Najnowsze

Najnowsze

Ona sprząta, on naprawia auto? Będą się kochać częściej

Tradycyjny podział obowiązków domowych sprzyja udanemu życiu seksualnemu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Te pary, które dzielą się pracą w domu w klasyczny sposób, uprawiają seks częściej i są bardziej zadowolone.

Coraz więcej Polaków narzeka na stalking

Błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość się potwierdziła - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", powołując się na dane Komendy Głównej Policji.

Nienaruszony sarkofag dziecka sprzed 3,5 tys. lat odnaleziony

Nienaruszoną trumnę dziecięcą sprzed około 3600 lat odkryli hiszpańscy archeolodzy w Górnym Egipcie. Odkrycia dokonano w pobliżu grobowca Dżehutiego na zachodnim brzegu Nilu w Tebach (dzisiejszym Luksorze) - podała egipska Najwyższa Rada Starożytności.

Izraelczycy zaatakowali w Syrii. Moskwa zaniepokojona

Rosja "jest bardzo zaniepokojona" doniesieniami o ataku lotniczym, przeprowadzonym przez Izrael na terytorium Syrii. - Takie działania oznaczałyby niedopuszczalną ingerencję wojskową w tym kraju - poinformowało MSZ. W środę późnym wieczorem przedstawiciele władz USA poinformowali, że Izrael zaatakował konwój samochodów z rakietami przeciwlotniczymi dla bojowników libańskiego Hezbollahu.

Francja będzie świecić mniej. Oszczędza

Francja drastycznie ograniczy od 1 lipca nocne oświetlenie biur, sklepów i zabytków, aby zmniejszyć marnotrawstwo energii elektrycznej. Nowe przepisy częściowo ominą jednak Paryż - miasto świateł - głosi opublikowany w środę dekret.

Smog wawelski

Pod niebem Krakowa, czyli z wiatrem nie przemija, ale pozostaje. Stolica Małopolski jest jednym z najbardziej zadymionych miast w kraju. Smog bywa dotkliwy szczególnie zimą, kiedy normy zawartości pyłów w powietrzu przekraczane są nawet o kilkaset procent. Dlatego władze miasta chcą zakazać ogrzewania mieszkań piecami opalanymi węglem. Tych może być nawet 60 tysięcy, a setek tysięcy złotych potrzeba na ich likwidację.

Porwał dziecko. Zostawił je w "oknie życia"

W Sulejowie znika półtoraroczny chłopiec. Odnajduje się kilkanaście kilometrów dalej, w oknie życia, w Piotrkowie Trybunalskim. Policja błyskawicznie łączy zawiadomienie o porwaniu dziecka z informacją od zakonnic o nietypowym podrzutku i zatrzymuje 21-letniego porywacza. Ten przyznaje się do uprowadzenia i utrzymuje, że zrobił to... dla dobra chłopca.

Niechciani uratują USA?

To pierwsza taka szansa od 30 lat. Trzy dekady bowiem musiały minąć, aby Amerykanie zaczęli myśleć o zmianie prawa imigracyjnego. Nielegalnym imigrantom z pomocą przyszedł kryzys, bo choć o zmianę ich losu walczy Kongres razem z prezydentem, to nikt nie ukrywa, że troska dotyczy mniej obywateli drugiej kategorii, a bardziej gospodarki.

Kula miała ją zabić. 14-latka wraca do zdrowia

Strzelono do niej z bliskiej odległości. Kula, która miała zabić czternastolatkę za jej niepoprawne poglądy, poważnie ją raniła. Wracamy do historii Malali, którą talibowie chcieli ukarać za to, że pisała bloga o tym, że w jej regionie odmawia się dziewczętom prawa do edukacji.

Artykuł 18 nie do dyskusji?

Na jakiej podstawie minister sprawiedliwości uznał, że każdy z dyskutowanych projektów ustawy o związkach partnerskich jest niekonstytucyjny? Pytanie zadane trochę poniewczasie, bo wystąpienie Jarosława Gowina mogło wpłynąć na decyzję posłów, którzy odrzucili wszystkie projekty, ale i tak jest warte odpowiedzi. Z tą spieszy wiceminister, który dzień wcześniej zasugerował, że przy tworzeniu Konstytucji jej Artykuł 18. celowo został tak napisany, aby uniemożliwić w przyszłości dyskusję o innych formach rodziny.

Giffords kontra NRA i "prawo dane Amerykanom przez Boga do samoobrony"

Związek posiadaczy broni NRA wykluczył w środę w Senacie USA jakiekolwiek zaostrzenie prawa określającego dostęp do broni palnej - mimo dramatycznych apeli, m.in. byłej kongresmenki Gabrielle Giffords, która dwa lata temu została ciężko ranna w głowę. Przedstawiciel NRA stwiedził, że posiadanie broni to część "prawa, jakie Bóg dał Amerykanom do samoobrony".

