Najnowsze

Najnowsze

"Nikt nie powinien testować naszej determinacji". Turcja może, ale nie chce wejść do Syrii

- Nie chcemy zacząć wojny, ale Syria nie powinna testować zdolności i determinacji Turcji do obrony jej granic - oświadczył szef tureckiego rządu Recep Tayyip Erdogan w czwartek wieczorem. Tego samego dnia rano turecki parlament udzielił zgody na użycie wojska poza granicami kraju, a w nocy turecka artyleria ostrzelała Syrię. Oba krok mają jednak być tylko "odwetem i przestrogą" po ostrzele terytorium Turcji przez Syrię.

Rosja znów broni Syrii, nie będzie krytyki przez ONZ

Rosja zablokowała przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej ostrzał moździerzowy tureckiego miasta wykonany z terenu Syrii. W zamian Moskwa zaproponowała złagodzony tekst, który wzywa obie strony do "powściągliwości" - twierdzi agencja Reutera.

Koalicja o zmianach w VAT. "Sprawy idą w dobrym kierunku"

Około półtorej godziny trwało czwartkowe spotkanie premiera Donalda Tuska z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim ws zmian w rozliczeniu VAT. Przed tym spotkaniem zarówno Pawlak, jak i Rostowski mówili, że rozmowy "idą w dobrym kierunku".

"Tusk wywołał niechcianą przez siebie burzę"

- Te wszystkie wota nieufności, nowi premierzy to jest taki spektakl, po cześci wywołany zapowiedzią drugiego expose premiera. (...) Tusk wywołał niechcianą przez siebie burzę - ocenił w "Faktach po Faktach" Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. Z porównaniem polskiej sceny politycznej do teatru zdecydowanie zgodził się senator Marek Borowski.

Kalendarz Pawlak już ma. Kaczyński pewnie też się spotka

Jak zapowiedział, tak zrobił. Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował w czwartek, że ma już gotowy harmonogram spotkań z liderami opozycji na temat gospodarki, sprawach społecznych i rolnictwa. Do rozmów wstepnie jest już gotowy Jarosław Kaczyński. Ruch Palikota zapowiedział spotkanie w przyszłym tygodniu. SLD i Solidarna Polska zaproszenia jeszcze nie dostali.

Narkotyki w ściekach? "Pójdziemy tym tropem"

Spektometr mas - pod tą nazwą kryje się urządzenie, które pozwala np. wyszukać narkotyki w ściekach. Wzbogacił się o nie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Policja już zastanawia się, jak wykorzystać jego możliwości.

Stracili pieniądze przez Assange'a. Chcą je odzyskać

Gdy Julian Assange uciekł do ambasady Ekwadoru w Londynie, chcąc uniknąć ekstradycji do Szwecji, wywołał nie tylko kryzys dyplomatyczny. Przyprawił też o ból głowy grupę osób, które za niego poręczyły i wpłaciły pieniądze na kaucję. Po ucieczce 140 tysięcy funtów przepadło, ale ich pierwotni właściciele chcą je odzyskać.

Turcy odpowiedzieli Syrii koreańską "Burzą"

- Tureckie wojsko ostrzelało Syrię za pomocą swoich najnowocześniejszych haubic samobieżnych T-155 Fritina (tr. - burza) - pisze turecka gazeta "Hurriyet". Wojsko miało wybrać do odwetu jedne z swoich najcięższych dział, bowiem stwierdzono, że na miasto Akcakale nie spadły granaty moździeżowe, ale pociski artyleryjskie.

Coraz więcej "Lechii" na gdańskim stadionie

Na żółtej trybunie PGE Areny coraz wyraźniej widać napis "Lechia Gdańsk". Żeby go poprawnie wykonać należy precyzyjnie pomalować ponad tysiąc siedzisk. Jak już powstanie, posłuży przynajmniej 5 lat - na taki czas wykonawca daje gwarancję.

Prokuratorzy czekają na szczegóły i chcą opiniować projekt Gowina

Prokuratura Generalna zapowiada stanowisko do projektu nowej ustawy o prokuraturze, zaprezentowanego przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. - Chcemy dobrego, spójnego projektu - czytamy w komunikacie. Z kolei zdaniem szefa Krajowej Rady Prokuratury projekt "to próba ponownego upolitycznienia prokuratury".

Erasmus bankrutuje? "Nie zabraknie pieniędzy"

Europejski program wymiany studenckiej Erasmus bankrutuje - alarmują media powołując się na wypowiedzi przewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Alaina Lamassoure'a. Ale eksperci uspokajają, że program ma się bardzo dobrze i w najbliższym czasie nie grozi mu likwidacja.

W Irlandii Polaków więcej niż Brytyjczyków

W Irlandii mieszka ponad 120 tysięcy Polaków - wynika z opublikowanego raportu irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego, opartego na najnowszym spisie ludności z końca 2011 roku. Polacy stali się tym samym najliczniejszą w Irlandii mniejszością narodową.

Skarby z wysypiska w Muzeum Narodowym

Korona ślubna z XIV w., zapina służąca do spinania płaszczy oraz dwie złote zawieszki z końca XII w. Część skarbu średzkiego od środy można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Rosjanie zaczęli składać "długie ramię" swojej floty

W stoczni w Sankt Petersburgu rozpoczęto składanie pierwszych sekcji kadłuba okrętu desantowego "Władywostok", czyli licencyjnego francuskiego Mistrala. Docelowo mają powstać cztery takie okręty, co bardzo niepokoi sąsiadów Rosji, bowiem Mistrale będą prezentować zupełnie nową jakość w rosyjskiej flocie i znacznie zwiększą jej możliwości ofensywne.

Nożem w wicemistrza Polski. Pingpongista przypadkową ofiarą

Brutalny atak na wicemistrza Polski w tenisie stołowym. Na jednej z bydgoskich ulic najpierw omal nie został on potrącony przez rozpędzone auto, potem kierowca tego samochodu wysiadł i wbił nóż w plecy 20-latka. Zawodnik przeżył, rana okazała się niegroźna. Napastnik jest w rękach policji. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu.

"Gigantyczne ryzyko, nie wiemy, co się wydarzy w czasie skoku"

To gigantyczne ryzyko - mówią zgodnie eksperci o zaplanowanej na poniedziałek próbie austriackiego spadochroniarza Feliksa Baumgartnera, który chce skoczyć z wysokości 36 km i spadając osiągnąć prędkość dźwięku. Do tej pory nikt tego nie dokonał. TVN24 jako jedyna stacja telewizyjna w Polsce będzie transmitowała na żywo ten nieprawdopodobny wyczyn.