Najnowsze

Najnowsze

Ks. Boniecki o Rydzyku, Nergalu i śmierci

Ksiądz Adam Boniecki "przerwie" milczenie - w sobotę z okazji promocji swojej najnowszej książki weźmie udział w spotkaniu z czytelnikami. Poprowadzi je Monika Olejnik, dziennikarka TVN24 i Radia Zet. Wizyta w jej w programie zbiegła się z nałożeniem ks. Bonieckiemu zakazu wypowiadania się w mediach

Trzęsienie ziemi w Japonii

11 marca trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii i następujące po nim tsunami pozbawiło życia ponad 23 tysiące ludzi, a ponad pół miliona pozostawiło bez dachu nad głową. Z powodu silnych wstrząsów uszkodzone zostały dwie elektrownie atomowe, a z reaktorów zaczęła wyciekać skażona woda. Kryzys nie został opanowany do dziś i po raz kolejny wywołał dyskusję na temat bezpieczeństwa energii jądrowej.

Beatyfikacja Jana Pawła II

''Santo subito!'' (''Święty natychmiast'') - krzyczeli wierni na placu św. Piotra po śmierci Jana Pawła II. To życzenie zaczęło się spełniać. 1 maja, po najkrótszym w historii procesie beatyfikacyjnym, Benedykt XVI ogłosił papieża-Polaka błogosławionym.

Królewski ślub

To był ślub jak z bajki. Książę William pojął za żonę swoją wieloletnią dziewczynę Kate Middleton. Oboje młodzi, piękni (choć on coraz bardziej łysiejący), bogaci i wykształceni. Czy będą żyli długo i szczęśliwie? Brytyjczycy wierzą, że tak i że to właśnie William, a nie Karol, zasiądzie na tronie po śmierci Elżbiety II.

Kryzys w strefie euro

Najpierw Grecja, potem Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania. Kryzys zadłużenia w strefie euro rozprzestrzeniał się w 2011 r. szybciej niż zjadliwy wirus. Co gorsza niewiele wskazuje na to, że zakończył swój niszczycielski pochód. Zagrożona jest cała strefa euro i szerzej - Unia Europejska. Stosowana przez europejskich przywódców doraźne środki zapobiegawcze są nieskuteczne i wszystko wskazuje na to, że Europa będzie musiała gruntownie przebudować swoje fundamenty.

Wojna w Libii i śmierć Kaddafiego

Rewolucja w Libii miała inny charakter niż rewolty w innych krajach arabskich. Doprowadziła do wojny domowej i interwencji wojsk NATO, a potem do schwytania i zabicia rządzącego przez 42 lata przywódcy. Muammar Kaddafi zginął 21 października. Nie wiadomo, ile ofiar cywilnych pochłonął konflikt: szacunki mówią nawet o 30 tysiącach ludzi.

Zderzyli się z górą lodową. Pomoc za 4 dni?

W nocy z czwartku na piątek rosyjski statek rybacki z 32 osobami na pokładzie zaczął nabierać wody na Morzu Rossa u wybrzeżu Antarktydy. Pomoc może nadejść dopiero po 4-5 dniach, bo akcję ratunkową utrudnia lód.

Największy krytyk Boga nie żyje

Zmarł Christopher Hitchens, pisarz, dziennikarz i krytyk literacki, słynący przede wszystkim z krytyki religii i wiary w Boga. Miał 62 lata, chorował na raka przełyku.

30 lat od krwawej pacyfikacji kopalni Wujek

Dokładnie 30 lat temu, 16 grudnia 1981 roku, odział ZOMO strzelał do strajkujących w kopalni Wujek górników. Zginęło wtedy dziewięć osób, a 21 zostało rannych. W piątek w Katowicach odbędą się uroczystości upamiętniające tę masakrę. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski.

Zamach w Oslo i masakra na wyspie Utoya

To była największa masakra we współczesnej historii Norwegii. 22 lipca światem wstrząsnęły informacje o wybuchu bomby w centrum Oslo, a potem strzelaninie na wyspie Utoya. Łącznie zginęło 77 osób, a ponad 150 zostało rannych. Za obydwoma atakami stał ten sam człowiek: Anders Behring Breivik, 32-letni Norweg o ekstremalnie prawicowych poglądach, uznany potem przez biegłych za niepoczytalnego.

Śmierć Kaddafiego "mogła być zbrodnią wojenną"

Międzynarodowy Trybunał Karny chce od nowych władz libijskich wyjaśnienia okoliczności śmierci pułkownika Muammara Kaddafiego. - Istnieją poważne podejrzenia, że kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - powiedział prokurator generalny MTK Luis Moreno Ocampo.

Śmierć Osamy bin Ladena

Poszukiwano go przez prawie dziesięć lat, przygotowywano się do schwytania lub zabicia miesiącami. W końcu, po trwającej niespełna 40 minut akcji amerykańskich żołnierzy z elitarnej jednostki SEALS, terrorysta numer jeden został zabity w swej kryjówce w pakistańskim Abbotabadzie. 2 maja nad ranem czasu polskiego o śmierci Osamy bin Ladena poinformował Biały Dom.

Miller czy Palikot? Kto weźmie lewicę?

Wielki kongres zjednoczeniowy albo decydujące starcie - to dwa możliwe scenariusze wydarzeń po lewej stronie sceny politycznej. Który zostanie zrealizowany, to zależy od Leszka Millera i Janusza Palikota. Ten ostatni zarezerwował już nawet na 1 maja salę kongresową Pałacu Kultury i Nauki. Problem polega na tym, że w roli lewicowego mesjasza wystąpić chce też Leszek Miller.