Piechociński i związkowcy mają "mapę drogową"

Pięć zespołów roboczych ma zająć się postulatami wysuwanymi przez komitet protestacyjno-strajkowy powołany przez największe na Śląsku centrale związkowe. 11 marca z udziałem przedstawicieli rządu będą kontynuowane rozmowy na temat związkowych żądań. Wyznaczenie terminu kolejnych rozmów na 11 marca oznacza, że nie dojdzie - przynajmniej do tego czasu - do zapowiadanego ostrzegawczego strajku generalnego w regionie.

Karta Nauczyciela do zmiany. Co zaproponuje MEN?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela. O zmianach w ustawie MEN rozmawia od lipca ubiegłego roku z przedstawicielami samorządów i nauczycielskimi związkami zawodowymi.

Janosikowe przed Trybunałem Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek zgodnością z konstytucją przepisów nakładających na niektóre samorządy obowiązek ponoszenia wpłat wyrównawczych na rzecz biedniejszych samorządów - tzw. janosikowego. Najwięcej na tych zapisach traci Warszawa.

Cena błędów

Trudno nie wątpić w wymiar sprawiedliwości słuchając tej historii. A przykładów takich zderzeń obywateli z organami państwa, które teoretycznie powinno im służyć, bez trudu znaleźliśmy więcej. Jacek Smaruj przypomina historię pana Andrzeja, którego uznano przez pomyłkę za zmarłego i teoretycznie dla urzędów nie istnieje. Rozmawiał też z panią Niną, którą urzędnik, niestety, się zainteresował, nie mając pojęcia o sprawie, którą bada.

Logika komornika

Wszystko jest zgodne z polskim prawem, które - jak w przypadku przepisów regulujących zasady pracy komorników - ma niewiarygodne luki. Politycy obiecali, że mają one zostać niebawem załatane, ale ktoś za to, żeby się problemem zainteresowali, już zapłacił. Dosłownie.

Zmarła, niesłusznie oskarżona

Dorota Mrugała trafiła do aresztu oskarżona o zlecenie zabójstwa byłego męża. Po dziewięciu miesiącach zmarła na atak serca. Nie doczekała wyroku skazującego prawdziwych morderców i jednoznacznego stwierdzenia sądu, że została oskarżona bezpodstawnie. Co ciekawe - jak przekonał się Leszek Dawidowicz - dziś tylko prokurator uważa, że nic się nie stało.

"75 proc. już wykorzystaliśmy". GDDKiA wyjaśnia, ile pieniędzy dostała, a ile zamrożono

4 mld euro zablokowane przez Komisję Europejską na budowę polskich dróg to 25 proc. środków, które mieliśmy otrzymać na ten cel od Brukseli do końca 2015 roku - wyjaśnia GDDKiA. Do tej pory wykorzystać udało się prawie 28 mld zł. Przedstawiciele GDDKiA cały czas powtarzają, że zamrożone przez Komisję Europejską pieniądze jeszcze do nich wrócą. - Środki zostały zablokowane czasowo - podkreślają w komunikacie przesłanym tvn24.pl.

Brytyjski sąd skazał 2 Polaków za przemyt narkotyków

Dwaj Polacy, 33-letni Piotr P. i 48-letni Tomasz D., zostali skazani w środę przez brytyjski sąd w Winchester na południu kraju na karę odpowiednio 24 i 18 lat pozbawienia wolności za próbę przemytu w 2012 r. 452 kg kokainy z Karaibów.

Wpadł z bronią do biurowca. Postrzelił trzy osoby

Dwie osoby lżej ranne, jedna w stanie ciężkim po kolejnej strzelaninie w USA. Tym razem napastnik pojawił się z bronią w jednym z biurowców w Phoenix, największym mieście stanu Arizona. Nie wiadomo kim był, ani dlaczego strzelał. Poszkodowanych może być więcej.

Izrael zbombardował wojskowy ośrodek badawczy w Syrii

Izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy z wtorku na środę wojskowy ośrodek badawczy w prowincji Damaszek - poinformowała syryjska telewizja państwowa, powołując się na syryjską armię. Atak spowodował duże szkody materialne.

Próbował zepchnąć radiowóz z drogi i potrącił policjanta

Najpierw nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po kilkunastu kilometrach pościgu, kiedy jeden z radiowozów go dogonił, próbował zepchnąć go z drogi. Kiedy mu nie wyszło, przy próbie kolejnej ucieczki, potrącił policjanta. To bilans rajdu 25-latka z Jeleniej Góry.

Pilot nie mógł wrócić za stery. Kolega się zamknął i zasnął

Wyjście pierwszego pilota do toalety przerodziło się w zagrażającą życiu pasażerów sytuację podczas rejsu holenderskich tanich linii Transavia na Kretę. Kapitan nie mógł dostać się z powrotem do kokpitu, drugi pilot nie reagował na jego wezwania przez interkom. Dopiero gdy z pomocą przyszedł personel pokładowy i drzwi w końcu zostały otwarty okazało się, że pierwszy oficer uciął sobie drzemkę.