Najnowsze

Najnowsze

System działa. Tylko byle jak. Ale po wyborach go omówią

- System działa, choć niezbyt wydajnie i nie w sposób zadowalający - tak, jednym zdaniem, szef PKW Stefan Jaworski podsumował gigantyczne problemy z liczeniem głosów i systemem informatycznym, który miał to usprawniać. Pytania o przyczyny tych kłopotów zdominowały popołudniową konferencję PKW. Konkluzja była taka: poprawianie systemu przez zewnętrzną firmę jest ponoć na ostatnim etapie, ale - jako że PKW już w żadne zapewnienie nie wierzy - zaczyna "wprowadzać alternatywne systemy podsumowywania wyborów". Mówiąc prościej: zaczyna ręcznie liczyć głosy.

Gdzie wyborcy już zdecydowali, a gdzie będzie druga tura wyborów?

W dziesięciu spośród 16 miast wojewódzkich 30 listopada odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W pozostałych sześciu kandydaci zdobyli powyżej 50 proc. głosów i już mogą cieszyć się wygraną. Spośród nich Toruń, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Rzeszów i Kielce.

Nie wejdą do rady miasta, ale się cieszą. "Łomot dla Grobelnego ważniejszy niż wszystko inne"

Mimo 6 procent głosów w sondażu telewizji WTK, Prawo do Miasta raczej nie wprowadzi raczej swojego przedstawiciela do rady miasta. Jeszcze słabszy wynik osiągnął komitet Anny Wachowskiej-Kucharskiej. Kandydaci obu ruchów miejskich słabo wypadli także w wyborach prezydenckich. Mimo to poznańskie środowisko społeczników świętuje. Powód? Słaby wynik Ryszarda Grobelnego i jego listy.

Kasia Bujakiewicz bez mandatu. Potrójna klęska Grobelnego

Słaby wynik w wyborach prezydenckich, jeszcze gorszy w wyborach do rady miasta to nie jedyne złe wieści dla Ryszarda Grobelnego. Według informacji Radia Merkury, prezydent Poznania nie wprowadził ani jednego radnego do sejmiku wojewódzkiego. A aspiracje miał wielkie. Lokomotywami wyborczymi mieli być Katarzyna Bujakiewicz, Szymon Ziółkowski, były poseł PO Dariusz Lipiński i sam prezydent.

Trzy miesiące na system, który nie miał prawa zadziałać. Kto odpowiada za klapę z liczeniem głosów?

Za stworzeniem systemu informatycznego, który miał sprawnie zliczyć głosy wyborców, a okazał się totalną klapą, stała dwuosobowa spółka 30-latków z mizernym doświadczeniem. PKW nie mogła jednak wybrać innej, bo firma Nabino była... jedyną chętną do wzięcia udziału w przetargu. Na stworzenie i testy skomplikowanego systemu wartego 429 tys. zł informatycy mieli zaś trzy miesiące. Dzisiaj nie radzą sobie nawet z własną stroną internetową, która po południu przestała działać.

Grobelny: "Moi wyborcy zostali w domach"

Ryszard Grobelny niewielką przewagę nad pozostałymi kandydatami tłumaczy pozostaniem jego wyborców w domach oraz dobrymi wynikami kontrkandydatów. - Będę teraz zachęcał moich wyborców, by w drugiej turze poszli oddać głos - zapewnia.

Majchrowski przed Lasotą, ale prezydenta Krakowa poznamy po "dogrywce"

Jacek Majchrowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie, ale o przedłużenie kadencji powalczy w "dogrywce". Zmierzy się z popieranym przez PiS Markiem Lasotą. Według oficjalnych wyników przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą Majchrowski zdobył 39, 15 proc. głosów, a Lasota - 26,99 proc.

Awakow: 7 tys. rosyjskich żołnierzy przy ukraińskiej granicy

Na siedem tysięcy żołnierzy szacuje szef MSW Ukrainy Arsen Awakow rosyjską obecność wojskową na wschodnich terytoriach opanowanych przez separatystów. Ukraina stoi na krawędzi otwartej inwazji – powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Wądołowski przegrywa w Helu. "Nie mam alternatywnego planu"

Po 16 latach rządów w jednym z najpopularniejszych kurortów na półwyspie władzę oddaje 57-letni Mirosław Wądołowski. W poprzednich wyborach, gdy był jeszcze uwikłany w aferę korupcyjną, mieszkańcy mu zaufali. Teraz, po oczyszczeniu z zarzutów, już nie. Nowym burmistrzem Helu zostanie 65-letni Klemens Kohnke.

Nie wydał ani złotówki na kampanię i wygrał. Wójt Żarnowca rządzi już 33 lata

Gdy Wojciech Jaruzelski zostawał premierem, on rozpoczynał przygodę z pracą na rzecz lokalnej społeczności, która trwa do dziś. 66-letni Eugeniusz Kapuśniak po raz kolejny wygrał wybory na wójta gminy Żarnowiec, zdobywając - według nieoficjalnych wyników - niemal 85 proc. głosów. Co ciekawe, jak zapewnia, nie wydał na kampanię ani grosza. Nie miał jednak rywala. Wyborcy głosowali na tak lub nie.

Ewa Błaszczyk

Ewa Błaszczyk – polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka. W 1978 roku ukończyła z wyróżnieniem Warszawską PWST. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Film Wiesława Saniewskiego "Nadzór" przyniósł jej główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmów w Gdańsku. Szeroką popularność zdobyła dzięki roli w serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei i została laureatką telewizyjnego Wiktora – nagrody publiczności. Ma na swoim koncie liczne teatry telewizji, filmy telewizyjne, seriale, programy muzyczne, rozrywkowe, poetyckie, teledyski. Aktualnie związana z teatrem Studio w Warszawie ("Sierpień", recital "Nawet, gdy wichura"). Współzałożycielka i prezes Fundacji "Akogo?" (2002r.), której celem jest pomoc dzieciom po najcięższych urazach mózgu (w śpiączce). Fundacja wybudowała i oddała do użytku Klinikę "Budzik" - pierwszą w Polsce wzorcową placówkę medyczną, w której są leczone i rehabilitowane dzieci w śpiączce (2013r.); Klinika działa przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Trzęsienie ziemi w Poznaniu? Fatalny wynik radnych Grobelnego

Ledwie dwa mandaty może zdobyć komitet Ryszarda Grobelnego - wynika z sondażu dla telewizji WTK przygotowanego przez Agencję Badawczą Gemini. Wybory do rady miasta wygrała PO - 36 proc., na drugim miejscu jest PiS - 22 proc., dalej SLD - 13 proc., Teraz Wielkopolska Ryszarda Grobelnego zdobyła 11 proc., po 6 proc. Nowa Prawica i Prawo do Miasta.

Dogrywka w Częstochowie. Na ringu kandydaci SLD i PiS

Dotychczasowy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk będzie walczył o reelekcję - wynika z nieoficjalnych danych miejskiej komisji wyborczej. W drugiej turze kandydat SLD zmierzy się z popieranym przez PiS Arturem Warzochą.

Roczna pensja dla odwołanego wiceprezesa PKP

Odwołany wiceprezes PKP Intercity, odpowiedzialny za fiasko systemu sprzedaży biletów na pociągi Pendolino, zgodnie z kontraktem ma otrzymać od kolei roczną pensję za powstrzymanie się od podjęcia nowej pracy. To około pół miliona zł - dowiedział się portal tvn24.pl. Władze grupy PKP analizują jeszcze, czy będą musiały wypłacić menedżerowi całą sumę.

Joanna Tokarska-Bakir

Joanna Tokarska-Bakir – profesor nauk humanistycznych, antropolog kultury. Pracowniczka naukowa Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN. Jako badaczka zainteresowana jest przede wszystkim antropologią religii, kultami ludowymi, pielgrzymkami, kulturą ponowoczesną, tybetologią, polską religijnością ludową, stosunkiem Polaków do Żydów oraz Zagładą Żydów. Laureatka nagrody Res Publiki Nowej za najlepszy esej roku 2001, Nagrody im. Poli Nireńskiej i Jana Karskiego za rok 2007 i Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała 2010. Kierowniczka Archiwum Etnograficznego przy ISNS UW i IS PAN. Członkini Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. Członkini PEN Club-Polska. Od 2010 r. jurorka Nagrody NIKE.

Renata Przemyk

Renata Przemyk – polska piosenkarka, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1988, na XXIV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, ale dopiero rok później zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespole Ya Hozna. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego Balladyna w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). W 2008 roku Renata Przemyk założyła akustyczne trio o nazwie Acoustic Trio. Nowy projekt zakłada więcej improwizacji podczas koncertów. W repertuarze Acoustic Trio znajdują się kameralne, wyciszone, melancholijne utwory artystki.

"Poszła rakieta i spadł". Nagranie tuż po katastrofie boeinga

Płonące szczątki samolotu, płomienie i odgłosy spadających przedmiotów. Krzyki, bieganina i chaos. Portal kp.ru, związany z prokremlowskim dziennikiem "Komsomolskaja Prawda", opublikował nagranie wykonane kilka minut po tym, jak na ziemię runął malezyjski boeing.