Najnowsze

Najnowsze

Pawlak chce "rozmiękczyć serca" posłów Platformy

Szef PSL Waldemar Pawlak będzie rozmawiał dziś z klubem PO ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Lider ludowców, jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej jeden z jego współpracowników, będzie chciał "rozmiękczyć serca" posłów PO. W czwartek PSL ws. emerytur spotyka się ze związkowcami.

Ronaldo i Nani? Nie - to Tusk i Schetyna

Premier Donald Tusk postanowił zadbać o kondycję przed dzisiejszym meczem Polska - Portugalia, który zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym. We wtorek wieczorem sam stanął na piłkarskim boisku na warszawskim Bemowie, aby rozegrać swój własny mecz z kolegami. Wśród nich znalazł się m.in. Grzegorz Schetyna.

Nie chcą oddać baraku do Auschwitz

Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie stwarza trudności w oddaniu Polsce baraku, wypożyczonego z Auschwitz. Jako powód podaje ryzyko uszkodzenia go w transporcie. Jak przyznał dyrektor do spraw zbiorów w Muzeum Holocaustu Jacek Nowakowski, muzeum "jest pod presją ocalonych z Holocaustu, którzy nalegają, by barak pozostał w nim na stałe".

Unia Europejska wycofuje ambasadorów z Białorusi

Unijni dyplomaci zdecydowali we wtorkowy wieczór o wycofaniu ambasadorów krajów członkowskich z Białorusi "na znak solidarności" - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Sygnał do tak stanowczej reakcji dał wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec, Guido Westerwelle, który postanowił o wezwaniu swego ambasadora z Mińska do Berlina. Te decyzje to pokłosie wcześniejszego kroku białoruskich władz, które zwróciły się we wtorek do ambasadorów UE i Polski, aby ci opuścili ten kraj. Białoruś wezwała też swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje.

Ratownicy dotarli do turystów

Ratownicy GOPR dotarli do dwóch turystów, którzy utknęli w rejonie Babiej Góry - dowiedziała się TVN24. Trwa sprowadzanie ich na dół. Są wychłodzeni, ale ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Unia krytykuje Google

Nowa polityka prywatności Google "budzi poważne wątpliwości" i mija się z postanowieniami unijnej dyrektywy o ochronie danych osobowych - stwierdził francuski regulator CNIL, który na zlecenie UE przeprowadził analizę regulaminu korzystania z usług koncernu.

Czeka nas pięć ciepłych dni

Pięć najbliższych dni będzie nie tylko wolnych od mrozów, ale naprawdę ciepłych. Termometry wskażą nawet 11 st. Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Najchłodniejszym regionem kraju pozostanie Suwalszczyzna. Tam także prognozowanych jest najwięcej opadów.

Ustawa ws. ludobójstwa Ormian "łamie wolność słowa"

Francuski Sąd Najwyższy ustawę odrzuca, prezydent nakazuje napisać ją na nowo. Prawo mówiące o ludobójstwie dokonanym przez Turków na Ormianach w czasie I wojny światowej, które wywołało konflikt między Stambułem i Paryżem, stało się przedmiotem sporu nad Sekwaną. We wtorek Sąd najwyższy uznał bowiem, że kara grzywny lub więzienia, jaka miałaby grozić za negowanie tej zbrodni na terenie Francji, narusza wolność słowa w kraju. Turcja za to przyjęła tę decyzję z zadowoleniem.

Policja bada śmierć 70 nietoperzy

Policja wyjaśnia sprawę śmierci kilkudziesięciu nietoperzy. Zwierzęta odkryto w jednym z poznańskich fortów, prawdopodobnie zostały zabite. Nietoperze objęte są ochroną.

Gdzie jest Bouvier? Dementi informacji o jej uratowaniu

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy wycofał się z wcześniejszego oświadczenia, że dziennikarka Edith Bouvier, która w ub. tygodniu została ranna w czasie ostrzału w syryjskim Hims, jest już "bezpieczna i przebywa w Libanie". Wiadomo natomiast na pewno, że w Libanie przebywa już "cały i zdrowy" brytyjski fotograf Paul Convoy, ranny w tym samym ostrzale, co Francuzka. Podczas akcji przewiezienia dziennikarza do Libanu "wiele osób oddało życie" - informuje międzynarodowa organizacja Avaaz, która współpracowała z syryjskimi powstańcami.

Hongkong walczy ze "złym" światłem

Gwałtowny rozwój przemysłowy i dynamiczna rozbudowa miast pociąga za sobą nie tylko skażenie powietrza, ale także "zanieczyszczenie" świetlne. Hongkong zamierza stawić czoła problemowi.

"Premier jest w dużych opałach"

- Premier jest w opałach i to w dużych opałach. Trochę na własne życzenie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, oceniając kłopoty rządu i spadek poparcia dla PO. Jego zdaniem powodem obecnej sytuacji Tuska było zniknięcie "z życia publicznego przez dużą część grudnia i prawie cały styczeń".

Kolejny uczeń zmarł po strzelaninie w Ohio

Zmarł kolejny, trzeci już uczeń, postrzelony w poniedziałek w amerykańskiej szkole średniej w Chardon w stanie Ohio - poinformował szpital w Cleveland. Rannych jest dwoje innych uczniów.

Grecy uciekają w mąkę

Dość tego kryzysu - powiedziały sobie setki Greków i uczestniczyły w corocznej paradzie powiązanej z bitwą na mąkę w małym portowym miasteczku Galaxidi 200 km na zachód od Aten. W ten sposób pożegnali karnawał.

IPN idzie do Sejmu po "paczkę Wałęsy"

Pracownicy Kancelarii Sejmu zakończyli już przeglądanie materiałów zgromadzonych w "paczce" z prac komisji Ciemniewskiego. Od środy z jej zawartością zaczną zapoznawać się pracownicy IPN-u – ustalił portal tvn24.pl. Według części mediów "paczka" może zawierać uznane do tej pory za zaginione dokumenty na temat rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z SB.

Auto przebiło się do mieszkania

500 zł mandatu, sześć punktów karnych, rozbity samochód i zniszczony dom - to efekt kolizji, do jakiej doszło w poniedziałek wieczorem na terenie gminy Mieścisko w woj. wielkopolskim. Samochód wjechał tam w ścianę budynku, przebijając się do wnętrza domu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

MSZ: Nieprzyjazny krok

- Jest to krok nieprzyjazny wobec całej Unii Europejskiej. Ten krok spotka się z jej odpowiedzią - takie stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odesłania przez białoruskie władze ambasadorów Polski i UE przedstawił rzecznik MSZ, Marcin Bosacki. Prezydent Bronisław Komorowski "z żalem przyjął informację o tej niezrozumiałej decyzji", zaś szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał postępowanie białoruskich władz "wrogim aktem".

Nie chce łaski Janukowycza

Kategorycznym "nie" odpowiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odbywająca karę siedmiu lat więzienia, na sugestie ułaskawienia jej przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Ta propozycja jest nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek opozycjonistka.

Asad zbrodniarzem wojennym? "Można dyskutować"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton stwierdziła we wtorek, że prezydent Syrii Baszar al-Asad mógłby zostać uznany za zbrodniarza wojennego, ale najpierw potrzebna by była dyskusja w tej sprawie, bo określenie go tym mianem "ograniczy możliwości prowadzenia z nim dialogu". Tymczasem ONZ przygotowuje listę syryjskich oficjeli, którym w przyszłości można będzie postawić zarzuty popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i szacuje, że w konflikcie zginęło już "zdecydowanie ponad 7,5 tys. osób".

"Ta uczelnia to zwykłe oszustwo". Do zamknięcia?

"Farsa" i "oszustwo" - takimi słowami studenci Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie podsumowują swoją byłą uczelnię. Placówka w listopadzie została bez rektora, senatu i wykładowców, za to z dużymi problemami finansowymi i nieuchwytną właścicielką. Żeby nie stracić roku, studenci postanowili więc zabrać swoje papiery i przenieść się na inne uczelnie. Tu znów zaczęły się schody. Wydanie im dokumentów uczelnia uzależniła od wpłaty czesnego za zajęcia, które nigdy się nie odbyły. - Nie mamy już sił walczyć - skarżyli się w mailach do redakcji Kontaktu 24.

Pani ministro? "Będzie trudno się przestawić"

- "Pani ministra" wydaje mi się takim niezbyt szczęśliwym tworem językowym - tak premier Donald Tusk skomentował prośbę minister sportu Joanny Muchy, która ostatnio w mediach poprosiła, żeby zwracać się do niej "pani ministro".

Jajka i laptopy, czyli co ludzie zostawiają w autobusach

Paleta jajek, klucze, torebki, laptopy i wiele innych rzeczy zalega w magazynie Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego. To własność pasażerów pozostawiona w środkach publicznego transportu. Pracownicy Przedsiębiorstwa postanowili wyjść im naprzeciw i opublikować listę zgub.

Tusk: Start Nowaka jednym z najbardziej udanych

- Start ministra Nowaka oceniam jako jeden z najbardziej udanych w całym rządzie - powiedział we wtorek premier Donald Tusk po spotkaniach z ministrami. Zapewnił, że wierzył w kompetencję i doświadczenie Nowaka, bo - jak tłumaczył - gdyby tak nie było, to by się nie zdecydował na tę nominację. Zdaniem premiera wiele osób jest "raczej mile zaskoczonych" działaniami Nowaka w resorcie transportu.

Białoruś wyrzuca ambasadorów Polski i UE

Białoruski odwet za wprowadzenie kolejnych sankcji przez UE. Władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski w Mińsku o opuszczenie kraju. Jak dowiedziały się Fakty TVN, ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka wróci do Polski jutro. Białoruś wezwała też na konsultacje do Mińska swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie i zapowiedziała, że nie wpuści na swe terytorium europejskich polityków i urzędników zaangażowanych we wprowadzenie sankcji wobec Białorusi. - Nie zmieniamy stanowiska co do sankcji wobec Białorusi - skomentował krótko informacje z Mińska premier Donald Tusk.

"Nawet minister ma prawo do obrony swojej godności"

- Mam zaufanie do ministra Grasia i muszę ostrzec przed formułowaniem nieprawdziwych oskarżeń pod adresem ministra - powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy rzekomego fałszowania podpisów przez rzecznika rządu Pawła Grasia. Tusk podkreślił, że "tego typu oskarżenia tak czy inaczej będą trafiały do sądu".

"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

Niebezpieczne roztopy w Czechach

Niebezpiecznie wzrasta poziom rzek na północy Czech. W sąsiadującym z Polską województwie libereckim wprowadzono alarm powodziowy.

Wycinają 42 tys. platanów. "To narodowa katastrofa"

42 tysiące platanów wzdłuż francuskiego Kanału Południowego idzie pod topór. Niektóre z nich liczą sobie nawet 200 lat. Zrozpaczeni Francuzi mówią wprost o "narodowej katastrofie". Spowodował ją "czarny rak" - grzyb przywieziony do Francji przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

"ONZ promuje terroryzm". Syryjczyk trzasnął drzwiami

Ostro się pokłócili i demonstracyjnie opuścili salę. Syryjska delegacja trzasnęła drzwiami w czasie wtorkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. W czasie dyskusji o sytuacji w Syrii, po słowach wysokiego komisarza ONZ Navi Pillay, która zaapelowała o "natychmiastowe przerwanie ognia" i dopuszczenie do Hims organizacji pomocowych, syryjski ambasador oskarżył ONZ o wspieranie terroryzmu w jego kraju i stwierdził, że dzisiejsza sesja jest "nielegalna".

"Sól przemysłowa może być groźna"

Zanieczyszczona, np. dioksynami, sól przemysłowa może być groźna, powodując częstsze powstawanie nowotworów - powiedziała w TVN24 toksykolog Justyna Klimkiewicz, objaśniając, jakie objawy może spowodować spożycie soli przemysłowej zamiast spożywczej. Jak ujawnili dziennikarze "Uwagi" TVN trzy firmy przez blisko 10 lat sprzedawały sól przeznaczoną między innymi do sypania dróg jako produkt spożywczy.