Najnowsze

Najnowsze

Olbrzymi kaszalot wyrzucony na belgijską plażę

Na plażę w pobliżu Knokke-Heist na północy Belgii fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota - podał w środę Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii. Jak powiedział jego przedstawiciel Jan Haelters, zwierzę miało liczne rany i zdychało.

"Chcesz zarabiać w Hollywood? Kręć patriotyczne filmy"

Movieguide, internetowy serwis propagujacy chrześcijańskie wartości w kulturze, z okazji swojego 20-lecia ogłosił raport, z którego wynika, że najbardziej dochodowe filmy w Hollywood to te, które propagują treści patriotyczne i biblijne. Po zbadaniu ubiegłorocznych filmów autorzy raportu doszli do wniosku, że te promujące przemoc, seks i liberalny światopogląd zarobiły średnio o 40 mln dolarów mniej. W piątek Movieguide na uroczystej gali przyzna swoje nagrody dla najlepszych i najgorszych filmów roku.

Zamiast hejnału "Nic dwa razy"

W czwartek w południe, podczas pożegnania Wisławy Szymborskiej trębacz zagra z Wieży Mariackiej melodię, która posłużyła jako podkład do wiersza noblistki "Nic dwa razy się nie zdarza". Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Krakowie o godz. 11. Będą miały świecki charakter.

Dziecko zmarło w domu, rodzice zatrzymani

4-miesięczna Agnieszka zmarła w środę rano w jednym z domów w miejscowości Radomyśl nad Sanem. Policja wyjaśnia okoliczności jej śmierci. Rodzice dziecka zostali zatrzymani.

Jest ekspertyza DNA chłopczyka z Cieszyna

Śledczy, którzy prowadzą sprawę śmierci znalezionego w Cieszynie chłopca o nieznanej tożsamości, otrzymali ekspertyzę dotyczącą jego kodu DNA - podała bielska prokuratura okręgowa. W przyszłości ekspertyza może pomóc w rozwikłaniu zagadki śmierci dziecka.

"Nie jestem w Mińsku mile widziany"

Pełnomocnika rządu Niemiec ds. praw człowieka Markusa Loeninga nie wpuszczono w środę na Białoruś - poinformowało niemieckie MSZ. W czasie trzydniowej wizyty Loening miał spotkać się w Mińsku z wieloma dysydentami.

Policja: proponowaliśmy pomoc. Ojciec: nie pamiętam

Policja proponowała pomoc psychologiczną i medyczną rodzinie Magdy czy nie? Ojciec dziecka zapewnia, że takiej oferty nie było. Policja przedstawia dokumenty, z których wynika, że pomoc została zaoferowana, jednak rodzina odmówiła jej przyjęcia. - Nie przypominam sobie niczego takiego - tłumaczy ojciec Magdy Bartłomiej, pytany o ofertę policji. - Dla nas dziwne jest to całe zamieszanie - odpowiada rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

Sąd: Polska może wydać Rosji byłego prokuratora

Jest zgoda sądu na ekstradycję do Rosji byłego wysokiego rangą prokuratora Aleksandra Ignatienki. Rosjanin jest w swoim kraju oskarżony o korupcję. Został zatrzymany przez ABW 1 stycznia koło Zakopanego.

Przegonił wilki i wstawił drzwi

Pięć lat temu stracił dom i nie mając gdzie się podziać, zamieszkał w jaskini. Najpierw jednak musiał przepędzić z niej wilki i bezpańskie psy, przed którymi zresztą broni się do dziś. Zlatko Hrgić z okolic Zenicy w Bośni próbuje teraz przetrwać rekordowo mroźną zimę. - Najgorzej jest o 4-5 nad ranem. Wtedy często budzi mnie chłód - mówi.

Czterolatek skoczył z okna. Matka wyszła "na 10 minut"

- Chłopiec położył najpierw jedną nogę na zewnętrzny parapet, potem drugą. No i skoczył. Wpadł mi w ręce - relacjonuje Patrycja Piszczek z Łobżenicy w woj. wielkopolskim, która złapała 4-letniego Artura. Do zdarzenia doszło w poniedziałek ok. godz. 8.00 rano. Dzięki szybkiej reakcji kobiety chłopiec nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Matka tłumaczy, że wyszła z domu tylko na chwilę

"Dyskusja była utrudniona"

Spotkanie dobre, ale dyskusja była utrudniona - uznali politycy po spotkaniu u prezydenta ws. reformy emerytalnej. Powód? Zabrakło rządowego projektu ws. zrównania i podwyższenia wieku emerytalnego. Prezydent namawiał, by ws. emerytur szukać porozumienia i minimum wspólnego poglądu. Jego zdaniem, zmiany w emeryturach są nieuchronne, a wymusza je starzenie się społeczeństwa i to, że rodzi się coraz mniej dzieci. - Trzeba połączyć system emerytalny z polityką prorodzinną - proponowali politycy PO i SP.

