności" oraz Janusza Kamińskiego za zdjęcia do "Czasu wojny".

Poezje Babura zamiast Walentynek

W Uzbekistanie władze odwołały koncerty i inne imprezy walentynkowe - pisze we wtorek agencja Associated Press, powołując się na prasę lokalną. Według AP w Uzbekistanie istnieje nieoficjalny zakaz imprez związanych z Dniem Zakochanych.

Uderzenie w werbowników terrorystów

Francuscy policjanci zlikwidowali islamistyczną organizację o nazwie "Forsane Alizza", która rekrutowała swoich bojowników w internecie - podały we wtorek francuskie media. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło wydalenie z Francji jednego z radykalnych imamów.

Żona Schettino: Mój mąż nie jest potworem!

Media urządziły polowanie na mojego męża, szuka się kozła ofiarnego - mówi żona kapitana Schettino. W wywiadzie dla francuskiego pisma "Paris Match" Fabiola Rossi nie kryje z tego powodu wściekłości i broni męża - "zdeterminowanego i stanowczego" a zarazem "przyjaznego i wesołego" człowieka.