Najnowsze

Najnowsze

Tusk: Szef służb nie może sprawiać kłopotów

- Szef służby, a szczególnie takiej jak ABW jest od tego, żeby być przezroczystym i żeby nie sprawiać kłopotu ani obywatelom, ani swojemu przełożonemu. Po powrocie będę oczekiwał szybkich i precyzyjnych wyjaśnień - powiedział w piątek w Brukseli premier Donald Tusk, komentując informację o odsunięciu prokuratora Andrzeja Piasecznego, który badał nieprawidłowości u operatora Ery i natknął się na podejrzaną transakcję szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. - Nie będzie świętych krów - podkreślił premier.

Piorun zabił małżeństwo. Szli trzymając się za ręce

Polskie małżeństwo zginęło od uderzenia pioruna w okręgu Bihor, w rumuńskiej części Karpat - poinformował kierownik Wydziału Konsularnego ambasady RP w Bukareszcie Paweł Bogdziewicz. Kobieta i mężczyzna w wieku około 30 lat szli trzymając się za ręce, kiedy uderzył w nich piorun.

Wypadek Dunna z "Jackass": ponad 200 km/h, prawie 2 promile

Gwiazda programu "Jackass", Ryan Dunn, który zginął w wypadku samochodowym 20 czerwca, miał w organizmie 1,96 promila alkoholu, podczas gdy dopuszczalny w Pensylwanii limit to 0,8 promila. Ustalono także, że Dunn pędził swoim porsche ponad 200 km na godzinę, przy ograniczeniu prędkości do 90 km/h.

Kontrole na granicach Schengen wrócą "w ostateczności"

Przywódcy Unii Europejskiej wezwali Komisję Europejską, by do września przygotowała mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen, ale tylko w ostateczności i w krytycznych sytuacjach. Premier Donald Tusk jest "umiarkowanie zadowolony" z wyniku rozmów ws. reformy Schengen, choć Polsce udało się wprowadzić zapis, że nowy mechanizm "nie będzie mógł ograniczać prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się".

"Wypowiedzi Rydzyka nie robią na nikim wrażenia"

"Surowo, ale bez histerii" premier Donald Tusk ocenia słowa o. Tadeusza Rydzyka, który na spotkaniu w Parlamencie Europejskim stwierdził, że Polska jest krajem totalitarnym i niecywilizowanym. Szef rządu stwierdził, że wypowiedzi redemptorysty "są tak absurdalne, że nie robią na nikim wrażenia".

Grecy szykują wojnę. W obronie dodatków, np. za brak windy

Grecja, a z nią cała Unia Europejska, w napięciu czeka na przyszły tydzień. 29 czerwca zaplanowano głosowanie ws. programu oszczędnościowego, tymczasem dzień wcześniej rozpocznie się ogólnokrajowy strajk w obronie rozdętych przywilejów socjalnych i ostrych cięć budżetowych. Demonstrujący pod parlamentem już dziś ostrzegają dziennikarzy: Nie przychodźcie 28-ego na plac Syntagma przed parlamentem.

Boeing przegrał z Airbusem. Różnicą 50 mld dolarów

Na targach lotniczych w Le Bourget Airbus uzyskał zamówienia na dostawę 730 nowych samolotów na łączną kwotę 72 miliardów dolarów - podają w piątek media. Tym rekordowym wynikiem europejski producent pokonał zdecydowanie amerykańskiego rywala, Boeinga. Bilans tego drugiego jest dużo skromniejszy - "tylko" 22 miliardy dolarów.

Cyrk bez słoni i lwów. Na Wyspach

Brytyjska Izba Gmin jednomyślnie przyjęła w czwartek wieczorem uchwałę o zakazie wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku. Wbrew stanowisku rządu, który proponował alternatywne rozwiązania, dokument poparli posłowie wszystkich partii.

Napad na kantor w Nowym Targu

Małopolska policja poszukuje mężczyzny, który napadł dziś rano na właściciela kantoru przy ulicy Kilińskiego w Nowym Targu. Napastnik uciekł z pieniędzmi.

Ubyła nam połowa kąpielisk

Wraz z letnim sezonem zmieniły się przepisy dotyczące badania wody i organizacji plaż. W ich wyniku mamy ponad połowę kąpielisk mniej do wykorzystania. Polacy wpadli jednak na pomysł, jak obejść unijne przepisy. Tak powstała nowa kategoria: "miejsca do kąpieli".

Wałęsa zostaje dłużej w szpitalu

Lech Wałęsa wyjdzie ze szpitala później niż zapowiadano - najprawdopodobniej dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Wcześniej pojawiały się informacje, że były prezydent opuści klinikę w okolicach świąt Bożego Ciała.

Dziennikarze uciekają z Brukseli

Spada liczba dziennikarzy na stałe pracujących w Brukseli. W ciągu roku spadła ona o 25 proc. - alarmuje turecki dziennik "Hurriyet". Powód? Media tną koszty i odwołują swoich korespondentów, a w podjęciu decyzji pomaga im coraz mniejsza rola polityczna centralnych unijnych instytucji.

Wiózł rodzinę na promilach i dachował

Prawie 3 promile alkoholu miał 27-letni kierowca, który podróż na "podwójnym gazie" zakończył w przydrożnym rowie. Mężczyzna wiózł żonę i 8-miesięczną córkę.

Kłopoty wizerunkowe Al-Kaidy. Osama myślał o zmianie nazwy

Osama bin Laden w swoich ostatnich listach ubolewał nad tym, że Al-Kaida ma kłopoty wizerunkowe, bo zabija zbyt wielu muzułmanów - pisze agencja Associated Press. Bin Laden zastanawiał się też nad zmianą nazwy organizacji. Przywódca Al-Kaidy poruszał ten problem w jednym z listów, które Amerykanie odnaleźli w jego kryjówce.

