Najnowsze

Najnowsze

100 lat temu Skłodowska dostała drugiego Nobla

10 grudnia 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała swoją drugą Nagrodę Nobla. Aż do teraz jest jedyną osobą, która zdobyła tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Od soboty można będzie w internecie obejrzeć film Tomasza Bagińskiego inspirowany życiem uczonej.

Wygrał Kabila, rywal jest innego zdania

Wybory prezydenckie w Demokratycznej Republice Konga wygrał Joseph Kabila - wynika z ogłoszonych wstępnych wyników. Oddano na niego 48,97 proc. głosów. Rezultaty te kwestionuje jego rywal Etienne Tshisekedi, który ogłosił się prezydentem kraju.

Potrącił pieszego. Zobaczył film i zgłosił się na policję

Na policję zgłosił się w piątek kierowca niebieskiego samochodu, który w poniedziałek – łamiąc przepisy ruchu drogowego – z impetem wjechał w przechodzącego na pasach mężczyznę. Całe zdarzenie, do którego doszło na jednym z warszawskich skrzyżowań, zarejestrowała kamera umieszczona w samochodzie naszego widza - @Radosława. Opublikowane przez nas w czwartek nagranie wywołało dużo emocji wśród internautów oraz reakcję policji.

Ortodoksyjni wandale kontra tajniacy w autobusach

Na ulice jerozolimskiej dzielnicy żydowskich fundamentalistów Mea Szearim po ponad rocznej przerwie wróciły autobusy miejskie. Tym razem są chronione przez ubranych po cywilnemu policjantów przed wandalami, którzy atakowali je z powodu "nieobyczajnych" reklam.

W kryzysie najbardziej boimy się podwyżek cen i biedy

Polacy w kryzysie najbardziej obawiają się podwyżek cen, obniżenia poziomu życia i utraty pracy - wynika z najnowszego sondaż SMG/KRC przeprowadzonego dla TVN24. Boimy się też zmniejszenia zarobków, ograniczenia codziennych wydatków i problemów ze spłatą kredytu. Wzrostu cen boi się trzech na czterech z nas (74 proc.), a ponad połowa obawia się obniżenia poziomu życia (55 proc.).

Jak ochronić dziennikarzy?

Wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki oraz m.in. komendant główny policji Andrzej Matejuk, spotkają się w przyszły piątek 16 grudnia z przedstawicielami mediów. Porozmawiają o bezpieczeństwie dziennikarzy w trakcie imprez o podwyższonym ryzyku. Spotkanie zwołano w związku z atakami na dziennikarzy w ulicznych zamieszkach w stolicy 11 listopada.

Irak czy Iran? Kolejna wpadka Perry'ego

Jeden z najlepiej zapowiadających się kandydatów republikańskich w prawyborach zaliczył kolejną kompromitującą wpadkę. Tym razem gubernator Teksasu Rick Perry pomylił Irak z Iranem.

Jak nie rura, to "epidemia grypy" i sprawdzian z rosyjskiego

Chociaż władze ostatecznie zgodziły się na wielotysieczną sobotnią manifestacje w centrum Moskwy, to nadal robią wszystko, by zniechęcić Rosjan do uczestnictwa w niej. Tym razem z pomocą nadchodzi "epidemia grypy" oraz sprawdzian z języka rosyjskiego.

Prokurator zajmie się filmikiem z 4-latkiem. Na wniosek ojca

Lubelska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie umieszczenia w internecie filmu, na którym 4-letni wówczas chłopiec jest nakłaniany przez swojego ojca do agresywnych zachowań. Prokuratura zwróci się także do sądu rodzinnego w celu sprawdzenia, czy opieka nad dzieckiem jest prawidłowa. Obecnie chłopca wychowuje matka.

"Ja nie wykreowałem zboczeńca"

- Doszły do mnie głosy, że kompromitacji, jaką niewątpliwie stał się film promujący Warszawę na Euro winny jest scenariusz. To nieprawda – pisze w oświadczeniu dla tvnwarszawa.pl scenarzysta Maciej Pisarek. Jego zdaniem źle, że o wyborze producenta zadecydowała cena.

Seremet w obronie ryb. Prokuratorzy: "To żart?"

W czasie "unieruchamiania, ogłuszania i uboju" ryb należy je chronić "przed bólem, stresem i cierpieniem" - pisze Andrzej Seremet, w oficjalnym dokumencie wysłanym do prokuratorów w całym kraju. Jedni z Prokuratura Generalnego się śmieją. Drudzy pukają się w czoło i zastanawiają, dlaczego ich szef pochyla się nad losem karpia, a nie zajmuje się najważniejszymi śledztwami. Prokuratura Generalna się broni: - Ochrona prawa zwierząt to poważna kwestia.

Sarkozy zignorował Camerona?

Szczyt Unii Europejskiej to nie tylko rozważania na temat porozumienia fiskalnego. Wielka Brytania zastanawia się też nad polityczną etykietą. Dyskusję wywołało rzekome zignorowanie przez francuskiego prezydenta brytyjskiego premiera.

Ogórki "wywołują nieczyste myśli"

Kobiety-muzułmanki nie powinny zbliżać się do bananów, ogórków, cukinii i marchewek, żeby nie prowokować myśli nacechowanych seksualnie - miał ostrzec islamski duchowny mieszkający w Europie.

