Najnowsze

Najnowsze

Komorowski, Zeman i Gauck w Pradze. Poleciały jajka

W stronę Bronisława Komorowskiego, Milosza Zemana i Joachima Gaucka poleciały w poniedziałek jajka. Prezydenci Polski i Niemiec przyjechali do Pragi na zaproszenie prezydenta Czech z okazji obchodów 25. rocznicy aksamitnej rewolucji. Czeskie media piszą, że atak jajkami wymierzony był w Zemana, przeciwko któremu zorganizowano demonstrację. Na incydent błyskawicznie zareagowała ochrona, która rozłożyła nad prezydentami parasole.

Egzekucja Petera Kassiga. Francuz i Brytyjczyk rozpoznani?

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że bojownik Państwa Islamskiego (IS), widoczny na nagraniu z egzekucją kilkunastu więźniów, w tym Amerykanina Petera Kassiga, to 22-letni obywatel Francji - poinformowało w poniedziałek francuskie MSW.

Starosta tatrzański przeprasza za melexy. Procesu nie będzie

Starosta tatrzański sprostował swoją wypowiedź dotyczącą pojazdów elektrycznych testowanych na drodze do Morskiego Oka. W rozmowie z mediami stwierdził, że „melexy” nie poradziły sobie z warunkami atmosferycznymi. Tyle tylko, że nie sprawdzono wówczas produktów firmy Melex sp. z.o.o

System działa. Tylko byle jak. Ale po wyborach go omówią

- System działa, choć niezbyt wydajnie i nie w sposób zadowalający - tak, jednym zdaniem, szef PKW Stefan Jaworski podsumował gigantyczne problemy z liczeniem głosów i systemem informatycznym, który miał to usprawniać. Pytania o przyczyny tych kłopotów zdominowały popołudniową konferencję PKW. Konkluzja była taka: poprawianie systemu przez zewnętrzną firmę jest ponoć na ostatnim etapie, ale - jako że PKW już w żadne zapewnienie nie wierzy - zaczyna "wprowadzać alternatywne systemy podsumowywania wyborów". Mówiąc prościej: zaczyna ręcznie liczyć głosy.

Gdzie wyborcy już zdecydowali, a gdzie będzie druga tura wyborów?

W dziesięciu spośród 16 miast wojewódzkich 30 listopada odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W pozostałych sześciu kandydaci zdobyli powyżej 50 proc. głosów i już mogą cieszyć się wygraną. Spośród nich Toruń, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Rzeszów i Kielce.

Nie wejdą do rady miasta, ale się cieszą. "Łomot dla Grobelnego ważniejszy niż wszystko inne"

Mimo 6 procent głosów w sondażu telewizji WTK, Prawo do Miasta raczej nie wprowadzi raczej swojego przedstawiciela do rady miasta. Jeszcze słabszy wynik osiągnął komitet Anny Wachowskiej-Kucharskiej. Kandydaci obu ruchów miejskich słabo wypadli także w wyborach prezydenckich. Mimo to poznańskie środowisko społeczników świętuje. Powód? Słaby wynik Ryszarda Grobelnego i jego listy.

Kasia Bujakiewicz bez mandatu. Potrójna klęska Grobelnego

Słaby wynik w wyborach prezydenckich, jeszcze gorszy w wyborach do rady miasta to nie jedyne złe wieści dla Ryszarda Grobelnego. Według informacji Radia Merkury, prezydent Poznania nie wprowadził ani jednego radnego do sejmiku wojewódzkiego. A aspiracje miał wielkie. Lokomotywami wyborczymi mieli być Katarzyna Bujakiewicz, Szymon Ziółkowski, były poseł PO Dariusz Lipiński i sam prezydent.

Trzy miesiące na system, który nie miał prawa zadziałać. Kto odpowiada za klapę z liczeniem głosów?

Za stworzeniem systemu informatycznego, który miał sprawnie zliczyć głosy wyborców, a okazał się totalną klapą, stała dwuosobowa spółka 30-latków z mizernym doświadczeniem. PKW nie mogła jednak wybrać innej, bo firma Nabino była... jedyną chętną do wzięcia udziału w przetargu. Na stworzenie i testy skomplikowanego systemu wartego 429 tys. zł informatycy mieli zaś trzy miesiące. Dzisiaj nie radzą sobie nawet z własną stroną internetową, która po południu przestała działać.

Grobelny: "Moi wyborcy zostali w domach"

Ryszard Grobelny niewielką przewagę nad pozostałymi kandydatami tłumaczy pozostaniem jego wyborców w domach oraz dobrymi wynikami kontrkandydatów. - Będę teraz zachęcał moich wyborców, by w drugiej turze poszli oddać głos - zapewnia.

Majchrowski przed Lasotą, ale prezydenta Krakowa poznamy po "dogrywce"

Jacek Majchrowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie, ale o przedłużenie kadencji powalczy w "dogrywce". Zmierzy się z popieranym przez PiS Markiem Lasotą. Według oficjalnych wyników przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą Majchrowski zdobył 39, 15 proc. głosów, a Lasota - 26,99 proc.

Awakow: 7 tys. rosyjskich żołnierzy przy ukraińskiej granicy

Na siedem tysięcy żołnierzy szacuje szef MSW Ukrainy Arsen Awakow rosyjską obecność wojskową na wschodnich terytoriach opanowanych przez separatystów. Ukraina stoi na krawędzi otwartej inwazji – powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Wądołowski przegrywa w Helu. "Nie mam alternatywnego planu"

Po 16 latach rządów w jednym z najpopularniejszych kurortów na półwyspie władzę oddaje 57-letni Mirosław Wądołowski. W poprzednich wyborach, gdy był jeszcze uwikłany w aferę korupcyjną, mieszkańcy mu zaufali. Teraz, po oczyszczeniu z zarzutów, już nie. Nowym burmistrzem Helu zostanie 65-letni Klemens Kohnke.

Nie wydał ani złotówki na kampanię i wygrał. Wójt Żarnowca rządzi już 33 lata

Gdy Wojciech Jaruzelski zostawał premierem, on rozpoczynał przygodę z pracą na rzecz lokalnej społeczności, która trwa do dziś. 66-letni Eugeniusz Kapuśniak po raz kolejny wygrał wybory na wójta gminy Żarnowiec, zdobywając - według nieoficjalnych wyników - niemal 85 proc. głosów. Co ciekawe, jak zapewnia, nie wydał na kampanię ani grosza. Nie miał jednak rywala. Wyborcy głosowali na tak lub nie.