"To farsa i cyrk, a nie proces". Tymoszenko przed sądem

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, oskarżona o nadużycie władzy i sprzeniewierzenie państwowych funduszy podczas kierowania rządem, stanęła w piątek przez sądem w Kijowie. Przed budynkiem poparcie dla przywódczyni opozycji demonstrowało około tysiąca osób. Tymoszenko grozi 10 lat więzienia.

Indonezyjski bimber. 4 marynarzy nie żyje

Po wypiciu indonezyjskiego alkoholu domowej roboty zmarło czworo członków załogi rosyjskiego statku, kotwiczącego u wybrzeży Borneo - poinformowała w piątek indonezyjska policja. Kolejnych trzech marynarzy ciężko zachorowało.

Seul: Chiny nie pomogą reżimowi Kima

Chiny zapewniły, że nie będą popierać Korei Północnej przy kolejnych prowokacjach - takie stanowisko chińskich władz przekazał parlamentarzystom Korei Południowej prezydent tego kraju Li Miung Bak. Takie informacje wyciekły ze spotkaniu prezydenta z członkami parlamentarnej komisji obrony.

Protesty zakończone "ścieżkami zdrowia"

Dziś rocznica "Czerwca '76". 35 lat temu ówczesny premier, Piotr Jaroszewicz zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności. Dzień później, w Radomiu, Ursusie i Płocku wybuchły zamieszki. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.

Walka o granice bez kontroli. Drugi dzień szczytu w Brukseli

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE poświęcony głównie reformie Schengen. Polska zabiega o osłabienie wniosków w tej sprawie. Chodzi o to, żeby obecny szczyt nie przesądził o powstaniu mechanizmu pozwalającego na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz Schengen.

Dreamliner wylądował

Dreamliner - najnowocześniejsze dziecko Boeinga - z wizytą w Polsce. Samolot jest już na warszawskim lotnisku Okęcie. Przed wylądowaniem maszyna odeszła na drugi krąg. Dzięki temu można było obejrzeć ją w całej krasie.

Chcą odbudować dom wulkanicznymi cegłami

Jedna z mieszkanek zasypanego przez pył z wulkanu Puyehue miasteczka, postanowiła wytwarzać cegły z pozostałości wulkanicznych. Dzięki nim chce odbudować zniszczone domy. Jej sąsiedzi szybko podchwycili inicjatywę. Produkcja trwa.

Zrywanie polskich tablic. "Nikt nie zabrał głosu"

Nikt na razie nie zabrał głosu - ani prezydent, ani premier, ani szef MSZ w sprawie emitowanego na Litwie programu, w którym zaprezentowano sceny zrywania przed kamerami polskiej tabliczki z nazwą ulicy z prywatnego domu w Ejszyszkach - powiedziała na antenie TVN24 Renata Widtmann z litewskiego radia "Znad Wilii". Jej zdaniem Litwini próbują incydent obrócić w żart.

Następni z zarzutami za "Wujka"

Sześć kolejnych osób - elektromonterów i osób dozorujących ich pracę - usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk". We wrześniu 2009 r. w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników, ponad 30 zostało rannych.

Telefon z domu bin Ladena pogrąży Pakistan?

Telefon komórkowy znaleziony w domu Osamy bin Ladena jest najpoważniejszym dowodem na to, że pakistański wywiad (ISI) pomagał ukrywać się liderowi Al-Kaidy - pisze "The New York Times". Jak na razie nie znaleziono na to bezpośrednich dowodów, ale - jak twierdzą rozmówcy gazety - analizy połączeń wskazują na kontakty bin Ladena ze zbrojną grupą silnie powiązaną z ISI. - To kierunek, w którym idzie śledztwo - mówią urzędnicy Waszyngtonu.

Nawigator Tu-134 był pijany? Śledczy zaprzeczają

W czwartkowe popołudnie rosyjski portal informacyjny Lifenews.ru podał, że we krwi głównego nawigatora Tu-134, który rozbił się w poniedziałek w Karelii, wykryto obecność alkoholu. Portal powoływał się na anonimowego informatora w organach wymiaru sprawiedliwości. Jednak już dwie godziny później, w depeszy agencyjnej RIA Nowosti, rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin zaprzeczył tym doniesieniom, podkreślając, że eksperci jeszcze nie zakończyli wszystkich badań.

Bezzałogowiec runął na dach reaktora w Fukushimie

Bezzałogowy aparat latający T-Hawk runął na dach reaktora nr 2 elektrowni w Fukushimie - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na japońską agencję Kyodo. Do wypadku doszło podczas przeprowadzania badania poziomu radioaktywności.

Wydobyto pojazd bogów sprzed tysięcy lat

Pojazd bogów sprzed ponad czterech tysięcy lat można podziwiać w Egipcie. Archeolodzy po raz pierwszy zaprezentowali Barkę Solarną, czyli łódź, którą według wierzeń podróżowali po nieboskłonie bogowie.

Nowy wielki remont w Warszawie

Drogowcy w ciągu paru tygodni zaczną remont wyboistych chodników w Alejach Jerozolimskich od Dworca Centralnego aż po most Poniatowskiego. - Skala remontu jest ogromna - przyznaje rzecznik ZDM, Adam Sobieraj. Ale prace zostaną wykonane pospiesznie - pod kątem Euro 2012. Remont skończy się już w październiku tego roku.