Uchodźcy zamieszkali w pałacu króla. Za darmo

W letniej rezydencji króla Belgów Alberta II od trzech lat za jego zgodą nieodpłatnie mieszka rodzina uchodźców z Bałkanów - podał w środę dziennik "Het Laatste Nieuws". Kólewski pałac potwierdził te doniesienia.

"Robak z rzeki Lagarfljot" rozgrzał Islandczyków

Jedni mówią o potwierdzeniu XIV-wiecznej legendy, dla innych to po prostu "jakieś torebki pokryte lodem". Islandia żyje od kilku dni "odkryciem", jakiego dokonał mieszkaniec jednego z prowincjonalnych miasteczek. Udało mu się nagrać coś, co przypomina stworzenie dużych rozmiarów płynące po powierzchni rzeki. Legendy sięgające średniowiecza mówią o stworzeniu nazywanym "robakiem z rzeki Lagarfljot" i nie brakuje takich, którzy święcie wierzą w lokalnego odpowiednika "potwora z Loch Ness".

Obrońcy chcą zwolnienia matki Magdy z aresztu

Obrońcy Katarzyny W., podejrzanej o nieumyślne spowodowanie śmierci półrocznej Magdy, domagają się jej natychmiastowego zwolnienia z aresztu. Jak dowiedział się portal tvn24.pl adwokaci wykazali we wniosku do prokuratury, że nie było wystarczających przesłanek do zastosowania wobec podejrzanej najcięższego z środków zapobiegawczych. Informację potwierdziła rzecznik prokuratury Marta Zawada-Dybek.

"Wojna totalna" z londyńskimi gangami

Aresztowaniem ponad 120 osób zakończył się w środę pierwszy dzień wielkiej policyjnej ofensywy przeciwko londyńskim gangom. Członków zorganizowanych grup przestępczych obwinia się w dużej mierze za zamieszki, jakie wybuchły latem w wielu brytyjskich miastach.

Dzieci ranne w wybuchu kominka

Dwoje dzieci zostało rannych w wyniku eksplozji kominka w domu w Starogardzie Gdańskim. Do wybuchu doszło około południa. O zdarzeniu poinformowała nas internautka @Joanna.

Jezioro jak puszka Pandory. Bakterie 4 km pod lodem?

Rosyjski Instytut Badań Arktycznych i Antarktycznych potwierdził dziś oficjalnie, że członkowie ekspedycji dowiercili się do jeziora Wostok, ukrytego blisko 4 km pod lodem Antarktydy. - Nikt nie wie, co tam jest - mówi jeden z rosyjskich naukowców o tajemniczym jeziorze. Biolodzy nie wykluczają, że żyją tam bakterie, choć - jak twierdzą - nie powinny one zagrażać zdrowiu ludzi. Czy jest tam życie? Na odpowiedź na to pytanie trzeba czekać co najmniej rok.

"Incydent w celi nie zagrażał życiu Katarzyny W."

- W areszcie śledczym nie doszło do naruszenia przepisów w zakresie postępowania z osadzonymi. Incydent nie stanowił zagrożenia dla życia i zdrowia podejrzanej Katarzyny W. - powiedziała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Chodzi o rzekomą próbę samobójczą, którą w poniedziałek w areszcie miała podjąć matka półrocznej Magdy.

Akurat zakładali kominiarki

Na dwóch mężczyzn, przygotowujących się do napadu na bank, natknęli się przypadkiem policjanci w Rudzie Śląskiej. Jak się okazało, zatrzymani to seryjni przestępcy mający na koncie co najmniej 20 napadów na banki, zakłady bukmacherskie oraz sklepy w regionie.

Seria egzekucji, głównie terrorystów

W Iraku stracono 14 osób, które skazano na śmierć za terroryzm i działalność przestępczą - poinformował w środę przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości. Od początku roku liczba wyroków śmierci wykonanych w Iraku wzrosła do 65; w całym 2011 r. było ich 68.