Najdroższa torebka świata - za 200 tys. dolarów

Czerwona torebka z krokodylej skóry z zapięciem z białego złota wysadzanym diamentami została sprzedana za rekordową kwotę - ponad 200 tys. dolarów. Anonimowy kolekcjoner kupił ją na aukcji w Teksasie. To Birkin francuskiego domu mody Hermes, najbardziej luksusowa torebka świata, której nie można kupić w sklepie – lista oczekujących jest bardzo długa, nawet gwiazdy czekają na nią kilka lat.

Ziobryści chcą zwołania RBN i liczą na zaproszenie

Solidarna Polska zaapelowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z ustaleniami szczytu UE. - W tym wypadku RBN wydaje się być jedynym możliwym miejscem wobec ostracyzmu ze strony rządu w stosunku do parlamentu, w którym mogą spotkać się przedstawiciele rządu, premier, minister SZ, prezydent wspólnie z przedstawicielami formacji politycznych - tłumaczył lider SP, Zbigniew Ziobro.

"To krok naprzód", ale potrzebne kolejne działania

- To jest krok naprzód, ale nie jest to krok na sto procent dla odzyskania zaufania - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując ustalenia szczytu w Brukseli. W podobnym tonie wypowiedział się szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Zaznaczył jednak, że nie wszystko jest jeszcze ustalone i "konieczne będzie jeszcze jedno spotkanie w tym roku".

Skazany na śmierć prosi Łukaszenkę o łaskę

Skazany na karę śmierci za współudział w zamachu w mińskim metrze Uładzisłau Kawaliou zwrócił się do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki o ułaskawienie. O wprowadzenie moratorium na karę śmierci zaapelowała do Białorusi Amnesty International.

Kopacz: Polska chce z innymi ponosić odpowiedzialność

- Na razie nie ma decyzji w jakim trybie w Polsce będzie przyjmowane porozumienie ze szczytu Unii - powiedziała na konferencji prasowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Zaznaczyła jednak, że decyzja w tej sprawie "będzie podjęta na poziomie parlamentu". - Pozwólmy parlamentarzystom podebatować na ten temat. Mam nadzieje, że jeśli wszyscy usłyszą argumenty premiera i ministra spraw zagranicznych to nie powinniśmy mieć obaw, co do większości w Sejmie - powiedziała Kopacz.

Rosja przestrzega "partnerów z Izraela"

Rosja daje do zrozumienia, że nie w smak jej ewentualna wojskowa operacja Izraela przeciwko Iranowi. Zdaniem rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych w sprawie nuklearnego programu Iranu nie wyczerpano jeszcze możliwości negocjacyjnych.

Turcja "nie będzie stała bezczynnie"

Turcja nie chce ingerować w sprawy wewnętrzne Syrii, ale nie będzie stała bezczynnie, jeśli zagrożone zostanie bezpieczeństwo regionu - oznajmił turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

Zmarł twórca Jokera

Pionier komiksów, rysownik Jerry Robinson, który zasłynął jako twórca postaci Jokera, największego wroga Batmana, zmarł w Nowym Jorku. Miał 89 lat.

"Jedna z ważniejszych osób w łańcuszku korupcyjnym"

Zarzuty związane z korupcją, m.in. ws. przyjęcia 1 mln dolarów i prania pieniędzy, postawiono b. wiceministrowi infrastruktury Wojciechowi J. w śledztwie dotyczącym prywatyzacji firm Stoen i LOT - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prokurator Leszek Goławski. Jak dowiedział się wcześniej portal tvn24.pl, J. sam zgłosił się do Prokuratury Apelacyjnej. Przesłuchany został w poniedziałek.

Oligarchowie i Rosjanie. A mimo to w UE i NATO

Łotwa jest jedną z trzech byłych republik radzieckich, które dziś są w Unii Europejskiej i NATO. Nie tak skandynawska jak Estonia, ale i nie tak środkowoeuropejska jak Litwa, często uważana jest za najsłabsze ogniwo "bałtyckiej trójki". Na osiągnięcie ostatnich dwóch dekad cień rzucają dwa problemy: mało skuteczna integracja bardzo licznej mniejszości rosyjskiej oraz ogromne wpływy polityczne wąskiej grupy biznesmenów.

Opozycja: Tusk powinien uczyć się od Camerona

- Donald Tusk powinien uczyć się dyplomacji od Camerona - ocenił Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. Inni posłowie opozycji także nie zostawiają na premierze suchej nitki. - To niewątpliwie porażka, Polska będzie spłacała długi bogatszych - ocenił Mariusz Błaszczak z PiS. Tadeusz Iwiński z SLD ubolewa natomiast nad tym, że brukselski szczyt nie został poprzedzony debatą w polskim Sejmie. - Trzeba położyć kres próbom ubezwłasnowolnienia Sejmu - podkreślał.

Pawlak: Bez dramatu, ale i bez hurraoptymizmu

- W tej chwili nie należy przesadzać z dramatyzowaniem czy wpadaniem w nieuzasadniony optymizm - tak rezultaty unijnego szczytu ocenia Waldemar Pawlak. Szef klubu PSL Jan Bury wtóruje mu, mówiąc, że "oczekiwania były wielkie, ale trzeba zawrzeć jakiś kompromis". PO też ocenia szczyt jako "połowiczny sukces".

"Cele na sprężynach". Tajne więzienie CIA w środku miasta?

Budynek niemal w centrum Bukaresztu, specjalne cele w piwnicy? Agencja Associated Press ujawnia kolejne szczegóły dotyczące domniemanego tajnego więzienia CIA, które miało istnieć w latach 2003-2006 r. na terenie ruchliwej dzielnicy mieszkaniowej Bukaresztu. Miało zostać utworzone po likwidacji rzekomego więzienia w Polsce. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniała taka placówka.