Najnowsze

Najnowsze

Siedem polskich grzechów ws. tortur

Siedem naruszeń zapisów konwencji praw człowieka przez Polskę stwierdził w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sędziowie trybunału byli jednomyślni w ocenie, że polski rząd musiał zdawać sobie sprawę z tego, iż zgadzając się na udostępnienie CIA pomieszczeń do przetrzymywania zatrzymanych, naraża ich na ryzyko bezprawnych tortur. Które dokładnie artykuły naruszyła według ETPC Polska?

Znęcali się, a potem utopili 65-latka. Zostali skazani za zabójstwo

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie dwóch mężczyzn, którzy w 2011 roku utopili 65-letniego mieszkańca domu pomocy społecznej. 20-letni Marek P. spędzi w więzieniu 8 lat, 30–letni Ryszard W. 8,5 roku. Wcześniej mężczyźni sądzeni byli nie za zabójstwo, a pobicie. O zmianę kwalifikacji czynu wniósł prokurator.

Miller powtarza: więzień CIA w Polsce nie było. "Wyrok niesprawiedliwy, niemoralny"

- To orzeczenie opiera się na plotkach, spekulacjach, domysłach. Orzeczenie Trybunału oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne - mówił Leszek Miller (SLD), który był premierem w czasie, gdy w Polsce miało działać tajne więzienie CIA. Jego zdaniem decyzja Trybunału w Strasburgu, który zasądził od Polski odszkodowania dla rzekomo torturowanych, to "stawianie praw morderców nad prawami ich ofiar".

Muzeum w kawalerce: 28 rowerów, najstarszy ma sto lat

Wojciech Mszyca z Katowic to emeryt o niezwykłej pasji. Od kilkunastu lat odnajduje, skupuje i remontuje zabytkowe rowery z całej Europy. A trzyma je w "M1 cyklisty", bo tak nazywa maleńką kawalerkę na Osiedlu Paderewskiego, która bardziej przypomina oddział muzeum techniki, niż zwykłe mieszkanie.

Dwójka małych dzieci pod opieką pijanych rodziców

Prawie 3 promile u mężczyzny i 1,4 promila alkoholu we krwi u kobiety - w takim stanie rodzice opiekowali się dwójką swoich małych dzieci. Policję zaalarmował sąsiad, który słyszał "wyzwiska, tłuczone szkło oraz płacz" dochodzące z mieszkania.

"Opinia międzynarodowa nie zapomni". Fundacja Helsińska i Amnesty International komentują wyrok przeciw Polsce

- Nie było możliwe zorganizowanie takiego więzienia bez zaangażowania władz polskich - powiedział na antenie TVN24 Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, komentując wyrok Trybunału przeciwko Polsce. - Polska stała się pierwszym krajem UE ukaranym w tej sprawie, ale uważamy, że nie była osamotniona - mówiła z kolei na konferencji w Starburgu dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

Jezdnia zapadła się pod samochodem w Chorzowie

Przykra niespodzianka czekała na kierowcę, który zaparkował swojego peugeota na jednej z osiedlowych dróg w Chorzowie. Pod autem zarwała się jezdnia i samochód zawisł nad kilkumetrową dziurą wypełnioną wodą.

Kuria: ks. Mokrzycki zawieszony ze względu na sam fakt przeszukania. Nie wiadomo, czy śledczy coś znaleźli

- Przeszukanie pomieszczeń proboszcza katedry polowej ks. płk. Roberta Mokrzyckiego odbyło się w sposób prawidłowy i zgodny z procedurą - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski. W środę portal tvn24.pl ujawnił, że w związku z działaniami Biura ks. Mokrzycki został zawieszony przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Do wizyty agentów doszło w ramach śledztwa obejmującego m.in. szefa klubu PSL Jana Burego oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza.

Janik: Trybunał dopieścił terrorystów

- Ten wyrok ucieszy przede wszystkim terrorystów spod różnych znaków. Trybunał zasądził i ich dopieścił - tak Krzysztof Janik, szef MSWiA w rządzie Leszka Millera, komentuje wyrok ETPC w Strasburgu, który uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania więźniów. Były minister przyznaje, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia.

Giertych: Leszek Miller powinien stanąć przed Trybunałem Stanu

- Osoby, które uczestniczyły i podjęły decyzję o takiej "łasce" dla Amerykanów, powinny ponieść odpowiedzialność. Przede wszystkim Leszek Miller. On powinien stanąć przez Trybunałem Stanu - stwierdził na antenie TVN24 Roman Giertych. Według niego to byłby test dla III RP.

