Najnowsze

Najnowsze

Piechociński i Pawlak przyjdą do prezydenta

Dziś o godz. 13.30 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z prezesem PSL Januszem Piechocińskim i przewodniczącym Rady Naczelnej Stronnictwa Jarosławem Kalinowskim. Wcześniej prezydent porozmawia z byłym prezesem ludowców Waldemarem Pawlakiem. O zaproszeniu od prezydenta na to spotkanie poinformował dziennikarzy Piechociński.

Religia w szkole (nie)obowiązkowa

Ministerstwo edukacji kontra Episkopat, czyli spór o religię w szkole. Spór o formalność - resort wykreślił religię z listy przedmiotów obowiązkowych, a biskupi biją na alarm, że to marginalizowanie religii. Rzeczywiście w szkołach nie cieszy się ona dużym zainteresowaniem, ale nie dlatego, że jest nieobowiązkowa, a dlatego, że - jak twierdzą sami uczniowie - sposób jej prowadzenia nie dociera do młodzieży.

Jak pracuje FBI?

Prowokują, inwigilują, infiltrują a to dopiero początek listy ich uprawnień. FBI - chyba najbardziej znana służba specjalna. Jak pracują jej agenci, jak daleko mogą się posunąć - a także czego nigdy nie wolno im zrobić. Zasady pracy federalnych zgłębiał Andrzej Rutke.

ABW bez uprawnień śledczych?

Warto zauważyć, że prokurator, który na konferencji mówił o sprawie Brunona K., mówił nie tylko o planowanych zamachu. Między słowami - acz wyraźnie - skrytykował zapowiedziane przez premiera zmiany w sposobie działania ABW. Piotr Świerczek zatem postanowił wytłumaczyć: co się zmieni, kiedy i czy słusznie śledczy i agencja czują się tym zaniepokojeni.

Jak poprawnie zabezpieczyć Sejm?

Teoretycznie mogło się udać. Sforsowanie szlabanów i podjazd przed sam budynek samochodem łatwo sobie wyobrazić. Trudniej za to lepiej zabezpieczyć Sejm. Już kilka razy wracała idea budowy ogrodzenia. Wciąż bez skutku. Czy są zatem inne pomysły na poprawę bezpieczeństwa w tym i innych najważniejszych budynkach w kraju sprawdzał Marek Osiecimski.

Po spotkaniu Kaczyński-Gowin

Takie rozmowy powinny być na porządku dziennym. Więcej - niemal wszędzie wokół tak właśnie się dzieje. A u nas nie. I dlatego spotkanie ministra sprawiedliwości z liderem największej partii opozycyjnej urasta do rangi ważnego politycznego wydarzenia. O chwili normalności w polskiej polityce, która - słusznie - zelektryzowała wielu - Arleta Zalewska.

Walka o unijny budżet

To będą emocjonujące dwa dni, a kto wie, czy nie więcej, bo trudno dziś prognozować, czy zaplanowany czas szczytu Unii w Brukseli wystarczy, aby osiągnąć kompromis ws. nowego unijnego budżetu. Szczyt rozpoczyna się jutro i ma być kluczowy dla rozmów o podziale pieniędzy. I od jutra właśnie na bieżąco będziemy dla państwa w TVN24 relacjonować walkę o środki dla Polski. A już dziś tłumaczymy na co, według propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, możemy liczyć.

Oj tam, oj tam

Minister Jarosław Gowin sprawę spotkania z szefostwem PiS bagatelizuje na serio, czy tylko udaje?

Tyle i tylko tyle

Prezes Jarosław Kaczyński cieszy się, że w końcu może pochwalić kogoś z rządowej ekipy.

Metoda

Stanisław Żelichowski wie, jak odeprzeć atak żądnego informacji dziennikarza (lub dziennikarki...).

Ogrodzić!

Minister Radosław Sikorski jest zwolennikiem wybudowania ogrodzenia wokół budynków polskiego parlamentu.

Coś jest

Mariusz Błaszczak o tym, co łączy byłego prezesa PSL z obecnym.

Wyjście

Andrzej Rozenek żartuje ze spotkania ministra Jarosława Gowina z szefostwem PiS.

Nisko

Janusz Piechociński zdradza, dlaczego nie jest ostatnio w zbyt dobrym stanie.

(Nie)poważnie

Adam Hofman jest pełen nadziei po spotkaniu dwóch Jarosławów- ministra Gowina i prezesa Kaczyńskiego.

Tuż przed szczytem nowa propozycja przyjaciół spójności

Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem budżetowego szczytu UE Polska wraz z 13 krajami wystosowała list do przewodniczącego Rady Europejskiej, w którym zwraca się o zmianę zaproponowanych zasad przyznawania środków w polityce spójności na lata 2014-2020.

Nauka nie idzie w las

Walczymy o unijną pomoc, a nie zawsze potrafimy z niej korzystać. I smutny, a właściwie dość wstydliwy dowód tego mamy w polskiej nauce. W tym roku na blisko pół tysiąca unijnych grantów przeznaczonych dla ambitnych i poszukujących naukowców, Polska dostała jeden. Unia daje spore pieniądze, nie ma ograniczeń dla krajów - liczy się przede wszystkim pomysł i to, by do niego przekonać. Polscy naukowcy nie potrafią tego robić, ale też nawet się nie starają. Dlaczego?

Tajemnice negocjatorów

Teraz kulisy unijnych negocjacji. Bo to, co najciekawsze i najczęściej decydujące o wyniku negocjacji dzieje się nie na sali obrad - ale wcześniej. Prywatne spotkania, kolacje, osobiste, czasami nawet rodzinne kontakty między przywódcami - od tego w dużej mierze zależy ostateczne porozumienie na szczycie. Jak wspominają byli premierzy Leszek Miller i Kazimierz Marcinkiewicz - negocjacyjna rozgrywka przypomina trochę szachy i trochę pokera, bo czasami trzeba zablefować.

Gry unijne

Przed jutrzejszym szczytem w Brukseli wszyscy mówią, że sytuacja negocjacyjna jest poważna, co w języku dyplomacji oznacza, że beznadziejna. 20% szans na porozumienie korzystne dla Polski - tak ocenia w rozmowie z naszym reporterem wiceszef MSZ do spraw europejskich Piotr Serafin. Musiałby zdarzyć się polityczny cud - dodają inni. Wielka Brytania chce ostrych cięć. Polska jest w gronie państw, które cięciom się sprzeciwiają. Weto lub brak kompromisu to dla nas czarny scenariusz wstrzymania na lata wielu inwestycji. Stawką są wielkie pieniądze, ale też osobiste ambicje przywódców.

"Potrzebna reforma, służby nie są prawidłowo kontrolowane"

Odebranie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uprawnień śledczych w żaden sposób nie ograniczy jej działań operacyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" były szef CBA Mariusz Kamiński z PiS. Dodał, że ma nadzieję, że to początek reform w służbach, które wymagają zmian. - Służby nie są prawidłowo kontrolowane - podkreślał z kolei Józef Oleksy z SLD.

Katarzyna W. już w areszcie w Katowicach

Katarzyna W. trafiła już do aresztu w Katowicach. Podejrzana o zamordowanie swojej półrocznej córki Magdy rano została zatrzymana w okolicy Białegostoku. Kobieta była poszukiwana listem gończym.

Big Cyc przebrał się za ZOMO

Zespół Big Cyc rozpoczął we Wrocławiu zdjęcia do najnowszego teledysku. Piosenka "ZOMO na Legnickiej" będzie opowiadać o największej demonstracji w dziejach PRL.