Nie wierzą w szczepionki, więc zakażają dzieci

W coś takiego trudno uwierzyć w XXI wieku, a na dodatek staje się to coraz modniejsze: celowe zarażanie dzieci chorobami zakaźnymi. Część rodziców uważa bowiem, inaczej niż spece od epidemii, że to nie szczepionka, a przebycie choroby najlepiej uodparnia. W internecie pojawiły się nawet ogłoszenia o "ospa-party", na które można wpaść z dzieckiem i świadomie je zarazić. A lekarzom włos jeży się na głowie.

Lekarze kontra minister. Będzie przełom?

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawi dziś Naczelnej Radzie Lekarskiej propozycję zmiany przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. NRL sprzeciwia się zapisom ustawy refundacyjnej, według których wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ.

"Szakal" z drugim dożywociem. "Niech żyje rewolucja!"

Sąd we Francji skazał terrorystę Carlosa-Szakala na dożywocie za współudział w czterech zamachach we Francji, w których zginęło 11 osób, a ponad 140 zostało rannych. To kolejny wyrok dożywocia dla Carlosa - pierwszy otrzymał za potrójne morderstwo.

"Błagam was, zrozumcie powagę sytuacji"

- Rząd broni polskich interesów - zapewniał szef MSZ Radosław Sikorski, odpowiadając na pytania zadane po przedstawieniu przez premiera informacji ws. przyszłości UE i debacie na ten temat. Posłowie pytali go m.in. o pożyczkę dla MFW, europejską dyrektywę antydyskryminacyjną, osiągnięcia polskiej prezydencji w kontekście Ukrainy oraz o katolickich misjonarzy. Wesołość podczas wieczornej, czwartkowej debaty w Sejmie wzbudziły słowa Stanisława Pięty (PiS), który stwierdził, że posłowie przez cały dzień rozmawiają o przyszłości UE, czyli o niczym.

"To wotum wobec całego rządu"

- Szef MSZ Radosław Sikorski od pięciu lat realizuje w sposób konsekwentny politykę rządu. Dzisiaj to wotum nieufności nie jest wotum wobec działań któregoś z ministrów, tylko wobec polityki zagranicznej rządu RP - oświadczył premier Donald Tusk w debacie nad wnioskiem PiS o odwołanie ministra.

Sablewska, kwejk i seriale TVN, czyli czego szukaliśmy w sieci

Adele, Amy Winehouse i... Maja Sablewska - to osoby, które w mijającym roku w naszym kraju najszybciej zyskiwały na popularności w internecie. Za to hasłem najszybciej zyskującym na popularności jest "kwejk". Google właśnie opublikowało podsumowanie pt: "Czego szukali Polacy w 2011 roku?"

"Granie na strachu jest specjalnością PiS"

- To jest naturalny, aż do znudzenia podział ról. Premier i minister Sikorski reprezentowali rację stanu, a opozycja pisowska próbowała tylko zbić kilka punktów w przypadku ewentualnego niepowodzenia związanego z Unią - podsumował w "Kropce nad i" czwartkowe posiedzenie Sejmu Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Premier Donald Tusk wygłosił przemówienie dotyczące przyszłości UE, po którym odbyła się dziesięciogodzinna debata.

"Wyciekło" nagranie z "celi Tymoszenko"

Ukraińskie służby więzienne robią co mogą, by odeprzeć zarzuty, że Julia Tymoszenko przetrzymywana jest w złych warunkach. Na rządowej stronie opublikowano zdjęcia mające pokazywać jej celę, a jednocześnie do internetu "wyciekł" film z tego samego miejsca - więzienia Łukianiwka - na którym widać Tymoszenko.

"Premier pojawił się za późno"

- Pan premier Tusk miał interesujące wystąpienie, ale ono nie było wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów. Premier pojawił się w Sejmie za późno - powiedziała w "Rozmowie Rymanowskiego" była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, komentując czwartkową debatę w Sejmie. Innego zdania był Dariusz Rosati. Według niego dobrze, że premier przed szczytem nie mówił jakie stanowisko przedstawi. - Wtedy jeszcze nie bardzo było wiadomo jaka będzie ostateczna propozycja - stwierdził.

Zgubionej broni nie znaleźli. Jest już zarzut

Policji nie udało się odnaleźć broni, która po południu wypadła z samochodu rusznikarza w okolicy mostu Poniatowskiego. Mężczyzna usłyszał już zarzut nieumyślnego zagubienia broni.

Chirac "zasmucony", ale się nie odwoła

Były prezydent Francji Jacques Chirac, skazany w czwartek na dwa lata więzienia w zawieszeniu m.in. za defraudację środków publicznych, ogłosił, że nie będzie się odwoływał, choć zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem.

"Rozmowa Rymanowskiego" 15.12

Czwartek, 15.12 - Pan premier Tusk miał interesujące wystąpienie, ale ono nie było wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów. Premier pojawił się w Sejmie za późno - powiedziała w "Rozmowie Rymanowskiego" była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, komentując czwartkową debatę w Sejmie. Innego zdania był Dariusz Rosati. Według niego dobrze, że premier przed szczytem nie mówił jakie stanowisko przedstawi. - Wtedy jeszcze nie bardzo było wiadomo jaka będzie ostateczna propozycja - stwierdził.

Tusk na prezydenta? "Wszystko jest możliwe"

Nie czuje się schowany ani politycznie zmarginalizowany, występuje tylko w innej roli niż dotychczas - tak mówił o sobie w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, obecnie szef komisji spraw zagranicznych. Zastrzegł, by nie doszukiwać się w jego relacjach z Tuskiem drugiego, czy trzeciego dna. - Przed świętami rozegramy mecz - zapowiedział.

Rumunia podpisała się pod tarczą

Prezydent Rumunii Traian Basescu zatwierdził ustawę zezwalającą na umieszczenie na terytorium państwa elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.