PiS broni prof. Chazana. "Nietolerancja, wrogość, inwektywy, kłamstwa"

- Zwiększa się nietolerancja, a właściwie nieskrywana wrogość wobec osób postępujących zgodnie z Dekalogiem. Objawia się ona inwektywami, zastraszeniem, kłamstwami - napisał poseł PiS Bartosz Kownacki. Zebrał pod nim 5 tys. podpisów i przekazał ministrowi zdrowia, Bartoszowi Arłukowiczowi. To przejaw reakcji całej partii, która zapowiedziała, że będzie "bronić prof. Chazana wszystkimi możliwymi sposobami".

Rosyjski pływający szpieg zelektryzował Łotyszy

Rosjanie regularnie starają się wywrzeć presję militarną na Łotwę - oświadczyło łotewskie Ministerstwo Obrony. Ostatnio u wybrzeży kraju miał się pojawić okręt zwiadowczy Floty Bałtyckiej. Na sąsiedniej Litwie nowy minister obrony ostrzega jednak, że Rosja może najechać nie czołgami, ale "turystami".

"Polska stanęła po stronie tych, co skakali z trzydziestego piętra WTC"

- Zdumiewająco wielu obrońców mają bandziory, mordercy, terroryści. A ci co byli ofiarami, znikają - ocenia Stefan Niesiołowski z PO wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA w Polsce. Dariusz Joński z SLD w więzienia CIA w Polsce nie wierzy, Andrzej Halicki z PO mówi o "błogiej nieświadomości" Polaków w tej sprawie, a Michał Kamiński z PiS apeluje o "ciche załatwienie sprawy", bo "rozgłos medialny za granicą może spowodować wzrost zagrożenia terrorystycznego dla kraju".

Holendrzy wściekli i bezsilni. Burmistrz Hilversum wezwał do deportacji córki Putina

Maria Putin - 29-letnia córka prezydenta Rosji - powinna "zostać wyrzucona ze swoimi bagażami z Holandii" - powiedział burmistrz miasteczka Hilversum położonego 20 km od Amsterdamu, do którego w środę przewieziono do identyfikacji pierwsze 40 ciał ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga. To drugi rozdział opowieści o pannie Putin, która - jak się wydaje - będzie w Holandii jedną z popularniejszych w nadchodzących tygodniach postaci.

Premier Rafał Dutkiewicz? "Nigdzie się nie wybieram"

"Jestem dumny z Wrocławia i jego mieszkańców. Wiele mamy dobrego do zrobienia. Wrocław jest najważniejszy! A... i nigdzie się nie wybieram" - w ten sposób Rafał Dutkiewicz komentuje informacje o ewentualnym transferze do PO i zastąpieniu Donalda Tuska na stanowisku premiera.

Polskie śledztwo ws. więzień do października. Problemy z Amerykanami?

W październiku ma zakończyć się śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce. Śledczy nieoficjalnie przyznają, że tak długie postępowanie to wina Stanów Zjednoczonych, które nie chcą przysłać odpowiednich dokumentów. Na razie w sprawie więzień ogłoszono nieprawomocny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tego orzeczenia nie chcą komentować polscy prokuratorzy.

Pinior: wyrok trybunału to ogromna kompromitacja państwa polskiego

- Doszło do ogromnej kompromitacji państwa polskiego - powiedział Józef Pinior. Senator Platformy Obywatelskiej skomentował w ten sposób wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją w polskiej elicie politycznej, która zaprzecza temu, co jest już w tej chwili oczywiste - dodał.

Tusk "powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa i tortur"

Premier Donald Tusk powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa międzynarodowego i stosowania tortur w prywatnych więzieniach - tak wyrok Trybunału w Strasburgu skomentował senator Józef Pinior (PO), który jako europoseł zajmował się badaniem sprawy więzień CIA. Pinior uznał, że "państwo polskie zawiniło", a potem nie potrafiło rozwiązać tej sprawy, więc "sami jesteśmy sobie winni". Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska umożliwiła CIA torturowanie dwóch podejrzanych o terroryzm więźniów i należą im się odszkodowania.

Agenci i kartony wypchane milionami dolarów. "WP": jak CIA założyła tajne więzienie w Polsce

- CIA zapłaciła Polsce 15 milionów dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła jako tajne więzienie dla podejrzewanych o terroryzm - pisał w styczniu "Washington Post" w obszernym artykule poświęconym sprawie więzienia CIA w Polsce. Gazeta przedstawiła też kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy skarżyli Polskę o naruszenie praw człowieka - Abu Zubajdy i Rahima al-Nashiriego.

Strasburg: Polska naruszyła zakaz tortur. Odszkodowanie dla więźniów CIA

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch domniemanych terrorystów - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Stwierdzono również, że Polska nie dość skutecznie prowadziła śledztwo w tej sprawie i nie zapobiegła torturom oraz "nieludzkiemu traktowaniu" więźniów.