Najnowsze

Najnowsze

"Nie zatrzymamy się w Gomie". Kolejna wojna w sercu Afryki

Partyzanci, którzy we wtorek zajęli Gomę w Demokratycznej Republice Kongo, grożą, że jeśli prezydent Joseph Kabila nie spełni ich warunków, ruszą na Kinszasę i odbiorą mu władzę. Kabila, który dotąd nie zgadzał się na rozmowy z buntownikami, będzie musiał zacząć się z nimi układać.

Jest bezdomny, Katarzyna W. poprosiła go o wynajęcie domu, przedstawiła się jako Majka

23-latek podający się za mężczyznę, który mieszkał z Katarzyną W. w Turośni Dolnej w rozmowie z TVN24 opowiada, że poznał ją w Krakowie. Twierdzi, że kobieta przedstawiła się jako Majka i poprosiła go, by pomógł jej wynająć dom na Podlasiu. Ze względu na to, że jest bezdomny, zgodził się. Podkreśla, że nie wiedział, z kim ma do czynienia i czuje się oszukany.

Kolos wynurzył się z wody

Blisko 20 godzin trwała skomplikowana akcja wydobycia na powierzchnię wody gigantycznej platformy wiertniczej w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Olbrzymia platforma Safe Caledonia jest już gotowa do dalszych prac remontowych. W stoczni pozostanie do końca grudnia.

Po "Mam talent" została milionerką. Teraz w Hollywood nakręcą o niej film

Historia życia Susan Boyle, samotnej gospodyni domowej ze Szkocji, która w 2009 roku powaliła na kolana jury i publiczność brytyjskiej edycji programu "Mam talent" i szybko została milionerką, teraz zachwyciła Hollywood. 51-letnia piosenkarka wróciła właśnie z USA i poinformowała, że w przyszłym roku powstanie o niej film. Jej menedżera chce zagrać George Clooney.

Wiktor Osiatyński

Wiktor Osiatyński - pisarz i wykładowca, prawnik, a także działacz społeczny. Ukończył warszawskie VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Studiował prawo i socjologie na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzował się w zakresie socjologii, uzyskał następnie stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn polityczno-prawnych. Jest również aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem powstania w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej. Zajmuje się szerzeniem informacji o uzależnieniach, w tym alkoholizmie, do której to choroby publicznie sam się przyznaje. Pisze m.in. książki na ten temat. Współtworzył również Komisję Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jeden z programów Fundacji im. Stefana Batorego.

Tusk: Zależałoby mi, żeby polska polityka była mniej wybuchowa

- Jest rzeczą bardzo ważną, aby w polskiej polityce coraz więcej rozmawiano o polskiej energetyce, a niekoniecznie o materiałach wysoko energetycznych, jak się ostatnio dziwnym językiem określa materiały wybuchowe - powiedział na środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

ITD znowu zatrzymuje miejskie autobusy

Inspekcja Transportu Drogowego od kilku dni sprawdza stan techniczny miejskich autobusów we Wrocławiu. W środę inspektorzy nie dopuścili do dalszej jazdy czterech kolejnych pojazdów. - Nie wykluczamy, że będziemy kontynuować kontrole - zapowiada Mariusz Kaczmarz z ITD.

Nowy unijny komisarz mimo sprzeciwu lewicy

Parlament Europejski zatwierdził kandydaturę wicepremiera i szefa dyplomacji Malty Tonio Borga na stanowisko komisarza UE ds. zdrowia. W tajnym głosowaniu poparcie dla niego wyraziło 386 europosłów, przeciw głosowało 281, a 28 wstrzymało się od głosu.

SLD złożyło wniosek o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej

SLD złożył w środę wnioski o delegalizację stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska oraz o wyjaśnienie formalnego działania ONR - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. SLD zwróci się też do premiera o "lustrację środowisk faszyzujących".

Opozycja pogrążona w chaosie. Nicolas Sarkozy wróci?

Po wyborach swojego kierownictwa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), główna siła opozycji we Francji, pogrążyła się w bratobójczej walce - oceniają media. Według nich konflikt w partii toruje drogę do politycznego powrotu byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Kaczyński cieszy się ze spotkania z Gowinem. Minister: Rzeczowa rozmowa

- To była rzeczowa, konkretna dyskusja - podsumował spotkanie z Jarosławem Kaczyński, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zapewnił, że premier wie, że odbywa standardowe spotkania ze wszystkimi przedstawicielami klubów ws. zmian w prawie karnym i nie ma w tym nic dziwnego. Prezes PiS nie ukrywał z kolei zadowolenia z rozmowy, która w jego opinii, przyniosła "praktyczne skutki".

