Najnowsze

Najnowsze

Ukraina obiecuje zmianę prawa. Chce podpisać umowę z UE

W przyszłym tygodniu ukraiński parlament będzie głosować nad przyjęciem ustaw niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Przepisy mają ulec zmianie w sądownictwie, prokuraturze oraz w ustawie o mniejszościach seksualnych, które wywołują najwięcej kontrowersji. Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej jest jednak przekonany, że wymagane ustawy zostaną przyjęte.

Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji?

Jeszcze w czwartek odbędzie się kolejne zebranie pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy będą rozmawiać o sytuacji w Syrii - poinformowali dyplomaci. Inspektorzy organizacji w czwartek po raz trzeci wyjechali na przedmieścia Damaszku, by badać miejsce ataku chemicznego.

Kolejarze dogadali się w sprawie ulg. Strajku nie będzie

Związki zawodowe porozumiały się z zarządem PKP w sprawie ulg przejazdowych dla kolejarzy i ich rodzin. Pracownicy kolei zachowają 99 proc. ulgę na przejazdy u wszystkich przewoźników. 80-procentową zniżkę zachowają także ich rodziny, ale będą musiały ją wykupić. Za zniżki zapłacą także emeryci kolejowi. Porozumienie oznacza, że zapowiadany na jesień strajk generalny na kolei, nie obędzie się.

Oboje rodzice na urlop wychowawczy. Inaczej będzie on krótszy

Drugi rodzic będzie musiał obowiązkowo wykorzystać jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada nowelizacja kodeksu pracy, którą w czwartek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Ustawa podwyższa jednocześnie wymiar urlopu wychowawczego z trzech do czterech miesięcy i dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

"Jego życie się załamało. Milion złotych to nie jest wysoka kwota"

- W stosunku do krzywd jakich doznał mój klient, milion złotych to umiarkowana kwota - mówi Paulina Paskal, adwokat reprezentująca rowerzystę, który w 2007 roku wjechał w dziurę na drodze i doznał poważnych obrażeń. Po blisko sześciu latach sąd uznał, że gmina Poraj (woj. Śląskie), jako zarządca drogi, ponosi winę za wypadek.

Premier, marszałek Sejmu i parlamentarzyści na pogrzebie Miodowicza

W czwartek po południu w Busku Zdroju odbyły się uroczystości pogrzebowe posła PO Konstantego Miodowicza. Brali w nich udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz premier Donald Tusk. W pogrzebie uczestniczyli również ministrowie: transportu Sławomir Nowak, zdrowia Bartosz Arłukowicz, rzecznik rządu Paweł Graś, parlamentarzyści Platformy, senator PiS Krzysztof Słoń, a także Jan Rokita z żoną Nelly.

Wielka Brytania wysyła myśliwce. "Do obrony baz na Cyprze"

- Sześć brytyjskich myśliwców przechwytujących typhoon zostało wysłanych do bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Akrotiri na Cyprze - poinformowało ministerstwo obrony w Londynie. Formalnie mają służyć do obrony wyspy i baz Wielkiej Brytanii.

Sprawa korupcji w górnictwie nie będzie umorzona

Katowicki sąd nie zgodził się dziś na umorzenie sprawy korupcji w górnictwie, w której oskarżono 25 osób, m.in. byłych prezesów spółek węglowych. Wnioski o umorzenie złożyli adwokaci 20 oskarżonych. Proces ma ruszyć 12 września.

Brytyjski rząd: operacja w Syrii legalna mimo blokady ONZ

Brytyjski rząd opublikował w czwartek swoje stanowisko ws. interwencji w Syrii, oparte na opiniach specjalistów prawa międzynarodowego. Według ekspertów, operacja wojskowa przeciwko reżimowi Asada może być podjęta nawet jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zablokuje taką akcję. Jak jednak zaznaczył premier David Cameron, interwencja będzie "nie do pomyślenia", jeśli w RB ONZ zaistnieje "przeważająca opozycja" w tej sprawie.

1,5 tony materiałów wybuchowych, a potem sześć godzin walki. Tak wyglądał atak na polską bazę

Polskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek o szczegółach środowego ataku na polską bazę w Ghazni. Rebelianci zaatakowali z dwóch kierunków i zdetonowali 1,5 ton materiałów wybuchowych. Szturm odpierali Polacy, Amerykanie i Afgańczycy, którzy ponieśli największe straty. W wyniku działań rebeliantów zginął amerykański żołnierz, a jeden polski żołnierz jest w stanie ciężkim. Ucierpiała także ludność cywilna.

Zlikwidowali nielegalną fabrykę tytoniu

Policjanci z Gdyni zlikwidowali nielegalną fabrykę wyrobów tytoniowych. Podczas przeszukania "dziupli" znaleziono prawie tonę nielegalnego tytoniu oraz maszyny służące do jego cięcia, suszenia i aromatyzowania. Zatrzymano trzech mężczyzn. Postawiono im już zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.

Są wyniki sekcji turysty znalezionego w Tatrach

Są wstępne wyniki sekcji zwłok turysty, którego ciało znaleziono przed tygodniem w Dolinie Białego w Tatrach. 51-letni mężczyzna najpewniej zmarł z powodu niewydolności oddechowej i wyziębienia.

"Nie wiem z czego, ale zapłacimy". Milion za dziurę w drodze

Mój poprzednik nie poszedł na ugodę, więc sprawa skończyła się w sądzie. Teraz musimy wyłożyć jednorazowo milion złotych. Nie wiem z czego, ale zapłacimy. Chłopak do końca życia będzie na wózku inwalidzkim - mówi reporterowi TVN24 wójt gminy Poraj, na terenie którego doszło do tragicznego wypadku rowerzysty. W sumie, decyzją sądu, gmina ma mu wypłacić niemal milionowe odszkodowanie.