Najnowsze

Najnowsze

Rosja już nie jest agresorem? "Poprawki" w uchwale pod osłoną nocy

Uchwała parlamentu Ukrainy o uznaniu Rosji za państwo agresora, a separatystyczne republiki w Doniecku i Ługańsku za organizacje terrorystyczne, najwyraźniej przysparza radnym niektórych miast sporo kłopotów. Władze Mariupola najpierw wzięły przykład z posłów Rady Najwyższej, a po kilku godzinach się rozmyśliły. W ślad parlamentu idą za to inne miasta Ukrainy.

To był kiedyś najważniejszy budynek w Poznaniu. Okrąglak kończy 60 lat.

Przez lata można tu było dostać wszystko - od czekolady, przez buty po talerze czy zabawki. Gdy w PRL-u trudno było kupić jakieś produkty, szukano ich właśnie w Okrąglaku, dlatego dla wielu poznaniaków był on najważniejszym budynkiem w mieście. Kultowy dom towarowy upadł na początku XXI wieku. Sam budynek jednak błyszczy - wyjątkową i niepowtarzalną architekturą. Okrąglak, najwybitniejsze dzieło poznańskiego modernizmu, świętuje właśnie 60. urodziny.

Była rumuńska minister oskarżona o pranie brudnych pieniędzy

Prokuratura w Rumunii oskarżyła byłą minister turystyki Elenę Udreę o pranie brudnych pieniędzy i składanie fałszywych oświadczeń. Udrea była w przeszłości kandydatką na prezydenta i jedną z najbardziej wpływowych postaci w rumuńskiej polityce.

"16 pocisków na żołnierza". Syryjska opozycja zostawiona na lodzie?

Amerykańskie służby w ostaniach miesiącach znacząco obcięły pomoc dla wielu syryjskich bojówek opozycyjnych - twierdzi portal The Daily Beast. CIA ma w ten sposób karać tych, którzy nie wykazują się skutecznością na polu walki lub zbytnio zbliżają się do radykałów. Cały program skrytego wspierania opozycji w walce z reżimem Barszara el-Asada ma być w rozkładzie i nieefektywny.

Profesor z Wrocławia pisze o "banderowskich ścierwach". Rektor donosi do prokuratury

"Banderowskie ścierwa dostają łomot aż miło! I jak tu nie kochać Ruskich...?" - w taki sposób profesor Uniwersytetu Wrocławskiego komentuje drastyczny film, na którym widać jak separatyści znęcają się nad ukraińskimi jeńcami. To nie pierwsze kontrowersyjne wpisy Bogusława Pazia. Władze uczelni zdecydowały się wszcząć wobec niego postępowanie dyscyplinarne i złożyć doniesienie do prokuratury.

Wirus ebola "mocno się zmienił"

Wirus ebola, zbierający śmiertelne żniwo w Afryce, zmutował - uważają francuscy naukowcy, którzy śledzą przebieg epidemii w afrykańskiej Gwinei. Na razie nie wiadomo, czy będzie przez to groźniejszy.

Sąd kazał pomóc Elżbiecie z koczowiska. "Nie chcę. I tak im ucieknę"

Od około dwóch lat koczuje w namiocie rozbitym przy trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Gdy urzędnicy proponują jej pomóc, nie chce o tym słyszeć. Teraz jednak sąd zadecydował, że panią Elżbietę trzeba umieścić w ośrodku pomocy społecznej. Urzędnicy zdają sobie sprawę, że pewnie będą musieli ją tam doprowadzić siłą. - A na drugi dzień i tak ucieknę - śmieje się bezdomna.

Trafił siekierą w jadący samochód. Nie chciał, celował w siostrę

Mieszkanka Jawora miała wyjątkowego pecha - w końcu nieczęsto się zdarza, by w spokojnie jadący drogą samochód niespodziewanie trafiła... siekiera. Kobieta może też jednak mówić o sporym szczęściu, bo skończyło się tylko na wgniecionej karoserii. Policja namierzyła już mężczyznę, który rzucił siekierą w jej auto. Okazał się nim 19-latek z Jawora.

Franciszek nie będzie nakładał paliuszy

Papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Otrzymają je oni w swych diecezjach z rąk nuncjuszy apostolskich.

Policja o incydencie w Auschwitz: Włosi zostali wręcz zaproszeni na komendę

Zostali wręcz zaproszeni - mówi tvn24.pl rzecznik KGP w odpowiedzi na zarzuty przywódcy wspólnoty żydowskiej Rzymu i jego towarzyszy, którzy "utknęli" na terenie Muzeum Auschwitz w Oświęcimu. Włosi twierdzili, że zostali zatrzymani przez polską policję, przetrzymywani w byłym obozie. Jak zaznacza Mariusz Sokołowski funkcjonariusze byli empatyczni, nikt nie usłyszał żadnych zarzutów.

Lądujący samolot ostrzelany. To radujący się weselnicy?

Dwa dni po ostrzelaniu samolotu pasażerskiego lądującego w Bagdadzie, pierwsza z linii lotniczych, która zdecydowała się zawiesić loty do irackiej stolicy, postanowiła je wznowić. Irackie ministerstwo transportu stwierdziło, że maszyna dubajskich linii Flydubai została trafiona przypadkiem przez weselników, którzy regionalnym zwyczajem świętowali oddając serie strzałów w powietrze.

Siemoniak: nie ma żadnych przeszkód, by sprzedawać broń Ukrainie

Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego - ocenia wicepremier minister obrony Tomasz Siemoniak. Nieskrywanym celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy - ocenił. Dodał też, że "nie ma żadnych przeszkód" do sprzedaży przez polski przemysł broni dla Ukrainy.

"Dzwonimy, prosimy". Wypuścili mordercę, bo zabrakło opinii biegłego

- Ta sprawa jest pod nadzorem. Jeśli chodzi o czynności sądu, to tutaj przełożeni na razie nie znaleźli błędu - przekonuje Tomasz Adamski, rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego, do którego trafił wniosek o izolację Henryka Z. skazanego za wielokrotne gwałty i morderstwo. Mężczyzna wyszedł na wolność, mimo że władze więzienia ostrzegały, że skazaniec może znów gwałcić i zabijać. Teraz kolejnej zbrodni stara się zapobiec policja, która nadzoruje byłego więźnia.

Symbol upadku "amerykańskiego" Iraku. Proirańscy bojówkarze ze sprzętem "made in USA"

Wojna z islamskimi fanatykami w Iraku doprowadziła do daleko idącego rozkładu irackiego wojska. Jego miejsce w walkach z Państwem Islamskim zajęły głównie różne milicje i bojówki religijne, które łączą się z tym, co zostało z normalnych sił zbrojnych. Pokazuje to dobitnie niecodzienne nagranie z Iraku, na którym widać "paradę" tamtejszej radykalnej bojówki Kata'ib Hezbollah uzbrojonej w sprzęt produkcji amerykańskiej, który musi choć częściowo pochodzić od irackiego wojska.

Włoski Żyd i ekipa tv uwięzieni? "De facto się włamali. To niedopuszczalne"

Przywódca wspólnoty żydowskiej Rzymu Riccardo Pacifici oraz cztery towarzyszące mu osoby były umówione ze strażnikiem na otwarcie furtki, nie zaczekali, wtargnęli za to do budynku kas. Włączył się alarm, interweniowali strażnicy i policja. - To jest bardzo przykre, że poważni ludzie zachowują się w ten sposób. To jest absolutnie niedopuszczalne, by ktokolwiek włamywał się do budynku - mówi dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.