Sondaż: 30 proc. młodych mogłoby zagłosować na ONR-MW

Aż 16 proc. Polaków wzięłoby pod uwagę głosowanie w wyborach na koalicję ugrupowań ONR-Młodzież Wszechpolska - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez MillwardBrown. Ten odsetek wśród najmłodszych wyborców wynosi 30 proc. Równocześnie 42 proc. wszystkich ankietowanych chciałoby delegalizacji tych organizacji, a 44 proc. jest temu przeciwnych.

Morze ruin po nalocie. Siła bomb Izraela

W minioną noc izraelskie lotnictwo przeprowadziło kilka potężnych nalotów. Kompletnemu zniszczeniu uległo między innymi hamasowskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Marihuanę schował na strychu

Prawie 9,5 tys. porcji marihuany można byłoby uzyskać z ilości narkotyków, którą policjanci z Jelcza-Laskowic znaleźli na strychu w domu 19-latka. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Kobieta przekroczyła granicę? Mąż dostaje powiadomienie SMS

Saudyjki, pozbawione prawa prowadzenia samochodu, a nawet podróżowania bez zgody opiekuna, są od niedawna poddane kolejnemu systemowi kontroli. Mężczyźni z ich rodzin otrzymują SMS-owe powiadomienia, gdy tylko panie przekraczają granicę królestwa.

Różowe okulary i darmowe przytulanie we Wrocławiu

Darmowe przytulanie, zdjęcia w różowych okularach i koncert piosenek pozytywnych. To tylko część atrakcji jakie czekają na mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Wolontariusze będą zachęcać wrocławian do uśmiechów, a licealiści odtańczą taniec życzliwości. W środę miasto po raz szósty świętuje Dzień Życzliwości.

Wieczorem decyzja ws. wniosku o areszt dla kolekcjonera zatrzymanego ws. planowanego zamachu

Dwaj zatrzymani przez ABW obok Brunona K. to kolekcjonerzy broni, którzy kontaktowali się z niedoszłym zamachowcem. Pierwszy z nich został zatrzymany 9 listopada - tego samego dnia co Brunon K. Drugi mężczyzna dopiero 20 listopada, w dniu, w którym prokuratura i ABW ujawniły sprawę planowanego zamachu na prezydenta, premiera i parlamentarzystów. Dziś wieczorem ma zapaść decyzja, czy prokuratura wystąpi o areszt dla niego.

"Uszkodzenie obrazu przez Polaka jest dużo gorsze". Naprawa potrwa 1,5 roku

- Uszkodzenie obrazu Marka Rothki jest dużo gorsze, niż początkowo sądziliśmy. Naprawa może potrwać nawet 1,5 roku - ogłosiła londyńska galeria Tate Modern, gdzie Włodzimierz Umaniec na dziele wartym 50 mln funtów naniósł własne napisy. Polaka, który przyznał się do aktu wandalizmu, czeka proces.

Jest pierwszy trailer "Wałęsy". Premiera filmu w 2013 roku

W środę został pokazany pierwszy oficjalny zwiastun długo zapowiadanego filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. Pełna patosu zapowiedź wbija w fotel powodując, że przez 40 sekund w przyspieszonym tempie odrabiamy lekcję historii przypominając sobie najtrudniejsze i najważniejsze chwile lat 80.

Złodziej wpadł przez czerwone światło

Policjanci z drogówki złapali pieszego, który przechodził na czerwonym świetle z metalowym elementem pod pachą. Jak się okazało, miał ze sobą świeżo ukradziony fragment zbrojenia z budowy Trasy Sucharskiego.

Ogrodzą Sejm? "Posłowie nie powinni siedzieć w odosobnieniu"

O ewentualnym ogrodzeniu budynków parlamentu rozmawiać ma Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Marszałek Ewa Kopacz jest przeciwko. - Posłowie to nie jest grupa, która tutaj powinna siedzieć w odosobnieniu - powiedziała. Przypomniała też, że temat ogrodzenia budynku na Wiejskiej powracał już wielokrotnie; ostatnio sprzeciwił mu się konserwator zabytków.

Premier z prezydentem o zmianach w rządzie

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę rano z premierem Donaldem Tuskiem; tematem spotkania były planowane zmiany w rządzie - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.