Najnowsze

Najnowsze

Trybunał umorzył postępowanie ws. zwrotu mienia Kościołowi

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu, natomiast orzekł, że nie jest sprzeczne z konstytucją pozbawienie samorządu terytorialnego prawa do udziału w postępowaniu przed komisją zwracającą gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL. Wniosek w tej sprawie złożyła rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Grenlandia wybrała socjaldemokratów

W wyborach do parlamentu Grenlandii, duńskiego terytorium autonomicznego, niespodziewanie zwyciężyła będąca dotychczas w opozycji socjaldemokratyczna partia Naprzód (Siumut) opowiadająca się za większą kontrolą i wysokim opodatkowaniem koncernów wydobywczych.

Żona Carlosa będzie bronić "dobrego imienia" Iranu przed Hollywood

Iran czuje się obrażony przez hollywoodzkie produkcje i nie zamierza tego puścić płazem, a przynajmniej tak zapowiada. W walce z "wypaczonym obrazem" Iranu w kinie amerykańskim Teheran sięgnął po Isabelle Coutant-Peyre, francuską prawniczkę, a prywatnie żonę znanego terrorysty Carlosa.

Urzędnicy zabierają się za imiona. Jaś, Fifi...

Jan będzie mógł być Jasiem, Zofia Zosią a Jakub Kubą. "Rząd przygotowuje daleko idące zmiany, które zliberalizują zasady nadawania imion" - pisze "Rzeczpospolita. Dopuszczalne będą nie tylko zakazane do tej pory przy nadawaniu imienia dziecku zdrobnienia, ale także imiona zwyczajowo nieprzypisane do żadnej płci, na przykład Fifi.

Lista Magnitskiego. "Rosja na nią odpowie"

Administracja USA ma do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego, czyli listę rosyjskich urzędników ukaranych zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka. Będzie reakcja Rosji - ostrzega ambasador Rosji. Ustawę krytykuje też były dyplomata USA Richard Burt.

Ostatni dyktator skazany na dożywocie

Reynaldo Bignone, ostatni dyktator Argentyny i jej prezydent w latach 1982-83, został skazany na dożywocie za ciężkie pogwałcenie praw człowieka, w tym porwania i stosowanie tortur. Były szef państwa od 2011 roku odsiaduje już jeden wyrok dożywocia.

Merkel u wypędzonych: Muzeum niedługo powstanie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel we wtorek na spotkaniu Związku Wypędzonych Eriki Steinbach zapowiedziała rychłe rozpoczęcie budowy w Berlinie muzeum poświęconego przymusowym wysiedleniom Niemców i innych narodów po drugiej wojnie światowej.

Konklawe w dobie internetu. Telefon poinformuje o wyborze papieża

To będzie pierwsze takie konklawe, którego wynik w postaci dymu zobaczymy nie tylko w telewizji, ale też na ekranach tabletów czy smartfonów dzięki specjalnej aplikacji Pope App. Watykan z jednej strony broni tradycji jak może, z drugiej coraz chętniej korzysta z nowinek technologicznych, by informować i komunikować się ze światem. Swoje konto na Twitterze miał Benedykt XVI, pewnie będzie je miał także nowy papież. Zwłaszcza, że wielu kandydatów na papieża również z Twittera korzysta.

Jaką rolę na konklawe odgrywają polscy kardynałowie?

Papieżem zostanie któryś ze 115 członków kolegium kardynalskiego. Wśród nich jest czterech Polaków. Nazwisko żadnego z nich nie było i nie jest wymieniane w gronie faworytów. Z drugiej strony kardynał Karol Wojtyła też faworytem nie był, a wygrał.

Prywatne dane Michelle Obamy wyciekły do internetu?

Dane należące prawdopodobnie m.in. do Pierwszej Damy USA Michelle Obamy i wiceprezydenta Joe Bidena zostały we wtorek opublikowane przez nieznanych sprawców na pewnej stronie internetowej. W wyjaśnienie sprawy zaangażowano m.in. FBI.

Kosmiczna tarcza Rosji

Deszcz meteorytów nad Czelabińskiem obudził Rosję. Musimy mieć tarczę, która nas przed tym ochroni - zapowiedział rosyjski przywódca i zaczęło się. Powstała Cytadela - kosmiczny program Rosji. Kosmiczny poniekąd także dlatego, że Rosja nie ma ani technologii ani pieniędzy.

Zobaczymy biały dym? Dzisiaj drugi dzień konklawe

Dziś drugi dzień konklawe. Po tym jak we wtorek nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się czarny dym, kardynałowie po raz kolejny będą próbowali wybrać następcę Benedykt XVI. Każdego dnia, aż do skutku, odbędą się cztery głosowania - dwa rano i dwa po południu.

W jakiej formie są kierowcy?

A teraz kwestia bezpieczeństwa pasażerów. Tydzień temu zasłabnięcie kierowcy autobusu na krajowej "siódemce", wczoraj śmierć za kierownicą miejskiego autobusu w Warszawie. I pytania: o zdrowie kierowców, ich badania i zachowania pasażerów, kiedy już zdarzy się nieszczęście.

Czekając na biały dym

Z jakiego kraju będzie pochodził, jaką wizję kościoła będzie miał, jakie imię przyjmie? Wierni w niepewności, ale też z pewną ekscytacją czekają na wiadomości z Watykanu. Wszystko to stanie się jasne, gdy ujrzymy jasny dym. Wybrany przez kardynałów papież niemal natychmiast musi bowiem odpowiedzieć na dwa pytania - czy przyjmuje ten urząd i jak się będzie nazywał. To drugie pada nie po to, by zaspokoić ciekawość wiernych, ale aby się określić. Czyim kontynuatorem chce być?

Konklawe na tablecie

To będzie pierwsze takie konklawe, którego wynik w postaci dymu zobaczymy nie tylko w telewizji, ale też na ekranach tabletów czy smartfonów dzięki specjalnej aplikacji Pope App. Watykan z jednej strony broni tradycji jak może, z drugiej coraz chętniej korzysta z nowinek technologicznych, by informować i się komunikować. Swoje konto na Twitterze miał Benedykt XVI, pewnie będzie je miał także nowy papież. Zwłaszcza, że wielu kandydatów na papieża, czyli kardynałów również z Twittera korzysta.

Polscy papabile

Teoretycznie może zostać nim każdy ochrzczony mężczyzna. Nie musi być księdzem, biskupem ani tym bardziej kardynałem. Ale życie pokazuje, że innej drogi nie ma. Papieżem zostanie któryś ze 115 członków kolegium kardynalskiego. Wśród nich jest czterech Polaków. Nazwisko żadnego z nich nie było i nie jest wymieniane w gronie faworytów. Z drugiej strony kardynał Wojtyła też faworytem nie był, a wygrał. Jaką więc rolę odegrają nasi kardynałowie na konklawe.

Watykan: czarny dym

Tak jak każe wielowiekowa tradycja, zamknęli się pod kluczem. I zgodnie z wielowiekową tradycją wynik swoich obrad oznajmili dymem. Był czarny, a to oznacza, że pierwszy dzień konklawe rozstrzygnięcia nie przyniósł. W Watykanie historia dzieje się na naszych oczach. Kardynałowie wybierają następcę Benedykta XVI. Nie wiadomo wciąż, kim będzie ani jakie przyjmie imię. Wiadomo za to, że wszystko na niego już czeka.