Tłukł znicze i kopał wieniec ku czci bohaterów AK

"Przed godziną 17 [we wtorek - red.] na moście Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie udało się zarejestrować wandala, niszczącego znajdującą się tam tablicę pamiątkową" - napisał do redakcji Kontaktu Reporter 24 podpisujący się nickiem @LigaNarodu. Na filmie internauty widać mężczyznę w kapturze, który kopie znicze, ustawione przy tablicy upamiętniającej bohaterów Armii Krajowej. - Będziemy prowadzić postępowanie wyjaśniające w tej sprawie - poinformowała Monika Brodowska z Komendy Stołecznej Policji.

Lisa na gali nie było, więc Tusk przyszedł z pluszowym

Donald Tusk odebrał nagrodę Człowieka Roku "Wprost" z maskotką – pluszowym lisem. - Mam poczucie, że kogoś dzisiaj na tej scenie zabrakło, staram się to nadrobić na skalę moich skromnych możliwości – powiedział premier polskiego rządu nawiązując do decyzji wydawcy tygodnika, który kilkanaście godzin przed galą zwolnił Tomasza Lisa ze stanowiska redaktora naczelnego. Nagrodę Tusk dedykował wszystkim Polakom.

"Portal skarg i zażaleń" na imigrantów. Także Polaków

Znane z niechęci do imigrantów holenderskie ugrupowanie PVV Geerta Vildersa uruchomiło portal, na którym można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w większości Polaków. Ambasada RP w Hadze ostro skrytykowała tę inicjatywę, uznając portal za szkodliwy i nieuzasadniony.

Rosja chce sądzić zmarłego prawnika

Rosyjska policja zamierza po raz drugi wnieść do sądu sprawę Siergieja Magnitskiego, prawnika walczącego z korupcją, mimo że w 2009 roku zmarł on w niewyjaśnionych okolicznościach w areszcie śledczym - informuje amerykański dziennik "New York Times". Tymczasem Polska zapowiada starania, żeby UE "zdecydowanie" zabrała głos w sprawie Magnitskiego, m.in. wzywając Rosję do transparentnego śledztw ws. śmierci prawnika. Polskie MSZ postanowiło zareagować po kolejnym już wystąpieniu w tej sprawie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Twitter pozwany za informacje o radarach

Rząd Brazylii złożył w sądzie pozew przeciwko Twitterowi. Domaga się od serwisu usunięcia kont, na których brazylijscy kierowcy znajdują odświeżane na bieżąco informacje o fotoradarach i blokadach drogowych. Władze podkreślają, że w ten sposób utrudnia się walkę z jedną z największych plag w Brazylii - jazdą po pijanemu.

"Zamach" na Romney'a

Za republikańskimi politykami walczącymi o nominację prezydencką kolejny ciężki dzień - prawybory w trzech stanach jednocześnie. Największe powody do smutku musi mieć faworyt Mitt Romney, który przegrał z kretesem. Na dodatek, krótko po wystąpieniu w Denver (Kolorado) został zaatakowany przez jednego z uczestników spotkania... niebieskim brokatem. To nie pierwszy tego typu "zamach". W ubiegłym tygodniu ten sam mężczyzna zrobił to samo.

"Uniemożliwia konsultacje społeczne". Polska bez uwag?

Czy i jak polscy negocjatorzy ws. ACTA starali się o zapewnienie transparentności rozmów nad dokumentem? Z ujawnionej instrukcji z lipca 2009 r. wynika, że wcale - przynajmniej na tamtym etapie prac nad dokumentem. Udostępnianie informacji z negocjowanych zapisów było jednym z tematów 5. rundy rozmów. Ustalono, że "projekty poszczególnych rozdziałów nie powinny być udostępniane poza kręgi administracji publicznej". Z dokumentu polskiego ministerstwa kultury nie wynika, żeby nasza delegacja sprzeciwiała się takiemu stanowisku. Mimo że resort zdawał sobie sprawę, że "uniemożliwia to przeprowadzenie konsultacji społecznych tych dokumentów".

"Hej Facebook, karmienie piersią nie jest nieprzyzwoite!"

"Hej Facebook, karmienie piersią nie jest nieprzyzwoite!" - z transparentami o takiej treści protestowały kobiety przed amerykańskimi siedzibami Facebooka m.in. w Austin w Teksasie i w Menlo Park w Kalifornii. Uważają, że polityka portalu jest dyskryminująca ponieważ zdjęcia karmienia piersią są często uznawane za pornograficzne i usuwane z ich kont.