"Elektroniczna rękawica" zamiast rozrusznika serca? Drukarka 3D w służbie kardiologii

Oto "Electronic glove" - stworzona przez amerykańskich naukowców. Czy zastąpi rozruszniki serca? rogers.matse.illinois.edu/index.php

"Elektroniczna rękawica" została wydrukowana w technologii 3D i może okazać się przełomem w kardiologii. Naukowcy z Ameryki stworzyli urządzenie, które miałoby stymulować pracę ludzkiego serca.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Waszyngtona stworzyli rewolucyjną elektroniczną membranę, która mogłaby zastąpić rozruszniki serca. Dzięki doskonałemu dopasowaniu się do organu - mogłaby nieprzerwanie utrzymywać jego bicie.

Urządzenie składa się z sieci sensorów i elektrod, by nieustannie kontrolować aktywność elektryczną serca. W przyszłości - jak mówią badacze - dzięki tej innowacyjnej membranie tętno, dzięki emitowanym elektrycznym impulsom, miałoby być cały czas utrzymywane na właściwym poziomie.

Serce w technologii 3D

Naukowcy z University of Illinois w Urbana-Champaign i Washington University w St.Louis - do stworzenia prototypu membrany wykorzystali model komputerowy i drukarkę 3D. Działanie membrany sprawdzali na króliczym sercu, które utrzymywali poza żywym organizmem. Serce było odżywiane i zaopatrywane w tlen.

W przeciwieństwie do dostępnych na rynku rozruszników i stymulatorów serca, nowoczesna, elastyczna i supercienka membrana wykonana na zamówienie klienta, idealnie przylegałaby do serca.

- W momencie, gdy doszłoby do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organu, np. w przypadku ataku serca lub arytmii, urządzenie wysyłałoby bodziec elektryczny stymulujący jego pracę - tłumaczy Igor Efimov - inżynier biomedyczny z Uniwersytetu Waszyngtona.

Rękawiczka zastąpiła skarpetki

Podobny projekt ("cardiac socks") powstał już w latach 80., ale ze względu na niedostateczny rozwój nauki w tym czasie, urządzenie było zbyt prymitywne, by móc je zastosować. Elektrody wszyte były w urządzenie, co sprawiało, że utrzymanie sensorów w ciągłym kontakcie z sercem, które znajduje się w nieustannym ruchu, było niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe.

Innowacyjność projektu naukowców z Ameryki polega na zastosowaniu rozciągliwych elementów udoskonalonych przez Johna Rogersa z Uniwersytetu Illinois.

Naukowiec porównuje urządzenie do ludzkiego osierdzia i przekonuje, że "stworzenie sztucznego osierdzia odgrywa ważną rolę w kardiologii klinicznej".

Szansa dla serca

Chociaż na razie urządzenie będzie służyć jedynie naukowcom jako przedmiot badań nad zmianami rytmu serca w różnych warunkach, to w przyszłości elektroniczne membrany mogą stać się bardzo popularne i pomóc w indywidualnym leczeniu pacjentów.

Autor: aste/MIEŚ / Źródło: www.independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: rogers.matse.illinois.edu/index.php