Na terenie dawnej kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu odnaleziono plany, rysunki techniczne, mapy pokładów węgla i inne dokumenty dotyczące jej funkcjonowania w latach 1901-1988. Odkrycia dokonali pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego.
Dokumenty spoczywały w opuszczonym od ponad 20 lat - ze względu na zły stan techniczny - budynku dawnej stacji ratowniczej. Na znalezisko natrafili pracownicy muzeum, robiący inwentaryzację i opróżniający pomieszczenia budynku. Kopalnia "Królowa Luiza" jest obecnie rewitalizowana.
Dokumenty z podpisami i pieczęciami
Archiwalia to m.in. cenne akta koncesyjne szybów "Krug" i "Wilhelmina-Wyzwolenie" z rysunkami i opisami technicznymi szybów i urządzeń szybowych. Sporą część znaleziska to dokumenty Królewskiej Inspekcji Górniczej z Zabrza dotyczące działalności kopalni "Królowa Luiza". Mapy i plany terenów kopalni, sieci torowisk wąskotorowych i połączeń z Niemiecką Koleją Państwową, plany zbiorników wodnych, budynków i hałd. Wiele dokumentów ma dobrze zachowane pieczęcie i znaki firmowe.
- Odtwarzają one archiwalny obraz, który nie istnieje w obecnym krajobrazie miasta. Prawdziwa gratka dla znawców architektury to korespondencja dyrekcji Pruskiej Górniczej i Hutniczej Spółki Akcyjnej w Zabrzu, do której należała kopalnia, z biurem projektowym znanych architektów doby modernizmu Fritza Schuppa i Martina Kremmera. Byli oni uczniami słynnych Zillmanów, twórców m.in. Nikiszowca i Giszowca - opisuje znalezisko Jan Jurkiewicz z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Śmierć 14 górników nazwana "awarią"
- Interesujący jest wpis w księdze jazdy ludzi szybem "Zabrze II" z 12 września 1961 roku, gdzie mającą miejsce dzień wcześniej katastrofę, w której doszło do zerwania klatki wyciągowej i śmierci 14 górników nazwano awarią. Ilustruje to podejście ówczesnych władz do tego typu wydarzeń i niechęć do ujawniania w PRL-u wszelkich porażek godzących w wizerunek propagandy sukcesu - kontynuuje Jurkiewicz.
Muzeum zapewnia, że część znalezisk, po przeprowadzeniu niezbędnych konserwacji, będzie pokazywana na stałej wystawie o historii kopalni "Królowa Luiza", do której przygotowania trwają.
Skansen "Królowa Luiza" znajduje się na ul. Wolności 410 w Zabrzu:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: pw/kv / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Kopalnia Guido