Twoje auto odholowano na parking? Sprawdź, jak je odzyskać

Pieniądze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.1

Co zrobić, gdy twoje auto zostało odholowane na parking depozytowy, bo było zaparkowane w niewłaściwym miejscu? Odzyskanie pojazdu będzie się niestety wiązało ze sporym ciosem dla naszego portfela i stratą czasu, który trzeba poświęcić na stanie w długich urzędowych kolejkach. W programie "Biznes dla ludzi" wyjaśniamy, jak sprawnie przebrnąć przez całą procedurę.

- Nasz samochód może być odholowany, gdy został zaparkowany w miejscu zabronionym i utrudnia ruch innych pojazdów bądź zagraża bezpieczeństwu. Odholowania auta możemy się także spodziewać, gdy zaparkujemy na miejscu dla niepełnosprawnych bez stosownych uprawnień lub w strefie oznaczonej zakazem parkowania pod groźbą odholowania - tłumaczy TVN24 Biznes i Świat Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa straży miejskiej w Warszawie.

Co robić?

Aby dowiedzieć się, czy nasz samochód został odholowany należy zadzwonić na numer alarmowy straży miejskiej (986) lub skontaktować się z najbliższą jednostką policji. - Pod numerem 986 zostaniemy poinformowani, do której siedziby straży miejskiej się zgłosić. Tam funkcjonariusz poprowadzi czynności w sprawie o wykroczenie i zastosuje przewidziane prawem środki, takie jak mandat karny czy środki oddziaływania wychowawczego. Gdy sprawca wykroczenia nie przyznaje się do winy i odmawia przyjęcia mandatu, kierujemy wniosek o ukaranie do sądu - zaznacza Niżniak. Po otrzymaniu od straży miejskiej zezwolenia na odbiór samochodu z parkingu, trzeba pojechać na wskazany parking strzeżony, gdzie gdzie firma holująca przywiozła nasz samochód.

Jakie kary?

Jak przypomina Magdalena Treter-Wiśniowska z Kancelarii Rąpała, od kwietnia b.r. obowiązuje nowy taryfikator grzywien oraz nowe stawki za holowanie i parking. - Parkowanie na tzw. kopercie karane jest mandatem w wysokości 800 zł. Natomiast maksymalna stawka za odholowanie wynosi 485 zł. Każdy dzień na parkingu depozytowym to koszt 37 zł - podkreśla Treter-Wiśniowska.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock